притисни ентер »

Топ вести

Храна

Бушава Ката по оригинален рецепт

Бушава Ката по оригинален рецепт

Потребни состојки : За кората 4 жолчки 150 грама маст 150 грама шеќер 1 лажица млеко 350 грама брашно 1 кесичка прашок за печиво рендана кора од еден лимон За филот 4 белки 150 грама шеќер 3 лажици џем 150 грама ореви 50 грама шеќер во прав за наросување Начин на подготовка : Во еден сад ставете маст, шеќер, раздвојте ги белките од жолчките, па додајте

План за исхрана: Ден 4 - За ручек пилешко на скара, за ужина овошен јогурт

План за исхрана: Ден 4 - За ручек пилешко на скара, за ужина овошен јогурт

Појадок: Каша од просо со семки и кисело млеко Balans + Мала шолја просо, кое е киснето во вода од претходната ноќ, се вари околу 15 минути утрото, се додаваат семки како сончоглед, сусам, семки од тиква, 2 супена лажица ленено масло и едно канче кисело млеко Balans+. Шолја црно кафе. Ручек: Пилешко на скара Пропржете го пилешкото со микс од кромид,

Кое е најздравото овошје на светот

Кое е најздравото овошје на светот

Кое е најздравото овошје на светот Урмите се одличен извор на природни влакна кои му се неопходни на организмот за добра работа на цревата. Природниот шеќер кој се наоѓа во урмите е совршена алтернатива за обичниот шеќер. Лесно се варат и го намалуваат чувството на глад. По својот состав урмите се вистинска природна мултивитаминска таблета која можат

Палента од Сончева долина

Палента од Сончева долина

Палентата зазема значајно место во нашата традиционална исхрана. Произведена е од првокласно пченкарно зрно. Се одликува со ниска содржина на маснотии и голема впивлива моќ. Се препорачува како храна за лица преосетливи на глутен. Палентата служи за приготвување на најразновидни специјалитети. Погодна за приготвување на качамак и разни оригинални јадења

12 прехранбени продукти кои можат да имаат чудно влијание врз вашата психа

12 прехранбени продукти кои можат да имаат чудно влијание врз вашата психа

Денес навистина се прославува трендот на здрава исхрана. Повеќето луѓе внимателно ги проучуваат состојките на сите намирници што ги купуваат и знаат што е добро, а што не за нивното тело. Но, истражувањата одново и одново докажуваат дека понекогаш е тешко да одредите што е добро за вас, бидејќи многу видови храна содржат и разни хемикалии за кои не

Оние кои пробале тврдат дека делува: Напиток со кој салото исчезнува

Оние кои пробале тврдат дека делува: Напиток со кој салото исчезнува

Вишокот килограми  и масните наслаги се ноќна мора и на жение и на мажите. Постојат многу фактори кои го предизвикуваат таложењети на сало на стомакот, но сепак постои напиток кој за само два дена го разбива. Потребни состојки: 125 грама рен 3 непрскани лимони 3 лажици мед Подготовка: Ставете го во блендер ренот и пресечете го лимонот, извадете ги

Коприва – сите благодети на „лутото“ растение

Коприва – сите благодети на „лутото“ растение

Копривата е дводомна билка со големи корени. Стеблото е исправено и достига висина до 1, 1 и пол метри. Листовите се разгрануваат наспроти, срцевидни се, зашилени, пилести со кратки врвови. Листовите се покриени иглички кои се на врвот кукасти, а на дното дебели. При допир се кршат и изливаат остар сок на кожата, кој создава сензација дека гори. Цветните

Интегрален ориз со спанаќ (посно, без запршка)

Интегрален ориз со спанаќ (посно, без запршка)

Се запржува кромидчето, се додава 1 рендан морков, 1 зелена пиперка сечкана, спанаќот, па на крај на кратко оризот. Откако ќе испари течноста се додава чадена црвена пипер и се налева вода. Се вари на помала температура со покриен капак и повремено мешање. Потоа се зачинува (јас ставив куркума, босилек, шарен пипер и вегета), се посолува ако е потребно

Чизкејк салата со јагоди и боровинки

Чизкејк салата со јагоди и боровинки

Потребни состојки : 220 г крем сирење 1/2 чаша шеќер во прав 1 чаша слатка павлака 1 лажичка екстракт од ванила 900 г сечкани јагоди 500 г боровинки Начин на подготовка : Во длабок сад со миксер изматете ги крем сирењето, шеќерот и ванилата, да станат кремасти. Во друг сад изматете ја слатката павлака, потоа префрлете ја во садот со изматеното крем

Расте популарноста на специјалитетите со инсекти

Расте популарноста на специјалитетите со инсекти

Јадливите инсекти се во пораст и стануваат сè попопуларни од нутриционистички причини, но и поради придобивките за животната средина. Да добиете тако со крцкави инсекти или пржени скорпии на менито на вашиот омилен органски и одржлив ресторан има прилично добри шанси во иднина. Јадливите инсекти се во пораст и стануваат сè попопуларни од нутриционистички

loading...
Киш пита со тиквички и фета сирење

Киш пита со тиквички и фета сирење

Превкусна киш пита,пробајте ја! Лиснатото тесто се остава убаво да се одмрзне на собна температура. Потоа се развлекува кора и се става во намастено тавче за тарт, па се боди на неколку места со вилушка. Фил Сецканата панцета се пржи на оган и се додаваат полукругови тиквичка и сецкан морков. Се заедно се пржи на средно силен оган околу пет минути

