20
Емерсон Мнангагва најави дека се враќа во Зимбабве

Емерсон Мнангагва најави дека се враќа во Зимбабве

пред 3 месеци - Сител - Свет

Поранешниот потпретседател на Зимбабве и наследник на Роберт Мугабе, Емерсон Мнангагва изјави дека се враќа во Зимбабве. - Сакам да го поздравам народот на Зимбабве за достигнувањето во овој историски миг.

Државната ТВ на Зимбабве за оставката на Мугабе информираше со два часа задоцнување

Државната ТВ на Зимбабве за оставката на Мугабе информираше со два часа задоцнување

пред 3 месеци - Сител - Свет

Државната телевизија на Зимбабве соопшти за оставката на претседателот Роберт Мугабе повеќе од два часа откако таа вест беше соопштена во Парламентот.

Наследникот на Мугабе утре ќе положи заклетва

Наследникот на Мугабе утре ќе положи заклетва

пред 3 месеци - Сител - Македонија

Поранешниот потпретседател на Зимбабве Емерсон Мнангагва утре ќе положи заклетва како шеф на државата, соопшти секретарот владејачката партија ЗАНУ-ПФ, Патрик Чинамаса, откако досегашниот претседател Роберт Мугабе поднесе оставка.

Мугабе поднесе оставка   Од херој до тиранин на Зимбабве

Мугабе поднесе оставка - Од херој до тиранин на Зимбабве!

пред 3 месеци - Телма - Свет

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе си поднесе оставка. Експлозија на радост во моментот кога претседателот на Парламентот, Јакоб Муленда ќе соопшти дека го примил писмото со оставка од Мугабе.

Мнангагва утре ќе положи заклетва како претседател на Зимбабве

Мнангагва утре ќе положи заклетва како претседател на Зимбабве

пред 3 месеци - A1on - Свет

Емерсон Мнангагва ќе биде наследникот на Роберт Мугабе на претседателската функција во Зимбабве и се очекува утре да положи заклетва како шеф на државата, соопшти секретарот на владејачката апртија ЗАНУ-ПФ, Патрик Чинамаса.

Клучни датуми од биографијата на Мугабе

Клучни датуми од биографијата на Мугабе

пред 3 месеци - Сител - Свет

Клучни датуми во животот на Роберт Мугабе кој денеска поднесе оставка на фукцијата претседатаел на Зимбабве: 1 февруари 1928...

Мугабе си поднесе оставка   народот во Зимбабве слави

Мугабе си поднесе оставка – народот во Зимбабве слави

пред 3 месеци - 24 вести - Свет

Прослави на улиците во Зимбабве. По 37 години на власт,  претседателот Роберт Мугабе, си поднесе оставка. Неочекуваното писмо на  Мугабе ја прекина седницата во парламентот за негово разрешување.

Претседателот на Зимбабве поднесе оставка

Претседателот на Зимбабве поднесе оставка

пред 3 месеци - Сител - Свет

Претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе поднесе оставка, соопшти претседателот на Парламентот Џекоб Муденда. Парламентарците кои расправаа за неговиот импичмент, почнаа да слават кога спикерот соопшти дека 93-годишниот лидер поднел оставка.

Наследникот на Мугабе утре ќе положи заклетва

Наследникот на Мугабе утре ќе положи заклетва

пред 3 месеци - Нова ТВ - Свет

Поранешниот потпретседател на Зимбабве, Емерсон Мнангагва утре ќе положи заклетва како шеф на државата, соопшти секретарот владејачката партија ЗАНУ-ПФ, Патрик Чинамаса, откако досегашниот претседател Роберт Мугабе поднесе оставка.

Роберт Мугабе поднесе оставка по 37 години на власт

Роберт Мугабе поднесе оставка по 37 години на власт

пред 3 месеци - Весник - Свет

Роберт Мугабе (93), кој владееше со Зимбабве од независноста во 1980 година, попладнево поднесе оставка од функцијата претседател, кратко време откако пратениците започнаа постапка за импичмент против него.

Роберт Мугабе поднесе оставка по 37 години на власт

Роберт Мугабе поднесе оставка по 37 години на власт

пред 3 месеци - Вечер - Свет

Роберт Мугабе (93), кој владееше со Зимбабве од независноста во 1980 година, попладнево поднесе оставка од функцијата претседател, кратко време откако пратениците започнаа постапка за импичмент против него.

Роберт Мугабе поднесе оставка по 37 години на власт

Роберт Мугабе поднесе оставка по 37 години на власт

пред 3 месеци - Макфакс - Свет

Роберт Мугабе (93), кој владееше со Зимбабве од независноста во 1980 година, попладнево поднесе оставка од функцијата претседател, кратко време откако пратениците започнаа постапка за импичмент против него.

Претседателот на Зимбабве поднесе оставка

Претседателот на Зимбабве поднесе оставка

пред 3 месеци - Курир - Свет

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе поднесе оставка, соопшти претседателот на Парламентот Џекоб Маденда. Ненајавена оставка доаѓа во момент кога пратениците дебатираа за импичмент против 93-годишниот лидер.

