20
Ременски се обидува очајно да ја дефокусира јавноста од темата за Тиранската платформа која нејзината партија ја прифати

Ременски се обидува очајно да ја дефокусира јавноста од темата за Тиранската платформа која нејзината партија ја прифати

пред 10 месеци - Курир - Македонија

Во продолжение следува интегрален текст од прес конференција на Лилјана Кузмановска. ВМРО-ДПМНЕ досега реализираше огромен...

Партиите ветуваат остварување на барањата на семејствата на деца со посебни потреби кои кампуваат пред собранието

Партиите ветуваат остварување на барањата на семејствата на деца со посебни потреби кои кампуваат пред собранието

пред 10 месеци - Сител - Македонија

Embedded video for Партиите ветуваат остварување на барањата на семејствата на деца со посебни потреби кои кампуваат пред собранието Децата со посебни потреби станаа видливи откако нивните родители поставија шатори во паркот Жена борец.

ВМРО ДПМНЕ Фросина Ременски ја дефокусира јавноста

ВМРО-ДПМНЕ: Фросина Ременски ја дефокусира јавноста

пред 10 месеци - Макфакс - Без катеторија

По денешената посета на екс-министерката Фросина Ташевска Ременски на децата со пречки во развојот, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ.

Кузманоска Лицата со посебни потреби заслужуваат целосно внимание од институциите

Кузманоска: Лицата со посебни потреби заслужуваат целосно внимание од институциите

пред 10 месеци - Прес 24 - Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми, која се одржа денес, во просториите на Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, при што се обрати г-ѓа.

Родителите на децата со попреченост бараат да биде чуен нивниот глас

Родителите на децата со попреченост бараат да биде чуен нивниот глас

пред 10 месеци - Весник - Македонија

Родителите се едногласни дека потребата од квалитетна терапија и испитувања, стручен кадар кој ќе им помогне во грижата за...

Родителите на децата со попреченост бараат да биде чуен нивниот глас

Родителите на децата со попреченост бараат да биде чуен нивниот глас

пред 10 месеци - Вечер - Македонија

Родителите се едногласни дека потребата од квалитетна терапија и испитувања, стручен кадар кој ќе им помогне во грижата за...

ВМРО ДПМНЕ Ременски нема право да зборува за децата со посебни потреби бидејќи не направи ништо за нив

ВМРО-ДПМНЕ: Ременски нема право да зборува за децата со посебни потреби бидејќи не направи ништо за нив

пред 10 месеци - A1on - Македонија

„Децата со посебни потреби, лицата со инвалидност, нивните семејства и сите социјално ранливи групи на граѓани го заслужуваат целосното внимание и грижа од страна на институциите.

Ременски на средба со родителите кои протестираат Ќе работиме преку партнерства

Ременски на средба со родителите кои протестираат: Ќе работиме преку партнерства

пред 10 месеци - A1on - Македонија

Дел од пратениците на СДСМ и коалицијата предводени од пратеничката Фросина Ременски денеска ги посетија родителите на деца со посебни потреби кои протестираат пред Собранието на Р.

Родителите на деца со посебни потреби на средба со пратениците

Родителите на деца со посебни потреби на средба со пратениците

пред 10 месеци - МТВ 1 - Македонија

Студената ноќ ја минаа во шатор, со надеж дека утрото ќе донесе подобра иднина за нивните најмили. Родителите на децата со попреченост беа повикани во Собранието.

Децата со пречки во развојот и натаму низ институционален лавиринт

Децата со пречки во развојот и натаму низ институционален лавиринт

пред 10 месеци - Макфакс - Без катеторија

Фото: Макфакс / Ф. Неделковски - Н. Ордевски Исти, но, сепак, различни. Прифатени, но не и интегрирани. Впишани во законите, но само на хартија.

Приоритет на новата Влада е системскo решавањето на проблемите на лицата со посебни потреби

Приоритет на новата Влада е системскo решавањето на проблемите на лицата со посебни потреби!

