притисни ентер »

Топ вести

Техно

Bloomberg: Младите губат интерес за Facebook

Bloomberg: Младите губат интерес за Facebook

ИНТЕРНЕТ , Тренди Bloomberg: Младите губат интерес за Facebook 3 минути 1 1 Тинејџерите и младите луѓе минуваат сѐ помалку време на Facebook, сѐ помалку се регистрираат и сѐ помалку објавуваат, јавува Bloomberg, повикувајќи се на интерни документи на компанијата. Тоа може негативно да се одрази на заработката на компанијата. Во март, раководството

Прв пат во историјата е откриена планета надвор од нашата галаксија

Прв пат во историјата е откриена планета надвор од нашата галаксија

Досега се откриени околу 5.000 егзопланети или планети кои орбитираат околу ѕвездите, но сите се откриени во нашата галаксија - Млечниот пат. Но, се чини дека телескопот Чандра на НАСА открил планета со големина на Сатурн во галаксијата Месиер 51, која е оддалечена околу 28 милиони светлосни години од нашата галаксија. Светлосна година е, инаку, растојанието

Проблеми со автономното возење: Ажурираниот софтвер на Tesla повлечен по само еден час!

Проблеми со автономното возење: Ажурираниот софтвер на Tesla повлечен по само еден час!

ФУТУРАМА Проблеми со автономното возење: Ажурираниот софтвер на Tesla повлечен по само еден час! 7 минути 1 1 Автомобилите на Tesla со најновиот ажуриран софтвер, верзија 10.3, постојано издавале предупредувања за опасност пред возилото кога немало непосредна опасност Tesla во неделата ја поништи најновата верзија на својот бета-софтвер за целосно

Импакт Фондација заедно со тренинг центрите ќе ги изготви првите наставни програми за фриленсинг работа

Импакт Фондација заедно со тренинг центрите ќе ги изготви првите наставни програми за фриленсинг работа

ПРИЈАТЕЛИ Импакт Фондација заедно со тренинг центрите ќе ги изготви првите наставни програми за фриленсинг работа 2 минути 0 0 Фондацијата Импакт овој месец потпиша договори за партнерство со три од врвните даватели на обуки во Северна Македонија, со цел имплементација на модули за обука за фриленс работа. Партнерства се склучени со Бреинстер, Сеавус

Не сакате никој да ви ги чита пораките: Дали знаете како да го заклучите Вибер?

Не сакате никој да ви ги чита пораките: Дали знаете како да го заклучите Вибер?

| октомври 26, 2021 Доколку не сакате никој да ги прочита вашите пораки или за да се заштитите од љубопитните луѓе, најдобро е да ставите лозинка на вашиот профил на Viber за десктоп. Пред употреба на Viber за десктоп, особено ако користите еден лаптоп со повеќе луѓе, се препорачува најпрвин да го заштитите налогот. Како да го направите тоа? Кликнете

Sony Xperia PRO-I има спецификации кои ја оправдуваат високата цена (ВИДЕО)

Sony Xperia PRO-I има спецификации кои ја оправдуваат високата цена (ВИДЕО)

МОБИЛНИ , Топ Sony Xperia PRO-I има спецификации кои ја оправдуваат високата цена (ВИДЕО) 3 минути 0 0 И покрај производството на сензори за камери за речиси сите главни паметни телефони, Sony Xperia смартфоните отсекогаш малку заостанувале во сегментот на камерите, посебно во последните неколку години. Тие, исто така, не успеаја да привлечат клиенти,

Роботи на тркала почнаа да доставуваат пошта во Москва (ВИДЕО)

Роботи на тркала почнаа да доставуваат пошта во Москва (ВИДЕО)

ФУТУРАМА , Тренди Роботи на тркала почнаа да доставуваат пошта во Москва (ВИДЕО) 3 минути 1 1 Флота роботи на тркала со големина на патнички куфер вчера почнаа да разнесуваат пошта низ улиците во Москва. Националната пошта на Русија и технолошкиот конгломерат Yandex стартуваа со тестирање на партнерскиот проект во кој роботи кои се движат со помош

macOS 12 Monterey е достапен за преземање

macOS 12 Monterey е достапен за преземање

Најновата верзија на оперативниот систем на Apple macOS наречен Monterey отсега е достапен за преземање.. Неколку месеци наназад, корисниците можеа да го инсталираат оперативниот систем во бета верзија, но сега е подготвен за финална употреба. Традиционално, Apple ја најави новата верзија на macOS на WWDC конференцијата во јули, а меѓу новитетите се

Како засекогаш да исчезнете од TikTok и повеќе да не се вратите

Како засекогаш да исчезнете од TikTok и повеќе да не се вратите

ИНТЕРНЕТ , Тренди Како засекогаш да исчезнете од TikTok и повеќе да не се вратите 2 минути 0 0 TikTok веќе некое време е најбрзо растечката апликација за социјално вмрежување на глобалниот интернет. Иако бројот на корисници постојано расте, сигурно има и такви кои би сакале засекогаш да ја напуштат таа мрежа, па со право може да се постави прашањето

Мапата на производи на Motorola открива кога пристигнува следниот Moto паметен часовник

Мапата на производи на Motorola открива кога пристигнува следниот Moto паметен часовник

