20
ФИФА попушти под политички притисок

ФИФА попушти под политички притисок

на 1.2017 - Весник - Спорт

ФИФА на последниот состанок во Цирих донесе едногласна одлука според која, Мундијалот во 2026 година, се проширува за осум...

ФИФА попушти под политички притисок

ФИФА попушти под политички притисок

на 1.2017 - Вечер - Спорт

ФИФА на последниот состанок во Цирих донесе едногласна одлука според која, Мундијалот во 2026 година, се проширува за осум...

На Мундијалот ќе играат Куракаo и Хаити но не и Македонија

На Мундијалот ќе играат Куракаo и Хаити, но не и Македонија

на 1.2017 - Весник - Спорт

Иако Мундијалот во 2026 година е многу далеку, од денешна гледна точка, интересно е да се види, кои репрезентации би избориле...

Мундијал со 48 репрезентации е политичка а не спортска одлука

Мундијал со 48 репрезентации е политичка, а не спортска одлука

на 1.2017 - Дневник - Спорт

Поделени се мислењата за одлуката на ФИФА завршницата на Светското фудбалско првенство во 2026 година да се одржи со 48 репрезентации наместо со досегашните 32.

На Мундијалот ќе играат Куракаo и Хаити но не и Македонија

На Мундијалот ќе играат Куракаo и Хаити, но не и Македонија

на 1.2017 - Вечер - Спорт

Иако Мундијалот во 2026 година е многу далеку, од денешна гледна точка, интересно е да се види, кои репрезентации би избориле...

ЕКА реагира на одлуката на ФИФА Мундијал со 48 репрезентации е политичка а не спортска одлука

ЕКА реагира на одлуката на ФИФА: Мундијал со 48 репрезентации е политичка, а не спортска одлука

на 1.2017 - Дневник - Без катеторија

Поделени се мислењата за одлуката на ФИФА завршницата на Светското фудбалско првенство во 2026 година да се одржи со 48 репрезентации наместо со досегашните 32.

Мундијалот во 2026 година ќе биде со 48 селекции

Мундијалот во 2026 година ќе биде со 48 селекции

на 1.2017 - Идивиди - Фудбал

Светскиот фудбал доби ново поглавје. Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) одлучи да се зголеми бројот на учесници на Светското првенство.

Потврдено тоа што беше најавено Мундијалот во 2026 г со 48 репрезентации

Потврдено тоа што беше најавено: Мундијалот во 2026 г. со 48 репрезентации

на 1.2017 - Весник - Спорт

Светската фудбалска федерација (ФИФА) и официјално потврди дека рекорден број на репрезентации, вкупно 48, ќе бидат дел од Светско првенство во 2026 година.

Потврдено тоа што беше најавено Мундијалот во 2026 г со 48 репрезентации

Потврдено тоа што беше најавено: Мундијалот во 2026 г. со 48 репрезентации

на 1.2017 - Република - Фудбал

Новиот формат има цел да им даде поголема шанса на помалите репрезентации кои до сега само сон можеле да бидат дел од еден...

48 тимови на Светското Првенство за повеќе компетенција или за повеќе пари

48 тимови на Светското Првенство, за повеќе компетенција, или за повеќе пари?

на 1.2017 - Фаланга - Спорт

Зошто ФИФА одлучи да го зголеми бројот на тимови ???. Како што сите знаеме ФИФА одлучи бројот на тимови на светското првенство во 2026, да го зголеми од 32 на 48, што би знечело дека сега ќе има 16 групи по 3 тимови.

ФИФА одлучи На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

ФИФА одлучи: На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

на 1.2017 - Утрински - Спорт

Од 2026 година на фудбалските Мундијали ќе учествуваат 48 репрезентации. ФИФА денеска соопшти дека за 16 селекции ќе се зголеми сегашниот број од 32 земји-учеснички.

Од 2026 ќе се игра Мундијал со 48 репрезентации

Од 2026 ќе се игра Мундијал со 48 репрезентации

на 1.2017 - Актуелно24 - Спорт

Светската фудбалска федерација (ФИФА), во вторникот одлучи да го прошири Светското првенство на 48 репрезентации. Рекорден број на репрезентации прв пат ќе учествуваат на Мундијалот во 2026 година, чиј домаќин сѐ уште не е одреден.

ФИФА изгласа завршница на СП со 48 репрезентации од 2026 година

ФИФА изгласа завршница на СП со 48 репрезентации од 2026 година

на 1.2017 - Дневник - Спорт

Најавата дека завршниците од фудбалските мундијали во иднина ќе бидат со 48 репрезентации веќе е реалност откако раководството на Светската асоцијација (ФИФА) ги изгласа измените со кои ќе стартува во 2026 година.

Дел од навивачите во светот бесни  Го убивте фудбалот

Дел од навивачите во светот бесни – Го убивте фудбалот!

на 1.2017 - Македонија Денес - Фудбал

На Светското првенство во 2026 година ќе учествуваат 48 екипи наместо досегашните 32, беше одлучено на состанокот на ФИФА во Цирих, Швајцарија.

На Светското првенство во 2026 година ќе има 48 земји учеснички

На Светското првенство во 2026 година ќе има 48 земји учеснички

на 1.2017 - За забава - Спорт

ФИФА денес донесе одлука од Светското првенство во фудбал кое ќе се одржи во 2026 година да играат дури 48 репрезентации.

