20
Аплаузи за екипата на филмот Реквием за госпоѓа Ј во Скопје

Аплаузи за екипата на филмот "Реквием за госпоѓа Ј" во Скопје

пред 11 месеци - Весник - Живот

"Со оглед дека темата на филмот се однесува на целиот регион и пошироко во сите земји кои се во транзиција, очекувам да има добар прием во Македонија.

Аплаузи за екипата на филмот Реквием за госпоѓа Ј во Скопје

Аплаузи за екипата на филмот "Реквием за госпоѓа Ј" во Скопје

пред 11 месеци - Вечер - Култура

"Со оглед дека темата на филмот се однесува на целиот регион и пошироко во сите земји кои се во транзиција, очекувам да има добар прием во Македонија.

Личната драма Реквием за госпоѓа Ј го отвори 20 Скопски филмски фестивал

Личната драма „Реквием за госпоѓа Ј“ го отвори 20. Скопски филмски фестивал

пред 11 месеци - Утрински - Култура

Во „Милениум“ пред публиката се поклонија актерката Мирјана Карановиќ, која ја толкува главната улога во филмот, и режисерот...

Со Реквием за госпоѓа Ј отворено 20 издание на Скопје филм фестивал

Со „Реквием за госпоѓа Ј“ отворено 20. издание на Скопје филм фестивал

пред 11 месеци - Популарно - Сцена

Со македонската премиера на филмот „Реквием за госпоѓа Ј“ вчера вечер свечено беше отворено 20. издание на Скопје филм фестивал.

Бојан Вулетиќ режисер на Реквием за госпоѓа Ј  Не е сѐ така црно

Бојан Вулетиќ, режисер на „Реквием за госпоѓа Ј.“: Не е сѐ така црно

пред 11 месеци - Макфакс - Без катеторија

Иако горчливо чувство кое задолжително треба да се исплакне со солзи, зрелата естетика и јасната драматургија примарно оставаат впечаток по гледањето на филмот „Реквием за госпоѓа Ј.

Бојан Вулетиќ за македонската премиера на Реквием за госпоѓа Ј  Почестен сум што филмот се враќа од таму од каде и излезе  галерија

Бојан Вулетиќ за македонската премиера на „Реквием за госпоѓа Ј“: Почестен сум што филмот се враќа од таму од каде и излезе! (галерија)

пред 11 месеци - Весник - Живот

Со македонската премиера на филмот „Реквием за госпоѓа Ј“ вчера вечер свечено беше отворено 20. издание на Скопје филм фестивал.

Бојан Вулетиќ за македонската премиера на Реквием за госпоѓа Ј  Почестен сум што филмот се враќа од таму од каде и излезе  галерија

Бојан Вулетиќ за македонската премиера на „Реквием за госпоѓа Ј“: Почестен сум што филмот се враќа од таму од каде и излезе! (галерија)

пред 11 месеци - Република - Култура

Со македонската премиера на филмот „Реквием за госпоѓа Ј“ вчера вечер свечено беше отворено 20. издание на Скопје филм фестивал.

Вечерва на Скопје филм фестивал премиера на македонскиот филм Ах љубов моја

Вечерва на Скопје филм фестивал премиера на македонскиот филм „Ах, љубов моја“

пред 11 месеци - Divian Arts - Без катеторија

Со македонската премиера на филмот „Реквием за госпоѓа Ј“ вчера вечер свечено беше отворено 20. издание на Скопје филм фестивал.

ПРЕМИЕРНО ПРИКАЖАН РЕКВИЕМ ЗА ГОСПОЃА Ј  Борба за опстанок во живот во транзиција

ПРЕМИЕРНО ПРИКАЖАН „РЕКВИЕМ ЗА ГОСПОЃА Ј“: Борба за опстанок во живот во транзиција

пред 11 месеци - Телеграф - Сцена

„Реквием за госпоѓа Ј“ во режија на Бојан Булетиќ, а во копродукција на „Скопје филм студио“, вчеравечер во киното „Милениум“ го отвори јубилејното 20.

 Реквием на госпоѓа Ј го отвори скопскиот филмски фестивал

„Реквием на госпоѓа Ј“ го отвори скопскиот филмски фестивал

пред 11 месеци - 24 вести - Култура

Со богата програма од над повеќе од 75 филмови до 28 ми месецов во киното Милениум ќе се одржи Јубилејното 20-то издание на Скопје Филм Фестивал.

Детската филмска програма Креираме заедно

Детската филмска програма „Креираме заедно"

пред 11 месеци - Весник - Живот

Фестивалот во партнерство со Здружението за поддршка на деца и млади со различности „Сината птица" од Скопје, годинава, преку...

Детската филмска програма Креираме заедно

Детската филмска програма „Креираме заедно"

пред 11 месеци - Вечер - Култура

Фестивалот во партнерство со Здружението за поддршка на деца и млади со различности „Сината птица" од Скопје, годинава, преку...

На Скопје филм фестивал денеска почнува инклузивниот детски фестивал Креираме заедно

На „Скопје филм фестивал“ денеска почнува инклузивниот детски фестивал „Креираме заедно“

пред 11 месеци - Весник - Живот

„ Скопје филм фестивал “ ја најави новата инклузивна Детската филмска програма „Креираме заедно“ која ќе почне вечер (петок,21 април ), во 19.

На Скопје филм фестивал денеска почнува инклузивниот детски фестивал Креираме заедно

На „Скопје филм фестивал“ денеска почнува инклузивниот детски фестивал „Креираме заедно“

пред 11 месеци - Република - Култура

„ Скопје филм фестивал “ ја најави новата инклузивна Детската филмска програма „Креираме заедно“ која ќе почне вечер (петок,21 април ), во 19.