Ѓеврек со маслинки

Ѓеврек со маслинки

Ѓеврекот со маслинка е еден од омилените на битолчани. Често си го купувам кај нас од одредени пекари кои стварно го прават фантастичен. Во еден вечерен обид да си направам дома, ми се погодија превкусни, рецепт не користев, од око ги правев, ама испаднаа топ. Барем не морав на полноќ да трчам да барам да си купам ѓеврек со маслинка, оти ко ќе ме фати

План за исхрана: Ден 3 - За појадок енергетско смути, за вечера ориз со кари

План за исхрана: Ден 3 - За појадок енергетско смути, за вечера ориз со кари

Ден 3. Појадок: Енергетско смути Половина банана, 250 g Balans+, 30 g (една лажица) протеин од сурутка, 1 живо јајце, 1 лажица мелен лен, 1 мала лажичка какао и 2-3 коцки мраз. Изблендирајте ги состојките за да добиете хомоген течен пијалак. Шолја црно кафе Ручек:  Динстано телешко месо 200 g со рузмарин и пире од карфиол 150 g. Месото исечкано на

Совршена скара: Ражничи со колбаси и зеленчук

Совршена скара: Ражничи со колбаси и зеленчук

Ражничите се највусни кога ќе се испечат на скара… СОСТОЈКИ: 4 скараџиски колабаси 1 зелена пипера 1 жолта пиперка 1 главица кромид 150 гр сланина Пекабеско сол бибер НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Зеленчукот исечкајте го на коцки, па посолете и побиберете. Колбасот исечкајте го на дебели кругови, а сланината на коцки. На ражнич нанижете ги сите сечкани намирници

Кус-кус десерт со вишни

Кус-кус десерт со вишни

Лесен доручек кој дава енергија! Главната состојка е кукусот, исто така позната и како „најмалата тестенина во светот“. Состојки (за 6 порции): – 1½ чашка кус-кус – 1/2 чашка млеко – 3 лажици жолт шеќер (или мед) – 30 вишни и друго зрнесто овошје по избор – 250 мл јогурт – цимет по вкус Подготовка: Загрејте го млекото, шеќерот и вишните, па кога млекото

Grapefruit lemonade crush: Коктел на кој тешко можете да му одолеете ова лето

Grapefruit lemonade crush: Коктел на кој тешко можете да му одолеете ова лето

Пред нас е долго и топло лето. Време за одмор, уживање покрај вода и пиење коктели. За да се освежиме, на лето одбираме пијалоци кои може да ни ја изгасат жедта, а која покрај тоа имаат и одличен вкус во кој можеме да уживаме. Вотката е еден од најпопуларните пијалоци во светот, а се верува дека тоа е така поради нејзиниот неутрален вкус, погоден за

Зошто да го започнете денот со ѓумбир?

Зошто да го започнете денот со ѓумбир?

Иако појадокот е еден од најважните оброци во денот, сепак пред да појадувате, воопшто не би било погрешно да консумирате ѓумбир. Оваа суперхрана има многу здравствени придобивки, а лесно може да се додаде и во вашиот појадок. Независно дали сакате да го скриете силниот вкус со путер, или не, ѓумбирот е најдоброто нешто што може да му го понудите на

Чоколаден колач во микробранова со цреши

Чоколаден колач во микробранова со цреши

Овој колач се прави во микробранова. Јајцата изматете ги со шеќерот. Додадете брашно, какао, пециво, ванила, млеко, зејтин и се' промешајте. Земете една чаша за чај, нека биде рамна и малку широка. Тестото ставете го во чашата, малку помалку од пола чаша. Ставете ја во микробранова на 2 минути. За 2 минути тесто готово извадете го нека малку истине

Природен лек за дијабетес- Евтино и лесно го регулира шеќерот во крвта

Природен лек за дијабетес- Евтино и лесно го регулира шеќерот во крвта

Природен лек за дијабетес- Евтино и лесно го регулира шеќерот во крвта Диајбетисот често го нарекуваат „тивок убиец“ бидејќи е тешко да се препознаат симптомите на време, а понекогаш и да се препознаат многумина ги игнорираат. Ова се симптоми на кои треба да обрзнете внимание: -Силна жед или сува уста – честа потреба за мокрење – силна желба за храна

Шест придобивки од јадењето јагоди

Шест придобивки од јадењето јагоди

Шест придобивки од јадењето јагоди Летото изобилува со свежи и сочни плодови. Едни од најомилените ни се мирисните јагоди. Освен што се вкусни, тие се познати по своите многубројни здравствени придобивки. Погледнете некои од нив. Се грижат за видот Една од главните причини за појавата на очни проблеми се слободните радикали во организмот, како и дефицитот