притисни ентер »

Топ вести

Кошарка

Голема трампа во НБА: Ентони Дејвис се сели во ЛА Лејкерс

Голема трампа во НБА: Ентони Дејвис се сели во ЛА Лејкерс

Конечно се реализираше долго најавената размена на играчи во НБА. Ентони Дејвис, еден од најдобрите високи играчи во лигата, се сели во Лос Анџелес Лејкерс каде ќе му се придружи на Леброн Џејмс. Тој пред неколку месеци најави дека сака да замине од Њу Орлеанс. Во обратен правец, пак, заминуваат Бол, Харт и Инграм, а во размената е вклучен и четвртиот

Досега невидено: Голман од противнички шеснаесетник до својот гол се врати на - мотор! (ВИДЕО)

Досега невидено: Голман од противнички шеснаесетник до својот гол се врати на - мотор! (ВИДЕО)

Во аматерскиот фудбал ширум светот може да се забележат многу интересни детали, а токму таков ни пристигнува од Бразил. Еден голман замина во противничкиот шеснаесетник во намера да забие погодок, но не успеа, по што со еден свој соиграч се качи на мотор и побрза да стигне до неговиот гол за да спречи да му ја затресат мрежата. O GOLEIRO INDO PRA ÁREA

Кошаркари и кошаркарки на кампот од развојниот проект „Заедно до М16“

Кошаркари и кошаркарки на кампот од развојниот проект „Заедно до М16“

Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) од утре до недела организира камп во Маврово на кој ќе учествува втората генерација на развојниот проект „Заедно до М16“. На овој спортски настан ќе учествуваат вкупно 60 кошаркари и кошаркарки, родени 2004 и 2005 година, кои ќе тренираат заедно една седмица. Покрај младите кошаркари и кошаркарки, ќе учествуваат

Брајант жестоко го критикуваше трејдот на Лејкерс: Шокиран сум! (ФОТО)

Брајант жестоко го критикуваше трејдот на Лејкерс: Шокиран сум! (ФОТО)

Ентони Дејвис во мега-трејд се пресели во Лос Анџелес лејкерс од Њу Орлеанс пеликанс, кадешто од друга страна заминаа Лонцо Бол и Брендон Инграм, како и резервистот Џош Харт, а токму овој потег го налути легендарниот Коби Брајант. Брајант се огласи на социјалните мрежи со фотографија на која позира со шампионскиот пехар од НБА-лигата и на која е тажен

Лејкерси први фаворити за титулата наредната сезона, следуваат Милвоки и ЛА Клиперс

Лејкерси први фаворити за титулата наредната сезона, следуваат Милвоки и ЛА Клиперс

Само што заврши НБА финалето, во кое победата ја однесе екипата на Торонто Репторс, обложувалниците во Лас Вегас направија листа на најголеми фаворити за шампионскиот прстен наредната сезона. Изненадувачки на првата позиција е тимот предводен од Леброн Џејмс, Лос Анџелес Лејкерс. Иако допрва ќе се знае конечниот ростер и големите засилувања на „езерџиите“,

Хаос на еден од најпрестижните голф турнири – пет лица повредени од количка без возач (ВИДЕО)

Хаос на еден од најпрестижните голф турнири – пет лица повредени од количка без возач (ВИДЕО)

Еден од најпрестижните голф-турнири УС опен, кој се одржува во Пебл Бич го потресе сериозен инццидент, откако пет лица од гледачите завршија во болница, а двајца од нив со потешки повреди, откако количка ги прегази. Инцидентот се случил кога возачот на гол-количката која пренесувала товар продолжила сама да се движи од бизарна причина. Возачот ја оставил,

Голем успех за Македонецот Џон Битов Џуниор чиј што тим Торонто Репторс стана шампион НБА лигата во Канада

Голем успех за Македонецот Џон Битов Џуниор чиј што тим Торонто Репторс стана шампион НБА лигата во Канада

Еуфорија ја зафати Канада и градот Торонто откако нивните миленици го победија бранителот на титулата и по прв пат во историјата завладеаа со НБА лигата, предводени од фантастичниот Кавај Ленард, славејќи во шест натпревари на НБА финалето против Голден стејт. А ако се прашувате како НБА лигата, синоним за американски елитен спорт има и канадски тим,

Клејбурн останува во ЦСКА уште три години

Клејбурн останува во ЦСКА уште три години

Американецот Вил Клејбурн потпиша нов договор со ЦСКА Москва во должина од три години. МВП играчот на изминатиот Ф4 турнир во лигата, на кој славеше рускиот шампион, доби комплимент од тренерот Димитри Итудис кој го нарече „најдобар играч во екипата“. „Среќен сум што кариерата ќе ја продолжам тука во Москва. Во изминатите две години научив многу. Оваа

