притисни ентер »

Топ вести

Техно

Научници го пронајдоа и уништија првото гнездо на џиновски стршлени во САД (ВИДЕО)

Научници го пронајдоа и уништија првото гнездо на џиновски стршлени во САД (ВИДЕО)

Американски научници успешно гo уништија првото гнездо на гигантски азиски стршлени откриени во американската држава Вашингтон, благодарение на уред за следење поставен на некои примероци. Гнездото на стршлените со помош… Текстот Научници го пронајдоа и уништија првото гнездо на џиновски стршлени во САД (ВИДЕО) е превземен од USB.mk . The post Научници

Русите патентираа нов метод за маскирање на воената техника против сателити

Русите патентираа нов метод за маскирање на воената техника против сателити

ФУТУРАМА Русите патентираа нов метод за маскирање на воената техника против сателити 2 минути 0 0 Воената академија „С. М. Буѓони” на Корпусот за врски патентираше нов метод за маскирање на подвижни објекти со копнено базирање против откривање од радарските сателити на потенцијалниот непријател. Таква информација беше објавена на веб-страницата на

Curiosity роверот на NASA испрати селфи од Марс

Curiosity роверот на NASA испрати селфи од Марс

ФУТУРАМА , Тренди Curiosity роверот на NASA испрати селфи од Марс 6 минути 1 1 Американската вселенска агенција NASA објави фотографија која нејзиниот ровер Curiosity ја испрати од Марс. Селфи фотографијата на роверот е дело на камерта на Curiosity – Mars Hand Lens Imager (MAHLI) и научникот Кевин Гил, кој спои неколку фотографии во една. Гил исто

Извршниот директор на Водафон Исланд повикува на строги безбедносни барања во развојот на 5G

Извршниот директор на Водафон Исланд повикува на строги безбедносни барања во развојот на 5G

ИНТЕРНЕТ , Тренди Извршниот директор на Водафон Исланд повикува на строги безбедносни барања во развојот на 5G 5 минути 0 0 Извршниот директор на Водафон Исланд вели дека се создава лажно чувство на безбедност ако луѓето веруваат дека забраната за опремата на Huawei значи дека друга опрема е во ред. Хајчар Гујонсон, извршен директор на Водафон Исланд,

Facebook влегува на пазарот на стриминг на игри, но нема да им конкурира на Microsoft и Google

Facebook влегува на пазарот на стриминг на игри, но нема да им конкурира на Microsoft и Google

PlayStation 5 конечно ќе поддржува 1440p монитори

PlayStation 5 конечно ќе поддржува 1440p монитори

ГАЏЕТИ , Тренди PlayStation 5 конечно ќе поддржува 1440p монитори 1 минута 0 0 Иако со објавата на PS4 Pro моделот, Sony понуди поддршка за 4К екрани, компанијата не нудеше решение за оние кои би се одлучиле за поскромна надградба на екранот, како што е 1440p. Изгледа дека со PlayStation 5 објавата, Sony конечно ќе понуди поддршка за 1440p дисплеи

AOC претстави нови гејминг монитори

AOC претстави нови гејминг монитори

КОМПЈУТЕРИ , Тренди AOC претстави нови гејминг монитори 4 минути 1 1 AOC подготви нови гејминг монитори, кои овој пат пристигнуваат со IPS панели, FreeSync поддршка и брз одзив. Моделите 24G2AE и 27G2AE се дизајнирани да им овозможат на корисниците добар приказ на сликата без оглед на тоа што играат. Со FullHD IPS панели, 144Hz освежување, 1ms одзив

Нови откритија за спецификациите на Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Нови откритија за спецификациите на Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Samsung се очекува да го претстави „следното големо нешто“ во јануари 2021 година. Galaxy S-серијата ќе се лансира тогаш : S21, S21+, и S21 Ultra. S21 Ultra 5G би требало да има помал 6.8-инчен екран, во споредба со 6.9-инчениот S20 Ultra 5G,со 108MP главна задна камера и 5,000mAh батерија. Би требало да биде со Dynamic AMOLED 2X дисплеј од 120 до

Redmi K30S претставен со Snapdragon 865 чип и 144Hz екран

Redmi K30S претставен со Snapdragon 865 чип и 144Hz екран

МОБИЛНИ , Тренди Redmi K30S претставен со Snapdragon 865 чип и 144Hz екран 4 минути 1 1 Xiaomi во претходните недели го најавуваше Redmi K30S, а телефонот сега е официјализиран. Пристигнува со 64MP главна камера, Snapdragon 865 чипсет и 144Hz освежување за 6.57-инчниот екран. Redmi K30S е всушност ребрендиран Mi 10T, наменет за пазарите каде што Redmi

Русите уште од 2010. година знаеле за вода на Месечината

Русите уште од 2010. година знаеле за вода на Месечината

ФУТУРАМА Русите уште од 2010. година знаеле за вода на Месечината 3 минути 1 1 Информациите за присуство на вода на осветлената страна на Месечината не се новост, бидејќи тоа на руските научници им е познато од 2010-та година, но американските колеги одбивале во тоа да поверуваат, изјавил шефот на лабораторијата на вселенската гама-спектроскопија при

