20
Алексеј Швед ја потопи Грција Русите во борба за медал на Евробаскетот

Алексеј Швед ја „потопи“ Грција, Русите во борба за медал на Евробаскетот

пред 6 месеци - Екипа - Кошарка

Русија е третата репрезентација која успеа да обезбеди пласман во полуфиналето на Евробасктетот, откако го совладаа составот на Грција со реузлтат од 74-69.

Голема е Русија ја покори и Грција

Голема е Русија, ја „покори" и Грција!

пред 6 месеци - Sportmedia - Кошарка

Откако во првото полувреме имаше само четири поени, во продолжението на четврфиналето, најдобриот руски кошаркар „експлодираше"...

Русија се разбуди во финишот за полуфинале

Русија се разбуди во финишот за полуфинале

пред 6 месеци - Вечер - Спорт

Репрезентацијата на Русија е третиот полуфиналист на Европското кошаркарско првенство, откако во 1/4 финалето славеше над...

Може ли Швед да ја реши и Грција

Може ли Швед да ја реши и Грција?

пред 6 месеци - Екипа - Кошарка

Русија охрабрена по фантастичната игра и големата победа над Хрватска сега полна со самодоверба ќе влезе во пресметката со селекцијата на Грција (17.

До вчера не ги имав гледано Грците

До вчера не ги имав гледано Грците...

пред 6 месеци - Sportmedia - Кошарка

Грците до вчера ги немав гледано. Тие се добар тим, и го покажаа квалитетот на паркетот. Во групната фаза, можеби, не изгледаа...

ЕП Кошарка Денеска уште две 1 4 финални пресметки

ЕП Кошарка: Денеска уште две 1/4 финални пресметки

пред 6 месеци - Сител - Кошарка

Откако селекциите на Шпанија и Словенија ја формираа првата полуфинална двојка на ЕП во кошарка попладнево ќе биде позната и втората двојка откако ќе се одиграат четвртфиналните дуели помеѓу селекциите на Грција и Русија (17.

Дончиќ се уште гледа цртани филмови

Дончиќ се уште гледа цртани филмови!

пред 6 месеци - Вечер - Спорт

Има само 18 години, а игра на вакво големо натпреварување, и не само што игра, туку и „гази" се пред себе. Нашата земја е пресреќна што има ваков талент, немојте да сме сфатите погрешно, но Лука е уште дете.

Драгиќ со хит изјава за Дончиќ Луѓе тој уште гледа цртани филмови

Драгиќ со хит изјава за Дончиќ: Луѓе, тој уште гледа цртани филмови!

пред 6 месеци - Екипа - Кошарка

Репрезентацијата на Словенија вчера триумфираше во фантастичниот четвртфинален дуел против Летонија, на кој Драгиќ и Дончиќ во улога на лидери ја однесоа Словенија во борба за медал на Евробаскетот.

Шпанија горда на По Гасол Тој ја започна шампионската ера и ја потврдува од натпревар во натпревар

Шпанија горда на По Гасол: Тој ја започна шампионската ера и ја потврдува од натпревар во натпревар

пред 6 месеци - Дерби - Ракомет

„Црвената фурија“ успеа да ја совлада Германија со 84:72 во натпревар кој беше израмнет во првиот дел (33:34), но во третиот...

Дончиќ ги засени Петровиќ Кукоч Дивац

Дончиќ ги засени Петровиќ, Кукоч, Дивац...

пред 6 месеци - Sportmedia - Кошарка

Младиот кошаркар на Словенија, Лука Дончиќ  ја предводеше својата репрезентација до полуфиналето на Европското првенство.

Дончиќ стана еден од најголемите таленти на Европската кошаркарска историја

Дончиќ стана еден од најголемите таленти на Европската кошаркарска историја

пред 6 месеци - Дерби - Кошарка

Има 18 години и е главен играч на Словенија. Ова не е шега, туку е вистина. Неговото име е Лука Дончиќ и благодарение на...

Словенците предводени од Дончич и Драгич изборија полуфинале на ЕП

Словенците предводени од Дончич и Драгич изборија полуфинале на ЕП

пред 6 месеци - Идивиди - Кошарка

Словенија ја победи Летонија со 103:97 синоќа во Истанбул и се пласира меѓу четирите најдобри репрезентации на Европското првенство во кошарка.

ЕП Кошарка  Словенија и Шпанија полуфиналисти

ЕП Кошарка : Словенија и Шпанија полуфиналисти

пред 6 месеци - ТВ Нова - Кошарка

Словенија ја победи Летонија со 103:97 синоќа во Истанбул и се пласира меѓу четирите најдобри репрезентации на Европското првенство во кошарка.

Словенците предводени од Дончич и Драгич изборија полуфинале на ЕП

Словенците предводени од Дончич и Драгич изборија полуфинале на ЕП

пред 6 месеци - +Инфо - Спорт

Словенија ја победи Летонија со 103:97 синоќа во Истанбул и се пласира меѓу четирите најдобри репрезентации на Европското првенство во кошарка.

Словенците предводени од Дончич и Драгич изборија полуфинале на ЕП

Словенците предводени од Дончич и Драгич изборија полуфинале на ЕП

пред 6 месеци - Канал 5 - Кошарка

18-годишниот Дончич натпреварот во „Синан Ердем“ арена го заврши со 27 поени и девет скока, додека Горан Драгич реализира 26 поени, осум асистенции и шест скока.