Реал прв „удри“ во финалето, убедливи +20 против непрепознатливата Барса

Реал прв „удри“ во финалето, убедливи +20 против непрепознатливата Барса

Кошаркарите на Реал Мадрид со убедлива победа од 20 разлика ја отворија финалната серија на плеј-офот на Ендеса лигата, откако вечерва во Мадрид ја совладаа Барселона со 87-67. Иако сезонава имаа многу проблеми во „Ел Класико“ дуелите, ги загубија двата првенствени натпревари и финалето на Купот на Кралот, момците на Ласо блеснаа на почетокот од борбата

loading...
Панатинаикос ја освои 38-та титула првак на Грција

Панатинаикос ја освои 38-та титула првак на Грција

Уште кога беше исфрлен Олимпијакос од грчката Суперлига беше јасно дека шампионската титула ќе ја освои Панатинаикос. Финалето против Промитеас беше чиста формалност и со чисти 3-0 „зелените“ стигнаа до уште една титула. 38-та титула ПАО ја обезбеди со убедливата победа од 111-77 во третиот натпревар. Со 31-8 во третиот период победникот беше решен,

Црвена Звезда на една победа до одбрана на титулата

Црвена Звезда на една победа до одбрана на титулата

Црвена ѕвезда дојде до меч-топка

Црвена ѕвезда дојде до меч-топка

Кошаркарите на Црвена ѕвезда го победија Партизан 96-90 и поведоа со 2-1 во финалната серија во српскиот шампионат. Возбудливото дерби црвено-белите го добија благодарение на добрата реализаиција на ударите за три поени. Дербиот донесе интересен и возбудлив натпревар, во кој Црвена ѕвезда константно имаше предност. Партизан водеше само во првата четвртина

Ѓорѓевиќ го посакува Теодосиќ, плејмејкерот има милионска понуда

Ѓорѓевиќ го посакува Теодосиќ, плејмејкерот има милионска понуда

Милош Теодосиќ пред неколку месеци ја заврши својата НБА авантура во Лос Анџелес Клиперс, па сега може мирно и без никакви проблеми да го избере својот нов клуб за натпреварувачката 2019/2020. Србинот е интересен за доста клубови, а еден од нив е италијанскиот прволигаш Виртус Болоња кој според информациите веќе подготвил понуда за плејмејкерот. Имено

На вечното кошаркарско дерби гореше косовското знаме, а имаше порака и за Црна Гора (ВИДЕО)

На вечното кошаркарско дерби гореше косовското знаме, а имаше порака и за Црна Гора (ВИДЕО)

За време на финалната серија во српскиот кошаркарски шампионат помеѓу Црвена Звезда и Партизан, навивачите на домашниот тим имаа свое шоу. Најпрво го запалија кососвското знаме, а потоа упатија порака и за Црна Гора. Соседите имаат затегнати односи, откако Црна Гора играше против Косово во фудбалските евроквалификации, а двајца фудбалери не сакаа да

Ленард: Повеќе не ме сакаат во Торонто, го добија тоа што го посакуваа (Видео)

Ленард: Повеќе не ме сакаат во Торонто, го добија тоа што го посакуваа (Видео)

Фантастичниот Кавај Ленард е најзаслужниот што Торонто Репторс по првпат во својата историја успеа да дојде до пехарот во НБА лигата, но без разлика на овој успех се уште е неизвесно дали тој и во следната сезона ќе биде дел од составот од Канада. Има многу шпекулации околу неговата иднина, потенцијалните дестинации, а по се изгледа и Ленард во моментов

Дурент и Томпсон ќе добијат максимални договори од Голден стејт и покрај тоа што нема да играат!

Дурент и Томпсон ќе добијат максимални договори од Голден стејт и покрај тоа што нема да играат!

Голден стејт сака да ги задржи Кевин Дурент и Клеј Томпсон и покрај нивните тешки повреди во финалната серија против Торонто. Кевин Дурент и Клеј Томпсон поради повреди ќе го пропуштат најголемиот дел од идната сезона во НБА лигата. Клеј Томпсон на 1 јули ќе биде слободен агент, а Кевин Дурент може да не ја искористи опцијата за договор од уште една

Опустошена куќата на фудбалерот на Реал Мадрид

Опустошена куќата на фудбалерот на Реал Мадрид

Фудбалерот на Реал Мадрид Лукас Васкез е најнова жртва на крадците во шпанската престолнина. Крилниот фудбалер на „кралевите“ и неговото семејство се наоѓале надвор од куќата, биле на одмор во моментот кога непознати личности упаднале и украле вредни работи. Токму фудбалерите на Реал се мета на крадците, а тие пред неколку недели го ограбиле и тренерот

Фенер го победи Ефес и израмни во финалната серија

Фенер го победи Ефес и израмни во финалната серија

Во четвртиот натпревар во финалето на плеј-офот на турскиот шампионат Фенербахче го победи Анадолу Ефес (82-73) и израмни на 2-2 во серијата. По неочекуваниот дебакл пред своите гледачи на претходниот меч, кошаркарите на Жељко Обрадовиќ се вратија во игра за титулата и сега истата ќе мора да ја обезбедат на гостински терен. Домашниот тим сериозно го

АБА Лига се пофали: Пред осум години играше во Јадранската лига, сега е на кровот на НБА (Фото)

АБА Лига се пофали: Пред осум години играше во Јадранската лига, сега е на кровот на НБА (Фото)

Кошаркарите на Торонто Репторс вчера за прв пат во својата историја ја освоија вредната титула во НБА Лигата. Вчерашниот ден беше историски и затоа што Торонто стана првиот тим кој ја однел титулата надвор од САД, поточно во Канада. Во големиот успех на Репторс учествуваше и Дени Грин кој пред осум години играше во дрест на Олимпија Љубљана во АБА