притисни ентер »

Топ вести

Здравје

Научници од Њукасл развија домашен тест за „рано предупредување“ на Ковид-19

Научници од Њукасл развија домашен тест за „рано предупредување“ на Ковид-19

Научните експерти од Универзитетот во Њукасл создадоа тест кој се прави во домашни услови, а може да открие присуство на зараза од коронавирусот уште пред да се манифестираат симптоми на болеста. Тестот може да даде резултат за неколку секунди со откривање на ран маркер во човековото тело, кој се ослободува откако имунолошкиот систем ќе дојде во контакт

Како да не се здебелите додека седите дома?

Како да не се здебелите додека седите дома?

Иако самоизолацијата е најдобар начин за заштита од коронавирусот, честото седење дома може да доведе до некои нездрави навики, вклучувајќи го и прејадувањето заради стрес и досада. Иако барањето утеха во храната  е нормална реакција во стресни ситуации, прејадувањето може да биде штетно за вашето здравје. Еве неколку трикови како да спречите прејадување

Доктор објасни зошто не би требало да носите ракавици во супермаркетите (ВИДЕО)

Доктор објасни зошто не би требало да носите ракавици во супермаркетите (ВИДЕО)

Доктор објасни зошто не би требало да носите ракавици во супермаркетите поради заштита од коронавирусот, еве зошто… Каран Рангарајан кој работи како хирург во британската Национална здравствена служба објасни зошто носењето на ракавици наместо редовното миење или дезинфицирање на рацете може да ве доведе во поголем ризик. Самата помисла дека носите

Тест на крвта што може да открие повеќе од 50 видови рак

Тест на крвта што може да открие повеќе од 50 видови рак

Повеќе од 99% од позитивните резултати беа точни, но експертите објаснуваат дека е клучно за тестот да биде што е можно попрецизен за да не им се даде лажна надеж на луѓето. Тестот во моментов се користи на пациенти, но ќе бидат потребни повеќе студии. Според експертите, тестот бара хемиски промени во делови од генетскиот код, ДНК надвор од клетките

Како да го подобрите имунитетот на децата?

Како да го подобрите имунитетот на децата?

Во време на пандемија со COVID-19, родителите секако се дополнително загрижени за своите деца. Иако децата не спаѓаат во ризична група, сепак може да заболат од коронавирусот, па затоа е важно да се во одлична општа здравствена состојба и со силен имунитет. Основа на градењето силен имунитет се: здравиот и редовен сон, балансирана  исхрана богата со

Пет лековити својства на маслиновиот лист

Пет лековити својства на маслиновиот лист

Повеќето од нас уживаат во конзумирање на маслиновото масло и запознаени сме со неговата лековитост, но не знаеме дека листот од маслинка има разни лековити својства. Листот од маслинка е традиционален лек кој со векови се користи за лекување. Едно од основните соединенија во листот од маслинка се вика олеуропеин и содржи антибактериски, антивирусни

6 додатоци во исхраната што навистина може да го зајакнат имунитетот

6 додатоци во исхраната што навистина може да го зајакнат имунитетот

На имунолошкиот систем понекогаш му се потребни додатоци што ќе му помогнат во борбата против вирусот. Постојат илјадници додатоци во исхраната, но не се сите со добар квалитет. Најдобрите додатоци се оние кои не содржат компоненти што се штетни за организмот, а во продолжение прочитајте кои суплементи навистина можат да го зајакнат имунолошкиот систем

Медицинска сестра од Британија предупредува на најраниот знак на вирусот: Пред кашлицата и температурата се појавува овој симптом!

Медицинска сестра од Британија предупредува на најраниот знак на вирусот: Пред кашлицата и температурата се појавува овој симптом!

Медицинската сестра детално ги опишува сите симптоми кои ги имала. Во нејзиниот случај тоа изгледало вака… Лиса е медицинска сестра од Велика Британија која успешно се избори со коронавирусот. Таа поминала со поблага форма на овој вирус и вели дека имала температура и сува кашлица кои траеле речиси две недели. Ниту симптомите како што се мачнина и

Научниците откриваат зошто постарите лица се позагрозени од корнавирусот

Научниците откриваат зошто постарите лица се позагрозени од корнавирусот

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, лекарите предупредуваат дека постарите се најзагрозената група, а сега експертите објаснуваат и зошто е тоа така. Досегашните податоци покажуваат дека поради Ковид-19 умираат околу 13,5 проценти од пациентите постари од 80 години . Наспрема тоа, смртноста кај популацијата во 50-тите години е 1,25 , додека

„Пеколниот“ готвач многу едноставно симна 25 килограми 😊 Прочитајте како!

„Пеколниот“ готвач многу едноставно симна 25 килограми 😊 Прочитајте како!

53-годишниот британски готвач Гордон Рамзи веќе некое време го привлекува вниманието на јавноста поради неговото неверојатно губење на тежината. Иако е вистински гурман, тој успеа да изгуби 25 килограми. Благодарение на необичниот трик, вели тој, бил во можност да го тргне вишокот килограми со кој се бореше со години. Овој татко на петмина тежел 115

Најдобрите трикови со сода бикарбона која секога жена треба да ги знае

Најдобрите трикови со сода бикарбона која секога жена треба да ги знае

Уште од античкиот Египет, луѓето знаеле за придобивките од сода бикарбона. Веќе е познато денес, и има околу 300 начини да се користи со векови од домаќинките низ целиот свет. Ви ги претставуваме 15-те најпопуларни трикови за сода бикарбона. Веројатно веќе го имате овој производ во домот, но дали го користите за нешто друго освен готвење? Овој ефтин

Трик кој ќе ви помогне да заспиете за пет минути!

