20
Децата со пречки во развојот и натаму низ институционален лавиринт

Децата со пречки во развојот и натаму низ институционален лавиринт

пред 11 месеци - Макфакс - Без катеторија

Фото: Макфакс / Ф. Неделковски - Н. Ордевски Исти, но, сепак, различни. Прифатени, но не и интегрирани. Впишани во законите, но само на хартија.

Приоритет на новата Влада е системскo решавањето на проблемите на лицата со посебни потреби

Приоритет на новата Влада е системскo решавањето на проблемите на лицата со посебни потреби!

пред 11 месеци - Бриф - Македонија

Дел од пратениците на СДСМ и коалицијата предводени од пратеничката Фросина Ременски денеска ги посетија родителите на деца со посебни потреби кои протестираат пред Собранието на Р.

Пратениците ги посетија родителите на децата со посебни потреби пред Собранието

Пратениците ги посетија родителите на децата со посебни потреби пред Собранието

пред 11 месеци - 24 вести - Македонија

Откако ноќта ја минаа под отворено небо  родителите  на децата  со посебни потреби беа посетени од пратениците на СДСМ кои дојдоа во паркот Жена борец и  се потпишаа  на петицијата за исполнување на нивните барања.

Ременски  Приоритет на новата Влада е системскo решавањето на проблемите на лицата со посебни потреби

Ременски: Приоритет на новата Влада е системскo решавањето на проблемите на лицата со посебни потреби!

пред 11 месеци - A1on - Македонија

„Почитувани родители коишто се собрани во Жена парк да кампуваат за правата на своите деца, пратеничката група на СДСМ и...

Ременски најави посебни центри за аутизам и за Даунов синдром

Ременски најави посебни центри за аутизам и за Даунов синдром

пред 11 месеци - +Инфо - Македонија

За 50% ќе се зголеми надоместокот за заштита на правата на лицата со попреченост, ќе се избрише старосната граница од 26...

Се бараат измени во Законот за лица со посебни потреби

Се бараат измени во Законот за лица со посебни потреби

пред 11 месеци - МТВ 1 - Македонија

Родители на деца со посебни потреби од вчера поставија шатори пред македонското Собрание. Велат дека ќе останат до сабота.

Родителите на децата со посебни потреби ја поминаа првата ноќ пред Собрание

Родителите на децата со посебни потреби ја поминаа првата ноќ пред Собрание

пред 11 месеци - Прес 24 - Скопје

Родителите на децата со посебни потреби вчера ги поставија шаторите пред Собранието и ја поминаа првата ноќ под отворено небо.

СДСМ Приоритет е решавањето на проблемите на лицата со посебни потреби

СДСМ:Приоритет е решавањето на проблемите на лицата со посебни потреби

пред 11 месеци - Нова ТВ - Македонија

Пратеничката група на СДСМ и коалицијата денеска излезе со конкретни предлози и конкретни мерки како приоритет за работа во програмата на идната Влада на Република Македонија за решавање на проблемите на лицата со посебни потреби.

Родителите на децата со попреченост ја минаа првата ноќ под ведро небо

Родителите на децата со попреченост ја минаа првата ноќ под ведро небо

пред 11 месеци - 24 вести - Македонија

Една ноќ под отворено небо, не може да се спореди со маките низ кои поминуваме по 24 часа на ден – велат родителите на децата со посебни потреби кои ќе кампуваат спроти Собранието се додека нивните барања не се исполнат.

Пратениците ги посетија родителите на децата со посебни потреби пред Собранието

Пратениците ги посетија родителите на децата со посебни потреби пред Собранието

пред 11 месеци - Локално - Македонија

Откако ноќта ја минаа под отворено небо  родителите  на децата  со посебни потреби беа посетени од пратениците на СДСМ кои дојдоа во паркот Жена борец и  се потпишаа  на петицијата за исполнување на нивните барања.