Европските клубови незадоволни од одлуката за проширување на мундијалите Форматот со 32 тима беше совршен

Европските клубови незадоволни од одлуката за проширување на мундијалите: Форматот со 32 тима беше совршен

на 1.2017 - Дерби - Фудбал

Асоцијацијата на европски клубови (ЕЦА), во која членуваат и Реал, Барселона, Баерн, Манчестер Јунајтед и Арсенал, го осуди проширувањето на Светското првенство.

Од 2026 ќе се игра Мундијал со 48 репрезентации

Од 2026 ќе се игра Мундијал со 48 репрезентации

на 1.2017 - Бркај работа - Фудбал

Светската фудбалска федерација (ФИФА) денеска донесе одлука да го прошири Светското првенство на 48 репрезентации. Рекорден број на репрезентации прв пат ќе учествуваат на Мундијалот во 2026 година, чиј домаќин сѐ уште не е одреден.

Светското првенство во ракомет во бројки

Светското првенство во ракомет во бројки

на 1.2017 - Весник - Спорт

УтреВечерва со натпревасрот Франција – Бразикл во 20.45 часот ќе стартува 25 Светско првенство во ракомет, а вака изгледаат шампионатите во бројки.

Светското првенство во ракомет во бројки

Светското првенство во ракомет во бројки

на 1.2017 - Вечер - Спорт

УтреВечерва со натпревасрот Франција – Бразикл во 20.45 часот ќе стартува 25 Светско првенство во ракомет, а вака изгледаат шампионатите во бројки.

ФИФА одлучи На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

ФИФА одлучи: На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

на 1.2017 - Дневник - Без катеторија

Од 2026 година на фудбалските Мундијали ќе учествуваат 48 репрезентации. ФИФА денеска соопшти дека за 16 селекции ќе се зголеми сегашниот број од 32 земји-учеснички.

Мундијал со 48 селекции ќе го зголеми профитот за 600 милиони евра

Мундијал со 48 селекции ќе го зголеми профитот за 600 милиони евра

на 1.2017 - Вест - Спорт

Светско фудбалско првенство со 48 учесници ќе стане реалност од 2026 година и за првиот револуционерен потег на новиот претседател на ФИФА, Џани Инфантино, и официјално ќе се гласа денеска, во Цирих.

ФИФА одлучи во 2026 сите на Мундијал

ФИФА одлучи во 2026 сите на Мундијал!!!

на 1.2017 - Сител - Фудбал

Светската фудбалска федерација (ФИФА), во вторникот одлучи да го прошири Светското првенство на 48 репрезентации. Рекорден број на репрезентации прв пат ќе учествуваат на Мундијалот во 2026 година, чиј домаќин сѐ уште не е одреден.

Официјално Светско првенство со 48 репрезентации

Официјално: Светско првенство со 48 репрезентации

на 1.2017 - Тип - Фудбал

ФИФА го прифати денеска во Цирих предлогот на претседателот Џани Инфантино за продолжување на Светското првенство на 48 репрезентации во 2026.

ФИФА одлучи На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

ФИФА одлучи: На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации

на 1.2017 - Утрински - Спорт

Од 2026 година на фудбалските Мундијали ќе учествуваат 48 репрезентации. ФИФА денеска соопшти дека за 16 селекции ќе се зголеми сегашниот број од 32 земји-учеснички.

Готово е Од 2026 година на СП ќе гледаме 48 репрезентации  Шанса за Македонија

Готово е! Од 2026 година на СП ќе гледаме 48 репрезентации – Шанса за Македонија

на 1.2017 - Македонија Денес - Фудбал

ФИФА едногласно изгласа проширување на Светското првенство во фудбал на 48 репрезентации од 2026 година. СП ќе се игра во формат од 16 групи со по три тимови, а одлуката е голем успех за новиот претседател Џани Инфантино.

ФИФА СО НОВА ИДЕЈА На СП 2026 ќе играат 48 селекции

ФИФА СО НОВА ИДЕЈА: На СП 2026 ќе играат 48 селекции

на 1.2017 - Телеграф - Фудбал

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, и понатаму заговара остварување на својата идеја за зголемување на бројот на репрезентации на светските првенства.

На СП 2026 ќе настапат 48 селекции

На СП 2026 ќе настапат 48 селекции

на 1.2017 - Денар - Спорт

Светската фудбалска федерација (ФИФА), денеска одлучи да го прошири Светското првенство на 48 репрезентации. Рекорден број на репрезентации прв пат ќе учествуваат на Мундијалот во 2026 година, чиј домаќин сѐ уште не е одреден.

Фудбалскиот Мундијал се проширува на 48 репрезентации

Фудбалскиот Мундијал се проширува на 48 репрезентации

на 1.2017 - DW - Живот

Советот на ФИФА едногласно изгласа проширување на Светското првенство во фудбал на 48 репрезентации од 2026 година, со формат од 16 групи со по три тимови Веста прво беше објавена на официјалниот Твитер-профил на светската фудбалска организација.

ПОТВРДЕНО 48 репрезентации на СП 2026

ПОТВРДЕНО: 48 репрезентации на СП 2026

на 1.2017 - Македонски Спорт - Фудбал

Членовите на ФИФА гласаа за проширување на Мундијалот Очекувано на денешниот состанок во Цирих Светската фудбалска федерација (ФИФА) изгласа голема промена на Светските првенства, а  тоа е зголемување на бројот на учесници.

Европа ќе добие најмалку 16 селекции на СП 2026

Европа ќе добие најмалку 16 селекции на СП 2026

на 1.2017 - Sportmedia - Фудбал

Стариот континент ќе добие барем дополнителни три места според новиот формат на планетарните собири Најновите промени на ФИФА значи и зголемување на шансите на националните селекции да се најдат на завршницата од Светските првенства.

Времеплов
x