притисни ентер »

Топ вести

Ракомет

ПСЖ се намачи со Порто, конечно, прва победа за Сегед

ПСЖ се намачи со Порто, конечно, прва победа за Сегед

Пари Сен-Жермен на Раул Гонзалез имаше предност од пет гола на само 10 минути пред крајот на мечот, но се намачи пред да стигне до 29:28 победа над незгодниот Порто во ЕХФ Лигата на шампионите. Пик Сегед пак, стигна до првата победа оваа сеона во европската елита, доминирајќи против Елверум со 36:27. По првичнот одмерување на силите, ПСЖ дојде во водство

Бундеслига: Пешевски со 100% учинок против Нордхорн, Миркуловски со пораз од РНЛ!

Бундеслига: Пешевски со 100% учинок против Нордхорн, Миркуловски со пораз од РНЛ!

Вечерва во редовното коло од Бундеслигата, за своите екипи настапија и двајца наши интернационалци. Жарко Пешевски со својот Штутгард успеа да слави против тимот на Нордхорн со 36:24. Интересно е тоа што Македонецот имаше 100% учинок кога се головите во прашање. Пикерот имаше три шута и успеа да постигне исто толку голови. Со овие бодови екипата на

ЛШ: Барса е во страшна форма, ги победи и “зебрите“, сега има седум од седум!

ЛШ: Барса е во страшна форма, ги победи и “зебрите“, сега има седум од седум!

Барселона реди победи во Лигата на Шампионите. Каталонскиот ракометен гигант вечерва на својот паркет, во дербито на вечерта успеа со 29-25 да го победи силниот Кил и со тоа да ја продолжи своја непобедливост. Имено ова беше нејзин седми натпревар и воедно и седмна победа. Па така сега Барса во групата Б во Лигата на Шампионите уште повеќе се зацврсти

Металург двапати на гости кај Чеховски Медведи!

Металург двапати на гости кај Чеховски Медведи!

Металург, еден од нашите ракометни претставници во Лигата на Европа, следниот месец во два наврати ќе игра како гостин кај тимот на Чеховски Медведи. Имено познато е дека мечот од 5. коло во ова натшреварување, кое требаше да се игра на 1 декември во Скопје е одложен поради коронавирусот во рускиот тим. Па затоа одлучено е, во договор на двете екипи

Мајсторскиот гол на Дибиров го одбележа мечот против Кјелце (ВИДЕО)

Мајсторскиот гол на Дибиров го одбележа мечот против Кјелце (ВИДЕО)

Вардар повторно беше немоќен против полски Кјелце, откако загуби на гостувањето со 29-36, но натпреварот го одбележа мајсторскиот погодок на Тимур Дибиров на почетокот на натпреварот. Дибиров погоди за водство од 5-2 на Вардар на стартот на мечот, а ЕХФ неговиот гол го објави на социјалните мрежи. Only the best will do for an #ehfcl #MOTW . Timur Dibirov

Одложен дуелот помеѓу Бутел и Металург

Одложен дуелот помеѓу Бутел и Металург

Поради позитивни случаји во тимот на Бутел денешното дерби помеѓу оваа екипа и екипата на Металург кое беше закажано да се одигра од 18:30 часот ќе биде одложено и ќе се одигра во некој друг термин. Во текот на денешниот ден веќе беше најавено вакво нешто со оглед на ситуацијата со дел од играчите на Бутел но се чекаа резултатите од тестовите за се

По поразот од Киелце, вардарци ги добија термините за дуелите со ПСЖ и Порто

По поразот од Киелце, вардарци ги добија термините за дуелите со ПСЖ и Порто

Ракометарите на Вардар за само седум дена претрпеа два порази од полскиот тим Киелце. Црвено-црните следната недела ги очекуваат уште две тешки гостувања. Трет пораз на сеуште актуелниот европски првак Вардар во лигата на шампионите. Откако пред седум дена од Киелце во Скопје загубија со четири (29:33), синоќа вардарци на гостувањето во Полска беа

Барса пак го доби дербито со Кил и остана максимална во ЛШ

Барса пак го доби дербито со Кил и остана максимална во ЛШ

Ракометарите на Барселона го добија дербито против Кил со 29-25 (13-12), во рамките на групата Б во Лигата на шампионите. Дуелот на ракометните гиганти долго беше неизвесен, ама каталонскиот тим беше подобар во завршницата и ги освои бодовите. Кил подобро го отвори дуелот и имаше стартна предност, а го контролираше резултатот речиси цело полувреме

Поповски со едно промашување против Криенс

Поповски со едно промашување против Криенс

Тимот на Амичитија Цирих за кој настапува десното крило Мартин Поповски никако не успеава да дојде до позитивен резултат во првата лига на Швајцарија, односно вечерва претрпе нов пораз и тоа од Криенс. Гостите славеа со 31-27 и тоа откако беа подобри од противникот во двете полувремиња. Во првото направија предност од 17-14, а во вторите 30 минути