ГАЏЕТИ , Тренди Мапата на производи на Motorola открива кога пристигнува следниот Moto паметен часовник 5 минути 1 1 Претходно оваа година, во февруари, видовме протечени презентации на инвеститорите кои го открија roadmap-от за уредите со брендот Motorola. Според тие документи, Motorola требаше да претстави три брендирани паметни часовници, но роковите

Дрон пренесе бели дробови за трансплантација на пациент (ВИДЕО)

Дрон пренесе бели дробови за трансплантација на пациент (ВИДЕО)

ФУТУРАМА Дрон пренесе бели дробови за трансплантација на пациент (ВИДЕО) 4 минути 0 0 За првпат во историјата во медицината дрон бил користен за да се испратат бели дробови од една болница во друга, за трансплантација на пациент. Дронот со белите дробови на крајот на септември биле испратени од кровот на болницата Торонто Вестерн, до Општата болница

По две недели тишина „оживеаја“ роверите на NASA на Марс

По две недели тишина „оживеаја“ роверите на NASA на Марс

Uncategorized По две недели тишина „оживеаја“ роверите на NASA на Марс 3 минути 0 0 Сите три ровери кои американската вселенска агенција NASA ги има на Марс се разбудија по двомесечна тишина. Роверот Perseverance ги продолжи операциите по две недели мирување. NASA мораше да угаси некои функции поради соларната конјукција на Земјата и Марс, односно

IBM и Airspan Networks планираат да го забрзаат усвојувањето на 5G Open RAN во Европа

IBM и Airspan Networks планираат да го забрзаат усвојувањето на 5G Open RAN во Европа

ИНТЕРНЕТ , Топ IBM и Airspan Networks планираат да го забрзаат усвојувањето на 5G Open RAN во Европа 3 минути 0 0 Преку планираната тест локација на IBM и Airspan во Германија и Франција, европските телекомуникациски клиенти ќе имаат можност да ги испробаат рабните апликации и тестирање на мрежата на долги растојанија, користејќи Open RAN кој поддржува

Samsung Galaxy S22 Ultra ќе биде со поддршка за брзо полнење

Samsung Galaxy S22 Ultra ќе биде со поддршка за брзо полнење

Samsung Galaxy S22 сега е во фокусот на вниманието, со оглед на тоа што пристигнува на почетокот на следната година. Стандардниот модел и S22 Plus ќе понудат побрзо полнење во споредба со претходната генерација, која е со 25W. Според ликстерот Ice Universe , Galaxy S22 Ultra ќе биде со 45W брзо полнење, додека батеријата ќе биде со 5,000mAh и ќе и

Рецензија: Марк Цукерберг негира дека Facebook не е безбеден за корисниците

Рецензија: Марк Цукерберг негира дека Facebook не е безбеден за корисниците

Марк Цукерберг проговори: „Во средината на овие обвинувања е идејата дека на прво место го ставаме профитот, наместо безбедноста и благосостојбата. Тоа еднсотавно, не е вистина“. Шефот на Facebook, Марк Цукерберг се огласни на својата омилена социјална мрежа после неколкуте бурни денови, кои што неговата компанија и тој ги доживеаја. На својот профил

Русија ги модифицира своите хеликоптери по воените операции во Сирија и Авганистан

Русија ги модифицира своите хеликоптери по воените операции во Сирија и Авганистан

Хеликоптерот, кој е произведен во најголем број примероци во светот, сега треба да биде модернизира за да може да изведува воени операции во највисоките планински области во светот. Дури и Американците се „фатија“ на тоа. Русија планира да ги „научи“ своите сериски хеликоптери Ми-171А2 да функционираат на 5000 метри надморска висина, соопштуваат медиумите

Како иднината влијае на нашето минато: Овие работи би можеле целосно да исчезнат

Како иднината влијае на нашето минато: Овие работи би можеле целосно да исчезнат

ПРИЈАТЕЛИ , Тренди Како иднината влијае на нашето минато: Овие работи би можеле целосно да исчезнат 7 минути 1 1 М оре промени се случуваат с екојдневни во сите сфери од нашиот живот . Со овие промени се менуваат и н ашите животни навики, се менува храната што ја консумираме, технолошките уреди што ги користиме… Сосема е логично дека и днината ни носи

Руски сателит изгоре во атмосферата над САД (ВИДЕО)

Руски сателит изгоре во атмосферата над САД (ВИДЕО)

ФУТУРАМА Руски сателит изгоре во атмосферата над САД (ВИДЕО) 3 минути 0 0 Рускиот сателит Космос-2551, кој не успеа да дојде до посакуваната орбита, падна на Земјата и согоре во нејзината атмосфера. Додека астрономите во САД го набљудуваа небото и метеорскиот дожд Ориониди, жителите на Мичиген и соседните држави сведочеа на поинаква глетка, огнена

Русија претстави нова борбена станица со голем калибар за воен брод (ФОТОГРАФИИ)

Русија претстави нова борбена станица со голем калибар за воен брод (ФОТОГРАФИИ)

Ова оружје со вештачка интелигенција е наменето за бродовите од новото време. Тоа автоматски соборува хеликоптери и ракети, па дури и помали дронови. Според соопштенијата на медиумите, во Русија во 2022 година ќе стартува сериското производство на бродската далечински управувана борбена станица „Нарвал“. „Станицата веќе ги помина сите борбени тестирања