пред 10 месеци - Бриф - Македонија

Дел од пратениците на СДСМ и коалицијата предводени од пратеничката Фросина Ременски денеска ги посетија родителите на деца со посебни потреби кои протестираат пред Собранието на Р.

Пратениците ги посетија родителите на децата со посебни потреби пред Собранието

Пратениците ги посетија родителите на децата со посебни потреби пред Собранието

пред 10 месеци - 24 вести - Македонија

Откако ноќта ја минаа под отворено небо  родителите  на децата  со посебни потреби беа посетени од пратениците на СДСМ кои дојдоа во паркот Жена борец и  се потпишаа  на петицијата за исполнување на нивните барања.

Ременски Приоритет на новата Влада е системскo решавањето на проблемите на лицата со посебни потреби

Ременски: Приоритет на новата Влада е системскo решавањето на проблемите на лицата со посебни потреби!

пред 10 месеци - A1on - Македонија

„Почитувани родители коишто се собрани во Жена парк да кампуваат за правата на своите деца, пратеничката група на СДСМ и...

Ременски најави посебни центри за аутизам и за Даунов синдром

Ременски најави посебни центри за аутизам и за Даунов синдром

пред 10 месеци - +Инфо - Македонија

За 50% ќе се зголеми надоместокот за заштита на правата на лицата со попреченост, ќе се избрише старосната граница од 26...

Се бараат измени во Законот за лица со посебни потреби

Се бараат измени во Законот за лица со посебни потреби

пред 10 месеци - МТВ 1 - Македонија

Родители на деца со посебни потреби од вчера поставија шатори пред македонското Собрание. Велат дека ќе останат до сабота.

Родителите на децата со посебни потреби ја поминаа првата ноќ пред Собрание

Родителите на децата со посебни потреби ја поминаа првата ноќ пред Собрание

пред 10 месеци - Прес 24 - Скопје

Родителите на децата со посебни потреби вчера ги поставија шаторите пред Собранието и ја поминаа првата ноќ под отворено небо.

СДСМ Приоритет е решавањето на проблемите на лицата со посебни потреби

СДСМ:Приоритет е решавањето на проблемите на лицата со посебни потреби

пред 10 месеци - Нова ТВ - Македонија

Пратеничката група на СДСМ и коалицијата денеска излезе со конкретни предлози и конкретни мерки како приоритет за работа во програмата на идната Влада на Република Македонија за решавање на проблемите на лицата со посебни потреби.

Родителите на децата со попреченост ја минаа првата ноќ под ведро небо

Родителите на децата со попреченост ја минаа првата ноќ под ведро небо

пред 10 месеци - 24 вести - Македонија

Една ноќ под отворено небо, не може да се спореди со маките низ кои поминуваме по 24 часа на ден – велат родителите на децата со посебни потреби кои ќе кампуваат спроти Собранието се додека нивните барања не се исполнат.

Пратениците ги посетија родителите на децата со посебни потреби пред Собранието

Пратениците ги посетија родителите на децата со посебни потреби пред Собранието

пред 10 месеци - Локално - Македонија

Откако ноќта ја минаа под отворено небо  родителите  на децата  со посебни потреби беа посетени од пратениците на СДСМ кои дојдоа во паркот Жена борец и  се потпишаа  на петицијата за исполнување на нивните барања.

 Сплотени срца на средба со пратеници од ВМРО кампот ќе го посетат пратениците на СДСМ

„Сплотени срца“ на средба со пратеници од ВМРО, кампот ќе го посетат пратениците на СДСМ

пред 10 месеци - +Инфо - Македонија

Група родители на деца со посебни потреби, кои од вчера кампуваат во паркот „Жена борец“, денеска биле повикани во Собранието на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, за да разговараат за нивните барања.

