20
Давитков задоволен од изданието во Словачка но посочи и една слабост

Давитков задоволен од изданието во Словачка, но посочи и една слабост

пред 3 месеци - Дерби - Кошарка

Македонската кошаркарска репрезентација се прикажа во одлично издание и оствари победа од 66:74 на гостувањето кај Словачка, триумф со кој на најпосакуван можен начин се стартуваа претквалификациите за пласман на ЕП во 2021 година.

Војдан Одигравме одлично во одбраната

Војдан: Одигравме одлично во одбраната

пред 3 месеци - Дерби - Кошарка

Македонските кошаркари обезбедија многу важна победа на гостински терен во Попрад, Словачка (74-66) во првиот натпревар од претквалификациите за пласман на Европското првенство во 2021 година.

Македонија се враќа со победа од Словачка

Македонија се враќа со победа од Словачка

пред 3 месеци - Вечер - Спорт

Кошаркарската репрезентација на Македонија со победа ги почна претквалификациите за Европското првенство 2021 година. На гостувањето во Словачка избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го победија домаќинот со 74:66 (23:22; 21:8; 15:13 и 15:23).

Македонија се враќа со победа од Словачка

Македонија се враќа со победа од Словачка

пред 3 месеци - Република - Спорт

Кошаркарската репрезентација на Македонија со победа ги почна претквалификациите за Европското првенство 2021 година. На гостувањето во Словачка избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го победија домаќинот со 74:66 (23:22; 21:8; 15:13 и 15:23).

Давитков Испочитуван беше договорот

Давитков: Испочитуван беше договорот

пред 3 месеци - Македонски Спорт - Кошарка

Селекторот на македонскиот национален тим, задоволен, особено од играта во првите три четвртини „Задоволен сум од победата, во секој случај одигравме добар натпревар.

Војдан и Дамјан братски во еден глас Одбраната беше фантастична

Војдан и Дамјан, братски во еден глас: Одбраната беше фантастична

пред 3 месеци - Екипа - Кошарка

Огромно е задоволството во редовите на македонската репрезентација по убедливата победа на гостувањето против Словачка, со што беше ставен крај на низата слаби игри, воедно и беа најавени подобри денови за нашата кошаркарска национална селекција.

Бевме одлични во одбраната победата не можеше да побегне

Бевме одлични во одбраната, победата не можеше да побегне

пред 3 месеци - Sportmedia - Кошарка

„Мислам дека одигравме одлично во одбраната. Навистина во второто полувреме не реализиравме доста отворени шутеви. Но го 'изменаџиравме' натпреварот како што треба“- вели „осумката“ во нашиот национален тим по оние сигурни (74:66) против Словачка.

Тргна работата за сениорската репрезентација

Тргна работата за сениорската репрезентација

пред 3 месеци - Македонски Спорт - Кошарка

Победа од 74:66 на гостувањето кај Словачка во Попрад Првиот официјален меч против Словачка ја донесе првата радост, и не...

Македонија победи на гостувањето во Словачка

Македонија победи на гостувањето во Словачка

пред 3 месеци - Курир - Кошарка

Кошаркарската репрезентација на Македонија со победа ги почна претквалификациите за Европското првенство 2021 година. На гостувањето во Словачка избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го победија домаќинот со 74:66 (23:22; 21:8; 15:13 и 15:23).

Македонија се враќа со победа од Словачка

Македонија се враќа со победа од Словачка

пред 3 месеци - Прес 24 - Спорт

Кошаркарската репрезентација на Македонија со победа ги почна претквалификациите за Европското првенство 2021 година. На гостувањето во Словачка избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го победија домаќинот со 74:66 (23:22; 21:8; 15:13 и 15:23).

ДАВИТКОВ Одигравме одлична одбрана

ДАВИТКОВ: Одигравме одлична одбрана

пред 3 месеци - Sportmedia - Кошарка

Сениорите го отворија првиот прозорец од претквалификацискиот циклус за Евробаскет 2021 со победа над Словачка со 66-74. Нашите кошаркари доминираа на паркетот во Попрад во текот на целиот натпревар, а победата дојде сосема заслужено.

Македонија се враќа со победа од Словачка

Македонија се враќа со победа од Словачка

пред 3 месеци - Top Sport - Кошарка

Македонската кошаркарска репрезентација ги стартуваше претквалификациите за Европското првенство во 2021 година со победа на гостувањето кај Словачка со 66:74.

Важна победа на македонските кошаркари против Словачка

Важна победа на македонските кошаркари против Словачка

пред 3 месеци - Сител - Кошарка

Кошаркарската репрезентација на Македонија забележа победа над Словачка во првиот натпревар од предквалификацискиот циклус за Европското првенство што ќе се одржи во 2021 година.

Давитков Знаев дека можеме верувам во оваа репрезентација

Давитков: Знаев дека можеме, верувам во оваа репрезентација

пред 3 месеци - Екипа - Кошарка

Селекторот на македонската репрезентација, Јорданчо Давитков, не го крие задоволството по големата победа извојувана на гостувањето...

Македонија победи на гостувањето во Словачка

Македонија победи на гостувањето во Словачка

пред 3 месеци - +Инфо - Спорт

Кошаркарската репрезентација на Македонија со победа ги почна претквалификациите за Европското првенство 2021 година. На гостувањето во Словачка избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го победија домаќинот со 74:66 (23:22; 21:8; 15:13 и 15:23).

Македонија ја победи Словачка 66 74 на стартот од претквалификациите за ЕП

Македонија ја победи Словачка (66-74) на стартот од претквалификациите за ЕП

пред 3 месеци - 24 вести - Спорт

Kошаркарската реперзентација на Mакедонија со победа на гости во Словачка ги стартуваше претквалификациите за Европското првенство (66-74).

