притисни ентер »

Топ вести

Скопје

ФОТО + ВИДЕО: Уапсени 3 мигранти во Кисела Вода - кај ШАМПИОНЧЕ

ФОТО + ВИДЕО: Уапсени 3 мигранти во Кисела Вода - кај ШАМПИОНЧЕ

Пред поливина час во скопска Кисела Вода се приведени три лица. Неофицијално станува збор за тројца мигранти. Според видеото кое стигна до нашата редакција мигрантите се приведини кај познатиот триаголник „Шампионче“ во скопска Кисела Вода. Уапсени се две машки и едно женско лице, но не е познато од која земја се дојдени. Повеќе детали во текот на

Продолжуваат активностите за дезинфекција и миење во парк-шумата Водно

Продолжуваат активностите за дезинфекција и миење во парк-шумата Водно

Продолжуваат активностите на ЈП „Паркови и зеленило“ за дезинфикација и миење во парк-шумата Водно, каде рачно и со посебна опрема се врши целосна дезинфекција на парковска опрема (клупи, павиљони, дрвени мостови, реквизити и справи за вежбање).

Д-р Даниловски: Нема друго чаре освен радикален карантин

Д-р Даниловски: Нема друго чаре освен радикален карантин

ИЗВОР Скопје24 | април 8, 2020 Владата започна со примена на уште порестриктивните мерки кои беа најавени пред два дена. Од денеска, во работните денови забраната за движење започнува во 16 часот и трае до пет часот следниот ден, а следниов викенд, за прв пат ќе биде забрането движењето во периодот од петок во 16 часот, до понеделник во пет часот утрото

Хуманитарна помош од Таеквондо Клуб Бутел за семејства во социјален ризик (ФОТО)

Хуманитарна помош од Таеквондо Клуб Бутел за семејства во социјален ризик (ФОТО)

Хуманитарна помош од Таеквондо Клуб Бутел за семејства во социјален ризик (ФОТО) Денеска Таеквондо Клуб Бутел посети седум семејства од социјален ризик.Некои од нив дополнително беа и повеќедетни семејства со самохрани родители. -Oднесовме  брашно, грав, леќа, ориз, прашок, макарони, шпагети, средства за хигиена, пијалоци, благи за најмалите, конзерви

Во Зоолошката градина донирани средства за дезинфекција и антибактериски гелови

Во Зоолошката градина донирани средства за дезинфекција и антибактериски гелови

Скопската зоолошка градина доби донација, средства за дезинфекција и антибактериски гелови од компанијата „Алкалоид“. – Во овие тешки времиња, помошта во превенција од коронавирусот секако ни е најпотребна. Или како што би кажале нашите пријатели од Алкалоид- Здравјето пред се! – соопштија од Зоолошката градина. Оттаму апелираат до сите граѓани да

Дивите депонии се проширија кон Орман и Волково

Дивите депонии се проширија кон Орман и Волково

Се формира нова дива депонија на територијата на општина Ѓорче Петров. Загрижен граѓанин снимил видео како на локација во близина на селото Орман секој ден се истураат тони ѓубре и градежен шут и дека истата е два пати поголема од онаа во Ново Село. – И покрај барањата до градоначалникот на Ѓорче Петров Александар Наумоски да преземе сериозни мерки

Во Бутел купена втора метларка

Во Бутел купена втора метларка

Општина Бутел преку успешна апликација за користење на средства согласно Грантот за успешност во рамките на Проектот за подобрување на општинските услуги, ја набави втората метларка, со што значително ќе се подобри хигиената и одржувањето на улиците на нејзината територија. Според општинските власти, на овој начин ќе се зголеми ефикасноста на Одделението

Отстранета незаконски поставената тераса пред Мавровка

Отстранета незаконски поставената тераса пред Мавровка

Инспекторатот на Општина Чаир ја отстрани незаконски поставената тераса на локалот “АМ Фонтана“ Екипите на Одделението за инспекциски надзор на Општина Чаир согласно законските прописи за дејствување против незаконски поставени објекти на јавните површини реализираа акција за отстранување на терасата на локалот “АМ Фонтана“. На оваа локација Општина

Учениците од ДМБУЦ „Илија Николовски Луј“ покажаа како се работи од дома – ова е пример кој треба да се следи

Учениците од ДМБУЦ „Илија Николовски Луј“ покажаа како се работи од дома – ова е пример кој треба да се следи

ИЗВОР Скопје24 | април 7, 2020 Ученици од средното музичко училиште ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“ покажаа дека и деновите кои што моментално сите ги поминуваме дома може да бидат исполнети со голема доза на забава и креативност. Имено, се работи за ученици од втора,трета и четврта година во музичкото училиште кои преку традиционална музика, игри и

Поставени три пункта за автоматско дезинфицирање на возилата во Гази Баба

Поставени три пункта за автоматско дезинфицирање на возилата во Гази Баба

Општина Гази Баба, по барање на кризниот штаб, направи три пункта за автоматско дезинфицирање на возилата Конструкцијата за автоматското дезинфицирање на возилата е подготвена во средното машинско училиште на град Скопје „8 Септември“, а набавена е и друга потребна опрема .

