притисни ентер »

Топ вести

Хроника

Приведена е негувателката која претепа детенце во игротека (ВИДЕО)

Приведена е негувателката која претепа детенце во игротека (ВИДЕО)

Жената попладнево била приведена и надлежен јавен обвинител, постапувајќи според член 201 од Законот за кривична постапка и одредил 30 дневен притвор. Мајката го однела детето на преглед во болница, а таму биле присутни и припадници на МВР односно инспектори за насилен криминал и одделение за имотни деликти и малотничка деликвенција. Детето имало околу

Министрество за одбрана: Сексуалното вознемирување во Армијата е апсолутно недозволиво

Министрество за одбрана: Сексуалното вознемирување во Армијата е апсолутно недозволиво

Сексуалното вознемирување во Армијата е апсолутно недозволиво. Случајот се испитува и доколку се докаже, Министерството ќе има нулта толеранција, се вели во реакцијата на Министерството за одбрана во врска со наводите за сексуално вознемирување на припадничка на Армијата во касарната во Куманово . – Министерството за одбрана најстрого осудува секаков

Сопруг на пациентка се закнувал на медицинска сестра во штипската Клиничка болница

Сопруг на пациентка се закнувал на медицинска сестра во штипската Клиничка болница

Во штипската Клиничка болница вчера медицинска сестра добила закани од сопруг на пациентка. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова вели дека случајот кај нив е пријавен од страна на болницата. -Поради недоразбирање за закажан термин, сопруг на пациентката Е.М. се однесувал агресивно и упатувал закани кон медицинска сестра која била на работното

Кривична пријава против 12 лица, меѓу нив стечајни управници, управители, банкари, инспектори

Кривична пријава против 12 лица, меѓу нив стечајни управници, управители, банкари, инспектори

СВР Куманово поднесе кривична пријава против 12 лица и тоа: М.Т.(75) од Кратово, И.Д. (42) од Скопје, С.Н. (52) од Скопје, Ј.П. (65) од Скопје, Д.Ф. (49) од Скопје, В.Н. (64) од Велес и Д.К.-С. (64) од Скопје – за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“, од член 353 вв со член 45 и „оштетување или повластување на доверители“,

Уапсени 33 мигранти во близина на Струмица

Уапсени 33 мигранти во близина на Струмица

Полициска патрола привела 33 мигранти кои се движеле во група во близина на границата со Грција. Во групата имало 21 државјанин на Авганистан, седум Пакистанци, тројца Ирачани и двајца Иранци. Тие се воочени во близина на Струмица. Властите веруваат дека мигрантите влегле во земјата илегално преку Грција. Мигрантите се префрлени во притворскиот центар

Возач на градски автобус истепал дете од Стајковци

Возач на градски автобус истепал дете од Стајковци

Вчера во 16.00 часот во СВР Скопје, И.А.(42) од с.Стајковци, скопско, пријавил дека во 13.20 часот на автобуска постојка на бул.„Александар Македонски“ неговиот малолетен син бил физички нападнат од едно лице - возач на автобус. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Во СВР Скопје бил приведен Ф.С.(50) од Скопје

Во СВР Скопје бил приведен Ф.С.(50) од Скопје

На 20.11.2019 во 20.50 часот во СВР Скопје бил приведен Ф.С.(50) од Скопје кој претходно во продажен објект се обидел да одземе пари. По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Техничар во МНТ паднал и тешко се повредил, директорката вели му помагал на колега

Техничар во МНТ паднал и тешко се повредил, директорката вели му помагал на колега

Светло-техничарот кој вчера падна од висина во Македонскиот народен театар (МНТ) е опериран, во добра состојба е, но ќе следи долг период на рехабилитација, вели директорката Симона Угриновска за САКАМДКАЖАМ.МК. Министерството за внатрешни работи (МВР) објави дека вчера околу 13.30 часот во СВР Скопје било пријавено оти во МНТ, додека изведувал работни

Инцидент во КПУ Идризово, затвореник нападнал Пакистанец со остар предмет

Инцидент во КПУ Идризово, затвореник нападнал Пакистанец со остар предмет

Вчера околу 10.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во просторија во Казнено-поправната установа Идризово, настанала физичка пресметка помеѓу Р.Р.М.А. од Пакистан и М.Д.(22) од Р.С.Македонија, кој при пресметката употребил остар предмет. Се преземаат мерки за расчистување на настанот.

Пријава против кумановец поради насилство

Пријава против кумановец поради насилство

СВР Куманово поднесе кривична пријава против И. Ј. (35) од Куманово поради насилство. Тој на 26.10.2019 пред угостителски објект во Куманово физички го нападнал Д. С. (39) од Куманово, соопшти МВР. извор: Makfax

Старец пронајден во бесознание во зачадена соба во куќа во гевгелиско Семемлија

Старец пронајден во бесознание во зачадена соба во куќа во гевгелиско Семемлија

Вчера околу 12.20 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во зачадена просторија во куќа на ул.„Солунска“ во с.Селемлија, гевгелиско, бил пронајден Б.Л.(83), во бесвесна состојба, без изгореници. Тој бил пренесен во Јавната здравствена установа Гевгелија за укажување лекарска помош. Според пријавеното од неговото семејство, тој боледувал

Повторно иста песна: Со кола по велосипедска патека

Повторно иста песна: Со кола по велосипедска патека

Негативната практика која можевме во изминативе недели на неколку наврати да ја видиме се повторува уште еднаш во главниот град. Велосипедските патеки очигледно се доволно добри и за возилата, па сега на булеварот Трета македонска бригада возач повторно се решил да ги заобиколи сообраќајните прописи и да вози по патеката наменета за велосипеди.

