притисни ентер »

Топ вести

Star

Музичкиот продуцент Фил Спектор почина на 81 година

Музичкиот продуцент Фил Спектор почина на 81 година

Револуционерниот музички продуцент Фил Спектор, кој беше осуден за убиството на актерката Лана Кларксон, почина на 81-годишна возраст. Смртта на Спектор беше потврдена од Калифорнискиот оддел за рехабилитација, каде Спектор издржуваше казна за убиство. Се смета дека починал од природна смрт, но точната причина ќе се знае само по лекарски преглед.Овој

Дневен хороскоп за понеделник, 18 јануари 2021

Дневен хороскоп за понеделник, 18 јануари 2021

ОВЕН Работа: Фокусирани сте на комуникацијата, состаноци, разработки на идеи. Сите планови се врзани за иднината. Моменталната ситуација не ве интересира. Љубов: Односот со брачниот партнер не е најдобар. Двајцата сте раздразливи, но се трудите да не „експлодирате“. Здравје: Ве очекува висок притисок. БИК Работа: Задоволни сте од ситуацијата на работа

Живеел три месеца на аеродром, поради страв од корона-пандемијата

Живеел три месеца на аеродром, поради страв од корона-пандемијата

Американец од Калифорнија живеел три месеца на Меѓународниот аеродром „О’Хара“ во Чикаго, оти се плашел да влезе во авион поради корона-пандемијата. Адитја Синг (36) бил откриен пред два дена. Против него вчера е покренато обвинение за незаконски престој во забрането подрачје на аеродромот и за прекршочна кражба. Кога бил забележан од надлежните, тој

NASA и роверот Curiosity 3.000 дена на Марс

NASA и роверот Curiosity 3.000 дена на Марс

ФУТУРАМА NASA и роверот Curiosity 3.000 дена на Марс 1 минута 0 0 Американската Национална воздушно-вселенска администрација – NASA одбележува 3.000 дена откако роверот „Љубопитност“ (Curiosity), слета на Марс, на 6 август 2012 година. Во чест на настанот, NASA минатата недела објави тнр. панорамска фотографија од Црвената планета, направена од роверот

ДЕНЕС Е НАЈДЕПРЕСИВНИОТ ДЕН ВО ГОДИНАТА: Десет примери како да го направите денот подобар

ДЕНЕС Е НАЈДЕПРЕСИВНИОТ ДЕН ВО ГОДИНАТА: Десет примери како да го направите денот подобар

Пред петнаесет години психологот Клиф Арнал откри дека третиот понеделник во јануари е најтажниот и најдепресивниот ден во годината. Фактори кои го прават овој ден најозлогласен кога станува збор за менталното здравје се временските услови, празниот паричник, нискиот бран на постпразнична енергија, но и помирувањето со фактот дека исполнувањето на

Актерката Бети Вајт полни 99 години, па вели може да остане будна до кога сака

Актерката Бети Вајт полни 99 години, па вели може да остане будна до кога сака

Легендарната американска актерка Бети Вајт денеска полни 99 години и, како и многумина во последно време, ќе го прослави во карантин. „Бидејќи полнам 99 години, можам да останам будна до кога сакам без да барам дозвола за тоа“, вели Вајт во свој вицкаст стил. Меѓу скромните роденденски планови, таа ќе ги нахрани патките кои редовно го посетуваат нејзиниот

ЌЕРКАТА НА АРКАН СЕ ЈАВИЛА ОД БЕЛГИЈА! СОФИЈА РАЖНАТОВИЌ: Короната ме спречи да дојдам на гробот на таткоми, времето ги лечи раните

ЌЕРКАТА НА АРКАН СЕ ЈАВИЛА ОД БЕЛГИЈА! СОФИЈА РАЖНАТОВИЌ: Короната ме спречи да дојдам на гробот на таткоми, времето ги лечи раните

