притисни ентер »

Топ вести

Тенис

Судијката го налути Надал: Ти не сакаш добар тенис (ВИДЕО)

Судијката го налути Надал: Ти не сакаш добар тенис (ВИДЕО)

Рафаел Надал доживеа пораз во четвртфиналето на Австралија Опен од Доминик Тим. Првиот тенисер во овој меч беше прилично нервозен, па во еден момент својата нервоза ја „истури“ на судијата Аурелија Тоурте. После долга размена на удари, Надал си зема мал одмор. Судијката еднаш му прогледа низ прсти, но вториот пат го предупреди. Надал потоа тргна во

Ѓоковиќ две победи го делат од првото место на АТП!

Ѓоковиќ две победи го делат од првото место на АТП!

Доминик Тим го изненади Рафаел Надал во четвртфиналето на Австралија Опен. Тим славеше протв светкиот рекет број 1 со 7:6, 7:6, 4:6, 7:6. Освен што изгуби прилика да стигне до втората титула во Мелбурн Надал е во опасност и да го изгуби првото место на АТП листата. Новак Ѓоковиќ ќе се врати на првото место на АТП листата ако ја одбрани титулата во

Федерер казнет поради навредите упатени кон линискиот судија

Федерер казнет поради навредите упатени кон линискиот судија

Обезбедувањето на АО го сопре Надал кој не носеше акредитација

Обезбедувањето на АО го сопре Надал кој не носеше акредитација

Член од обезбедувањето на Австралија опен, не му дозволил на Рафаел надал да влезе во една од просториите. Шпанецот не ја носел својата акредитација, па го убедувал чуварот дека е тенисер покажувајќи негова слика на еден од плакатите. Во тој момент, друг службеник од обезбедувањето дошол и му дозволил на Надал да помине. Надал кој е прв носител на

Јубилеен 50-ти епски дуел Федерер – Ѓоковиќ

Јубилеен 50-ти епски дуел Федерер – Ѓоковиќ

Ѓоковиќ во три сета го елиминира Раониќ, а Федерер спаси седум меч-топки против Сандгрен, по што 50-ти пат ќе се сретнат меѓу себе, четврти пат во полуфинале на Австралија опен и првпат по незаборавниот дуел лани во финалето на Вимблдон Очекувано полуфинале на тенискиот гранслем-турнир Австралија опен. Бранителот на титулата, седумкратниот победник

Федерер не се појави на тренинг

Федерер не се појави на тренинг

Швајцарскиот тениски ас Роџер Федерер (38 г.) денеска не се појави на тренингот, во пресрет на полуфиналниот меч од првиот сезонски гренд-слем турнир Австарлија опен во Мелбурн. Големиот тениски дуел во полуфиналето меѓу Федерер и Србинот Новак Ѓоковиќ кој ќе биде 50. јубилеен во меѓусебните пресметки е закажан за утре (9.30 ч.). Овој натпревар е доведен

Горан Иванишевиќ и Кончита Мартинез примени во тениската Куќа на славни

Горан Иванишевиќ и Кончита Мартинез примени во тениската Куќа на славни

Мајсторите на „белиот“ спорт кои оставиле траги и влијание врз играта влегуваат во таканаречената Куќа на славните за тенискиот спорт, со седиште во Њупорт, САД. Први членови во новата година се Кончита Мартинез и Горан Иванишевиќ. Поранешните освојувачи на Грен слем титули добија најмногу гласови во изборот за влез во Куќата на славните за 2020 година

Полуфиналето Ѓоковиќ-Федерер под знак прашалник

Полуфиналето Ѓоковиќ-Федерер под знак прашалник

Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ треба да се сретнат во четврток во полуфиналето на Австралија Опен, но прашање е дали дуелот воопшто ќе се одигра. Швајцарецот е повреден и неизвесно е дали ќе може да настапи. „ Бев загрижен по медицинскиот тајм-аут, се надевам дека се е биде решено по доаѓањето на докторот, но тоа овој пат не беше случај.“ – истакна

Згодната српска тениска судијка повторно е хит на Интернет

Згодната српска тениска судијка повторно е хит на Интернет

Маријана Вељовиќ, судијката на столче на Австралија опен, стана неочекуван хит на Интернет, откако многу тениски фанови ја забележаа Србинката и нејзиниот добар изглед. Обично, судиите не привлекуваат големо влијание на тениските мечеви, освен доколку нема некоја расправија за сомнителна одлука. Тоа беше случајот и на драматичната победа на Роџер Федерер