Пронајдени осумдесетина кородирани куршуми во дворот на црквата „Свети Димитрија“ во Кавадарци

Пронајдени осумдесетина кородирани куршуми во дворот на црквата „Свети Димитрија“ во Кавадарци

Осумдесетина кородирани куршуми биле пронајдени во дворот на црквата „Свети Димитрија“ во Кавадарци, потврдија за МИА од МВР. Оттаму појаснија дека денеска во 8:30 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека во кругот на црквата, при извршување градежни работи, биле пронајдени кородирани куршуми калибар 7,9 милиметри. Куршумите се предадени

Кривични пријави за поранешен в.д. директор и раководители на Водостопанство, подружница Кумановско-липковско поле

Кривични пријави за поранешен в.д. директор и раководители на Водостопанство, подружница Кумановско-липковско поле

Кривична пријава е поднесена против Ф.Ф: (44) поранешен в.д. директор на АД Водостопанство, подружница Кумановско-липковско поле кој се сомничи за сторено кривично дело „злоупотреба на службената должност и овластување“. Кривична пријава е поднесена и против С.Ѓ. (63) поранешна раководителка на одржување и С.Л. (36) раковоодител на секторот за финансии

Гостиварската полиција со кривична против двајца малолетници за тешка кражба

Гостиварската полиција со кривична против двајца малолетници за тешка кражба

Секторот за внатрешни работи Тетово-Надворешна канцеларија за криминалистички работи Гостивар целосно ја расветли тешката кражба, пријавена на 5-ти, а извршена помеѓу 3-ти и 5-ти ноември годинава во куќа во горнореканското село Сенце и до Основното јавно обвинителство Гостивар ќе поднесе кривична пријава против две малолетни лица на возраст од 17 години

Еколошка КАТАСТРОФА на Матка (ФОТО)

Еколошка КАТАСТРОФА на Матка (ФОТО)

Еколошка катастрофа, од Матка 2 (Св. Петка) не се испушта вода према Матка, се вели во Фејсбук статусот на Fly Fishing Club Matka. Пред три дена објавивме дека на повеќе акумулации им претстои еколошка катастрофа.  Поради н естручното раководење со електроенергетскиот систем на Македонија (МЕПСО и ЕСМ каде спаѓа РЕК Битола) доаѓа до огромно празнење

ЕДНО ЛИЦЕ од Струмица ЛИШЕНО од слобода!

ЕДНО ЛИЦЕ од Струмица ЛИШЕНО од слобода!

– На 20.11.2019 во 12.50 часот од слобода бил лишен и приведен во Полициската станица Струмица, Н.Н.(41) од Струмица за кого била издадена Наредба за приведување од Основен суд Струмица поради издржување затворска казна. Во 14.00 часот лицето било предадено во Затвор Струмица. The post ЕДНО ЛИЦЕ ОД СТРУМИЦА ЛИШЕНО ОД СЛОБОДА! appeared first on Струмица

Четворица Кубанци приведени на граничниот премин со Грција

Четворица Кубанци приведени на граничниот премин со Грција

Вчера во селото Драгош, битолско, биле приведени Н.Р.Н.(29), Л.Л.С.(29), Л.Т.С(27) и Л.Е.Б.П.(29), сите од Куба, при обид незаконски да ја преминат државната граница помеѓу Грција и Македонија. МВР јавува дека лицата биле предадени на полициски службеници од СВР Битола за понатамошна постапка. извор: Makfax

Тројца скопјани фатени на Бит пазар со марихуана

Тројца скопјани фатени на Бит пазар со марихуана

Вчера вечер во ноќните часови во подрачјето на Бит пазар биле лишени од слобода неколку лица поради поседување на марихуана. „Полициски службеници од подрачјето на Бит пазар вчера во 20:35 часот ги лишиле од слобода С.Б.(23) и Ф.Ш.(18), двајцата од Скопје, затоа што при извршен преглед кај нив била пронајдена марихуана. По документирање на случајот,

СО ШИПКА ПРЕТЕПАНА екс сопругата на Трајковски, осомничен како нарачател на убиството на Мартин Јанушев

СО ШИПКА ПРЕТЕПАНА екс сопругата на Трајковски, осомничен како нарачател на убиството на Мартин Јанушев

Ана Трајковска, екс сопругата на Раде Трајковски кој го сомничат за нарачател на убиство на младиот Мартин Јанушев во 2017 година, била претепана пред зградата каде живее во скопски Мичурин. Како што објавува pорталот Либертас, Ана деновиве доцна навечер била нападната од страна на човек со фантомка на главата, кој ја тепал со шипка. -Се вракав од