притисни ентер »

Топ вести

Топ вести

Се одржа првата проба на детскиот Евросонг – Мила Москов е подготвена за финалето! (ВИДЕО)

Се одржа првата проба на детскиот Евросонг – Мила Москов е подготвена за финалето! (ВИДЕО)

Се одржа првата проба на детскиот Евросонг – Мила Москов е подготвена за финалето! (ВИДЕО) Мила Москов блесна на првата проба на детсткиот Евросонг кој годинава се одржува во Гливице, Полска. Мила отепа и изгледаше светски. Преостануваат уште две проби до финалето кое е закажано за во недела, каде нашата претставничка ќе настапи под реден број 4. –

ФОТО: Лепа Брена слави Св. Архангел Михаил, познатите личности пристигнаа во нејзиниот дом

ФОТО: Лепа Брена слави Св. Архангел Михаил, познатите личности пристигнаа во нејзиниот дом

Лепа Брена и Боба Живојиновиќ слават Архангел Михаил, а во нивниот дом веќе започнале да пристигнуваат гости од музичката естрада и јавна сцена. Стефан и Виктор Живојиновиќ веќе покажаа како виткаат сарми на социјалните мрежи, а Александра Пријовиќ призна дека и таа помагала околу подготвувањето на храната. Први во домот на Брена пристигнале Саша Поповиќ

Познат актер наеднаш ослабна 35 килограми : Мислев дека сум готов

Познат актер наеднаш ослабна 35 килограми : Мислев дека сум готов

„Постојано повторувам дека сум готов со тоа, но сега навистина мислам дека завршив“, изјави 45-годишниот актер за Си-Би-Ес. Тој изгубил 35 килограми за неговиот последен филм „Форд против Ферари“ за да може да ја игра улогата на возачот Кен Мајлс. И, иако Бејл рече дека прекинува со екстремните физички трансформации, неговиот колега Мет Дејмон изјави

Фасцинантна сцена на ноќното небо, 800 дронови формираат облик на авион (ВИДЕО)

Фасцинантна сцена на ноќното небо, 800 дронови формираат облик на авион (ВИДЕО)

Како изгледа кога 800 дронови формираат облик на авион на ноќното небо видоа сите што присуствуваа на авијациската конвенција во Нанчанг, Кина. Дроновите формираа облик на хеликоптер и на стар авион. Целта на настанот е да се поттикнат поголеми вложувања во авијацијата во Нанчанг, јавуваат медиумите. Таинствена стартап-компанија, која е поддржна од

Star

Режисерот нa „Џокер“ сака да сними продолжение, но под еден услов

Режисерот нa „Џокер“ сака да сними продолжение, но под еден услов

Филмот „Џокер“ ги собори сите рекорди на гледаност, а режисерот Тод Филипс ги израдува фановите велејќи дека вреди да се снима продолжение. Иако тие во моментот не работат на тоа, рече тој, тој би се согласил на тоа само ако маестралниот Хоакин Феникс повторно се најде во главната улога. „Тоа не би можело да биде само див и луд филм за ‘Принцот на

Ќерката на Бијонсе по стапките на мама: Освои награда!

Ќерката на Бијонсе по стапките на мама: Освои награда!

Наградата која ја доби поради напишаната песна за својата мајка „Brown Skin Girl“ која ја посвети на жените со темен тен. Песната победи 5 ривали, а корисниците на Твитер ѝ честитаа на малата дама на освоената награда. Блу Ајви Картер (7) , ќерката на пејачката Бијонсе (38) и Џеј Зи (49) ја освои својата прва награда „Soul Train“ за време на доделбата

Грета е дојдена од иднината за да ја спаси Земјата

Грета е дојдена од иднината за да ја спаси Земјата

Голем број теоретичари на заговор тврдат дека шведската тинејџерка Грета Тунберг е патник низ времето и дека таа е дојдена од иднината, а нејзината цел е да ја спаси Земјата. Нивното тврдење го темелат на фотографија направена во 1989 година во Канада, на која е снимено едно девојче кое многу личи на младата активистка. Покрај неа се наоѓаат уште две

На крадачка во продавница и рекоа да се соблече, не можеа да веруваат што гледаат (ВИДЕО)

На крадачка во продавница и рекоа да се соблече, не можеа да веруваат што гледаат (ВИДЕО)

На интернет се шири видео на кое се гледа како една жена се обидува да украде фармерки во продавница. Најбизарното е што таа носела осум чифта фармерки заедно со своите. Откако ја откриле, таа морала да ги соблече сите. Целата ситуација е прикажана во видео кое има повеќе од 2,5 милиони прегледи. Жената, наводно, е од Венецуела, а видеото е поставено

Љубов

Професии кои најмногу го привлекуваат спротивниот пол, дали вашата е меѓу нив?

