притисни ентер »

Топ вести

Автомобили

Seat официјално ја претстави четвртата генерација на Leon

Seat официјално ја претстави четвртата генерација на Leon

Шпанската компанија Seat ја претстави четвртата генерација на својот најпродаван модел - Leon Seat се одлучи за целосно нов изглед и промена на пропорциите со цел Leon да биде што е можно поконкурентен во предизвикувачкиот компактен сегмент на европскиот пазар. Четвртата генерација беше претсавена во Маторела во Шпанија во форма на хечбек со пет врати

Првиот хибриден модел од Масерати се очекува во 2020 година

Првиот хибриден модел од Масерати се очекува во 2020 година

Масерати е на чекор до голема промена која се очекува од сите автомобилски компании. „GranTurismo“ моделот достигна полн животен циклус и ќе биде заменет со нов, потполно електричен автомобил. Иако не е познато дали овој модел е следниот новитет од Масерати, од компанијата открија дека можеме да очекуваме хибридни и електрични возила. Нема официјална

Турција во мај започнува со изградба на фабрика во која ќе го прават својот прв автомобил

Турција во мај започнува со изградба на фабрика во која ќе го прават својот прв автомобил

Изградбата на фабрика за производство на првиот турски автомобил би требало да започне во мај, со капацитет да произведува во просек 175.000 електрични возила. Гуркан Каракаш, претседател на заедничката компанија (TOGG), кој го спроведува проектот за првиот турски автомобил, истакна дека поголемиот дел од фабриката би требало да биде завршен во рок

Лука де Мео официјално е нов извршен директор на Renault

Лука де Мео официјално е нов извршен директор на Renault

Францускиот производител на автомобили Renault официјално го постави некогашниот извршен директор на Seat, Лука Де Мео, за нов шеф на компанијата Лука Де Мео важеше за фаворит да го замени претходниот извршен директор на Renault , Тиери Болор, повеќе месеци, а неговото назначување беше одложено поради клаузулата за конкурентност кој го имаше со VW

Колку е реалната автономија на електричните автомобили (ВИДЕО)

Колку е реалната автономија на електричните автомобили (ВИДЕО)

На тест се нашле шест популарни електрични модели кои се управувани под идентични услови на автопат за да се види колку километри може да изминат со полна батерија и колку е тој податок различен од фабрички декларираната вредност. Една од најголемите забелешки на противниците на електричните автомобили е нивната релативно мала автономија на возење

Бомби ја спречуваат изградбата на Tesla Gigafactory 4 крај Берлин

Бомби ја спречуваат изградбата на Tesla Gigafactory 4 крај Берлин

На шумската локација близу местото каде ќе се најде идната фабрика Gigafactory 4 на компанијата Tesla пронајдени се неексплодирани бомби од Втората светска војна Tesla напредува во плановите за отворање на фабриката Gigafactory 4 во околината на Берлин, во Германија каде има намера да ги произведува своите автомобили за европскиот пазар. Во оваа фабрика,

Fiat го унапреди семејството Tipo со пакетот More

Fiat го унапреди семејството Tipo со пакетот More

Италијанската компанија Fiat сака во Европа да го напреди семејството на моделот Tipo и во основниот пакет да понуди значително повеќе опции Во желба да го одржи интересот за својот модел Tipo, Fiat сега на европскиот пазар комплетната гама на Tipo ја понуди со новиот More пакет. Тоа значи дека More пакетот на Tipo во понудата ќе биде достапен за сите

Top Gear ги помести границите: банџи скок со автомобил / ВИДЕО

Top Gear ги помести границите: банџи скок со автомобил / ВИДЕО

Адреналин на десетта The post Top Gear ги помести границите: банџи скок со автомобил / ВИДЕО appeared first on ДодајГас.мк . The post Top Gear ги помести границите: банџи скок со автомобил / ВИДЕО appeared first on M Express .

