притисни ентер »

Топ вести

Останато

Алонсо се враќа во Формула-1

Алонсо се враќа во Формула-1

Двојниот светски шампион Фернадо Алонсо од наредната сезона повторно ќе вози во Формула 1 објави Би-би-си. Шпанецот ќе го вози болидот на Рено. Алонсо пред две години ја напушти Формула 1, тој во кариерата два пати возеше за францускиот тим. 39 годишниот возач во кариерата возел и за Минарди, Мекларен и Ферари. Со Рено, Алонсо, во 2005 и 2006 година

Новак повторно на терен по двонеделна изолација

Новак повторно на терен по двонеделна изолација

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ заздраве од коронавирусот и пополека се враќа на спортските обврски. Тој денеска тренираше на својот тренинг центар на Дорчол. Тој после точно две недели во изолација, се врати на терените и наскоро треба да направи распоред за продолжување на сезоната. Ѓоковиќ и неговата сопртуга беа позитивни на тест на

Мерцедес му ја затворија вратата на Фетел

Мерцедес му ја затворија вратата на Фетел

Мерцедес му ја затворија вратата на Фетел Себастијан Фетел нема шанси да се пресели во Мерцедес, иако се појавија гласини дека тоа би можело да се случи. Извршниот директор на „Дајмлер“, Ола Калениус, всушност потврди дека Валтери Ботас ќе остане во тимот и четирикратниот светски шампион нема да седне во автомобилот на хегемоните во Формула 1 во последните

Махомс го потпиша највредниот договор во историјата на спортот

Махомс го потпиша највредниот договор во историјата на спортот

Патрик Махомс, драфтуван како 10-ти пик во 2017 година и веќе по првата сезона прогласен за МВП на лигата, во договорот што важеше до синоќа, ги имаше преостанатите две години. Со потпишувањето на новиот, му се загарантирани рекордни 503 милиони долари до 2031 година. Така, Махомс го собори рекордот на бејзбол играчот Мајк Траут, кој со 425 милиони

Фантастична сцена во Италија: Навивачите на Бреша со песна за медицинските лица (ВИДЕО)

Фантастична сцена во Италија: Навивачите на Бреша со песна за медицинските лица (ВИДЕО)

Како и во останатите земји така и во Италија медицинскиот персонал води борба против Ковид-19. Таа борба трае веќе 5-6 месеци и сигурно дека на оние кои се во првите редови не им е лесно. Посебно критично еден период беше во Италија. Навивачите на Бреша сега со една оригинална идеја на одличен начин се одолжија барем малку на борбата на медицинските

Го препознавате ли? Играше за Челзи, ПСВ, Атлетико, ПСЖ…

Го препознавате ли? Играше за Челзи, ПСВ, Атлетико, ПСЖ…

Има 41 година, играше за Партизан, ПСВ, Атлетико, Челзи, Пари Сен Жермен, Фенербахче… По пензионирањето кратко работеше како спортски директор на ФК Војводина, а потоа стана фудбалски агент… Се работи за поранешниот српски репрезентативец Матеја Кежман. Неколку фотографии се појавија на социјалните мрежи, а девет години откако се откажа од професионалното

ТОП 10 најдобри „дриблачи“ во италијанскиот фудбал 2020

ТОП 10 најдобри „дриблачи“ во италијанскиот фудбал 2020

Гасол близу до враќање во Барселона

Гасол близу до враќање во Барселона

Пау Гасол е блиску кон преселба во Барселона. Крилниот центар, кој неколку пати истакна дека би сакал да ја заврши кариерата во Барселона, е близу до приклучување кон каталонскиот гигант, јавуваат европските медиуми. Според нивните информации, Гасол и Барселона треба наскоро да постигнат официјален договор. Гасол, кој во понеделникот наполни 40 години,

Фетел: Кога од Ферари ми кажаа дека нема да го продолжат договорот со мене, веднаш го повикав Хелмут Марко

Фетел: Кога од Ферари ми кажаа дека нема да го продолжат договорот со мене, веднаш го повикав Хелмут Марко

Пилотот Ферари, Себастијан Фетел зборуваше за одлуката на тимот да не го обнови договорот со него. – Сè уште мислам дека имав шанса да останам во Ферари. Прво ми најавија дека сакаат да ја продолжат соработката, а потоа одеднаш ми се јавија и рекоа дека нема да има понуда за нов договор. Јас ќе продолжам да го давам максимумот до последната трка. Да

Кристијано Роналдо мисли на сè: Има и личен тренер за спиење

Кристијано Роналдо мисли на сè: Има и личен тренер за спиење

Роналдо секогаш спие во положба фетус и секогаш на чиста постелнина која се менува секој ден, а додека беше член на Реал Мадрид имаше посебна капсула за спиење. Кристијано Роналдо целиот свој живот го посвети да биде најдобар и за таа цел не бира средства и начини. Португалскиот репрезентативец мисли на се – па дури и на спиењето, тој си ангажирал

НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

Најсилната светска хокеарска лига -НХЛ и Националната асоцијација на играчи на лигата (НХЛПА) постигнаа прелиминарен договор за планот за продолжување на сезоната. Поставени се следните датуми: 13 јули – почеток на официјалниот камп за тренинг; 26 јули – клупски патувања во градовите домаќини; 1 август – почеток на квалификациската рунда. Прелиминарниот

Видете каков „ѕвер“ вози Алекс Фергусон (фото)

Видете каков „ѕвер“ вози Алекс Фергусон (фото)

Легендарниот тренер на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон ужива во заслуѓената пензија и вози вистински ѕвер. 78-годишниот Ферги деновиве беше „уловен“ на бензиска станица како полни гориво во неговиот луксузен Мерцедес Бенз. Исто така, се забележува дека легендарниот Фергусон носи маска и ги почитува мерките. Да потсетиме, тој имаше мозочен удар

ТИКЕТ НА ДЕНОТ: „Двојче“ на Легија, неефикасно во Ерусалим

ТИКЕТ НА ДЕНОТ: „Двојче“ на Легија, неефикасно во Ерусалим

Полуфина на Куп на Полска. Краковија против Легија. Наш избор двојка, ем Легија е поквалитетна, ем е во подобра форма. Сметаме дека тимот од Варшава ќе оди во финалето па дури и дека ќе го освои трофејот. Нотингем и Фулам речиси секогаш играат ефикасни натпревари па пробајте со 3+, а обично е нервозно и тврдо на дуелите меѓу Беитар и Макаби Хаифа.

Без вакцина нема Олимписки игри ни следното лето!!!

Без вакцина нема Олимписки игри ни следното лето!!!

Во големи проблеми е Јапонија, односно организаторот на Летните Олимписки игри, кои требаше да се одржат ова лето, но се одложени за следното, и тоа од 23 јули до 8 август во Токио. Претседателот на организацискиот комитет Јошико Мори, потенцираше дека Токио и Јапонија, како и МОК се пред големи предизвици, и тоа колку спортисти ќе можат да дојдат

Рагник во Милан ја носи ѕвездата на Лајпциг

Рагник во Милан ја носи ѕвездата на Лајпциг

Ралф Рагник е на чекор од превземање на Милан и изгледа дека во наредните денови двете страни ќе стават потпис на договорот. Наводно Рагник сака во клубот да доведе 20-тина свои луѓе и тоа доволно зборува колку сериозно го сфаќа целиот проект. Италијанските медиуми пренесуваат дека Германецот ќе добие голем буџет за трансфери, а негова најголема желба

Дагестанско село ќе се вика Манап во спомен на таткото на Хабиб Нурмагомедов

Дагестанско село ќе се вика Манап во спомен на таткото на Хабиб Нурмагомедов

Селото Кироваул во Дагестан, во кое Нурмагомедови долго време живееја, може да добие ново име во чест на неодамна починатиот Абдулманап, таткото и тренер на Хабиб. Старешината на селото Кироваул рече дека по седумдневната жалост жителите ќе одлучат дали да го променат називот на селото во Манап, пренесуваат руските медиуми. Абдулманап Нурмагомедов,

Формула 1, сѐ уште нема потврда за следните трки

Формула 1, сѐ уште нема потврда за следните трки

Меѓународната автомобилска федерација по првата трка во Австрија, сè уште не го потврдува распоредот за останатите трки. Во текот на викендов се очекуваше потврда за трките во Миџело и Имола во Италија, Сочи во Русија и Портимао во Португалија. Во меѓувреме, има шанси да има трка во Виетнам бидејќи таму веќе 2 месеци нема нови случаи со „Ковид-19“.

Маратонот во Париз повторно одложен

Маратонот во Париз повторно одложен

Организаторите на парискиот маратон, еден од низата најпрестижни светски маратони, најавија дека годинешната трка ќе се одржи на 15 ноември. Парискиот маратон обично се одржува во првата половина на април, но оваа година, поради пандемијата на коронавирусот, првично беше одложена за 18 октомври, а организацијата АСО, која е организатор, повторно го

Силувањето е под видео надзор

Силувањето е под видео надзор

Руски модел обвини еден од најпознатите тамошни фотографи дека ја силувал. 26 годишната Дарја Фисун вели дека дошла кај 56 годишниот Сергеј Бремјенев (пред чиј објектив имаат застанато Пачино, Плесецкаја, Бродски...), дека испиле по една чаша вино а потоа монструмот нагрнал на неа, случај кој го пријавила веднаш по излегувањето од неговиот апартман