Родителите на децата со попреченост ја минаа првата ноќ под ведро небо

Родителите на децата со попреченост ја минаа првата ноќ под ведро небо

пред 10 месеци - Локално - Македонија

Една ноќ под отворено небо, не може да се спореди со маките низ кои поминуваме по 24 часа на ден – велат родителите на децата со посебни потреби кои ќе кампуваат спроти Собранието се додека нивните барања не се исполнат.

Родителите на деца со посебни потреби поставија шатори пред Собрание

Родителите на деца со посебни потреби поставија шатори пред Собрание

пред 10 месеци - Утрински - Македонија

Родителите на деца со посебни потреби денеска пред Собранието поставија шатори во кои ќе престојуваат три дена и ќе ги повторуваат барањата кои како што велат ги доставиле до сите релевантни институции и до партиите пред молкот на изборите.

Протест на родители на деца со посебни потреби  Кампуваме пред совеста на тие што може да ни помогнат

Протест на родители на деца со посебни потреби: „Кампуваме пред совеста на тие што може да ни помогнат“

пред 10 месеци - Факултети - Живот

Со тридневно кампување пред Собранието на Република Македонија родители на деца со посебни потреби, како што велат, ќе се обидат да го свртат вниманието на политичарите за нивните деца да станат видливи за нив.

Министерот Ибрахими Барањата на родителите на децата со посебни потреби се прифатливи

Министерот Ибрахими: Барањата на родителите на децата со посебни потреби се прифатливи

пред 10 месеци - Дневник - Македонија

Повеќето од барањата на родителите на децата со посебни потреби се прифатливи и Министерството за труд и социјална политика ќе работи на нивното остварување, изјави вчера министерот Ибрахим Ибрахими.

Револт и протести на родителите на деца со попреченост

Револт и протести на родителите на деца со попреченост

пред 10 месеци - 24 вести - Македонија

Никола има 13 години и има Даунов синдром. Тој е еден од многуте деца во земјава што се со посебни потреби. Оди редовно во училиште и е прифатен од соучениците и наставниците, но нема доволно внимание за него во училиштето колку што му е потребно.

Кампот на родителите на деца со посебни потреби останува сè додека не им бидат исполнети барањата

Кампот на родителите на деца со посебни потреби останува сè додека не им бидат исполнети барањата

пред 10 месеци - Макфакс - Без катеторија

Кампот на родителите на деца со посебни потреби останува во „Жена парк“, наспроти највисокиот законодавен дом во државата, со цел некој да го чуе нивниот крик.

СИТЕЛ Родителите на деца со посебни потреби ги поставија шаторите пред Собрание

СИТЕЛ: Родителите на деца со посебни потреби ги поставија шаторите пред Собрание

пред 10 месеци - Прес 24 - Македонија

Стојановска Сузана е невработена и самохран родител на шестооделенецот Никола кој има Даунов синдром. Живеат под кирија и вели дека целокупната грижа за своето дете со посебни потреби е на нејзини плеќи.

Родителите на деца со посебни потреби ги поставија шаторите пред Собрание

Родителите на деца со посебни потреби ги поставија шаторите пред Собрание

пред 10 месеци - Сител - Македонија

Embedded video for Родителите на деца со посебни потреби ги поставија шаторите пред Собрание Стојановска Сузана е невработена и самохран родител на шестооделенецот Никола кој има Даунов синдром.

Ќе ги видат ли пратениците децата со попреченост

Ќе ги видат ли пратениците децата со попреченост?

пред 10 месеци - Р.С. Европа - Македонија

Три дена ќе кампуваат пред Собранието, родителите на деца со посебни потреби, а целта им е, како што велат, нивните деца заборавени од државата да станат видливи за политичарите.

Хелсиншки Попречен јавниот собир на лицата со посебни потреби

Хелсиншки: Попречен јавниот собир на лицата со посебни потреби

пред 10 месеци - +Инфо - Македонија

Хелсиншкиот комитет за човекови права изразува силна поддршка на лицата со посебни потреби и преку свој претставник присуствуваше и го мониторираше денешниот собир под мотото „Обединети за децата и возрасните со посебни потреби”.

Времеплов
x