притисни ентер »

Топ вести

Здравје

Овошје борец против хроничен замор и исцрпеност

Овошје борец против хроничен замор и исцрпеност

Ако сакате да направите нешто добро за вашето здравје, тогаш вметнете ја рибизлата во исхраната. Без оглед дали се работи за црвена или црна, многу е здрава и важи за вистински освежувач на целиот организам. Црвената рибизла е покисела и обично се јаде свежа, додека црната почесто се користи за сокови, компоти, џем и слично. Ќе ви биде одличен сојузник

Ка­ко да се воз­држи­те од вне­су­ва­ње хра­на по 19 ча­сот

Ка­ко да се воз­држи­те од вне­су­ва­ње хра­на по 19 ча­сот

Оби­де­те се! Мно­гу нут­ри­ци­о­нис­ти со­ве­ту­ва­ат де­ка не тре­ба да се ја­де по 19 ча­сот до­кол­ку се раз­би­ра са­ка­те да го из­гу­би­те ви­шо­кот ки­лог­рами. Иа­ко се раз­би­ра е мно­гу теш­ко да му одо­ле­е­те на ис­ку­ше­ни­е­то да кас­не­те ба­рем не­кол­ку зал­чи­ња по овој тер­мин кој за мно­гу­ми­на зна­чи „цр­ве­на ли­нија” до ко­га

Еве кога слабеат најлесно жените

Еве кога слабеат најлесно жените

Најлесно слабеење на жените е 32 години, а на мажите година порано – на 31, велат експертите. Идеална фигура жената може да постигне на 32, бидејќи најголем дел од жените раѓаат околу оваа возраст и се мобилизираат да ослабат по раѓањето. Анкета, спроведена меѓу дамите и господата, покажува дека и двата пола го сметаат пристигнувањето на 30-тата година

Три хороскопски знаци кои не можат без сeкс

Три хороскопски знаци кои не можат без сeкс

Тие се познати како богови на сексот. Ништо не им е чудно и не умеат да кажат “не”. Ви ги претставуваме трите хороскопски знаци, кои едноставно не можат да живеат без секс. Шкорпија Кога станува збор за љубовта, страста и сексот, Скорпионите секогаш се присутни и го имаат главниот збор. Тие се алфа и омега на сексуалните вештини и лесно ќе ве воведат

5 начини да го натерате да се вљуби во вас

5 начини да го натерате да се вљуби во вас

Вистината е дека постојат низа чекори кои, ако ги следиш правилно, ќе можеш лесно да го натераш да се вљуби во тебе. Чекор 1 : Привлекување Ова е првиот и можеби најважниот чекор. Речиси во 99% од случаите, интересот на еден маж започнува од привлекувањето. Научно докажани совети за убавина се црвените усни. Безброј истражувања покажаа дека тие ја

Зборови и фрази по кои ќе ги забележите депресивните луѓе

Зборови и фрази по кои ќе ги забележите депресивните луѓе

На прв поглед е речиси невозможно да ги препознаете луѓето со депресија. Тие можат секогаш да бидат насмеани кога ќе ги сретнете и да не покажат никаков знак дека се борат со депресија. Сепак, некои истражувања покажале дека луѓето кои страдаат од депресија користат идентични реченици и фрази. --> Па доколку се сомневате дека некој ваш близок страда

Кога е најдобро време за консумирање протеински напиток?

Кога е најдобро време за консумирање протеински напиток?

Најверојатно веќе сте слушнале повеќе од еднаш коментари на некои разочарани спортисти за бескорисноста на земање на протеински мешавини. Сепак,мора да се разбере дека само по себе такво мислење е апсурдно, да се зголеми растот на мускулната маса, протеинот е неопходна компонента. Всушност, во кое време треба да земете протеински шејк, пред сé зависи

Исчистете го телото од никотин со помош на овие намирници

Исчистете го телото од никотин со помош на овие намирници

Кога ги оставате цигари потребно е време организмот да се исчисти од годините на пушење. Брз и здрав начин за пушачите да го исчистат телото од никотин е да јадат што е можно повеќе здрави намирници. Зелен чај Со пушењето телото ја губи потребната течност и организмот многу побрзо доаѓа до состојба на дехидратација. Пиење голема количина домашна витаминска

Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

Од безопасни гласини до олеснување – секој озборува понекогаш. Но, сите би рекле дека не одобруваат разговори за отсутните, дека не е убаво. Сепак, психолозите велат дека озборувањето не е ништо страшно и е вкоренето во еволуцијата. “Имав колешка која во секоја прилика ќе ме повлечеше настрана и полугласно ми кажуваше што мисли за лицето што штотуку

Честичките на загадениот воздух доаѓаат и до неродените бебиња

Честичките на загадениот воздух доаѓаат и до неродените бебиња

Според научниците од белгискиот институт , честичките на јаглерод , што настанале од моторното согорување и другите начини на горење на фосилните горива, преминале во постелката , односно во неродените бебиња. Ова е прва студија која покажа дека честичките вдишени од мајката можат да минат низ бариерата на плацентата. Илјадници ситни честички на кубен