Професии кои најмногу го привлекуваат спротивниот пол, дали вашата е меѓу нив?

На почетокот на годината Тиндер објави листа со најпопуларни професии на таа апликација за запознавање и се покажало дека мажите најмногу ги привлекуваат медицински сестри и забарки, а жените дизајнери на ентериер и пилоти. BrbightSide создаде слична листа на професии кои ве прават да изгледате попривлечно за спротивниот пол. На листата има вкупно

Еве зошто мажот ја напушта жената: „Не’ третирате како кучиња, па очекувате верност!“

Еве зошто мажот ја напушта жената: „Не’ третирате како кучиња, па очекувате верност!“

Ова не е вистина! Сексуалноста и убавината немаат никаква врска со тоа. Вистинската причина зошто мажот ја напушта жената е занемарувањето! Тоа сите го знаат. Ниту еден нормален маж нема да се осуди себеси на доживотна робија покрај жена што го занемарува. Зошто тој да дозволи некој да не го почитува, мислејќи дека тој ќе проголта се’? Дека ќе издржи,

Се бакнувате со затворени очи? Психолозите објаснуваат зошто…

Се бакнувате со затворени очи? Психолозите објаснуваат зошто…

Се бакнувате со затворени очи? Психолозите објаснуваат зошто… Веројатно многумина се запрашале зошто мижиме додека се бакнуваме, наместо да ја гледаме саканата личност во тој момент. Психолозите објаснуваат дека тоа се случува поради тоа што нашиот мозок не може истовремено да прави две работи. Експертите од универзитетот „Royal Holloway“ во Лондон,

Сцена

Богдана и Вељко поставија правило за свадбата

Богдана и Вељко поставија правило за свадбата

Полека наближува датумот на свадба на Вељко и Богдана, а семејствот Ражнатовиќ испрати и покани до гостите, а на поканите е напишано дека на свадбата ќе има дрес код. Односно сите жени кои се поканети на свадба треба да носат долги фустани, а мажите одела.Тоа значи дека венчавката ќе биде гламузрозна и на свадбата нема да може да се видат разголени

Драма во нашиот комшилук! Откажани концерти на Енрике Иглесиас, а организаторот избегал со еден милион евра!

Драма во нашиот комшилук! Откажани концерти на Енрике Иглесиас, а организаторот избегал со еден милион евра!

Станува збор за организатор од Бугарија, истиот кој го организираше и концертот на шпанската ѕвезда во Скопје! Планетарно популарниот музичар Енрике Инглесиас требаше да одржи концерт во Загреб на почетокот на декември, меѓутоа како што пишуваат странските медиуми, концертот е откажан поради измама на организаторот. Хрватските медиуми го контактирале

Позната личност „спроведена“ со качулка на глава: Секоја сличност е случајна… само, споредбата е намерна! (ФОТО)

Позната личност „спроведена“ со качулка на глава: Секоја сличност е случајна… само, споредбата е намерна! (ФОТО)

Ова стана навика… Море каква навика, пракса стана… Да спроведуваат мистериозни ликови, или поточно познати лица, на кои лицето не им се гледа.  Да не може човаек да ги идентификува. „Забулени“ од глава до петици, покриени од глуждови до лисици! По неа, ете го и него. Судено му било да го „спроведат“ директно таму каде што треба. А сите го знаат како

Вељко и Богдана пресекоа- ова се строгите правила кои гостите ќе мора да ги почитуваат на нивната венчавка во недела!

Вељко и Богдана пресекоа- ова се строгите правила кои гостите ќе мора да ги почитуваат на нивната венчавка во недела!

Вељко и Богдана пресекоа- ова се строгите правила кои гостите ќе мора да ги почитуваат на нивната венчавка во недела! Цеца Ражнатовиќ и нејзиниот син Вељко Ражнатовиќ кој ќе се венча со Богдана Родиќ во недела на 24 ноември веќе ги поканија сите гости, а на поканите пишува дека сите жени треба да носат долги фустани, а мажите одела. Пејачката Цеца

Мода

ФОТО: Пред 2 години се појави на Инстаграм и беше прогласена за најгрда жена на светот - секој ден добива навреди

ФОТО: Пред 2 години се појави на Инстаграм и беше прогласена за најгрда жена на светот - секој ден добива навреди

Кога 27-годишната Германка Илка Брул се појавила на Инстаграм, добила само критики и навреди, а потоа била прогласена и за најгрда девојка на светот. Илка не дозволила тоа да ја поколеба во намерата да го покаже своето лице на светот и да докаже дека убавината има различни лица. Таа одлучила низ сопствената приказна да ги охрабри другите, па и по цената