Новиот DeLorean DMC-12 пристигнува наредната година, ќе чини 100.000 долари

Новиот DeLorean DMC-12 пристигнува наредната година, ќе чини 100.000 долари

Американската компанија која стои зад познатото име DeLorean ќе започне со производство на модернизираниот модел DMC-12 веќе од наредната година. Компанијата DeLorean Motor Company во 2016 година објави дека ќе произведе ограничен број на примероци од новиот модел DMC-12 со користење на комбинација од модерни компоненти и залиха од преостанатите компоненти

Погледнете ја новата Hyundai Sonata од секој агол

Погледнете ја новата Hyundai Sonata од секој агол

Новата, осма генерација на Sonata ќе биде т.н. купе со четири врати и многу подинамичен и поелегантен дизајн. Во поглед на идејата, повеќе наликува на шестата отколку на седмата генерација, во поголеми димензии – во должина „порасна“ за 45 мм, а во ширина за 25 мм. Sonata 2020 ќе биде достапна во две погонски варијанти: основната со 2,5-литарски четирицилиндарски

БМВ ја прошири понудата од Серија 3, пристигна нов моќен дизелаш

БМВ ја прошири понудата од Серија 3, пристигна нов моќен дизелаш

БМВ тивко го вметна во својата понуда моделот „М340d“ кој претставува еквивалент на бензинецот „М340i“, а стилски не се разликуваат од овој автомобил. На купувачите ќе им биде на располагање лимузинска и караван изведба а според пишувањата на холандскиот магазин „Auto Week“моделот „М340d“ ќе се продава само во верзија со „xDrive“ погон на сите 4 тркала

БМВ Е30 М3 и убавината на возењето (ВИДЕО)

БМВ Е30 М3 и убавината на возењето (ВИДЕО)

За голем број вљубеници во автомобилите едноставниот чин на возење е едно од големите задоволства во животот и овој краток филм, создаден од јутјуб каналот Дривен моушн совршено го доловува. Филмот со наслов „Интервјуто“ почнува покажувајќи како човекот по име Кевин влегува во голема деловна зграда на интервју за работа. За жал за Кевин, интервјуто

Фолксваген произведува колбаси?

Фолксваген произведува колбаси?

Фолксваген во 2019 направил и продал 6.8 милиони популарни кари колбаси а годишната продажба пред неколку години изнесувала околу 7 милиони парчиња. Од друга страна, германскиот автомобилски гигант минатата година изработил 6.2 милиони возила, што е примарна дејност на оваа компанија. Фолксваген произведува кари колбаси веќе 47 години. На почетокот

ACEA предвидува: Продажбата на автомобили во ЕУ ќе опадне за 2 проценти

ACEA предвидува: Продажбата на автомобили во ЕУ ќе опадне за 2 проценти

Европската автомобилска индустрија ќе назадува оваа година, сметаат од индустриската социјација ACEA, со што се потврдуваат најавите дека најдобрите години на производителите се зад нив Предвидувајќи го првиот пад на продажбата во ЕУ во последните седум години, лоби групацијата од Брисел, ACEA, вели дека се очекува пад на новорегистрираните возила

Новата Renault Arkana 2020

Новата Renault Arkana 2020

Автомобилот, кој беше прикажан на московскиот автосалонот се вика Arkana, што во превод значи „тајна” и има за цел да го наметне нов мистериозен иновативен стил. Продажбата на Renault Arkana започна и зазема посебно место во гамата на брендот. Renault Arkana  претставува нешто како кросовер -CUV, а се прави на платформата Global Access. Всушност, автомобилот

Новиот Seat Leon без камуфлажа непосредно пред промоцијата

Новиот Seat Leon без камуфлажа непосредно пред промоцијата

Во јавноста се појавија фотографии од целосно откриениот Seat Leon од најновата генерација чија официјална премиера е закажана токму за денеска Вечерва ќе имаме шанса да ја видиме премиерата на четвртата генерација на Seat Leon, но на ден пред официјалната премиера на социјалните мрежи се појавија фотки без никаква камуфлажа. Инстаграм профилот „CocheSpias“

Alfa Romeo подготвува нов мал SUV, ќе биде достапен и како целосно електричен модел

Alfa Romeo подготвува нов мал SUV, ќе биде достапен и како целосно електричен модел

Alfa Romeo се фокусираше на својот план за идните производи, а во следните две години ќе го претстави и својот нов мал кросовер Новиот мал кросовер на Alfa ќе биде ривал на Nissan Juke, како и Audi Q2. Исто така, кросоверот ќе стане првиот модел на Alfa Romeo кој ќе биде достапен во целосно електрична верзија. Италијанската компанија релативно доцна