Vivo ќе го замени Funtouch OS со Origin OS

Vivo ќе го замени Funtouch OS со Origin OS

СОФТВЕР , Тренди Vivo ќе го замени Funtouch OS со Origin OS 3 минути 1 1 Компанијата Vivo минатата година го претстави Funtouch OS 10 заедно со смартфонот X30, а сега веќе има намера да го замени. Пандемијата на коронавирусот го спречи Vivo да овозможи надградби за постарите смартфони. Првобитниот план беше преминот на Jovi OS, но овој проект е напуштен

Научниците предупредуваат: Нема мраз на Арктикот (ВИДЕО)

Научниците предупредуваат: Нема мраз на Арктикот (ВИДЕО)

ФУТУРАМА Научниците предупредуваат: Нема мраз на Арктикот (ВИДЕО) 3 минути 0 0 Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не започнал да замрзнува, иако е крај на октомври, што е најдоцен период досега во кој мразот се уште не е формиран. Климатскиот научник Захари Леби од Државниот универзитет во Колорадо сподели низа графикони

Huawei ги претстави FreeBuds Studio со интелигентно и динамично намалување на бучава!

Huawei ги претстави FreeBuds Studio со интелигентно и динамично намалување на бучава!

Како дел од глобалната премиера на серијата Mate 40, Huawei Consumer Business Group (BG) ги објави првите безжични over-ear слушалки на компанијата - HUAWEI FreeBuds Studio.. Слушалките овозможуваат искуство на HiFi ниво со аудио до 48kHz со висока резолуција, кое ги пренесува најбогатите детали на звукот. Интелигентното и динамично, активно намалување

Huawei ги претстави HUAWEI x GENTLE MONSTER Eyewear II!

Huawei ги претстави HUAWEI x GENTLE MONSTER Eyewear II!

Заедно со глобалната премиера на серијата на паметни телефони Huawei Mate 40, Huawei, официјално ја претстави новата генерација паметни очила - HUAWEI × GENTLE MONSTER Eyewear II. Исклучителниот иновативен уред ја следи филозофијата на комбинација на технологија и мода. Паметните очила од втората генерација продолжуваат да се фокусираат на квалитетна

WhatsApp профилот наскоро ќе се користи на повеќе уреди истовремено

WhatsApp профилот наскоро ќе се користи на повеќе уреди истовремено

СОФТВЕР , Тренди WhatsApp профилот наскоро ќе се користи на повеќе уреди истовремено 6 минути 1 1 Популарната апликација WhatsApp наскоро ќе поддржува истовремено користење на еден профил на повеќе уреди. Во јуни се појавија првите назнаки дека WhatsApp работи на нови можности меѓу кои и е користењето на ист профил истовремено на повеќе уреди, а сега

Huawei во развој на преклопен смартфон во форма на школка

Huawei во развој на преклопен смартфон во форма на школка

Samsung и Motorola досега објавија преклопни смартфони во форма на школка - Galaxy Z Flip и Moto Razr 5G, кои изгледаат многу тренди и модерно и имаат многу потенцијал. Сега Huawei е на ред во овој сектор да извади нешто иновативно, а LetsGoDigital веќе ги изработи и скиците за следниот преклопен смартфон. Погледнете го дизајнот на сликата одозгора

ВИДЕО: погледнете содејство на С-300В4 „Антеј-4000“ и Бук-М3 при соборување балистички ракети

ВИДЕО: погледнете содејство на С-300В4 „Антеј-4000“ и Бук-М3 при соборување балистички ракети

Во здружениот удар по голем број воздушни цели кои имитираа балистички и крстосувачки ракети на условниот непријател, употребен е „кремот“ на руската противвоздухопловна и противракетна одбрана. Тука можеа да се видат батерии и дивизиони опремени со системи С-300В4, „Бук-М3“, „Тор-М2“, вклучувајќи и борбени возила на тркала „Тајфун-ПВО“ вооружени

Како одложувањето на алармот влијае на здравјето?

Како одложувањето на алармот влијае на здравјето?

Uncategorized Како одложувањето на алармот влијае на здравјето? 4 минути 1 1 Според неодамнешниот извештај на Клиниката за истражување на нарушувања во спиењето во Кливленд, ако чувствувате потреба да го одложите алармот за будење за уште 10-тина минути по добро проспиена ноќ, време е да посетите лекар. Начинот на кој сонот завршува може да биде знак

Нова технологија – опасност од лажни, монтирани разголени видеоснимки

Нова технологија – опасност од лажни, монтирани разголени видеоснимки

„Дипфејк“ технологијата, се чини, почна да ги покажува и своите темни страни, како што и многумина стравуваа… На интернет се појавија стручни лица, но и вештачка интелигенција која може да направи лажни, но совршено монтирани разголени снимки со чие било лице на нив. Се работи за малициозна вештачка интелигенција наречена „Дипнуд“ (DeepNude). Компанијата

Samsung и Stanford креирале 10.000 DPI дисплеј

Samsung и Stanford креирале 10.000 DPI дисплеј

AV , Тренди Samsung и Stanford креирале 10.000 DPI дисплеј 2 минути 0 0 Кога се зборува за густината на пиксели кај телефоните, оваа карактеристика престанува да биде релевантна во одреден момент или при одредена резолуција. Ова е поради тоа што при далечина на која вообичаено го држиме смартфонот, нашите очи престануваат да ја забележуваат острината