Македонска комедија на Скопје филм фестивал

Македонска комедија на Скопје филм фестивал

пред 11 месеци - Макфакс - Без катеторија

Вечерва на програмата на Скопје филм фестивал е премиерата на новата македонска комедија „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски.

Македонска комедија на Скопје филм фестивал

Македонска комедија на Скопје филм фестивал

пред 11 месеци - Денар - Култура

Вечерва на програмата на Скопје филм фестивал е премиерата на новата македонска комедија „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски.

 Рецензија  Реквием за госпоѓа Ј  или реквием за апсурдноста на еден убав живот

[Рецензија] „Реквием за госпоѓа Ј.“, или реквием за апсурдноста на еден (убав) живот

пред 11 месеци - Радио МОФ - Култура

Средовечна жена, без никаква експресија на лицето и со уморни очи, учи како да репетира пиштол на својата трпезариска маса.

Македонска комедија на Скопје филм фестивал

Македонска комедија на Скопје филм фестивал

пред 11 месеци - Актуелно24 - Забава

Вечерва на програмата на Скопје филм фестивал е премиерата на новата македонска комедија „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски.

Отворен 20 Скопје филм фестивал

Отворен 20 „Скопје филм фестивал“

пред 11 месеци - Телма - Култура

Филмот „ Реквием за госпоѓа Ј“, е српско- македонско- руско- бугарско-француска копродукција, која на „ Скопје филм фест“ доаѓа по прикажувањето на годинашново „ Берлинале“.

Актерската сензација Мирјана Карановиќ дрска и арогантна на отворањето на СФФ

Актерската сензација Мирјана Карановиќ дрска и арогантна на отворањето на СФФ

пред 11 месеци - +Инфо - Култура

Мирјана Карановиќ, главната актерка во филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“, со дрзок и арогантен став се претстави пред новинарите...

 Реквием за госпоѓа Ј  е тешка социјална црна комедија за животот во транзициона Србија

„Реквием за госпоѓа Ј.“ е тешка, социјална, црна комедија за животот во транзициона Србија

пред 11 месеци - Локално - Без катеторија

„Реквием за госпоѓа Ј.“ е филм на младиот српски режисер Бојан Вулетиќ и е копродукција на Србија, Бугарија, Македонија, Руската федерација, Франција.

Детската филмска програма Креираме заедно

Детската филмска програма „Креираме заедно“

пред 11 месеци - Сител - Македонија

Во рамки на „Скопје филм фестивал“ вечерва во 19:30 часот во „Кинотеката на Македонија“ ќе започне новата инклузивна Детската филмска програма „Креираме заедно“.

Детската филмска програма Креираме заедно

Детската филмска програма „Креираме заедно“

пред 11 месеци - Лидер - Живот

Во рамки на „Скопје филм фестивал“ вечерва во 19:30 часот во „Кинотеката на Македонија“ ќе започне новата инклузивна Детската филмска програма „Креираме заедно“.

Детската филмска програма Креираме заедно

Детската филмска програма „Креираме заедно“

пред 11 месеци - A1on - Без катеторија

Во рамки на „Скопје филм фестивал“ вечерва во 19:30 часот во „Кинотеката на Македонија“ ќе започне новата инклузивна Детската филмска програма „Креираме заедно“.

Детската филмска програма Креираме заедно

Детската филмска програма „Креираме заедно“

пред 11 месеци - Денешен - Македонија

Во рамки на „Скопје филм фестивал“ вечерва во 19:30 часот во „Кинотеката на Македонија“ ќе започне новата инклузивна Детската филмска програма „Креираме заедно“.

Детска филмска програма Креираме заедно на Скопје филм фестивал

Детска филмска програма „Креираме заедно“ на „Скопје филм фестивал“

пред 11 месеци - Cooltura - Култура

„Скопје филм фестивал“ ја најавува новата инклузивна Детската филмска програма „Креираме заедно“ која ќе почне вечерва (петок, 21 април), во 19.

Се отвори јубилејното 20 издание на Скопје Филм Фестивал

Се отвори јубилејното 20. издание на Скопје Филм Фестивал

пред 11 месеци - Локално - Сцена

Со проекцијата на филмот „Реквием за госпоѓа Ј“ во режија на Бојан Булетиќ, а во копродукција на Скопје филм студио, вчеравечер во...

Примиерата на Реквием за госпоѓа Ј на јубилејниот 20 Скопје филм фестивал

Примиерата на „Реквием за госпоѓа Ј“ на јубилејниот 20.Скопје филм фестивал

пред 11 месеци - +Инфо - Култура

Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ денеска започна јубилејното 20. издание на Скопскиот филмски фестивал.

 Реквием за госпоѓа Ј   Кошмар во соседството

„Реквием за госпоѓа Ј.“ – Кошмар во соседството

пред 11 месеци - Макфакс - Без катеторија

Постои ли формула за правење успешен филм на Балканот? Ако ги погледнеме последните успеси на филмовите од балканските кинематографии изминативе години, тие и покрај „розовата“ диоптрија, сепак спаѓаат во второкласните дострели.

Вечерва почнува Скопје филм фестивал  Реквием за госпоѓа Ј го отвора јубилејното издание

Вечерва почнува Скопје филм фестивал: „Реквием за госпоѓа Ј“ го отвора јубилејното издание

пред 11 месеци - Весник - Живот

Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ вечерва свечено ќе биде  отворено јубилејното 20. издание на Скопје филм фестивал, а пред...

Времеплов
x