притисни ентер »

Топ вести

Култура

Мастерклас со лауреатот Ед Лакман на ИФФК „Браќа Манаки“

Мастерклас со лауреатот Ед Лакман на ИФФК „Браќа Манаки“

Првата половина од јубилејното издание на ИФФК „Браќа Манаки“ се заокружува со мастерклас на добитникот на наградата „Златна камера 300“ за животен опус, која годинава му припадна на Ед Лакман, со децении во врвот на американските и светските кинематографери. На денешниот мастерклас во Битола се очекува Лакман да зборува за својот студентски живот

Три претстави и промоција на книга на МОТ

Три претстави и промоција на книга на МОТ

Две гостински претстави, од Хрватска и Романија, и една домашна – на Прилепскиот театар, се на шестата фестивалска вечер на 44. Млад отворен театар, како и промоција на книга во придружната програма. Од 18 часот на новата сцена на МОТ – Железничката зграда, ќе биде изведен перформансот „Сè е во парите“ на театарската платформа „Бацачи сјенки“ од Хрватска,

Македонски народни носии од 19 век

Македонски народни носии од 19 век

Нашево поднебје е исклучително богато со македонски народни носии од различни етнографски целини. Грижата за нивно зачувување и презентација е различна, но се чини најголем интерес за афирмација на народните носии покажуваат ансамблите, културно-уметничките друштва и фолклорните групи. Ансамблот „Македонија“ од Скопје, познат и признат репрезент на

Изложба на проектот „1/2 Состојба“ на Михаела Јовановска во Њујорк

Изложба на проектот „1/2 Состојба“ на Михаела Јовановска во Њујорк

Во Галеријата Ем-Си во Њујорк в сабота ќе биде отворена изложба на уметнички проект „1/2 Состојба“ на уметницата Михаела Јовановска во соработка со видео авторката Вероника Камчевска. „1/2 Состојба“ е мултимедијален проект поврзан со истражување на тема родовата нееднаквост и нејзините релации. Концептот објаснува емоција која се стреми кон тоа нејзината

Реконструкција  на скалите и платото пред Музеј за современа уметност – донација од Олга Костовска и пријателите

Реконструкција на скалите и платото пред Музеј за современа уметност – донација од Олга Костовска и пријателите

Таа е позната во јавноста како успешна жена во македонскиот бизнис, мецена на културата, уметноста и образованието и голем донатор, кој знае да го даде својот придонес онаму каде што е најпотребно. Музејот на современата уметност е изграден од солидарност по земјотресот и веќе неколку години го има Еуролинк осигурување и претседателот на надзорен одбор

“Звуците на чаршијата“ – Најмногу пари за познати ѕвезди надвор од земјава

“Звуците на чаршијата“ – Најмногу пари за познати ѕвезди надвор од земјава

„Звуците на чаршијата“ е манифестација за промоција на млади уметници во земјава, велат од Културниот информативен центар во Скопје, кој оваа година го организира 13-то издание. Но, половина од парите од буџетот за оваа манифестација ќе си ги поделат познати ѕвезди од албанската естрада од надвор од границите. Директорката на КИЦ, Сермине Пурини вели

Во отсуство на македонски продуценти и филмски професионалци на Браќа Манаки Еуримаж ги презентираше новите критериуми на фондот за поддршка и развој на кинематографиите

Во отсуство на македонски продуценти и филмски професионалци на Браќа Манаки Еуримаж ги презентираше новите критериуми на фондот за поддршка и развој на кинематографиите

Во отсуство на македонски продуценти и филмски професионалци на Браќа Манаки Еуримаж ги презентираше новите критериуми на фондот за поддршка и развој на кинематографиите Комисијата за култура на ВМРО-ДПМНЕ  во својот пост на Фејсбук пишуваат дека во отсуство на македонски продуценти и филмски професионалци Еуримаж во рамките на 40-то издание на ИФФК

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ и „Човековиот срам“ на МОТ

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ и „Човековиот срам“ на МОТ

Програмата на фестивалот МОТ денеска, 16 септември, продолжува со уште една изведба на „Оваа зграда зборува (на)вистина“ и „Човековиот срам“ во Младински културен центар. Четвртиот ден на МОТ почнува со реприза на „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски со почеток од 18 часот во МКЦ. Перформансот е составен од три дела: инсталација со

Претставување на инсталацијата „Управило и наследството на Мурто“

Претставување на инсталацијата „Управило и наследството на Мурто“

Скулптурната инсталација „Управило и наследството на Мурто“, која е концепциски и ликовно поврзана со претходните дела „Рамнотежист“ и „Управило“ на скулпторот Љубиша Камењаров, вечерва, во 20 часот, ќе биде претставена на плоштадот во населбата Автокоманда, во организација на културниот центар „750“. Новото дело на Камењаров прикажува како човечката

Концерт на Маргица Антевска во кумановскиот Центар за култура

Концерт на Маргица Антевска во кумановскиот Центар за култура

По повод 50-годишната музичка кариера, кумановската пејачка Маргица Антевска ќе одржи концерт вечерва пред кумановци во големата сала на Центарот за култура. Концертот е дел од програмата за одбележување 500 години постоење на градот Куманово, и е поддржан од локалната власт и Министерството за култура. – Чест ми е и задоволство да го споделам со вас

Зошто музеј во Амстердам ќе престане да го користи терминот „холандско златно доба“?

