притисни ентер »

Топ вести

Економија

Царовска ќе разговара со директорите за зголемување на платите на вработените во градинките

Царовска ќе разговара со директорите за зголемување на платите на вработените во градинките

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска ќе се сретне со директорите и вработени во детските градинки. На средбата, информираат од МТСП, ќе се разговара за зголемувањето на платите на вработените во градинките.

Ова се новите цени на горивата во Македонија кои важат од полноќ

Ова се новите цени на горивата во Македонија кои важат од полноќ

Од ноќеска на полноќ горивата поевтинија за половина, односно за денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се намали за еден денар. Со тоа новата цена на еуросупер БС-95 изнесува 69,5 денари за литар, додека на еуросупер БС-98 – 71,5 денари за литар. Дизелот и екстра лесното масло за

Сторнираните фискални сметки компаниите сами ќе ги пријавуваат во УЈП

Сторнираните фискални сметки компаниите сами ќе ги пријавуваат во УЈП

Во Стопанската комора на Македонија се одржа работна средба со претставници на Управата за јавни приходи на која беа презентирани новите законски решенија од Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица со цел разјаснување на актуелната проблематика поврзана со примената на членот 7 од Законот со кој се уредуваат обврските

Кинеските инвестиции во САД драстично намалени поради трговската војна

Кинеските инвестиции во САД драстично намалени поради трговската војна

Директните кинески инвестиции во економијата на САД од 2016 до 2018 година се намалиле за 90%, од 46 милијарди долари до 5 милијарди долари, објави денеска „Њујорк тајмс“. Весникот се повикува на истражување на консултантската фирма „Родиум Груп“ кое го покрива периодот на власта на претседателот Доналд Трамп – од 2016 до 2018 година. Драстично намалените

Ова е најскапата земја во Европа: Пијалок чини 17 евра, а чаша вино 10-каде на листата е Македонија?

Ова е најскапата земја во Европа: Пијалок чини 17 евра, а чаша вино 10-каде на листата е Македонија?

Според најновите податоци на Евростат најскапа земја во Европа е Исланд. Цените во таа земја, минатата година биле дури 56 отсто повисоки од европскиот просек. Втора на листата е Швајцарија , а трета Норвешка. За споредба, пијалок во исландски ресторан чини околу 17 евра, чаша вино околу 10, а пиво 7. Вечера за двајца пак е околу 85 евра, флаша вино

Повратници на местото на ”криминалот”: Неколку пингвини ”провалиле” во ресторан

Повратници на местото на ”криминалот”: Неколку пингвини ”провалиле” во ресторан

Парот сини пингвини влегле во Суши Би ресторанот во Велингтон на Нов Зеланд и тоа неколку пати. Сопствениците на ресторанот ја информирале полицијата дека имаат грабеж, но тие не очекувале сторителите да бидат сини пингвини познати и како корора пингвини, објави CNN. Откако пингвините првпат се вратиле во пристаништето Велингтон, полицијата по неколку

Тутунопроизводителите со поддршка за спречување на нелегалното производство и трговија со тутун

Тутунопроизводителите со поддршка за спречување на нелегалното производство и трговија со тутун

Сојузот на здруженија на тутунопроизводители го поздравува донесувањето на новиот Закон за тутун, производи од тутун и сродни производи со кој се укинуваат бирократските обврски на земјоделците кои произведуваат тутун, односно вадење на евидентни листови, познати како „бели картони", изјави претседателот на Сојузот на здруженија на тутунопроизводители,

Оглас за вработување во BRKV

Оглас за вработување во BRKV

Апостолска: Не потрошивме денар на лопати и панделки, а 30 компании влегоа во нови инвестиции

Апостолска: Не потрошивме денар на лопати и панделки, а 30 компании влегоа во нови инвестиции

Ставила свој потпис со три странски инвеститори, а годинава  очекува финализација на разговорите со  уште најмалку толку странски компании. Зорица Апостолска, министерка без ресор задожена за привлекување странски инвестиции влезе во Владата на Зоран Заев уште на почетокот. Сега ја преживеа реконструкцијата и вели дека ќе остане фокусирана на  промоција

Кој банкар од дивиденда зема 87.000 евра?

Кој банкар од дивиденда зема 87.000 евра?