Полицајците во Центар добија заштитни маски и ракавици

Полицајците во Центар добија заштитни маски и ракавици

Како дел од мерките за заштита и справување со Корона вирусот (Ковид – 19), дел од советниците од Советот на Општина Центар денеска предадоа донација за припадниците на Министерството за внатрешни работи. – Донирани се заштитни маски, ракавици и средства за дезинфекција, со цел зголемување на заштитата и безбедноста на припадниците на полициското Одделение

Запален метален контејнер на улица „Методија Митевски“

Запален метален контејнер на улица „Методија Митевски“

Уште еден контејнер е запален од страна на непознат сторител. Овој пат опожарен беше метален сад за собирање отпад на улицата „Методија Митевски“.Од Градот информираат дека на терен веднаш интервенирале екипи на Бригадата за противпожарна заштита на град Скопје и спречиле поголема материјална штета. Градот Скопје апелира до граѓаните да ги чуваат и

За пајакот нема одмор

За пајакот нема одмор

Специјалното пајак-возило, од 27 март до 2 април, подигнало само десет непрописно паркирани возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, само три се отстранети од зонските паркиралишта, а преостанатите седум возила, по налог на сообраќајната полиција по основа на сторени прекршоци паркирање на коловоз, велосипедска

ВИДЕО: Дали е навистина потребно да се мие храната за да се заштитиме

ВИДЕО: Дали е навистина потребно да се мие храната за да се заштитиме

ИЗВОР Скопје24 | април 6, 2020 Моментално нема докази дека може да се заразите преку храна. Меѓутоа може да живее на површините, вклучувајќи ја амбалажата на храната, дури и до неколку дена. Затоа последниве денови се повеќе на интернет се појавуваат снимки и совети како да се дезинфицираат, не само амбалажите на производите, туку и самите производи

Наеднаш пролет: Времето целосно се менува, сонце и температури до 23 степени

Наеднаш пролет: Времето целосно се менува, сонце и температури до 23 степени

ИЗВОР Скопје24 | април 6, 2020 Следува период на стабилно и потопло време, утре со умерена облачност, а од вторник сончево. Утрата ќе бидат студени, а дневните температури ќе бидат значително повисоки. Прогноза за 07.04.2020 Минимална температура: -4°C до 4°C Максимална температура: 12°С до 20°C Утрото постудено. Преку денот сончево и потопло. Ќе дува

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 24 ЧАСА – ова на Србите им го советуваат кинеските лекари

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 24 ЧАСА – ова на Србите им го советуваат кинеските лекари

ИЗВОР Скопје24 | април 6, 2020 Голем број српски државјани не носат заштитни маски, а на улиците има премногу луѓе, тврди членот од тимот на кинеските експерти, Гуо Јубјао. Тој оценува дека многумина се однесуваат неодговорно и дека државата треба да воведе полициски час за 24 часа за да спречи ширење. Јубјао, раководител на Одделот за пулмологија

Украдени 4 капаци од шахти во Скопје

Украдени 4 капаци од шахти во Скопје

Во текот на вчерашната ноќ, на улицата Лазар Личеноски се украдени 4 капаци од шахтите на коловозот. Апелираме до возачите да внимаваат при возењето низ оваа улица додека не се постават нови. Несовесните граѓани што го сториле ова, покрај тоа што прават материјална штета, со ваквите постапки ја загрозуваат состојбата на возачите и пешаците и ги изложуваат

Бебе немало ниту еден посетител во болница 5 месеци: Медицинска сестра го посвоила

Бебе немало ниту еден посетител во болница 5 месеци: Медицинска сестра го посвоила

ИЗВОР Скопје24 | април 6, 2020 Медицинска сестра од Брајтон, Масачусетс, посвои предвремено родено бебе кое беше под грижа на болницата пет месеци, бидејќи никој не го посетувал. Џизел, сега има 2 години, и е светло во животот на Лиз Смит. Како што е соопштено од Boston.com, Лиз Смит – тогашен директор во Францисканската детска болница во Брајтон,

Трогателна исповед: Пациентка ја напушти Клиниката во Скопје, па излезе во јавноста и откри како го победила невидливото зло

Трогателна исповед: Пациентка ја напушти Клиниката во Скопје, па излезе во јавноста и откри како го победила невидливото зло

ИЗВОР Скопје24 | април 6, 2020 На емисијата „360 степени“ беше прикажана една поинаква содржина, за прв пат во Македонија преку видео се огласи излекуван пациент. Станува збор за жена, која после 2 негативни тестови, е пуштена на домашно лекување. Излечената пациентка која во средата ја напушти Клиниката за инфективни болести во Скопје по 17 дена лекување,

АЕК ќе донира 1 милион евра за спречување на кризата

АЕК ќе донира 1 милион евра за спречување на кризата

ИЗВОР Скопје24 | април 6, 2020 Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) ќе донира близу милион евра за справување на државата со новонастанатата ситуација. Овој износ на пари АЕК ќе го обезбеди од нереализираниот финансиски план за 2019 година од кој на располагање има вкупно 436.421.516 денари (над 7 милиони евра). Покрај донацијата АЕК од овие