Осака го повреди палецот и го откажа четвртфиналниот дуел со Бертенс

Првата тенисерка во светот Наоми Осака го предаде мечот против Кики Бертенс во четвртфиналето на Мастерс-турнирот во Рим. Повредената десна рака ја примора Јапонката да го преземе овој чекор по консултација со својот тим. И покрај откажувањето, 21-годишната јапонска тенисерка со двете запишани победи во италијанскиот главен град си ја обезбеди првата