Евробаскет Шпанија ја совлада Германија и избори пласман во полуфиналето

Евробаскет: Шпанија ја совлада Германија и избори пласман во полуфиналето

пред 6 месеци - Денар - Спорт

Шпанија избори пласман во полуфиналето на 40. Европско првенство во кошарка. Актуелните шампиони во четврт-финалето ја победија Германија 84:72 (19:16, 14:18, 20:31, 19:19).

Евробаскет Словенија се избори за ново полуфинале

Евробаскет: Словенија се избори за ново полуфинале

пред 6 месеци - Сител - Кошарка

Кошаркарската репрезентација на Словенија ќе игра во полуфиналето на Евробаскет 2017 откако синоќа во четвртфиналето ја победи...

Евробаскет Словенија ја совлада Летонија

Евробаскет: Словенија ја совлада Летонија

пред 6 месеци - Денар - Спорт

Словенија ќе игра во полу-финалето на Европското првенство во кошарка, откако во извонреден меч, во четврт-финалето ја победи Летонија со 103:97 (34:23, 17:32, 25:11, 27:31).

Словенците предводени од Дончич и Драгич изборија полуфинале на ЕП

Словенците предводени од Дончич и Драгич изборија полуфинале на ЕП

пред 6 месеци - A1on - Кошарка

Словенија ја победи Летонија со 103:97 синоќа во Истанбул и се пласира меѓу четирите најдобри репрезентации на Европското првенство во кошарка.

Словенија се пласираше во полуфиналето на Евробаскет

Словенија се пласираше во полуфиналето на Евробаскет

пред 6 месеци - Кајгана - Кошарка

Словенија се придружи на Шпанија во полуфиналето на Евробаскет, откако вчера во најатрактивниот меч досега на првенството ја победи Летонија со 103:97.

ЕП Словенците ја спакуваа Летонија

ЕП: Словенците ја „спакуваа“ Летонија

пред 6 месеци - Македонски Спорт - Кошарка

По Шпанија, место во полуфиналето избори и Словенија која вечерва ја победи Летонија на кошаркарското ЕП Репрезентацијата на Словенија триумфираше над Летонија во Истанбул со 103:97.

Шпанија и Словенија во полуфиналето на Евробаскет

Шпанија и Словенија во полуфиналето на Евробаскет

пред 6 месеци - Алфа - Спорт

Денеска се одиграа првите четврт-финални натпревари на Европското првенство во кошарка. Фаворизираната Шпанија долго време...

Словенија си закажа полуфинале со Шпанија

Словенија си закажа полуфинале со Шпанија

пред 6 месеци - Весник - Спорт

Кошаркарите на Словенија се пласираа во полуфинале на Евробаскетот, откако ја совладаа селекцијата на Летонија со 103:97,...

Ѕвездата е родена Лука Дончиќ со 18 години си поигруваше со Летонците

Ѕвездата е родена: Лука Дончиќ со 18 години си поигруваше со Летонците

пред 6 месеци - Екипа - Кошарка

Големите играчи се познаваат на големи натпревари, а Лука Дончиќ веќе е голем кошаркар… на само 18-годишна возраст. Кој не...

Драгиќ за неверојатниот Дончиќ Лука се уште гледа цртани филмови но кога ќе излезе на терен

Драгиќ за неверојатниот Дончиќ: Лука се уште гледа цртани филмови, но кога ќе излезе на терен…

пред 6 месеци - Дерби - Кошарка

Словенија игра одлично на Европското кошаркарско првенство, а покрај очекуваниот придонес на искусниот Горан Драгиќ, во словенечкиот состав блеска и тинејџерот Лука Дончиќ.

Кошаркарско ЕП Словенија против Шпанија за финале

Кошаркарско ЕП: Словенија против Шпанија за финале

пред 6 месеци - Нова ТВ - Спорт

Фото: fiba.basketball Словенија ќе биде ривал на Шпанија во првото полуфинале на Европското кошаркарско првенство. Предводени...

Атомска кошарка во Истанбул Словенија во полуфинале

Атомска кошарка во Истанбул, Словенија во полуфинале

пред 6 месеци - Екипа - Кошарка

Репрезентацијата на Словенија се пласираше во историското полуфинале на Евробаскетот, откако го совладаа нациналниот тим на Летонија со резултат од 103-97.

Евробаскет 2017 Шпанија во полуфинале

Евробаскет 2017: Шпанија во полуфинале

пред 6 месеци - Сител - Кошарка

Европскиот шампион во кошарка селекцијата на Шпанија е првиот полуфиналист на Евробаскет 2017 откако во првото четвртфинале вечерва ја совлада Германија со 84:72.

Словенија слави  ПОЛУФИНАЛЕ

Словенија слави – ПОЛУФИНАЛЕ

пред 6 месеци - Sportmedia - Кошарка

По 2009 година, Словенија е уште еднаш во полуфиналето на ЕП. Ја „смиријја“ и Летонија, и се седмиот триумф по ред ( 103:97) се во големата европска „четворка“.

Словенија си закажа полуфинале со Шпанија

Словенија си закажа полуфинале со Шпанија

пред 6 месеци - Вечер - Спорт

Кошаркарите на Словенија се пласираа во полуфинале на Евробаскетот, откако ја совладаа селекцијата на Летонија со 103:97,...

Времеплов
x