СПИЕТЕ ДОВОЛНО, НО УМОРНИ СТЕ: Овие лоши навики се виновни за тоа

СПИЕТЕ ДОВОЛНО, НО УМОРНИ СТЕ: Овие лоши навики се виновни за тоа

Според експертите, одредени навики кои секојдневно ги практикувате може да бидат виновни што постојано сте уморни. Недостатокот на сон ви ја троши енергијата, но кога сте сигурни дека доволно и добро спиете, тогаш проблемот е во нешто друго. Според експертите, одредени навики кои секојдневно ги практикувате може да бидат виновни што постојано сте уморни

ОВА Е СМРТ ЗА ВАШИОТ МОЗОК! Познат неврохирург по 3 илјади операции ви открива…

ОВА Е СМРТ ЗА ВАШИОТ МОЗОК! Познат неврохирург по 3 илјади операции ви открива…

Овој врвен експерт е автор на повеќе од 400 научни трудови и изумител на 25 патенти. „Не дозволувајте мозокот да „залегне“, инаку брзо ќе ослаби. Читајте, одлучувајте, размислувајте, грижете се. Не дозволувајте да останете рамнодушни – тоа е смрт за мозокот!“, гласи советот на светски познатиот неврохирург Арнолд Федоровиќ Смејановиќ, член на белоруската

Семки од сончоглед или од тиква – кои се поздрави?

Семки од сончоглед или од тиква – кои се поздрави?

Како и сувото овошје и житарките, семките исто така содржат вредни состојки. Семките од тиква содржат важни количини железо, додека пак семките од сончоглед се богати со витамин Е. Но кои од нив се поздрави? Тиквата е позната како украс кој доаѓа токму во овој период од годината, но сѐ повеќе се оние кои ја вклучуваат во своето мени. И не е чудно со

АЛЕРГИЈА или НАСТИНКА? Како да ја препознаете разликата?

АЛЕРГИЈА или НАСТИНКА? Како да ја препознаете разликата?

Ако сè почесто кивате и шмркате, можеби ни самите не знаете дали ви се потребни таблети за настинка или за алергија. Сè повеќе се зголемува бројот на луѓето кои стануваат алергични на различни работи. Многумина не се сигурни што ги мачи – вироза, синуси или алергија. Симптомите се многу слични: затнат нос, кашлање, кивање. Експертите тврдат дека треба

(Рецепт) Познат руски онколог открива: Растителен еликсир за болести на срцето, лош холестерол и превенција на рак

(Рецепт) Познат руски онколог открива: Растителен еликсир за болести на срцето, лош холестерол и превенција на рак

Со оглед на тоа дека медот од липа поттикнува потење, користењето на тој мед се препорачува кај настинки и грип, и секако за елиминација на токсини од телото… За овој единствен рецепт на московскиот онколог др. Филипова потребни ви се свежи шампињони, свеѓа дива зелка (lat. Brassica oleracea) и мед од липа. Зошто зелка? Зелка е омилено јадење на нашите

Намалете ги најопасните масни наслаги во телото!

Намалете ги најопасните масни наслаги во телото!

Најопасните масни наслаги се наоѓаат во стомакот. Но, тоа не се оние кои просто можете да ги фатите под кожата со прстите. Тие се наоѓаат длабоко во стомакот, под мускулите, ги обвиваат внатрешните органи и затоа претставуваат голем ризик по здравјето. Дури можно е и да немате голем слој поткожни масти, а сепак длабоките масни наслаги да ви го загрозуваат

Рутина која ви дава енергија и го подобрува вашето здравје

Рутина која ви дава енергија и го подобрува вашето здравје

Со оглед на секојдневниот густ распоред, можеби е тешко да вметнете тренинг од еден час, но за петминутно истегнување навистина немате изговор. На вашето тело му треба активен повик за будење после спиење, а совршен начин за целосно будење е токму ова кратко време од само пет минути што можете да го направите во удобноста на вашиот кревет. Поточно,

Нехигиенски навики кои им пречат на луѓето околу вас

Нехигиенски навики кои им пречат на луѓето околу вас

Ова се најчестите лоши навики во основната лична хигиена и однесување кои треба да ги смените што е можно побрзо, затоа што тие им пречат на луѓето околу вас. Носење чевли без чорапи Носењето чевли без чорапи можеби изгледа убаво, но мирисот е непријатен. Лекарите велат дека чорапите ги намалуваат непријатните мириси и ја впиваат потта. Чистење на

ЛЕKOВИТА СМЕСА: Со овој природен рецепт отстpaнете ги гaбичнитe инфekции и вкоpeнети нoкти

ЛЕKOВИТА СМЕСА: Со овој природен рецепт отстpaнете ги гaбичнитe инфekции и вкоpeнети нoкти

Ја искористиме можноста и ви презентираме природен рецепт за гaбични инфekции и вкоpeнети нокти. За да го подготвите овој природен лек еве што ви е потребно: – 1 лажица масло од канарион, – 1 лажица брашно, – 1 лажица шеќер во прав. Измешајте ги сите состојки за да добиете хомогена смеса. Со добиената лековита смеса намачкајте го прстот, завиткајте

Лек за Ешерихија коли и други опасни бактерии

Лек за Ешерихија коли и други опасни бактерии

Коренот од магдонос се мие и се меле во машина или блендер, а исто така илимонот заедно со кората. Oвој ефикасен, природен лек за Eшерихија коли и други опасни бактерии не е на одмет да го знаете. Можеби некогаш ќе ви притреба и помогне. Состојки: – 25 дкг корен од магдонос – 25 дкг лимон со кора – 20 дкг мед – 2 дл маслиново масло Подготовка: Коренот