 Сплотени срца  на средба со пратеници од ВМРО  кампот ќе го посетат пратениците на СДСМ

„Сплотени срца“ на средба со пратеници од ВМРО, кампот ќе го посетат пратениците на СДСМ

пред 11 месеци - +Инфо - Македонија

Група родители на деца со посебни потреби, кои од вчера кампуваат во паркот „Жена борец“, денеска биле повикани во Собранието на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, за да разговараат за нивните барања.

Родителите на децата со попреченост ја минаа првата ноќ под ведро небо

Родителите на децата со попреченост ја минаа првата ноќ под ведро небо

пред 11 месеци - Локално - Македонија

Една ноќ под отворено небо, не може да се спореди со маките низ кои поминуваме по 24 часа на ден – велат родителите на децата со посебни потреби кои ќе кампуваат спроти Собранието се додека нивните барања не се исполнат.

Родителите на деца со посебни потреби поставија шатори пред Собрание

Родителите на деца со посебни потреби поставија шатори пред Собрание

пред 11 месеци - Утрински - Македонија

Родителите на деца со посебни потреби денеска пред Собранието поставија шатори во кои ќе престојуваат три дена и ќе ги повторуваат барањата кои како што велат ги доставиле до сите релевантни институции и до партиите пред молкот на изборите.

Протест на родители на деца со посебни потреби   Кампуваме пред совеста на тие што може да ни помогнат

Протест на родители на деца со посебни потреби: „Кампуваме пред совеста на тие што може да ни помогнат“

пред 11 месеци - Факултети - Живот

Со тридневно кампување пред Собранието на Република Македонија родители на деца со посебни потреби, како што велат, ќе се обидат да го свртат вниманието на политичарите за нивните деца да станат видливи за нив.

Министерот Ибрахими  Барањата на родителите на децата со посебни потреби се прифатливи

Министерот Ибрахими: Барањата на родителите на децата со посебни потреби се прифатливи

пред 11 месеци - Дневник - Македонија

Повеќето од барањата на родителите на децата со посебни потреби се прифатливи и Министерството за труд и социјална политика ќе работи на нивното остварување, изјави вчера министерот Ибрахим Ибрахими.

Револт и протести на родителите на деца со попреченост

Револт и протести на родителите на деца со попреченост

пред 11 месеци - 24 вести - Македонија

Никола има 13 години и има Даунов синдром. Тој е еден од многуте деца во земјава што се со посебни потреби. Оди редовно во училиште и е прифатен од соучениците и наставниците, но нема доволно внимание за него во училиштето колку што му е потребно.

Кампот на родителите на деца со посебни потреби останува сè додека не им бидат исполнети барањата

Кампот на родителите на деца со посебни потреби останува сè додека не им бидат исполнети барањата

пред 11 месеци - Макфакс - Без катеторија

Кампот на родителите на деца со посебни потреби останува во „Жена парк“, наспроти највисокиот законодавен дом во државата, со цел некој да го чуе нивниот крик.

СИТЕЛ  Родителите на деца со посебни потреби ги поставија шаторите пред Собрание

СИТЕЛ: Родителите на деца со посебни потреби ги поставија шаторите пред Собрание

пред 11 месеци - Прес 24 - Македонија

Стојановска Сузана е невработена и самохран родител на шестооделенецот Никола кој има Даунов синдром. Живеат под кирија и вели дека целокупната грижа за своето дете со посебни потреби е на нејзини плеќи.

Родителите на деца со посебни потреби ги поставија шаторите пред Собрание

Родителите на деца со посебни потреби ги поставија шаторите пред Собрание

пред 11 месеци - Сител - Македонија

Embedded video for Родителите на деца со посебни потреби ги поставија шаторите пред Собрание Стојановска Сузана е невработена и самохран родител на шестооделенецот Никола кој има Даунов синдром.

Ќе ги видат ли пратениците децата со попреченост

Ќе ги видат ли пратениците децата со попреченост?