Имало светло на крајот од тунелот ФОТОГАЛЕРИЈА

Имало светло на крајот од тунелот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

пред 3 месеци - Екипа - Кошарка

Иднината на македонската кошарка одеднаш не изгледа така црно откако нашиот национален тим вечерва славеше во Словачка, запирајќи...

Дочекавме и кошаркарска радост Словачка средена во Попрад

Дочекавме и кошаркарска радост, Словачка средена во Попрад

пред 3 месеци - Екипа - Кошарка

Кошаркарската репрезентација на Македонија конечно почна да ја надминува голмата резултатска криза откако нашиот национален тим славеше со резултат 66-74  на гостувањето против Словачка.

Ричард МАКЕДОНСКО СРЦЕ Хендрикс  Пепел за Словаците во Попрад

Ричард "МАКЕДОНСКО СРЦЕ "Хендрикс: „Пепел" за Словаците во Попрад!

пред 3 месеци - Sportmedia - Кошарка

Со дабл-дабл од 21. поен и 14. скока кои дојдоа од натурализиранито Македонец, и 20. поени и 6.асистенции од капитенот Војдан Стојановски, Македонија ја совлада Словачка (74:66) и си го отвори патот кон место во квалификациите за ЕП 2021.

Кошаркарите доминираа во Попрад за сигурна победа над Словачка

Кошаркарите доминираа во Попрад за сигурна победа над Словачка

пред 3 месеци - Дерби - Кошарка

Македонската кошаркарска репрезентација ги започна претквалификациите за Евробаскетот во 2021 година со победа на гостувањето во Словачка (66:74).

Давитков Одлична игра во одбрана заслужена победа на крај

Давитков: Одлична игра во одбрана, заслужена победа на крај

пред 3 месеци - Нова ТВ - Спорт

Фото: facebook.com/macedonianbasketball Кошаркарската репрезентација на Македонија со победа ги почна претквалификациите за ЕП 2021.

Хендрикс почна Војдан продолжи да го полни кошот на Словачка

Хендрикс почна, Војдан продолжи да го полни кошот на Словачка...

пред 3 месеци - Sportmedia - Кошарка

На полувреме во Попрад, Словачка – Македонија (30-44) Израмнет беше првиот период од играта во кој, по заслуга на Хендрикс, и неговите десет реализации, имавме минимална предност (23:22).

Македонските кошаркари против Словачка ги започнуваат квалификациите за ЕП 2021

Македонските кошаркари против Словачка ги започнуваат квалификациите за ЕП 2021

пред 3 месеци - Курир - Кошарка

Со дуелот против Словачка кошаркарската репрезентација на Македонија, ќе го отвори предквалификацискиот циклус за Европското првенство што ќе се одржи во 2021 година.

Победа во Словачка ќе ни заврши половина работа

Победа во Словачка ќе ни заврши половина работа

пред 3 месеци - Македонски Спорт - Кошарка

Триумф на вечерашниот меч ќе биде голем чекор кон враќање меѓу 32-те најдобри во Европа, а и тесен пораз нема да биде трагедија,...

Македонските кошаркари против Словачка ги започнуваат квалификациите за ЕП 2021

Македонските кошаркари против Словачка ги започнуваат квалификациите за ЕП 2021

пред 3 месеци - Сител - Кошарка

Со дуелот против Словачка кошаркарската репрезентација на Македонија, ќе го отвори предквалификацискиот циклус за Европското првенство што ќе се одржи во 2021 година.

МАКЕДОНИЈА НА МЕГДАН СО СЛОВАЧКА

МАКЕДОНИЈА НА МЕГДАН СО СЛОВАЧКА

пред 3 месеци - Телма - Кошарка

Македонската кошаркарска репрезентација денеска  против  Словачка, ќе го одигра првиот предквалификациски натпревар за Европското првенство што ќе се одржи во 2021 година.

Чекор напред или нов пад кон дното  кошаркарите на мегдан со Словачка

Чекор напред или нов пад кон дното – кошаркарите на мегдан со Словачка

пред 3 месеци - Екипа - Кошарка

Само шест години по историското четврто место на Евробаскет 2011, македонската кошаркарска репрезентација е принудена преку претквалификации да го бара својот билет за главната квалификациска рунда за континенталниот собир во 2021 година.

 Хендрикс ќе биде џокерот на Македонија не смее да се заборават браќата Стојановски ниту талентираниот Димитријевиќ

„Хендрикс ќе биде џокерот на Македонија, не смее да се заборават браќата Стојановски, ниту талентираниот Димитријевиќ“

пред 3 месеци - Sportmedia - Кошарка

Предводникот на словачката репрезентација, Иван Рудеж ја дијагностицираше најголема опаснот. Според него Хендрикс, браќата Војдан и Дамјан, како и Ненад Димитријевиќ и Кире Николовски, ќе бидат главната водечка сила на „црвено-жолтите".

Кошаркарите отпатуваа за Словачка

Кошаркарите отпатуваа за Словачка

пред 3 месеци - Сител - Кошарка

Вторпат годинава македонските кошаркари ќе играат против Словачка. Откако кон  средината на јули одиграа две средби, сега избраниците на Јорданчо Давитков ќе се надигруваат со Словаците во претквалификациите за Евробаскет 2021 година.

Давтиков Не гледам некој психолошки притисок бидејќи Словачка во февруари треба да дојде во Скопје

Давтиков: Не гледам некој психолошки притисок, бидејќи Словачка во февруари треба да дојде во Скопје

пред 3 месеци - Sportmedia - Кошарка

Македонската репрезентација веќе е на пат за Словачка, каде утре го игра првиот квалификациски дуел за пласман на Европското првенство 2021 година.

Времеплов
x