притисни ентер »

Топ вести

Економија

34 иновациски проекти добија поддршка од Фондот за иновации

34 иновациски проекти добија поддршка од Фондот за иновации

Ќе се произведуваат лабораториски прототипови. Ќе се развиваат софтверски решенија, ќе се подобрува технологијата. На иновациските решенија заедно ќе работат научната фела и бизнисот. 34 ваучери за развој на проекти додели Фондот за иновации. Пристигналае 71 апликација. Вкупниот фонд е 15 милиони денари . Од научната фела со став дека ваквите проекти

ЧЕТВРТИОТ ПАКЕТ СЕ УШТЕ ГО НЕМА: Компаниите се жалат дека нема да имаат време да аплицираат

ЧЕТВРТИОТ ПАКЕТ СЕ УШТЕ ГО НЕМА: Компаниите се жалат дека нема да имаат време да аплицираат

Компаниите се жалат дека нема да имаат време да аплицираат за државна помош ако Собранието итно не го донесе предлог-законот за финансиска помош за исплата на плати. Сметководителте апелираат до Владата да се носат навремени законски решенија за стопанството да има доволно време да ги прибере потребните документи, бидејќи роковите се куси. Новиот пакет

Туризмот во светот со сериозни штети од пандемијата на коронавирус

Туризмот во светот со сериозни штети од пандемијата на коронавирус

Туристичките патувања во светот се намалија за 70 отсто во првите осум месеци од оваа година во споредба со истиот период во 2019 година. Загубите достигнаа 730 милијарди долари, соопшти Светската организација за туризам (СТООН). Во јули, патувањата беа намалени 81% отсто, а во август – 79 проценти, се наведува во соопштението на организацијата. Од

Италија, Шпанија и Полска поддржани со 17 милијарди евра од ЕУ

Италија, Шпанија и Полска поддржани со 17 милијарди евра од ЕУ

Европската комисија им исплати на Италија, Шпанија и Полска вкупно 17 милијарди евра во првата транша од поддршката за земјите членки на ЕУ, со цел да се зачуваат работните места. Италија доби 10 милијарди евра, Шпанија шест милијарди, а Полска една милијарда евра. Финансиските средства ќе помогнат за покривање на трошоците кои се директно поврзани

Компаниите „загреани“ за повеќе кредити за да ја надминат кризата

Компаниите „загреани“ за повеќе кредити за да ја надминат кризата

(Фото) Извpшeнa e нajгoлeмaтa пpoдaжбa нa akции вo иcтopиjaтa

(Фото) Извpшeнa e нajгoлeмaтa пpoдaжбa нa akции вo иcтopиjaтa

Ant Group, позади која стои сопственикот на Alibaba, Џек Ма, ја направи најголемата јавна понуда и продажба на акции во историјата. Ова е голема победа за кинескиот технолошки гигант но и за државната берза. Технолошката фирма која стои зад најголемата кинеска платформа за плаќање преку интернет, постави двојна котација на берзите во Хонг Конг и Шангај

Во Гевгелиско од корона кризата двојно зголемен бројот на невработени

Во Гевгелиско од корона кризата двојно зголемен бројот на невработени

Во општините Гевгелија, Богданци и Дојран, за кои евиденција води Агенцијата за вработување од Гевгелија, за шесте месеци од почетокот на пандемијата со Ковид-19 двојно се зголемил бројот на невработени лица, поточно на активни баратели на работа. Кон крајот на март годинава, откако почна пандемијата, во гевгелиската Агенција биле евидентирани 962

„Форбс“ состави листа на најдобрите работодавци во 2020 година: Еве кој влезе во топ 10

„Форбс“ состави листа на најдобрите работодавци во 2020 година: Еве кој влезе во топ 10

Популарниот магазин „Форбс“ составил листа од најпосакуваните компании за работа во 2020 година, а во тоа му помогнала компанијата за истражување на пазарот „Статиста“. Анкетирале 160.000 работници од 58 земји кои работат во интернационални компании, со цел резултатите да бидат веродостојни. Анкетите биле спроведени од јуни до јули, а од учесниците

АНАЛИЗА: Просечната плата зголемена за 39 евра – како се постигна растот?

АНАЛИЗА: Просечната плата зголемена за 39 евра – како се постигна растот?

Просечната плата во земјава изнесува 447,7 евра – со значаен пораст за повеќе од 9 отсто во однос на лани истиот месец, пишува „Порталб“. Ваквиот показател според дел од економистите е резултат на два фактори , едниот, променетата структура на вработени – високо платените ги задржале работните места додека намалување има кај оние со пониски плати

Нафтата вчера имаше загуба, а денес цените повторно растат

Нафтата вчера имаше загуба, а денес цените повторно растат

Цената на нафтата има  благ раст. Цената за барел на лондонската берза скокна за 0,55 отсто или на 40,70 долари. Нафтата на американскиот пазар има раст за 0,5 отсто и чини 38,74 долари за барел. Вчера цената  на нафтата имаше намалување за 3 отсто. Цените на нафтата на меѓународните пазари вчера беа под 36,64 евра (41 долар) за барел. Падот на цените