Софија Ражнатовиќ (41), вонбрачна ќерка на Жељко Ражнатовиќ Аркан, кој некогашниот командант на СДК ја добил во Белгија, оваа година била спречена да присуствува на поменот поради корона вирус. Таа испратила писмо до медиумите, но и слика од детството на која е со својот татко. Софија истакнала дека Аркан засекогаш ќе живее во нејзиното срце и дека

ГРИЦКАЈТЕ ПАМЕТНО: Пет закуски кои се здрави за вашиот организам

ГРИЦКАЈТЕ ПАМЕТНО: Пет закуски кои се здрави за вашиот организам

Кога јадете индустриски преработени закуски, јадете адитиви, вештачки ароми, многу маснотии и шеќери, а всушност, не го храните организмот со она што навистина му треба. Чипс и грицки ќе ве заситат, навидум. Сепак, вашите клетки се уште се гладни затоа што им е дадена храна со која не знаат што да прават, бидејќи таа храна навистина не им е потребна

Расел Кроу во одбрана на култниот-класик „Господар и заповедник“

Расел Кроу во одбрана на култниот-класик „Господар и заповедник“

Расел Кроу не прифаќа неприкладни коментари за еден од неговите омилени филмови во кои глумел некогаш. 56-годишниот оскаровец се огласи на Твитер во саботата за да застане во одбрана на својот поморски еп од 2003 година „Господар и заповедник : Далечната страна на светот“ по зајадливиот твит на шкотскиот пејач текстописец Иан Мекнеб . Во реакција на

МУ ДОШЛО ПРЕКУ ГЛАВА ОД ТУРИСТИ: Кралскиот бенгалски тигар со заби го влече џипот од 1.8 тони (ВИДЕО)

МУ ДОШЛО ПРЕКУ ГЛАВА ОД ТУРИСТИ: Кралскиот бенгалски тигар со заби го влече џипот од 1.8 тони (ВИДЕО)

Неверојатна снимка го покажува моментот кога бенгалски тигар  се обидува да го искoрне браникот на туристички џип, пред да успее да го влече возилото 1,8 тони. Патниците кои патувале низ националниот парк „Bannerghatta“ во Бангалор со ужас гледале како „големата мачка“ ги закачи забите околу задниот дел на џипот. Иако во возилото кое тежи 1,8 тони

Среде однос и кажал нешто што не треба - СЕГА Е СИГУРНА ДЕКА ЈА ИЗНЕВЕРУВА

Среде однос и кажал нешто што не треба - СЕГА Е СИГУРНА ДЕКА ЈА ИЗНЕВЕРУВА

Проблемите во бракот се неизбежни. Помали, или поголеми, тие се случуваат. Но, што ако се нерешливи? Или барем се чини така. Исповед на една жена со проблеми во бракот и сплет на околности ја натерал да се посомнева во неверство, а сега ја раскажува својата приказна. „Мојот сопруг станува нервозен кога е на лаптопот и јас влегувам во собата. „Претпоставував

Еве зошто некои јајца се кафеави а некои бели

Еве зошто некои јајца се кафеави а некои бели

Дали некогаш сте се запрашале зошто некои јајца се бели, а некои кафеави? Бојата на јајцето обично зависи од бојата на кокошката. Со други зборови, белите кокошки несат јајца со бели лушпи, а кокошките со кафеави пердуви несат јајца со кафеави школки. Но, постојат исклучоци од ова правило. На пример, расата Араукана, која има црвеникави пердуви, често

(Видео) Новиот филм со Лиам Нисон го симна од тронот „Вондер воман 1984“

(Видео) Новиот филм со Лиам Нисон го симна од тронот „Вондер воман 1984“

Блокбастерот за суперхероината беше соборен од првото место на боксофисот изминатиов викенд. „Марксмен“, новиот експлозивен трилер на Лиам Нисон ја детронира жената-чудо и по четиринеделна доминација на киноблагајните „Вондер воман 1984“ падна на место број три. Акциониот трилер го победи суперхеројскиот хит во првите четири дена на прикажување во

ОДЕЊЕ НА КАФЕ И ПИВО МОЖЕ ДА СТАНЕ МИНАТО: Еве на што друго ќе треба да заборавиме