Никој не можеше да го тргне погледот од нејзиното  дekoлтe

Никој не можеше да го тргне погледот од нејзиното дekoлтe

Славната актерка Ева Лонгорија неколку пати е прогласена за најубава жена на светот. Таа ја потврди оваа титула уште еднаш кога се појави во многу предизвикувачко издание на добротворната манифестација, организирана од  The Global Gift Foundation  во Мексико Сити. Сите очи беа свртени токму кон прекрасната Лонгорија и нејзиното деколтес, кој го истакна

Манекенката ја променила фризурата: Непрепознатлива со новиот стил (ФОТО)

Манекенката ја променила фризурата: Непрепознатлива со новиот стил (ФОТО)

Покрај тоа што е позната како некој кој со години експериментира со модата , манекенката Кара Делевињ сака да ја менува и фризурата. Иако најдобро ја знаеме како блондинка , Кара овој пат премина на „мрачната страна“ и тоа во целост. View this post on Instagram 🐱👀 • @priverevaux #ad A post shared by Cara Delevingne (@caradelevingne) on Nov 12, 2019

Инспирација- нова романтика!

Инспирација- нова романтика!

Романтиката доби ново толкување оваа есен. Транспарентните фустани од деликатни тантели налик на ноќници се комбинираат со капути во класичен крој, а стилиот го добива печатот благодарение на модните додатоци – чевли со платформи и стилски чанти. За ваков изглед погледнете во галеријата со фотографии …

Автомобили

Поголем луксуз не може да се замисли – Мајбах го претстави најновиот СУВ (ВИДЕО)

Поголем луксуз не може да се замисли – Мајбах го претстави најновиот СУВ (ВИДЕО)

Со полно име Mercedes-Maybach GLS 600 4MATIC, ова е нова мешавина на дизајнерскиот концепт на SUV со онаа на крајниот луксуз, досега регуларно резервирана за лимузини. Трендовите очигледно се менуваат, па откако „Бентли“, „Ролс-Ројс“ и сличните излегоа со луксузни модели, а BMW објави најава, не чекаа многу ниту од Мерцедес. Она што GLS сега треба

Супер трактор во акција за нов Гинисов рекорд / ВИДЕО

Супер трактор во акција за нов Гинисов рекорд / ВИДЕО

Mazda 3 избрана за светски автомобил на жената

Mazda 3 избрана за светски автомобил на жената

Јапонскиот компактен хечбек беше избран за светски автомобил на жената за 2019 година на меѓународниот автомобилски саем во Дубаи Mazda 3 беше изгласана од жири составено од жени од 30 земји во светот, меѓу кои и две жени од Велика Британија. Карактеристики и атрибути кои беа оценувани кај кандидатите беа естетскиот изглед, практичноста, безбедноста,

Ауди го претстави RS Q8 , СУВ чудовиште со 600 КС (ВИДЕО)

Ауди го претстави RS Q8 , СУВ чудовиште со 600 КС (ВИДЕО)

„Со својот битурбо V8 бензински мотор, Audi RS Q8 е престижниот предводник на семејството модели RS “. Најбруталниот сериски се напојува со добро познатиот 4.0 V8 битурбо мотор, тој испорачува 600 кс и 800Nm . Доволно за да достигне 100 км на час за 3,8 секунди, а на 200 км на час по 13,7 секунди, додека максималната брзина се искачува на 305 км на

Здравје

Царскиот рез носи одреден ризик од појава на аутизам и АДХД

Царскиот рез носи одреден ризик од појава на аутизам и АДХД

Кај бебињата родени со царски рез има 33 отсто поголема веројатност да се развие аутизам и 17 отсто поголем ризик од појава на т.н. нарушување на недостиг од внимание и хиперактивност (АДХД), покажува ново истражување на Каролинска институтот во Стокхолм. Анализата на тимот научници предводена од Тјанјанг Женг, опфатила 29 претходни испитувања, односно

Алиштата не треба да ги перете на 30 или 40 степени – тоа би можело да биде многу опасно за вас!

Алиштата не треба да ги перете на 30 или 40 степени – тоа би можело да биде многу опасно за вас!

Доколку алиштата ги перете на температура под 60. степени, тоа би можело да биде опасно за вашето здравје. Опасните бактерии како Escherichia coli лесно се пренесуваат преку облеката ако се мијат на пониски температури. Можно е бактериите да останат на долната облека дури и по перењето на 60. или 90. степени. Иако бактеријата е нормален жител на цревата

Ова е најдобриот лек против депресија

Ова е најдобриот лек против депресија

Древниот грчки метод на лекување депресија и анксиозност се заснова на питагорејскиот начин на живот. Всушност овој животен стил вклучува развивање здрави навики, правилна исхрана, редовни вежби и развој на сопствениот ум. Старите Грци верувале дека неопходно е секој ден да се грижите за своето тело и ум. Денес депресијата и анксиозноста станаа еден

