притисни ентер »

Франција тагува по тренерот кој им ја донесе првата историска титула на „триколорите“

Франција тагува по тренерот кој им ја донесе првата историска титула на „триколорите“

Фудаблска Франција во текот на денешниот ден тагува за смртта на прославениот стручњак од оваа земја, легендарниот Мишел Идалго кој со златни букви го има испишано своето име во историјата на „триколорите“. Идалго е човекот кој ја предводеше Франција до првиот и историски триумф на Европските првенства во 1984-та година, а денеска за жал потклекна

ПОЧИНА МИШЕЛ ИДАЛГО,ПРОСЛАВЕНИОТ СЕЛЕКТОР  НА ФРАНЦИЈА

ПОЧИНА МИШЕЛ ИДАЛГО,ПРОСЛАВЕНИОТ СЕЛЕКТОР НА ФРАНЦИЈА

ПОЧИНА МИШЕЛ ИДАЛГО,ПРОСЛАВЕНИОТ СЕЛЕКТОР НА ФРАНЦИЈА Мишел Идалго, кој ја водеше Франција до  трофеј на Еп 1984 година, почина на 87-годишна возраст од природна смрт. Идалго беше селектор на ”Триколорите” од 1976 до 1984 година, и се повлече од клупата откако  Франција ја совладаа Шпанија со 2: 0 во финалето на Европското првенство.Претходно,  на

Почина селекторот кој на Франција и ја донесе европската титула во 1984 година

Почина селекторот кој на Франција и ја донесе европската титула во 1984 година

Тренерот кој ја предводеше француската фудбалска репрезентација до првата европска титула Мишел Идалго почина денеска во Марсеј, четири дена после неговиот 87. роденден. Фамилијата соопшти дека тој починал од природна смрт. Идалго осум години беше на чело на „триколорите“, а претходно работеше како асистент. Имаше и забележителна фудбалска кариера

Почина селекторот кој на Франција и ја донесе европската титула во 1984 година

Почина селекторот кој на Франција и ја донесе европската титула во 1984 година

Тренерот кој ја предводеше француската фудбалска репрезентација до првата европска титула Мишел Идалго почина денеска во Марсеј, четири дена после неговиот 87. роденден. Фамилијата соопшти дека тој починал од природна смрт. Идалго осум години беше на чело на „триколорите“, а претходно работеше како асистент. Имаше и забележителна фудбалска кариера

Почина легендарниот француски тренер кој на „триколорите“ им ја донесе титулата на ЕП 1984 година

Почина легендарниот француски тренер кој на „триколорите“ им ја донесе титулата на ЕП 1984 година

Денеска на 87-годишна возраст почина Мишел Идалго. Идалго беше селектор на Франција кога „триколоритер“ предводени од Мишел Платини на теренот, триумфираа на Европското првенство 1984 година. Две години претходно, Идалго ја однесе Франција со полуфиналето на СП кое се играше во Шпанија. Легендарниот французин осум години беше селектор, од 1976 до 1984

Почина француската тренерска легенда Мишел Идалго

Почина француската тренерска легенда Мишел Идалго

Мишел Идалго, селекторот кој ја предводеше Франција до првиот интернационален трофеј на Евро 1984 година, почина на 87 години, четири дена по неговиот роденден. Идалго помина осум години на клупата на „сините“ откако претходно работеше како помошник тренер, пред да си замине по освојувањето на титулата за да му препушти место на Анри Мишел. „Франција

Почина поранешниот селектор на Франција, Мишел Идалго

Почина поранешниот селектор на Франција, Мишел Идалго

По долго боледување на 87 годишна возраст во Марсеј почина поранешниот селектор на француската фудбалска репрезентација, Мишел Идалго. Идалго беше легендарен селектор на Франција, тој ги предводеше триколорите до титулата на Европското првенство во 1984 година. Во тогашниот состав играше и Мишел Платини. Милеш Идалго од 1976 до 1984 година беше селектор

Почина тренерот кој и донесе прва европска титула на Франција

Почина тренерот кој и донесе прва европска титула на Франција

Мишел Идалго, селекторот што ја предводеше Франција до првиот интернационален трофеј на Евро 1984 година, почина на 87 години. Идалго од 1976 до 1984 година ги водеше „троколорите“ освојувајќи европска титула во 1984 година на ЕП во Франција. По истекот на селекторскиот мандат, четири години беше технички директор на француската репрезентација а пет

Почина човекот кој на Франција и ја донесе првата голема фудбалска титула

Почина човекот кој на Франција и ја донесе првата голема фудбалска титула

По долго и тешко боледување на 87 години во Марсеј почина Мишел Идалго, легенда на фудбалот во Франција. Идалго со Франција како селектор ја освои титулата на ЕУРО 84, тоа за „галските петли“ беше прва континентална круна. На селектороската позиција на Франција Идалго беше од 1976 до 1984 година. Michel Hidalgo final EURO 84 le 27 juin 1984. Victoire

Почина легендарниот селектор на Франција, Мишел Идалго

Почина легендарниот селектор на Франција, Мишел Идалго

По долго боледување на 87 годишна возраст во Марсеј почина поранешниот селектор на француската фудбалска репрезентација, Мишел Идалго. Идалго беше легендарен селектор на Франција, тој ги предводеше триколорите до титулата на Европското првенство во 1984 година. Во тогашниот состав играше и Мишел Платини. Милеш Идалго од 1976 до 1984 година беше селектор

Почина селекторот кој на Франција и ја донесе европската титула во 1984 година

Почина селекторот кој на Франција и ја донесе европската титула во 1984 година

Тренерот кој ја предводеше француската фудбалска репрезентација до првата европска титула Мишел Идалго почина денеска во Марсеј, четири дена после неговиот 87. роденден. Фамилијата соопшти дека тој починал од природна смрт. Идалго осум години беше на чело на „триколорите“, а претходно работеше како асистент. Имаше и забележителна фудбалска кариера

Почина француската тренерска легенда Мишел Идалго

Почина француската тренерска легенда Мишел Идалго

Мишел Идалго, селекторот кој ја предводеше Франција до првиот интернационален трофеј на Евро 1984 година, почина на 87 години, четири дена по неговиот роденден. Идалго помина осум години на клупата на „сините“ откако претходно работеше како помошник тренер, пред да си замине по освојувањето на титулата за да му препушти место на Анри Мишел. „Франција

Почина легендарниот селектор кој и донесе европска круна на Франција

Почина легендарниот селектор кој и донесе европска круна на Франција

Легендарниот француски тренер Мишел Идалго почина на 87 години. Тој беше селектор на Франција и ги водеше „триколорите“ до европската титула во 1984 година. Поранешниот фудалер на Ле Авр, Ремс и Монако, во тренерската кариера ги предводеше екипите на Марсеј и Монако. На Светското првенство во Шпанија 1982 година ја предводеше Франција до полуфинале

Почина човекот кој ги водеше Платини, Тиграна, Жирес... до европскиот трон

Почина човекот кој ги водеше Платини, Тиграна, Жирес... до европскиот трон

Мишел Идалго, некогашниот селектор на Франција , почина на 86 години и замина меѓу легендите. Французинот неколку месеци се борел со болест и не успеа да ја добие битката. Семејството потврди дека смртта нема поврзаност со коронавирусот. Идалго почина во својот дом во Марсеј, само неколку дена откако го прослави роденденот. Идалго како стратег негуваше