ОДЕЊЕ НА КАФЕ И ПИВО МОЖЕ ДА СТАНЕ МИНАТО: Еве на што друго ќе треба да заборавиме

Климатските промени го прават човештвото да се прилагоди на новите услови за живот. Некои би рекле дека тоа е начин на живот којшто човекот го занемарил и станува збор за хармонија со природата. Човекот одамна престана да зема онолку колку што ќе му биде доволно, неговите желби се зголемија, а човечката алчност и моќ ги заборавија законите на природата

Нарача риба во ресторан, СЕ ШОКИРАШЕ КОГА ИСТАТА  ПОЧНА ДА МРДА ИАКО БЕШЕ ИСПЕЧЕНА (ВИДЕО)

Нарача риба во ресторан, СЕ ШОКИРАШЕ КОГА ИСТАТА ПОЧНА ДА МРДА ИАКО БЕШЕ ИСПЕЧЕНА (ВИДЕО)

Несекојдневен настан се случил во ресторан во градот Хенгјанг во јужната провинција Хунан на 20 декември 2017 година. Како што се гледа на видеото, печената риба, подготвена за сервирање, започна да се движи!

Кајли Џенер предизвика иронични коментари на Инстаграм

Кајли Џенер предизвика иронични коментари на Инстаграм

Кајли Џенер многу често се фали на Инстаграм со своето богатство. Но, псевдо-милијардерката, очигледно, се справува со проблеми на нормалните луѓе, а нејзините фанови сакаат да го видат тоа. Но овој пат, изгледа дека претера. Таа неодамна пишуваше на Твитер за слабиот притисок на водата во бањата и во главата за туширање , откако сподели фотографија

3 хороскопски знаци што имаат најдобар сон

3 хороскопски знаци што имаат најдобар сон

Луѓето што заспиваат уште пред да ја стават главата на перница отсекогаш биле вистинска мистерија. Овие луѓе можат да заспијат во јавен превоз, додека чекаат во чекалната на оринацијата или на клупа во паркот. Доволен им е само еден момент и сонот е тука. Има многу фактори што влијаат на навиките за спиење, како што се начинот на исхрана и стресот,

Рап легендата Др. Дре се врати дома по мозочна аневризма

Рап легендата Др. Дре се врати дома по мозочна аневризма

Американскиот рапер и продуцент „Доктор Дре“ (55) е отпуштен од болница откако се лекувал од аневризма на мозокот. Адвокат на Дре во саботата соопшти дека хип-хоп sвездата сега е повторно дома, без да даде повеќе детали. „ТМЗ“ на 5 јануари објави дека Дре бил однесен во Медицинскиот центар Седарс-Синај во Лос Анџелес, Калифорнија. Тимот на легендата

Заради овој избор ЈА ИЗБРКАЛЕ ОД РЕСТОРАН ЗА НЕСООДВЕТНА ОБЛЕКА, па се извинувале (ФОТО)

Заради овој избор ЈА ИЗБРКАЛЕ ОД РЕСТОРАН ЗА НЕСООДВЕТНА ОБЛЕКА, па се извинувале (ФОТО)

Туристката Мартина Коради вечерала со своето момче во ресторан на плажата Бонди во Австралија, кога менаџерот ја замолил да го напушти објектот поради „неприфатлив избор на облека“. Мартина која е од Италија го сподели своето искуство на Фејсбук затоа што била засрамена и навредена по инцидентот што се случил во ресторанот „North Bondi Fish“. Келнерката

Род Стјуарт се смири со Елтон Џон за да им даде пример на своите деца

Род Стјуарт се смири со Елтон Џон за да им даде пример на своите деца

Сер Род Стјуарт и Сер Елтон Џон се скараа откако Род ги критикуваше плановите на својот стар пријател за проштална турнеја, нарекувајќи го таквиот потег „не-рокенрол“ и дека тој нема да го стори истото. Но, сега, Род вели дека тие официјално ја закопале секирата, и призна дека не би било фер да им каже на своите осум деца да им се извинуваат на разни