Претседателот на Зимбабве поднесе оставка

Претседателот на Зимбабве поднесе оставка

пред 3 месеци - Сител - Свет

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе поднесе оставка, соопшти претседателот на Парламентот Џекоб Маденда. Ненајавена оставка доаѓа во момент кога пратениците дебатираа за импичмент против 93-годишниот лидер.

Мугабе конечно поднесе оставка

Мугабе конечно поднесе оставка

пред 3 месеци - Канал 5 - Свет

На улиците на главниот град Хараре славје откако Мугабе по неколку дневно одложување , попладнево поднесе писмена оставка .

Роберт Мугабе  претседателот на Зимбабве поднесе оставка

Роберт Мугабе, претседателот на Зимбабве поднесе оставка

пред 3 месеци - еМАГАЗИН - Свет

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе поднесе оставка, соопшти претседателот на Парламентот Џекоб Муденда. Парламентарците кои расправаа за неговиот импичмент, почнаа да слават кога спикерот соопшти дека 93-годишниот лидер поднел оставка.

Мугабе си поднесе оставка од функцијата претседател на Зимбабве

Мугабе си поднесе оставка од функцијата претседател на Зимбабве

пред 3 месеци - A1on - Свет

Претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе си поднесе оставка од функцијата по 37 години власт, соопшти спикерот на парламентот на Зимбабве.

На повик на Мугабе за седница на Влада дојдоа само пет министри

На повик на Мугабе за седница на Влада дојдоа само пет министри

пред 3 месеци - Прес 24 - Свет

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе за денеска свика седница на Владата на која дојдоа само пет министри и државниот...

Седница на Парламентот на Зимбабве за импичмент на претседателот Роберт Мугабе

Седница на Парламентот на Зимбабве за импичмент на претседателот Роберт Мугабе

пред 3 месеци - +Инфо - Свет

Во Зимбабве започна седницата на Парламентот, на која ќе се разгледа барањето за отповикување на претседателот Роберт Мугабе, кој раководи со земјата 37 години.

Седница на Парламентот на Зимбабве за импичмент на претседателот Роберт Мугабе

Седница на Парламентот на Зимбабве за импичмент на претседателот Роберт Мугабе

пред 3 месеци - A1on - Свет

Во Зимбабве започна седницата на Парламентот, на која ќе се разгледа барањето за отповикување на претседателот Роберт Мугабе, кој раководи со земјата 37 години.

На повик на Мугабе за седница на Влада дојдоа само пет министри

На повик на Мугабе за седница на Влада дојдоа само пет министри

пред 3 месеци - Алфа - Свет

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе за денеска свика седница на Владата на која дојдоа само пет министри и државниот обвинител.

Мугабе се повлече од претседателската функција во Зимбабве

Мугабе се повлече од претседателската функција во Зимбабве

пред 3 месеци - Нова ТВ - Свет

Претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе си поднесе оставка, рече собранискиот спикер на земјата. Со тоа Мугабе стави крај на неговото 37 годишно владеење.

На повик на Мугабе за седница на Влада дојдоа само пет министри

На повик на Мугабе за седница на Влада дојдоа само пет министри

пред 3 месеци - +Инфо - Свет

- Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе за денеска свика седница на Владата на која дојдоа само пет министри и државниот...

Претседателот на Зимбабве  Роберт Мугабе поднесе оставка

Претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе поднесе оставка

пред 3 месеци - Либертас - Македонија

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе изјави дека поднесува оставка веднаш и доброволно, за да овозможи непречен трансфер...

На повик на Мугабе за седница на Влада дојдоа само пет министри

На повик на Мугабе за седница на Влада дојдоа само пет министри

пред 3 месеци - A1on - Свет

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе за денеска свика седница на Владата на која дојдоа само пет министри и државниот...

Мнангагва  Мугабе треба веднаш да поднесе оставка

Мнангагва: Мугабе треба веднаш да поднесе оставка

пред 3 месеци - 24 вести - Свет

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе треба веднаш да поднесе оставка, изјави поранешниот лидер на владејачката партија...

Мугабе ја потврди оставката од претседателската функција

Мугабе ја потврди оставката од претседателската функција

пред 3 месеци - Кајгана - Свет

Роберт Мугабе се повлече од претседателската функција откако 37 години беше лидер на Зимбабве, потврди парламентот на оваа земја.

Мнангагва  Мугабе треба веднаш да поднесе оставка

Мнангагва: Мугабе треба веднаш да поднесе оставка

пред 3 месеци - A1on - Свет

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе треба веднаш да поднесе оставка, изјави порашениот лидер на владејачката партија...

На повик на Мугабе за седница на Влада дојдоа само 5 министри  другите 17 го бојкотираа

На повик на Мугабе за седница на Влада дојдоа само 5 министри, другите 17 го бојкотираа

пред 3 месеци - Либертас - Свет

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе за денеска свика седница на Владата на која дојдоа само пет министри и државниот...

Мнангагва  Мугабе треба веднаш да поднесе оставка

Мнангагва: Мугабе треба веднаш да поднесе оставка

пред 3 месеци - Либертас - Свет

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе треба веднаш да поднесе оставка, изјави порашениот лидер на владејачката партија...

Времеплов
x