Пензии од денеска во групи

Пензии од денеска во групи

Исплатата на пензиите почнува денеска. По препорака на Владата и овој месец пензиите ќе се исплатуваат по групи секој ден до 30 октомври односно до петок. Имено се препорачува пензионерите кои имаат картики да не одат дошалтер, а тие кои чекаат готовинска исплата се организираат во четири групи според распоред составен според висината на пензијата

Ништо од планот за чист воздух на Владата, воздухот загаден уште на старт на грејна сезона

Ништо од планот за чист воздух на Владата, воздухот загаден уште на старт на грејна сезона

Ништо од планот за чист воздух на Владата, воздухот загаден уште на старт на грејна сезона Ништо од планот за чист воздух на Владата, граѓаните и понатаму се греат на дрва, а воздухот енормно загаден. И покрај ветувањата на Владата за почист воздух и годинава според податоците од публикацијата „Потрошувачка на енергенси во домаќинствата“ на почеток

Стан под кирија или цел живот кредити - што повеќе се исплати?

Стан под кирија или цел живот кредити - што повеќе се исплати?

Што е поисплатливо - да се купи стан на кредит или да се живее под кирија. Велат, кешот е закон, ама кај нас се ретки оние што можат да си го дозволат тоа задоволство, односно да купат стан во готово и да спијат мирно, без стресови секој први во месецот кога треба да се исплати ратата. Македонските граѓани, главно, живеат на кредит. Дебел минус на

Со несоодветните мерки владата на СДСМ го уништи пазарот, граѓаните ги остави на улица

Со несоодветните мерки владата на СДСМ го уништи пазарот, граѓаните ги остави на улица

Со несоодветните мерки владата на СДСМ го уништи пазарот, граѓаните ги остави на улица Антикризниот пакет економски мерки за поддршка на стопанство од страна на владата не беа соодветно скроени и таргетирани. Економијата се повеќе тоне, а мерките за справување со економската криза која ја зафати државава и која е предизвикана од пандемијата со корона

Странските компании добија помош во намалени царини

Странските компании добија помош во намалени царини

Владата, по барање на странските инвеститори во државава ги намали царините на 32 увозни производи и компоненти кои доаѓаат од Европската Унија. Според информациите на Алсат, одлуката за намалување на царините ќе стапи на сила од 1 ноември и ќе има влијание врз буџетот на годишно ниво ќе биде над 4,6 милиони евра. Овие намалувања на царините е за потребите

НБ: Постепено закрепнување на економијата и поумерено влијанието на кризата во третиот квартал

НБ: Постепено закрепнување на економијата и поумерено влијанието на кризата во третиот квартал

Влијанието на зравствената криза врз економската активност во третиот квартал е поумерено, покажуваат податоците со кои располага Народната банка, кои упатуваат и на постепено закрепнување на економијата. -Согласно со објавените проценети податоци за БДП, во првата половина од 2020 година реалниот БДП се намали за 6,4 отсто на годишна основа, што е

Пораст на јужнокорејската економија

Пораст на јужнокорејската економија

Економијата на Јужна Кореја забележа пораст во третиот квартал од годинава, надминувајќи го падот предизвикан од Ковид-19 кога главните трговски партнери на земјата почнаа да ги укинуваат ограничувањата воведени поради пандемијата. Четвртата по големина азиска економија се зголемила за 1,9 отсто во последниот квартал во однос на претходните три месеци,

Некогаш во врвот, МАКЕДОНИЈА СЕГА Е НА ДНОТО ВО ЕВРОПА ЗА ВОДЕЊЕ БИЗНИС

Некогаш во врвот, МАКЕДОНИЈА СЕГА Е НА ДНОТО ВО ЕВРОПА ЗА ВОДЕЊЕ БИЗНИС

Се влошува климата за водење бизнис во Македонија. Нашата земја се наоѓа скоро на дното во Европа. Како што е наведено во извештајот Европската комора, држава бележи пад од пет места на ранг листата за водење бизнис, во споредба со 2019 година. Во игра биле 46 европски земји, а Македонија се наоѓа близу кон дното, односно на 36 место. За ова реагираше

Луѓето од овие три земји најмногу се збогатиле во 2020 година

Луѓето од овие три земји најмногу се збогатиле во 2020 година

Годината 2020 е тешка во многу аспекти – и за здравствениот систем, и за економијата, како и на политичкиот план. И покрај тоа, богатството на возрасните во три неочекувани земји во светот се зголеми за околу 10 отсто во последните месеци. Станува збор за Филипините, Египет и Бангладеш, кои имаат најголем пораст на богатството по глава на жител во

Битиќи: Ќе бидат потребни и петти и шести  пакет мерки за справување со кризата

Битиќи: Ќе бидат потребни и петти и шести пакет мерки за справување со кризата

Четвртиот пакет мерки ќе помогне за ублажување на првите удари од пандемијата, задржување на работните места и на ликвидноста на фирмите, но најверојатно нема да биде доволен, кажа на вчерашната прес-конференција вицепремиерот Фатмир Битиќи. Тој посочи дека во зависност од ефектите што ќе бидат постигнати со четвртиот пакет мерки за справување со кризата,