Зошто музеј во Амстердам ќе престане да го користи терминот „холандско златно доба“?

Во 17 век Холандската република станала светска сила, а нејзината просперитетна економија придонела за процут на уметноста и културата. Тоа било ера на еден Спиноза и Хигенс, на Рембрант и Вермер, која историчарите долго време ја нарекуваа ова „златно доба“ на земјата. Но еден холандски музеј реши да престане со оваа практика. Том ван дер Молен, куратор

Во Битола премиерно емитуван филмот „Џезмен“ на Аљоша Симјановски

Во Битола премиерно емитуван филмот „Џезмен“ на Аљоша Симјановски

Филмот „Џезмен“ на Аљоша Симјановски кој премиерно беше емитуван на ИФФК „Браќа Манаки“ наскоро ќе биде прикажан и во Скопје на „Скопски џез фестивал“. За филмот посветен на Велибор Педевски, голем љубител на џезот, денеска на прес-конференција говореа авторот Симјановски и директорката на фестивалот, Гена Теодосиевска. -Филмот е снимен на неколку

Избор од Санде Стојчевски објавен на бугарски јазик

Избор од Санде Стојчевски објавен на бугарски јазик

Книгоиздателството „Захариј Стојанов“ од Софија го објави поетскиот избор „Лов на искри“ од Санде Стојчевски. Изборот и преводот од македонски јазик е на современите бугарски поети Петар Караангов, Димитар Христов, Елка Њаголова и Роза Бојанова. Циклусите „Јагорида“, „Прав и вино“, „Узда од ѕвезда“ и „Врв“ содржат 80-тина песни од Санде Стојчевски,

На муабет со Ана Бунтеска: Јавноста се препозна себеси во мене и ги отвори вратите

На муабет со Ана Бунтеска: Јавноста се препозна себеси во мене и ги отвори вратите

Јас сум раскажувач на сопствениот живот кој, секако, изобилува со емоции, случки и состојби со кои секој од нас се соочува, вели поетесата Ана Бунтеска во разговорот за „Слободен печат“. Црвенокосата витка девојка со кусо име од три букви, со своите нежни и искрени зборови, за брзо време успеа многумина да „натера“ да ја засакаат поезијата. Дури и

Во една едиција сите 16 романи на академик Божин Павловски

Во една едиција сите 16 романи на академик Божин Павловски

Сите 16 романи на академик Божин Павловски во една едиција насловена „Романи создадени отаде морињата” објавија МАНУ и „Матица македонска“, по повод 60 години творештво на авторот. Едицијата е во обем од 6 200 страници и ги содржи сите 16 романи што Павловски ги создал творејќи во далечни земји. Содржи и 16 есеи од познати македонски и српски книжевни

Цветков  и   Метликович со заедничка изложба ,,Различни и поврзани”

Цветков и Метликович со заедничка изложба ,,Различни и поврзани”

Двајца  долгогодишни  пријатели, ликовни уметници кои низ сопстевните сликарски кариери , во долгогодишниот сликарски стаж, досега само се бодреле меѓусебно, за првпат решаваат да соработуваат и професионално.Венко Цветков и Матеј Метликович, едниот од Македонија, другиот од Словенија го крунисуваат своето 40 годишно пријателство со заедничка изложба

200 години од раѓањето на Клара Шуман

200 години од раѓањето на Клара Шуман

На овој настан македонските уметници Катерина Костадиновска Гелебешева, Сања Шуплевска Боирал, Александра Коцевска, Глигор Гелебешев, Драган Гоневски и Колос Цури премиерно изведоа дела од творештвото на Клара Шуман. Клара Шуман од чудо од дете до извонреден пијанист, композитор, промотор на современите композитори од тоа време и пред се најголемата

Настап на македонскиот  тенор Ѓорѓи Цуцковски  на  Фестивалот во Турција

Настап на македонскиот тенор Ѓорѓи Цуцковски на Фестивалот во Турција

На 22 издание на фестивалот на „Оперски денови“ во Турција, на 28 септември   на сцената „Суреја“  Истамбул, со оркестарот на Националната опера и балет и диригентската палка на Мурат Џем Орхан  ќе настапи и македонскиот првенец, тенорот Ѓорѓи Цуцковски. Покрај него ќе се претстават и уметници од Турција, Казахстан, Азербејцан итн. Татјана Грковска

Корисноста на телефонските муабети

Корисноста на телефонските муабети

Не знаеме за вас, ама ние полека но сигурно го губиме трпението за телефонски разговори. Од непотребни воведни поздрави, до она бесконечно „ај“, „епа ок“, „ај“ на крајот кој никако да настапи, чувствуваме дека од таков вид епски муабети во ера на чет и мејл веќе нема потреба. Ама изгледа разговорот со глас сепак има некои предности. Кај Американците

Ацо Костов е нов директор на Управата за заштита на културното наследство

Ацо Костов е нов директор на Управата за заштита на културното наследство

Ацо Костов е нов директор на Управата за заштита на културното наследство Ацо Костов е назначен за нов директор на Управата за заштита на културното наследство. Тој доаѓа на местото на пензионираната директорка на Управата, Елеонора Петрова- Митевска, велат од Владата. Ацо Костов по професија е архитект и во УЗКН доаѓа од Националниот конзерваторски