20
Економска соработка и инфраструктурни проекти договорени на заедничката седница

Економска соработка и инфраструктурни проекти договорени на заедничката седница

пред 3 месеци - Канал 5 - Македонија

Пред почетокот на заедничката седница во струмица премиерите се сретнаа во манастирот Водоча, каде Борисов му бакна рака на владиката Наум.

Македонско бугарска владина седница во Струмица  Потпишани 10 договори

Македонско-бугарска владина седница во Струмица - Потпишани 10 договори

пред 3 месеци - Сител - Македонија

Embedded video for Македонско-бугарска владина седница во Струмица - Потпишани 10 договори

Македонија Бугарија Потпишани девет договори поддршка за евро атлантските аспирации

Македонија- Бугарија: Потпишани девет договори, поддршка за евро- атлантските аспирации

пред 3 месеци - МТВ 1 - Македонија

Деветте договори кои што ги потпишаа претставниците на македонската и владата на Бугарија, се потврда дека се унапредува Договорот за добрососедство.

Прва заедничка владина седница на Македонија и Бугарија

Прва заедничка владина седница на Македонија и Бугарија

пред 3 месеци - 24 вести - Македонија

Да се свртиме кон иднината а не кон минатото и заеднички да работиме за доброто на граѓаните на двете држави. Ова беше заклучокот...

Заев Борисов Испраќаме силна порака во регионот и во светот дека вака се гради пријателство

Заев-Борисов: Испраќаме силна порака во регионот и во светот дека вака се гради пријателство

пред 3 месеци - Весник - Македонија

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, одржаа прес конференција...

Заев Борисов Испраќаме силна порака во регионот и во светот дека вака се гради пријателство

Заев-Борисов: Испраќаме силна порака во регионот и во светот дека вака се гради пријателство

пред 3 месеци - Вечер - Македонија

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, одржаа прес конференција...

Заев Борисов Испраќаме силна порака во регионот и во светот дека вака се гради пријателство

Заев-Борисов: Испраќаме силна порака во регионот и во светот дека вака се гради пријателство

пред 3 месеци - Макфакс - Македонија

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, одржаа прес конференција...

Борисов и Заев на баци рака кај владиката Наум

Борисов и Заев на „баци рака“ кај владиката Наум

пред 3 месеци - 24 вести - Македонија

Да се свртиме кон иднината а не кон минатото и заеднички да работиме за доброто на граѓаните на двете држави. Ова беше заклучокот...

Заев Борисов Испраќаме силна порака во регионот и во светот дека вака се гради пријателство

Заев-Борисов: Испраќаме силна порака во регионот и во светот дека вака се гради пријателство

пред 3 месеци - Денар - Економија

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, одржаа прес-конференција...

Владите на Македонија и Бугарија на заедничка седница

Владите на Македонија и Бугарија на заедничка седница

пред 3 месеци - Канал 5 - Македонија

Бројни екипи на бугарските медиуми и македонските во Струмица ја следеа седницата, на која беа донесени заклучоци за развој на економијата, туризмот, инфраструктурното поврзување.

Борисов Не се оптоварувајте со историја заборавете на големи држави

Борисов: Не се оптоварувајте со историја, заборавете на „големи“ држави

пред 3 месеци - Канал 5 - Македонија

Тој посочи дека имаме илјадагодишна историја и оти секој може да спори и да тврди дека е постар, но оти историчарите треба да се занимаваат со тоа.

Борисов Не се оптоварувајте со историја заборавете на големи држави

Борисов: Не се оптоварувајте со историја, заборавете на „големи“ држави

пред 3 месеци - +Инфо - Македонија

Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја, живејте го животот, порача бугарскиот...

Меѓувладина седница на Македонија и Бугарија потпишани повеќе договори за соработка

Меѓувладина седница на Македонија и Бугарија, потпишани повеќе договори за соработка

пред 3 месеци - МТВ 1 - Македонија

Деветте договори кои што ги потпишаа претставниците на македонската и владата на Бугарија, се уште една потврда за унапредување на Договорот за добрососедство.

Борисов Перспективата на Македонија е во ЕУ и НАТО

Борисов: Перспективата на Македонија е во ЕУ и НАТО

пред 3 месеци - Прес 24 - Македонија

Со потпишување Заедничка декларација во која се нотирани сите заложби за унапредување на соработката во сите сфери и со потпишување...

Заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија Гасоводна врска меѓу земјите намалување на цените на роаминг

Заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија: Гасоводна врска меѓу земјите, намалување на цените на роаминг

пред 3 месеци - A1on - Македонија

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица претседаваа со заедничката седница меѓу владите на двете земји.

Заев  Борисов Билатералните односи се значајни за евроинтеграциите на Македонија

Заев – Борисов: Билатералните односи се значајни за евроинтеграциите на Македонија

пред 3 месеци - A1on - Македонија

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, одржаа прес конференција...

Борисов Перспективата на Македонија е во ЕУ и НАТО

Борисов: Перспективата на Македонија е во ЕУ и НАТО

пред 3 месеци - Канал 5 - Македонија

- Сакам само да кажам дека завчера при средбата со претседателот на Европскиот парламент Тајани, заедно со парламентарните...

Прегратки на говорница Борисов ја гледа Македонија во ЕУ и НАТО

Прегратки на говорница, Борисов ја гледа Македонија во ЕУ и НАТО

пред 3 месеци - +Инфо - Македонија

Со потпишување Заедничка декларација во која се нотирани сите заложби за унапредување на соработката во сите сфери и со потпишување...

Македонија има најевтин роаминг со Бугарија од цел регион

Македонија има најевтин роаминг со Бугарија од цел регион

пред 3 месеци - Вечер - Економија

Македонија и Бугарија денеска со меморандум ја официјализираа најавата за намалување на меѓународните тарифи за роаминг во телекомуникациските услуги.

Ќе се намалат цените во роаминг меѓу Македонија и Бугарија

Ќе се намалат цените во роаминг меѓу Македонија и Бугарија

пред 3 месеци - Сител - Економија

Македонија и Бугарија денеска со меморандум ја официјализираа најавата за намалување на меѓународните тарифи за роаминг во телекомуникациските услуги.

Заев Борисов Ја продлабочуваме соработката

Заев- Борисов: Ја продлабочуваме соработката

пред 3 месеци - МТВ 1 - Македонија

По првата заедничка седница меѓу владите на Македонија и Бугарија, во Струмица се потпишани договори за економска и трговска соработка.

Борисов Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот

Борисов: Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот

пред 3 месеци - Сител - Економија

Коридор 8 е нашиот приоритет. Тој е од животно значење за нашиот регион, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот на првата заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија, што се одржува во Струмица.

Борисов Темата за Балканот е приоритет

Борисов: Темата за Балканот е приоритет

пред 3 месеци - 24 вести - Македонија

Темата за Балканот е приоритет, а денешната средба е доказ за развојот на нашите односи, порача од Струмица бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот на состанокот со неговиот домаќин  премиерот Зоран Заев.

Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

пред 3 месеци - Весник - Македонија

Претседателите на Владите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот претседател на Репубика Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

пред 3 месеци - Вечер - Македонија

Претседателите на Владите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот претседател на Репубика Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

пред 3 месеци - Телма - Македонија

Со тет-а-тет средба на премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов во манастирот Водоча кај Струмица, почнаа серијата активности во рамки на денешната заедничка седница на владите на двете земји.

Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

пред 3 месеци - Макфакс - Македонија

Претседателите на Владите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот претседател на Репубика Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

Заев и Борисов положија цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

Заев и Борисов положија цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

пред 3 месеци - Весник - Македонија

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица положија цвеќе пред споменикот на трагично загинатиот македонски претседател Борис Трајковски.

Ќе се намалат цените на роамингот меѓу Македонија и Бугарија

Ќе се намалат цените на роамингот меѓу Македонија и Бугарија

пред 3 месеци - Прес 24 - Економија

Македонија и Бугарија денеска со меморандум ја официјализираа најавата за намалување на меѓународните тарифи за роаминг во телекомуникациските услуги.

Ќе се намалат цените во роаминг меѓу Македонија и Бугарија

Ќе се намалат цените во роаминг меѓу Македонија и Бугарија

пред 3 месеци - Канал 5 - Македонија

Меморандумот го потпишаа македонскиот министер за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, и бугарскиот...

Времеплов
x