притисни ентер »

Топ вести

Култура

„Златна арена“ за најдобра режија на Филмскиот фестивал во Пула доби режисерката Дана Будисавлјевиќ

„Златна арена“ за најдобра режија на Филмскиот фестивал во Пула доби режисерката Дана Будисавлјевиќ

„Златна арена“ за најдобра режија на Филмскиот фестивал во Пула доби режисерката Дана Будисавлјевиќ Главната награда Златна арена за најдобра режија на Филмскиот фестивал во Пула ја доби режисерката Дана Будисавлјевиќ за филмот Дневникот на Дана Будисавлевиќ. Режисерката на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ Теона Стругар Митевска исто така

Ансамблот „Дорико“  со Омаж на Георг Фридрих Хендл на „Охридско лето“

Ансамблот „Дорико“ со Омаж на Георг Фридрих Хендл на „Охридско лето“

Ќе настапат тенорот Раул Хернандез, Даниела Нуцоли -мецосопран и виолина, Клодиана Бабо на барокна виолина, Франческо Алесандро де Феличе на виолончело и Џованимариа Перучи на чембало. Ансамблот „Дорико“ е група музичари што настапува на барокни инструменти почитувајќи ги историските практики на интерпретација. Членовите на овој состав свиреле во некои

Претставата „Каде е пиштолот“ изведена на „Охридско лето“

Претставата „Каде е пиштолот“ изведена на „Охридско лето“

Модерна приказна со силна егзистенцијалистичка позадина донесе синоќешната театарска претстава „Каде е пиштолот“ на текст од Габор Ѓореј и во режија на Дејана Николовска, а одиграна од актерите на Народниот театар од Охрид на фестивалот „Охридско лето“. Охридските актери Горан Стојаноски, Никола Тодороски, Адријана Билаловиќ Тодороска, Ивица Цонев

Осмо издание на културно-забавната манифестација „На зајдисонце" во Трпејца

Осмо издание на културно-забавната манифестација „На зајдисонце" во Трпејца

Од вечерва гостите што летуваат во населбата и сите оние што ќе се затекнат во Трпејца се до 29-ти овој месец ќе бидат дел од содржините наменети за нив, за поубаво да се чувствуваат, да се забавуваат, некои и нешто да научат. Манифестациајта финансиски поддржана од Министерството за култура предвидува фолклорни настапи, ликовни изложби, ликовна работилница

Гудачкиот квартет „Асасело“  музицираше на „Охридско лето“

Гудачкиот квартет „Асасело“ музицираше на „Охридско лето“

Младите и талентирани уметници, виолинистите  Ростислав Кожевников, Барбара Штрајл, челистката Јустина Шлива и Тееми Мјоханен на чело, со својата извонредна изведба на одбраните композиции ја воодушевија публиката во црквата „света Софија“. -Вечерта ја започнавме со музиката од Бетовен, потоа ја отсвиривме Дисонансата на Моцарт. Тие  се едни од најлесните,

Поетската збирка „Црно на бело“ објавена на германски јазик

Поетската збирка „Црно на бело“ објавена на германски јазик

Германската издавачка куќа „Параситенпресе“ ја објави поетската збирка „Црно на бело“ од Лидија Димковска во препев на германски јазик на Александер Зицмен. За книгата издавачот ќе напише: „Заминувањето во нејзините песни најчесто се раѓа од неопходност и војна. Уништувањето сè уште се чувствува насекаде, во урнатините на куќите и во луѓето. Човековите

Холандската пејачка Ковач меѓу најголемите ѕвезди во новата сезона на Филхармонијата

Холандската пејачка Ковач меѓу најголемите ѕвезди во новата сезона на Филхармонијата

Холандската пејачка Шерон Ковач, позната по хитот „Љубов моја“ (My Love), за кој беше снимен и спот со Метју Меконахи и Скарлет Јохансон, ќе настапи со Филхармонијата во Скопје. Овој настан е дел од новата концертна сезона на Филхармонијата, која ќе почне на 26 септември и е насловена „Моја бесмртна љубов“, што денеска ја најави директорот Виктор Илиески

Ресенски џез вечери четврти пат

Ресенски џез вечери четврти пат

Присуството на голем број повратници во Ресен во летните месеци, според директорот на Домот Васко Василевски, ја зголеми и потребата од поголем број културни настани, а со тоа и продолжување на традицијата. – Годинава, малку порано ги одржуваме џез вечерите, за разлика од минатата година, кога се случија во август и ги имаме во два викенда. Џез вечерите

Бетонските постаменти што го оживеаја Скопје

Бетонските постаменти што го оживеаја Скопје

27 Споделувања Share Tweet Градот е платно. Градот има кожа. И убаво е кога ѝ ја отстапува на уметноста. Ние, случајните минувачи, сме публика што треба да опсервира, со поткренати веѓи или со насмевка, сеедно, уметноста секако треба да поставува прашања. МКЦ повторно е предводник на серија уметнички интервенции со кои се рехабилитира стара урбана

„Преобоени фотографии“ – изложба за селскиот живот во 20 век

„Преобоени фотографии“ – изложба за селскиот живот во 20 век

„Преобоени фотографии“ е насловена изложбата која вечер од 20 часот ќе биде отворена во Музеј на Република Северна Македонија. Ќе бидат претставени десет слики на кои е прикажан секојдневниот селски живот во минатиот век, изработени во комбинација од акрил, сува пастел, маркери и туш. – Целта на оваа серија слики е да им даде нова димензија на старите