Видерер се кандидира за нов мандат, ЕХФ ќе бира претседател следниот април

Видерер се кандидира за нов мандат, ЕХФ ќе бира претседател следниот април

Претседателот на Европската ракометна федерација, Михаел Видерер ќе се кандидира за нов мандат на претседателската позиција и во следните четири години. Вчера ја официјализира кандидатурата и веднаш доби поддршка од многу федерации и клубови. 65-годишниот Видерер долго време е во врвот на европскиот ракомет. Најнапред како генерален секретар, а последната

Митревски пред дербито со ПСЖ: Не сме без шанси, ние одиме да победиме

Митревски пред дербито со ПСЖ: Не сме без шанси, ние одиме да победиме

Ракометарите на Порто денеска играат дерби во групата „А“ каде е и нашиот Вардар и тоа на гости во Париз против силниот ПСЖ. Нашиот репрезентативен голман, Никола Митревски, во изјава пред средбата верува во можен успех на гостувањето во Париз. „Имаме добра сезона и нашиот фокус е секогаш да одиме на победи. Одигравме многу добро во првото полувреме

Само мајсторишта како Тимур даваат вакви голови

Само мајсторишта како Тимур даваат вакви голови

Вардарци го загубија и вториот меч во низа од Кјелце, ама ЕХФ го величи човекот кој и на 37 години не престанува да прави магии со топка. Only the best will do for an #ehfcl #MOTW . Timur Dibirov is the best - he puts his @HCVardar side further ahead, against @kielcehandball . Watch live on #EHFTV now. pic.twitter.com/LbaNHtfJtv — EHF Champions League

Ракометниот турнир на ЛОИ 2024 преместен од Париз на стадион во Лил

Ракометниот турнир на ЛОИ 2024 преместен од Париз на стадион во Лил

Организациониот комитет на Олимписките игри во Париз 2024 година денес ја претстави изменетата и ажурирана мапа на спортските објекти, која ќе обезбеди намалување на трошоците во висина од 130 милиони евра. Овој нов план потврдува дека ракометниот турнир нема да се игра во Париз, туку во Лил, на стадионот „Пјер Моруа“, кој прилагоден за ракометни натпревари има

Бошковски: Реши нашата поголема волја и подолга клупа

Бошковски: Реши нашата поголема волја и подолга клупа

Иако е најмлад суперлигаш, тимот на Голден Арт КЛ7 покажува карактер на искусна и зрела екипа. Младите момчиња на Андон Бошковски пред две недели го совладаа Пролет, а попладнево беа подобри од Радовиш со 31-26 и сега имаат многу поволна позиција за место во разигрувањето. Тренерот Бошковски беше задоволен од своите момци, но сталожено порача дека

Периќ си замина од стручниот штаб на Вардар

Периќ си замина од стручниот штаб на Вардар

Тренерот на голманите Дејан Периќ и Вардар 1961 спогодбено го раскинаа договорот, објавија денес „црвено-црните“. – Периќ доби понуда со одлични финансиски услови во Бундеслигата и сакаше да замине, а нашиот клуб не правеше проблеми да го реализира овој трансфер. Пријателите секогаш остануваат во нашите срца. Ти благодариме што беше дел од нашето семејство,

Веспрем не може без Манасков, Алборг со цел плен

Веспрем не може без Манасков, Алборг со цел плен

Веспрем го запиша првиот пораз во Лигата на шампиони, на домашен терен, изненадувачки беше совладан од Алборг со 30-32. Во составот на унгарскиот првак за оваа средба не се најде македонскиот репрезентативец, Дејан Манасков, кој оваа сезона блеска и е еден од најдобрите ракометари. Гостите одиграа одлично во првото полувреме, ја имаа контролата на

Металург без проблем во Богданци, Пролет ја освои Струмица

Металург без проблем во Богданци, Пролет ја освои Струмица

Металург и Т.Пролет ги оправдаа фаворитските улоги. Тимот од Автокоманда на гостувањето кај Богданци славеше со 23-34 за петта победа оваа сезона во Супер-лигата. Домашниот состав немаше никакви шанси против „металурзите“ кои на одморот имаа позитива од 9-17, а потоа лесно и искусно го приведоа мечот. Шилегов имаше шест гола, Лазаревски запиша пет

Мајсторијата на Кушан во Топ 5 погодоци на колото во Лигата на Европа (ВИДЕО)

Мајсторијата на Кушан во Топ 5 погодоци на колото во Лигата на Европа (ВИДЕО)

Екипата на Еурофарм Пелистер не успеа да направи изненадување и да извлече позитивен резултат на гостувањето кај Рајн-Некар Левен во Лигата на Европа. „Фармацевтите“ загубија со 28-20, но ако е за утеха имаат свој член во изборот на најдобрите на ЕХФ, поточно во Топ 5 листата на најтрактивни голови. Се работи за Томислав Кушан кој со својата лоб мајсторија

Нант и без Лазаров доминантно се прошета во „Златорог Арена“

Нант и без Лазаров доминантно се прошета во „Златорог Арена“

Вицешампионот на Франција, екипата на Нант им се врати на победите и во Лигата на шампионите, иако во Словенија против некогашниот европски првак Целје Пивоварна Лашко настапи без нашиот Кирил Лазаров. Во дуелот од осмото коло од групата Б на Лигата на шампионите, Нант славеше со 25-31 (11-13) и се доближи до потврда на место во нокаут фазата. Од првата