20
Нимиц Има добра волја за решавање на прашањето за името

Нимиц: Има добра волја за решавање на прашањето за името

пред 6 месеци - Фаланга - Македонија

Односите меѓу Грција и Македонија се подобрија во изминатите неколку месеци и има добра волја на двете страни за изнаоѓање решение за прашањето за името, изјави медијаторот на ОН Метју Нимиц во интервју за Независната Балканска новинска агенција.

Нимиц Има добра волја во Атина и Скопје прашањето за името да се реши

Нимиц: Има добра волја во Атина и Скопје прашањето за името да се реши

пред 6 месеци - Сител - Македонија

Односите меѓу Грција и Македонија се подобрија во изминатите неколку месеци и има добра волја на двете страни за изнаоѓање...

Нимиц Има добра волја во Атина и Скопје прашањето за името да се реши

Нимиц: Има добра волја во Атина и Скопје прашањето за името да се реши

пред 6 месеци - Канал 5 - Македонија

Посредникот во спорот меѓу Атина и Скопје, се надева дека разговорите за решавање на прашањето за името може да се забрзаат кон крајот на годинава, по изборите во двете земји.

Нимиц Нови предлози за името во вистинско време интензивирање на разговорите по изборите

Нимиц: Нови предлози за името во вистинско време, интензивирање на разговорите по изборите

пред 6 месеци - 24 вести - Македонија

Македонија и Грција кон крајот на годината ќе го интензивираат преговарачкиот процес. Во интервју за новинската агенција...

Нимиц Има добра волја за решавање на прашањето за името

Нимиц: Има добра волја за решавање на прашањето за името

пред 6 месеци - A1on - Македонија

Односите меѓу Грција и Македонија се подобрија во изминатите неколку месеци и има добра волја на двете страни за изнаоѓање...

Коѕијас Македонија е подготвена да преземе мерки за справување со иредентизмот

Коѕијас: Македонија е подготвена да преземе мерки за справување со иредентизмот

пред 6 месеци - Алфа - Македонија

Македонија мора да направи отстапки за да се реши спорот со името. Ова го потврди грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас.

Нимиц Во вистинско време ќе дадам нов предлог

Нимиц: Во вистинско време ќе дадам нов предлог

пред 6 месеци - +Инфо - Македонија

Односите меѓу Грција и Македонија во последните неколку месеци значително се подобрија и има волја на двете страни за изнаоѓање...

Нимиц Во вистинско време ќе дадам нови предлози за решавање на прашањето за името

Нимиц: Во вистинско време ќе дадам нови предлози за решавање на прашањето за името

пред 6 месеци - 24 вести - Македонија

Односите меѓу Грција и Македонија во последните неколку месеци значително се подобрија и кај двете страни има волја за изнаоѓање...

Нимиц Има можност да се надминат црвените линии на двете страни

Нимиц: Има можност да се надминат „црвените линии“ на двете страни

пред 6 месеци - Нова ТВ - Македонија

Односите меѓу Грција и Македонија се подобрија во изминатите неколку месеци и има добра волја на двете страни за изнаоѓање...

Маркетинг стартна позиција или реалност Атина ги враќа тврдите позиции во игра

Маркетинг, стартна позиција или реалност: Атина ги враќа тврдите позиции во игра

пред 6 месеци - 24 вести - Македонија

Атина повторно ги актуализира тврдите позиции  во однос на спорот со името. Грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕиас по...

Нимиц Има добра волја во Атина и Скопје прашањето за името да се реши

Нимиц: Има добра волја во Атина и Скопје прашањето за името да се реши

пред 6 месеци - Либертас - Македонија

Односите меѓу Грција и Македонија се подобрија во изминатите неколку месеци и има добра волја на двете страни за изнаоѓање...

Коѕиас оценил дека преку пакет преговори може да се реши спорот за името

Коѕиас оценил дека преку „пакет-преговори“ може да се реши спорот за името

пред 6 месеци - Либертас - Македонија

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, по завршувањето на 72. Генерално собрание на Обединетите нации ги брифирал грчките новинари за решението за проблемот за името со Македонија.

Маркетинг стартна позиција или реалност Атина ги враќа тврдите позиции во игра

Маркетинг, стартна позиција или реалност: Атина ги враќа тврдите позиции во игра

пред 6 месеци - Локално - Македонија

Атина повторно ги актуализира тврдите позиции во однос на спорот со името. Грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕиас по средбата...

Нимиц Во вистинско време ќе дадам нови предлози за решавање на прашањето за името

Нимиц: Во вистинско време ќе дадам нови предлози за решавање на прашањето за името

пред 6 месеци - Локално - Македонија

Односите меѓу Грција и Македонија во последните неколку месеци значително се подобрија и кај двете страни има волја за изнаоѓање...

Коѕиас оценил дека преку пакет преговори може да се реши спорот за името

Коѕиас оценил дека преку „пакет-преговори“ може да се реши спорот за името

пред 6 месеци - Локално - Македонија

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, по завршувањето на 72. Генерално собрание на Обединетите нации ги брифирал грчките новинари за решението за проблемот за името со Македонија.

Коѕиас Проблемот со името има четири дела

Коѕиас: Проблемот со името има четири дела

пред 6 месеци - Прес 24 - Македонија

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, вчера оствари средба со медијаторот Метју Нимиц, во Њујорк. Според грчката...

Грчкиот министер за надворешни работи се сретнал со медијаторот Метју Нимиц

Грчкиот министер за надворешни работи се сретнал со медијаторот Метју Нимиц

пред 6 месеци - 24 вести - Македонија

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, вчера оствари средба со медијаторот Метју Нимиц, во Њујорк. Според грчките...

Коѕиас Проблемот со името има четири дела

Коѕиас: Проблемот со името има четири дела

пред 6 месеци - Канал 5 - Македонија

Никос Коѕиас, кој вчера оствари средба со медијаторот Нимиц, за која не постојат никакви детали, на крајот од учеството на генералното собрани на ОН ги брифираше грчките новинари за исходот од средбите во Њујорк .

Коѕијас до Нимиц Спорот е околу името јазикот државјанството и кратенките

Коѕијас до Нимиц: Спорот е околу името, јазикот, државјанството и кратенките

пред 6 месеци - Кајгана - Македонија

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, вчера оствари средба со медијаторот Метју Нимиц, во Њујорк. Според...

Колоски до Нимиц: Преговорите за името да прекинат

пред 6 месеци - Денешен - Македонија

Преговорите за името мора да се прекинат, истакнал претседателот на ОМД, Методија Колоски, на средбата со специјалниот медијатор во преговорите за името на ОН, Метју Нимиц.

Колоски до Нимиц Преговорите за името мора да се прекинат

Колоски до Нимиц: Преговорите за името мора да се прекинат

пред 6 месеци - Весник - Македонија

Преговорите за името мора да се прекинат, истакнал претседателот на ОМД, Методија Колоски, на средбата со специјалниот медијатор во преговорите за името на ОН, Метју Нимиц.

Колоски до Нимиц Преговорите за името мора да се прекинат

Колоски до Нимиц: Преговорите за името мора да се прекинат

пред 6 месеци - Вечер - Македонија

Преговорите за името мора да се прекинат, истакнал претседателот на ОМД, Методија Колоски, на средбата со специјалниот медијатор во преговорите за името на ОН, Метју Нимиц.

Времеплов
x