Концерт во Сули ан на „Бјонко и Балканбит бенд“ од Данска

Концерт во Сули ан на „Бјонко и Балканбит бенд“ од Данска

Kларинетистот од Данска кој потекнува од Битола, Бјонко Стошиќ Петерсен, ќе настапи со својот бенд  „Bjonko & The Balkanbeat Band“ вечер од 21 часот во Сули ан. Концертот е во рамки на „Скопско лето“  и во соработка со „Локум фест“. Бјонко Стошиќ е  роден и израснат во Копенхаген, а потекнува  од семејство на музичари од Битола. Ментор му бил познатиот

Бесплатна проекција на „Д веј од клаве“ во рамките на „Македокс“

Бесплатна проекција на „Д веј од клаве“ во рамките на „Македокс“

Во рамките на фестивалот „Македокс“, вечерва во „Кино култура“, со почеток во 20 часот, ќе се одржи бесплатна проекција на документарниот филм „Д веј оф клаве“. Станува збор за приказна за танчари и музичари од различни страни на светот, кои се сплотуваат преку универзалниот ритам – клаве, раскажана преку ликот на Техамана, која преку оваа можност

Доналд Ворен Мофет: Америка сега ме потсетува на Германија во 1932

Доналд Ворен Мофет: Америка сега ме потсетува на Германија во 1932

Доналд Ворен Мофет: Америка сега ме потсетува на Германија во 1932 Мојот претседател оди предалеку и истите нешта ме потсетуваат на Германија во 1932 година, вели во интервју за Телма, американскиот актер и режисер Доналд Ворен Мофет. Тој во Драмски театар ја подготвува комедијата „ Не соодветно за на работа“, чија премиера е закажана за 27 јули, на

Нова поетска книга „Споделувања“ од Кире Неделковски

Нова поетска книга „Споделувања“ од Кире Неделковски

Универзитетската библиотека „Св.Климент Охридски“-Битола ја објави новата поетска книга „Споделувања“ чиј автор е поетот Кире Неделковски. Поетската книга „Споделувања“ на битолчанецот Неделковски, содржи педесет и пет песни распоредени во шест циклуси. Поетот го дополнува својот духовен дневник со нови сознанија и размисли за животот и минливоста

3 книги кои ќе ве инспирираат и натераат да патувате

3 книги кои ќе ве инспирираат и натераат да патувате

Понекогаш нечија приказна знае да нè инспирира, да нè натера да станеме од удобните каучи и да се препуштиме на нови доживувања. Многу често, книгите ја имаат таа моќ да нè поместат од една до друга точка, истовремено давајќи ни до знаење дека промените што ќе се случат, засекогаш ќе останат дел од нас. Во продолжение следува листа на книжевни четива,

Концерт на Гал Фаганел и на Маја Божиновска

Концерт на Гал Фаганел и на Маја Божиновска

Во рамките на „Скопско лето“, вечерва, концерт во „Даутпашин амам“ ќе одржат виолончелистот Гал Фаганел, кој живее и работи во Словенија и САД, и македонската пијанистка Маја Божиновска. Концертот чиј влез е слободен започнува во 20:30 часот. Гал Фаганел, кој се смета за реномиран изведувач, наставник, ментор и артист, честопати учествува во рецитали,

Концерт на тенорот Шкодран Толај и пијано придружба на Дарко Мариновски во рамки „Лето на тетовската култура“

Концерт на тенорот Шкодран Толај и пијано придружба на Дарко Мариновски во рамки „Лето на тетовската култура“

Концерт на тенорот Шкодран Толај во пијано придружба на Дарко Мариновски ќе се одржи вечерва во рамки на „Лето на тетовската култура“. Двајцата млади музичари ќе изведуваат делови од познати оперети. Концертот ќе се одржи со почеток во 20 часот во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ во Тетово. Влезот е бесплатен и слободен за сите заинтересирани

Диносауруси на плоштадот во Кратово

Диносауруси на плоштадот во Кратово

Скулптурите се дело на академскиот скулптор Андреј Миневски, станува збор за скулптури на изумрени праисториски животни во природна големина направени од отпадно железо Џиновски скулптури на изумрени праисториски животни следните триесет дена ќе го красат градскиот плоштад во Кратово. Скулптурите се дело на академскиот скулптор Андреј Миневски, ст

И Дарко Рундек го преведувал „Јазикот на птиците“

И Дарко Рундек го преведувал „Јазикот на птиците“

Познатиот музичар ѝ бил соработник на Санда Хржиќ при првиот превод на хрватски јазик на древната суфиска поема на Фаридудин Атар Во преведувањето на древниот суфиски текст „Јазикот на птиците“ на Фаридудин Атар на хрватски јазик, поема што е вброена меѓу најважните наслови не само на иранската туку и на светската книжевна традиција, заедно со угледната

Меѓународна изложба „Уметност, меѓународна група и пријатели“ во Прилеп

Меѓународна изложба „Уметност, меѓународна група и пријатели“ во Прилеп

Во ликовниот салон на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп вечерва во 20 часот ќе биде отворена меѓународната изложба „Уметност, меѓународна група и пријатели“, на која ќе бидат претставени дела од 15 уметници од Русија, Велика Британија, Бугарија, Србија, Италија, Германија, Романија и од нашата земја. Изложбата е дел од годишната програма