Жалфијата е една од најлековитите билки

Жалфијата е една од најлековитите билки

Жалфијата е род на растенија во фамилијата усноцветни. Таа се користи како зачинска и медицинска билка, а исто така служи и за добивање на етерични масла. Во фетотерапијата се користат листовите од жалфија кои се сиво – бели поради присуството на бели влакненца. Се собираат во период кога се развиваат цветните пупки – во мај и јуни. Содржи eтерично

Храна

После питата со месо и ајвар ќе заборавите на сите други - рецепт кој ќе ви служи цела зима

После питата со месо и ајвар ќе заборавите на сите други - рецепт кој ќе ви служи цела зима

Наместо традиционалната гибаница, корите наполнете ги со мелено месо и ајвар и изненадете ги домашните и пријателите со новиот вкус. Потребно ви е: 500 грама кори за баклава 1 главица кромид 1 праз 500 грама мешано мелено месо малку вегета малку бибер мала тегла ајвар 4 јајца малку кисела вода 2 чаши кисела павлака малку сол Сите исецканиот кродим

Брзи крофни со цимет

Брзи крофни со цимет

За подготовка на овој рецепт ќе ви бидат потребни следниве состојки: 500 гр. брашно 2 мали лажици пециво 1 1/2 мала лажица цимет 1 ванила 2 големи лажици шеќер Прстофат сол 200 гр. кисело млеко 2 јајца По потреба масло за пржење и малку брашно за посипување. Подготовка: Во еден сад се става киселото млеко и му се додава пецивото и се остава да се активира

Пилешко капрезе

Пилешко капрезе

Потребно: Две лажици маслиново масло Сол и бибер по вкус 10-12 шери домати Килограм пилешко месо Половина шолја оцет балсамико 450 гр. моцарела Свеж босилек Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. На тава сипете лажица маслиново масло, па со прсти и четка размачкајте по целата тава. Посолете со сол и бибер, додајте ги шери доматите

Парена торта со афион и малини

Парена торта со афион и малини

Во длабок сад ги кршиме јајцата го додаваме и шеќерот и матиме убаво. Се додава маслото и со лажица. Во сад на страна ги ставаме брашното, афионот, пецивото и гризот и убаво промешуваме, а потоа ги соединуваме со изматените јајца и мешаме со дрвена лажица убаво да се соедини. Во тавче бр 30 ставаме малку масло ја премачкуваме тавата и ја наросуваме

Култура

Среќен роденден: За 75-години Македонската филхармонија со кинеската пијанистка Зи Зи

Среќен роденден: За 75-години Македонската филхармонија со кинеската пијанистка Зи Зи

По повод 75-годишнината од формирањето, вечерашниот симфониски концерт на Македонската филхармонија е симболично насловен „Среќен роденден“, а како солист ќе настапи кинеската пијанистка Зи Зи. Со оркестарот ќе диригира Борјан Цанев, а на програмата се Концертот за пијано и оркестар од Јоханес, „Фантазија корале“ од Томислав Зографски и варијациите

Премиера во „Театар комедија“: „Вечера на глупаци“ на Стеријовска е несекојдневно театарско доживување

Премиера во „Театар комедија“: „Вечера на глупаци“ на Стеријовска е несекојдневно театарско доживување

На сцената на „Театар комедија“ утревечер во 20 часот ќе се одржи премиера на претставата „Вечера на глупаци“ во режија на Ирена Стеријовска. Станува збор за претстава која ќе направи деконструкција на четвртиот ѕид, односно публиката ќе може да ја гледа актерската игра несекојдневно блиску. „Со сценаскиот израз инспириран од филозофијата на познатиот

Во Битола промовирана трилогијата „Оживеани искри“ од Божин Андоновски

Во Битола промовирана трилогијата „Оживеани искри“ од Божин Андоновски

Друштвото на писатели „Битолски книжевен круг“ промовира трилогија за селото Брник, „Оживеани искри“, втора трилогија напишана и потпишана од авторот Божин Андоновски. Трилогијата ги содржи книгите „Спомени и сеќавања за Брник“, „Оживеани искри: траги“ и „Расфрлени гнезда“, посочи авторот Божиновски на синоќешната промоција во битолскиот Центар за

Во Прилеп почна традиционалната ликовна колонија „Дрен 2019“

Во Прилеп почна традиционалната ликовна колонија „Дрен 2019“

Во прилепскиот Центар за култура „Марко Цепенков“ почна 11-та ликовна колонија „Дрен 2019". Дванаесеттина уметници од земјава, до недела ќе ги создаваат своите дела во ликовното ателје на Центарот. На Колонијата, до недела ќе творат Александар Џинго, Драган Верговски Алпи, Бојана А. Трпческа, Верче Николоска, Марта Макеска, Васил Костов, Тони Чатлески,