ВИДЕО: Ѓоковиќ напиша порака во чест на Коби Брајант

ВИДЕО: Ѓоковиќ напиша порака во чест на Коби Брајант

Новак Ѓоковиќ по победата над Милош Раониќ во четвртфиналето на Австралија Опен на теренот емотивно се сруши по прашањето на Џон Мекенро околу загубата на Коби Брајант. Коби даде изјава со иницијалите “КБ” и броевите “8” и “24” на тренерката како јасна порака за Брајант. Беше еден од најголемите спортисти на сите времиња, восхитувајќи ме мене но и

Убавата српска судијка „удри“ кон Роџер: Смири се, немој веќе да пцуеш

Убавата српска судијка „удри“ кон Роџер: Смири се, немој веќе да пцуеш

Роџер Федерер е првиот полуфиналист на АО. Со многу мака успеа да го победи Тенис Сандгрен со 3:2 во сетови. Во неколку моменти Роџер „висеше“, беше пренервозен, на моменти и пцуеше. Сепак шоуто на овој меч и припадна на Маријана Вељовиќ, убавата судијка од Србија кој во неколку наврати „удри“ по славниот Швајцарец, и тоа со зборовите… „Ајде доста

ВИДЕО: Ѓоковиќ не издржа, заплака како никогаш досега за Коби Брајант

ВИДЕО: Ѓоковиќ не издржа, заплака како никогаш досега за Коби Брајант

Новка Ѓоковиќ по тирумфот над Раониќ на прашање на Џон Мекенро за смртта на Коби Брајант, со солзи во очите му оддаде почит на легендарната „црна мамба“. <blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”>💔<a href=”https://twitter.com/DjokerNole?ref_src=twsrc%5Etfw”>@DjokerNole</a> talks about the passing of his friend Kobe Bryant. <a href=”https://twitter

Ѓоковиќ го „преслуша“ Раониќ и закажа јубилеен „50. класик“ со Федерер

Ѓоковиќ го „преслуша“ Раониќ и закажа јубилеен „50. класик“ со Федерер

Барти во два сета ја надигра Квитоа и обезбеди место меѓу четирите најдобри на АО

Барти во два сета ја надигра Квитоа и обезбеди место меѓу четирите најдобри на АО

Ешли Барти ги продолжува своите настапи на Австралија Опен, откако во дерби-дуелот од четвртфиналната фаза на овој Грен слам со сигурни 2-0 славеше победа над поискусната Петра Квитова. Првата тенисерка на светот одигра нов фантастичен меч пред домашната публика и за нешто помалку од два часа ја надигра поранешната освојувачка на Вимблдон. Првиот сет

Мекинро ја замоли Серена да ја надмине „лудата тетка“ и да ја прати во историјата

Мекинро ја замоли Серена да ја надмине „лудата тетка“ и да ја прати во историјата

ВИДЕО: Вавринка го елиминираше Медведев, Халеп подобра од Мертенс

ВИДЕО: Вавринка го елиминираше Медведев, Халеп подобра од Мертенс

Швајцарецот, Станислас Вавринка се пласираше во четвртфиналето на Австралија Опен откако го совлада Данил Медведев со 3:2. Вавринка во четвртфиналето ќе игра против подобриот од мечот на Рублев и Зверев. Кај дамите, Симона халеп лесно мина против Мертенс совладувајќија со 2:0 а пласман во четвртфиналето уште обезбедија и Контавеит и Мугуруза.

Павличенкова ја чекираше последната виза за осумте најдобри на АО

Павличенкова ја чекираше последната виза за осумте најдобри на АО

Анастасија Павличенкова е последен патник во четвртфиналето на Австралијан Опен, откако со 1-2 (7-6, 6-7, 2-6) ја совлада Ангелина Кербер. Иако 18-годишната Германка го доби првиот сет по тај брејк 7-6 (7-5). Кербер не го отвори дуелот најдобро и губеше со 2-5, по што освои четири последователни гема од кои два брејка и се доведе во пол позиција. Во

Фаворитките сигурни до четвртфинале во Мелбурн

Фаворитките сигурни до четвртфинале во Мелбурн

Кај дамите немаше изненадување на Австралијан Опен и три од три фаворитки се пласираа меѓу најдобрите осум. Габрињ Мугуруза се соочи со Кики Бертенс и беше подобра со 2-0 во сетови (6-3, 6-3). Мечот траеше нешто повеќе од еден час, а Шпанката запиша триумф и покрај фактот дека лошо ги отвораше сетовите. Без загубен сет се радуваше и Симона Халеп, која