притисни ентер »

Топ вести

Скопје

Субвенции за занаетчиите од Град Скопје

Субвенции за занаетчиите од Град Скопје

Градот Скопје со цел да го поттикне развојот на традиционалните занаети во изумирање објави јавен повик за субвенционирање занаетчии во градот Скопје за набавка на потребни алати и репроматеријали за занаети во изумирање за 2020 година. Средствата со кои Градот Скопје ќе ги субвенционира занаетчиите за набавка на потребни алати и репроматеријали се

Сечење на четири дрвја на улица „Јуриј Гагарин“

Сечење на четири дрвја на улица „Јуриј Гагарин“

На барање на околните жители, екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ денеска на улица „Јуриј Гагарин“ број 54 ќе извршат сечење на четири дрвја. Дрвјата се премногу блиску до балконите и прозорите на зградата и при силен ветер и невреме може да паднат и предизвикаат материјална штета и загрозување на безбедноста на граѓаните што живеат таму.

Асфалтирањето на пешачките и велосипедските патеки во Маџари

Асфалтирањето на пешачките и велосипедските патеки во Маџари

Деновиве започна асфалтирањето на пешачките и велосипедските патеки на дел од улицата Благоја Стефковски во Маџари. Градежните работи се изведуваат на потег од крстосницата кај улиците 15.Корпус и Методија Андонов - Ченто до крстосницата со улицата Петре Филиповски – Гарката и свртувањето кон улицата Перо Наков и Металски Завод – Тито, во вкупна должина

Населба Триангла доби ново катче за дружба со летниковец

Населба Триангла доби ново катче за дружба со летниковец

Процес на разубавување на уште едно катче за дружба на граѓаните во населба Триангла. Населба Триангла доби ново катче за дружба во кое е изграден летниковец, поставена нова стаза и замена на постоечката со бекатон плочи и уште повеќе зеленило ЈКП “Гази Баба 2007” апелира до граѓаните за зачувување на природата и урбаната опрема. Продолжуваме понатаму

Објавен нов јавен оглас за невработени – Пријавете се

Објавен нов јавен оглас за невработени – Пријавете се

ИЗВОР Скопје24 | јули 1, 2020 Агенцијата за вработување на Република Македонија објави нов јавен оглас за учество во Проектот за самовработување со кредитирање. Сите невработени лица кои се евидентирани како активни баратели на работа во Агенцијата за вработување на Република Македонија и кои сакаат да започнат сопствен бизнис, можат да се пријават

На улицата „8-ма ударна бригада“ не смее да се паркира

На улицата „8-ма ударна бригада“ не смее да се паркира

Општина Центар воведува ред на паркиралиштата на јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“. Како што информираат општинските власти, во согласност со одлуката на Советот на Општина Центар, на улицата „8-ма ударна бригада” не е предвидено паркирање. Затоа, во соработка со МВР сите возила кои што ќе бидат затекнати на оваа улица ќе бидат отстранети

Левица: Mенаџментот на Капитол Мол се понаша како тротоарот да е нивна приватна сопственост

Левица: Mенаџментот на Капитол Мол се понаша како тротоарот да е нивна приватна сопственост

Политичката партија „Левица“ со имотни листови во рака направи акција пред трговскиот центар Капитол Мол покажувајќи дека менаџментот на трговскиот и сопствениците незаконски ги бркаат од тротоарот. Два дена менаџментот на Капитол Мол се понаша како тротоарот да е нивна приватна сопственост. Денес дечките од Левица им се избација со лист од Катастар,каде

За каснување од инсекти – Ставете го овој плод и чешањето ќе го снема

За каснување од инсекти – Ставете го овој плод и чешањето ќе го снема

ИЗВОР Скопје24 | јуни 30, 2020 Дојде периодот кога сите имаме проблем со здодевните инсекти, со каснување, чешањето и црвенилото. Иако најбројни се комарците, сепак голем број на инсекти можат да ни направат проблем. При нивно каснување, најмногу помага еден многу здрав плод од природата, а тоа се смоквите. Единствено што треба да направите е да ставите