Долгогодишниот прв директор на најголемата македонска банка Хари Костов, од дивиденда инкасираше нето прилив од 87.000 евра за своите 15.000 акции и тоа во најдобрата година во историјата на банката во која бруто дивидендата по акција изнесува 420 денари, што е за 220 денари повеќе од 2011 година која е втора најдобра дивидендна година Хари Костов,

И кадар на ДУИ е во игра: Борба за директорското место во МЕПСО

И кадар на ДУИ е во игра: Борба за директорското место во МЕПСО

Демократската унија за интеграција, владиниот коалиционен партнер го бара директорското место во МЕПСО, дознава Фактор од свои извори. Преговoрите се во тек, брифираат и владини извори и потврдуваат дека имало разговори, на чело на оваа компанија да застане кадар од ДУИ. Сепак велат дека и покрај тоа што имало начелен договор, во текот на вчерашниот

Героски: Доаѓа време да ви раскажувам за вистинските фраери и за улогата на Каки, Заки, Трики, Раки …

Героски: Доаѓа време да ви раскажувам за вистинските фраери и за улогата на Каки, Заки, Трики, Раки …

Завршив и со бедниот извршител Коки. Белким не помисливте дека поради една таква колосална будала се потресла целата влада и е активирана обвинителска артителија од највисок калибар. И дека цената за тоа ќе ја плати само еден глупав аматер. Доаѓа време да ви раскажувам за вистинските фраери и за улогата на Каки, Заки, Трики, Раки, Шеки, Џеки, Жаки…

МАКЕДОНИЈА СИ ГИ БРКА ПРОГРАМЕРИТЕ НАДВОР: Се „бега“ за поголема плата од Шведска до Германија и западна Европа

МАКЕДОНИЈА СИ ГИ БРКА ПРОГРАМЕРИТЕ НАДВОР: Се „бега“ за поголема плата од Шведска до Германија и западна Европа

Ако се погледнат податоците од Агенцијата за вработување, во неколкуте најбарани професии во земјата се и програмерите. Најмногу се бараат продавачи, општи работници, програмери, хигиеничари, обезбедувачи. За програмери во земјата моментално има 180 слободни работни места. Се смета дека овие работни места не се потполнети затоа што програмерите се

Претседателот Пендаровски на средба со ССК

Претседателот Пендаровски на средба со ССК

Претседателот со повик докрај да се расчисти случајот „Рекет“. Пендаровски побара да не се остава сомнеж дека политички фактори го штитат криминалот. Бизнисмените од него побараа да биде фактор на стабилност и да работи за намалување на тензиите во општеството. Не правам политички притисок, но институциите мора целосно да го расчистат случајот „Рекет“,

Шилегов во „Веро Џамбо“ скенираше фискална сметка на новоотворениот штанд на „Мој ДДВ“

Шилегов во „Веро Џамбо“ скенираше фискална сметка на новоотворениот штанд на „Мој ДДВ“

Во трговскиот центар „Веро Џамбо“ во Скопје денеска се отвори штанд на проектот „Мој ДДВ“, преку кој на граѓаните им се враќа 15 отсто од пресметаниот ДДВ, на кој  фискална сметка скенираше и градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов. – Задоволство ми е да се приклучам во промоцијата на проектот „Мој ДДВ“ кој бележи одлични резултати. Апликацијата

Поднесени над 9.000 нови барања за приватизација на државно земјиште

Поднесени над 9.000 нови барања за приватизација на државно земјиште

Што укажува дека кај граѓаните постои голем интерес за оваа приватизација, откако минатата година беше дадена нова можност за поднесување барања, беше истакнато на денешната средба на заменик министерката за финансии Ширет Елези и директорката на Управата за имотно-правни работи Шасине Касами. Како што соопшти Министерството за финансии, на средбата

Оглас за вработување во Пивара Скопје. Се бара: Комерцијалист - унапредувач на пазарот за Битола

Оглас за вработување во Пивара Скопје. Се бара: Комерцијалист - унапредувач на пазарот за Битола

Кина воведе такси на производи од ЕУ, Јапонија, Јужна Кореја и Индонезија

Кина воведе такси на производи од ЕУ, Јапонија, Јужна Кореја и Индонезија

Кинеското Министерство за трговија соопшти дека вовело такси за одредени производи од ЕУ, Јапонија, Јужна Кореја и Индонезија. Според информациите, одлука била донесена по едногодишното кинеско истражување за дампинг. Ресорното министерство соопшти дена антидампинг даноците на не’рѓосувачкиот челик се меѓу 18 и 103 отсто. ЕУ претходно воведе антидампинг