Трик кој ќе ви помогне да заспиете за пет минути!

Извадокот во продолжение е преземен од книга на британскиот автор и научник Метју Вокер, а гласи вака: ”Научниците откриле нов, револуционерен третман со кој ќе живеете подолго. Ја подобрува меморијата, ве прави попривлечни. Поради овој третман ќе бидете слаби, бидејќи ја намалува желбата за јадење Штити од рак и од деменција. Ве чува од настинка и

Знаете ли како компирот влијае на вашето здравје ако често го јадете?

Знаете ли како компирот влијае на вашето здравје ако често го јадете?

Компирот е најмногу консумиран зеленчук во САД, но често има лоша репутација. Повеќето го јадат во форма на пржени компирчиња или чипс, па многумина го сметаат за нездрава храна. Но, тоа не мора да биде така. Конзумирање на еден компир со средна големина на ден може да биде дел од здравата исхрана и не го зголемува кардиометаболичкиот ризик, односно

ОСВЕН МАСКИ И РАКАВИЦИ, МОРА ОВА ДА ГО НОСИТЕ, А ТОА СИТЕ ГО ЗАБОРАВИЈА: Еден предмет кој може да ви го спаси животот!

ОСВЕН МАСКИ И РАКАВИЦИ, МОРА ОВА ДА ГО НОСИТЕ, А ТОА СИТЕ ГО ЗАБОРАВИЈА: Еден предмет кој може да ви го спаси животот!

Носењето маски за време на пандемијата од вирусот корона е од клучно значење не само за оние кои се здрави, туку и за оние кои дури и не знаат дека се болни. Поточно, во видеото подолу, најдобро можеме да видиме што се случува кога заразено лице не носи маска. Mask V/S No mask from Damnthatsinteresting Иако од СЗО предупредуваат дека платнените маски

Останете витки и за време на изолацијата: Трикови со кои ќе го задржите вашиот апетит под контрола!

Останете витки и за време на изолацијата: Трикови со кои ќе го задржите вашиот апетит под контрола!

За време на изолацијата, движењето е минимизирано, а храната е нешто кон што сите посегнуваме кога поминуваме премногу време во куќата или се досадуваме. Во тие моменти кога се обидуваме да ги скриеме или потиснеме негативните емоции, тоа обично го правиме со засилено јадење, велат психолозите. Дома, можеме да вежбаме, но ако не сте љубител на потење,

„Цитокинска бура“- главната причина за огромната смртност од коронавирусот

„Цитокинска бура“- главната причина за огромната смртност од коронавирусот

Преголемата реакција на имунолошкиот систем се смета за голем придонес во катастрофалната инсуфициенција на органите и смрт кај дел од пациентите со новиот вирус на коронавирус, но сè уште не е јасно до кој степен тешката пневмонија кај критично болните пациенти со Ковид-19 се должи на вирусот или компликации поради презаситеност . Цитокините се протеини

Како да се справите во кризна ситуација – „FACE COVID“ прирачник за самопомош

Како да се справите во кризна ситуација – „FACE COVID“ прирачник за самопомош

Прирачникот „FACE COVID“ или „Соочи се со Ковид“, преставува акроним од два дела и преставува сет практични чекори, засновани на принципот Терапија на прифаќање и педантност ( Acceptance and Commitment Therapy’). Наменет e како помошно средство кое што можеме да го користиме во кризни ситуации – кога ќе се јави чувство на анксиозност, стрес, паника

Загатка за научниците: Зошто Ковид-19 во некои случаи убива млади , сосема здрави лица

Загатка за научниците: Зошто Ковид-19 во некои случаи убива млади , сосема здрави лица

Иако повеќето случаи жртвите на „Ковид-19“ се повозрасни и претходно заболени луѓе, има случаи во кои од коронавирусот се погодени млади, очигледно целосно здрави луѓе, како и медицински професионалци кои им помагаат на болните, но немаат самите симптоми. Во некои случаи, последователно е откриено дека некои од нив страдале од болеста нез да знаат,

Како се однесуваат Хороскопските знаци во епидемија!

Како се однесуваат Хороскопските знаци во епидемија!

Споделете со пријателите! Tweet Хороскоп за 14-та недела : Хороскопски знаци среде епидемија: Бик се ориентира кон народната медицина, Девицата е кралица на дезинфициенсите, а Овенот верува дека е отпорен на вируси. Овен Брзите и енергични Овни веруваат дека се отпорни на бактерии и вируси. Бик Бикот не подлежи на страв, дури и кога ќе му се појават

Овие пет навики се главни виновници за непрекинато чувство на замор и недостаток на енерија

Овие пет навики се главни виновници за непрекинато чувство на замор и недостаток на енерија

ВЕРУВАМЕ дека веќе сте го промениле мислењето дека сте уморни од работа со полно работно време пет дена во неделата и чувствувате дека ви недостасува време за одмор. Но, тоа не мора да биде така. Дури и со осум часа работа секој ден, верувале во тоа или не, може да се чувствувате свежо и одморено и да имате време за различните активности во кои сакате