Ќе се реконструира плочникот во Порта Влае

Ќе се реконструира плочникот во Порта Влае

Во завршна фаза е подготовката на основниот проект за партерно уредување, односно реконструкција на пешачка зона на станбено-деловниот комплекс Порта Влае. Надлежните од Карпош информираат дека по повеќе децении, конечно ќе започне обновата на плочникот, кој се простира на површина од околу 13.500 квадратни метри. – Реконструкцијата ќе се одвива во

Граѓаните може да аплицираат за субвенции за чистење оџаци

Граѓаните може да аплицираат за субвенции за чистење оџаци

Град Скопје повторно ќе доделува субвенции на домаќинствата и на други објекти за чистење оџаци, како една од мерките за намалување на последиците од загадувањето на воздухот. Надлежните велат дека јавниот повик е во тек и дека граѓаните и правните субјекти веќе можат да аплицираат. – Со оваа мерка Град Скопје ќе надомести дел од трошоците на домаќинства

Претставени проекти за изградба на три нови летни сцени во Градскиот парк во Скопје

Претставени проекти за изградба на три нови летни сцени во Градскиот парк во Скопје

Во Градскиот парк допрва треба да се раѓаат нови возбудливи доживувања на новите три летни сцени, кои есенва ќе бидат изградени, според најдобрите идејните решенија, што идната недела ќе ги изберат градските власти. Тринаесет труда за новите летни сцени На конкурсот се пристигнати 13 труда за понудените три локации: во близината на Езерце, во првиот

Време е за летни одмори: Дознајте колку денови годишен одмор ви следуваат

Време е за летни одмори: Дознајте колку денови годишен одмор ви следуваат

ИЗВОР Скопје24 | јуни 29, 2020 Температурите растат, па иако е состојба на криза, дојде период за користење на деновите од горишниот одмор. Така секој работник има уставно и законско загарантирано право на одмор, но дали знаете колку минимум денови годишен одмор ви следуваат? “Работникот има право на платен годишен одмор од најмалку 20 работни дена“,

По подолго време, паркот во населба Триангла е комплетно обновен

По подолго време, паркот во населба Триангла е комплетно обновен

Засадени се преку 30тина дрвца, обновен тревниот дел, направена е реконструкција а дел од урбаната опрема е комплетно заменета. Во наредниот период ќе се постави нова табла и обрач за кошарка и комплетно ќе се зацврсти и обезбеди детското игралиште. Реконструкцијата на парковите ќе продолжи и во другите населени места на територија на Општина Гази

Паркингот на Водно викендов го искористиле  350 возила

Паркингот на Водно викендов го искористиле 350 возила

Како дел од постојаната заложба да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите, Градот Скопје и ЈП „Градски паркинг“ воведоа зонско паркирање на паркиралиштата на Средно Водно. Паркирањето се наплаќа за време на државните празници и за викендите од 9 до 16 часот. Цената за првиот час паркирање изнесува 100 денари, а секој нареден

Како душа на човек што страда - во Скопје зјаат куќи во распаѓање

Како душа на човек што страда - во Скопје зјаат куќи во распаѓање

Скопје и околината се преплавени со убави и модерни куќи. Убави фасади, средени дворови. Но, Скопје, сепак има и една сосема друга слика. Фасади што се распаѓаат, рунирани покриви, скршени прозори...И додека многумина не можат да си најдат покрив над главата, додека упорно се работи на изгледот на градот, во Скопје зјаат куќи во распаѓање. Како душа

Мал рај во Зоолошката градина - убавина која мора да се види во живо

Мал рај во Зоолошката градина - убавина која мора да се види во живо

Неодамна во Зоолошката градина во Скопје пристигнаа фламингата. Тие се едни од најегзотичните птици. Мала лагуна од 40 квадратни метри со многу зеленило, езерце и посебен дел за храна е новото, скопско живеалиште на јатото егзотични фламинга во Зоолошката градина. Прекрасни птици во кои се вљубуваат сите, од најмали до најстари. Убавината која мора