пред 11 месеци - Р.С. Европа - Македонија

Три дена ќе кампуваат пред Собранието, родителите на деца со посебни потреби, а целта им е, како што велат, нивните деца заборавени од државата да станат видливи за политичарите.

Хелсиншки  Попречен јавниот собир на лицата со посебни потреби

Хелсиншки: Попречен јавниот собир на лицата со посебни потреби

пред 11 месеци - +Инфо - Македонија

Хелсиншкиот комитет за човекови права изразува силна поддршка на лицата со посебни потреби и преку свој претставник присуствуваше и го мониторираше денешниот собир под мотото „Обединети за децата и возрасните со посебни потреби”.

Родителите на децата со пречки во развојот бараат итни промени  три дена ќе кампуваат спроти Собрание

Родителите на децата со пречки во развојот бараат итни промени, три дена ќе кампуваат спроти Собрание

пред 11 месеци - A1on - Македонија

Здружението „Сплотени срца“ и родителите на деца со пречки во развојот во знак на протест поради како што велат не почитување...

Родителите на децата со пречки во развојот бараат остварување на нивните права

Родителите на децата со пречки во развојот бараат остварување на нивните права

пред 11 месеци - Актуелно24 - Македонија

Здружението „Сплотени срца“ го започна мирниот собир во паркот „Жена-борец“ преку поставување на неколку шатори, и каде како што велат ќе останат во наредните два дена.

Протест на родителите на децата со специјални потреби

Протест на родителите на децата со специјални потреби

пред 11 месеци - МТВ 1 - Македонија

Отворање дневни центри, стручен кадар кој ќе помогне во грижата за децата со посебни потреби, квалитетна терапија- се само дел од проблемите со кои се соочуваат овие луѓе.

Родителите на деца со посебни потреби доставија барања до институциите на државата

Родителите на деца со посебни потреби доставија барања до институциите на државата

пред 11 месеци - Сител - Македонија

Родителите на деца со посебни потреби денеска пред Собранието на Република Македонија поставија шатори во кои ќе престојуваат...

Родители на деца со попреченост поставија шатори пред Собранието

Родители на деца со попреченост поставија шатори пред Собранието

пред 11 месеци - ТВ Нова - Македонија

Родителите на децата со посебни потреби на протест во шатори пред Собранието. Бараат од политичарите да ги слушнат нивните потреби и проблемите со кои секојдневно се соочуваат, а се многубројни.

За Ибрахими се прифатливи најголем дел од барањата на родителите кои протестираат

За Ибрахими се прифатливи најголем дел од барањата на родителите кои протестираат

пред 11 месеци - +Инфо - Скопје

Министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими ги посети родителите на децата со потребни потреби, кои денеска...

Родителите на деца со посебни потреби поставија шатори пред Собрание

Родителите на деца со посебни потреби поставија шатори пред Собрание

пред 11 месеци - Утрински - Без катеторија

Родителите на деца со посебни потреби денеска пред Собранието поставија шатори во кои ќе престојуваат три дена и ќе ги повторуваат барањата кои како што велат ги доставиле до сите релевантни институции и до партиите пред молкот на изборите.

Кампот на родителите на деца со посебни потреби останува пред Собрание

Кампот на родителите на деца со посебни потреби останува пред Собрание

пред 11 месеци - Кајгана - Македонија

Кампот на родителите на деца со посебни потреби останува во „Жена парк“, наспроти највисокиот законодавен дом во државата, со цел некој да го чуе нивниот крик.

ШАТОРИ ПРЕД СОБРАНИЕ  Родители на деца со попреченост бараат центри за згрижување и промена на закони

ШАТОРИ ПРЕД СОБРАНИЕ: Родители на деца со попреченост бараат центри за згрижување и промена на закони

пред 11 месеци - Телеграф - Македонија

Родителите на деца со посебни потреби денеска пред Собранието поставија шатори во кои ќе престојуваат три дена и ќе ги повторуваат барањата што ги доставиле до сите релевантни институции и до партиите пред молкот на изборите.

Времеплов
x