20
Палестинскиот водач бара поддршка од Египет против одлуката на Трамп за Ерусалим

Палестинскиот водач бара поддршка од Египет против одлуката на Трамп за Ерусалим

пред 4 месеци - Сител - Македонија

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вчера го посети Каиро како дел од неговата регионална турнеја во која бара од арапските земји да се спротистават на американската одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Путин  Ердоган Израел долева масло на огнот

Путин – Ердоган: Израел долева масло на огнот

пред 4 месеци - Канал 5 - Свет

Русија и Турција веруваат дека таа одлука не помага во стабилизирањето на состојбата на блискиот исток, таа ја дестабилизира...

Палестинскиот водач бара поддршка од Египет против одлуката на Трамп за Ерусалим

Палестинскиот водач бара поддршка од Египет против одлуката на Трамп за Ерусалим

пред 4 месеци - +Инфо - Свет

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вчера го посети Каиро како дел од неговата регионална турнеја во која бара од арапските земји да се спротистават на американската одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Абас бара поддршка од Египет против одлуката на Трамп за Ерусалим

Абас бара поддршка од Египет против одлуката на Трамп за Ерусалим

пред 4 месеци - A1on - Свет

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вчера го посети Каиро како дел од неговата регионална турнеја во која бара од арапските земји да се спротистават на американската одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Зошто Арапите не се многу солидарни со Палестинците

Зошто Арапите не се многу солидарни со Палестинците?

пред 4 месеци - DW - Свет

Шефовите на држави и влади на арапските држави главно ја отфрлаат одлуката на Трамп за признавање на Ерусалим како главен град на Израел.

Путин и Ердоган го предупредија Израел  Никогаш нема да можете да ја измиете крвта од рацете

Путин и Ердоган го предупредија Израел: „Никогаш нема да можете да ја измиете крвта од рацете“

пред 4 месеци - Фаланга - Свет

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и рускиот претседател Владимир Путин на заедничка конференција за новинарите предупредија...

Путин и Ердоган согласни за Ерусалим набргу продажба на Ц 400

Путин и Ердоган согласни за Ерусалим, набргу продажба на „Ц-400“

пред 4 месеци - Канал 77 - Економија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека одлуката на САД да го признаат Ерусалим како престолнина на Израел го дестабилизира...

Путин и Ердоган согласни за Ерусалим наскоро продажба на Ц 400

Путин и Ердоган согласни за Ерусалим, наскоро продажба на Ц-400

пред 4 месеци - Весник - Свет

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека одлуката на САД да го признаат Ерусалим како престолнина на Израел, го дестабилизира...

Путин и Ердоган согласни за Ерусалим наскоро продажба на Ц 400

Путин и Ердоган согласни за Ерусалим, наскоро продажба на Ц-400

пред 4 месеци - Вечер - Свет

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека одлуката на САД да го признаат Ерусалим како престолнина на Израел, го дестабилизира...

Путин и Ердоган согласни за Ерусалим наскоро продажба на Ц 400

Путин и Ердоган согласни за Ерусалим, наскоро продажба на Ц-400

пред 4 месеци - Макфакс - Свет

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека одлуката на САД да го признаат Ерусалим како престолнина на Израел, го дестабилизира...

Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток

Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток

пред 4 месеци - Алфа - Свет

Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД да го признаат Ерусалим за главен град на Израел го дестабилизира Блискиот Исток, изјави рускиот претседател Владимир Путин по денешната средба во Анкара со шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган.

Нетанјаху во Брисел  ЕУ нема да ги следи САД  Путин го критикува Трамп

Нетанјаху во Брисел – ЕУ нема да ги следи САД – Путин го критикува Трамп

пред 4 месеци - Телма - Свет

По деновите на гнев и протести на улиците, кризата од Ерусалим се сели во политиката, станувајќи тема број 1 на меѓународната дипломатија.

Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток

Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток

пред 4 месеци - +Инфо - Свет

Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД да го признаат Ерусалим за главен град на Израел го дестабилизира Блискиот Исток, изјави рускиот претседател Владимир Путин по денешната средба во Анкара со шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган.

Путин и Ердоган Одлуката за признавање на Ерусалим за главен град на Израел го дестабилизира Блискиот Исток

Путин и Ердоган: Одлуката за признавање на Ерусалим за главен град на Израел го дестабилизира Блискиот Исток

пред 4 месеци - A1on - Свет

По денешната средба во Анкара, шефовите на Русија и на Турција изјавија дека одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел го дестабилизира Блискиот Исток.

Путин допатува во Анкара

Путин допатува во Анкара

пред 4 месеци - Алфа - Свет

Рускиот претседател Владимир Путин попладнево пристигна во Анкара, каде ќе има средба со неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган.

Путин пристигна во Анкара на средба со Ердоган

Путин пристигна во Анкара на средба со Ердоган

пред 4 месеци - A1on - Свет

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска пристигна во Анкара, каде што се сретна со неговиот турски колега, Реџеп Тајип Ердоган.

Путин Ердоган Одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток

Путин-Ердоган: Одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток

пред 4 месеци - Нова ТВ - Свет

Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД да го признаат Ерусалим за главен град на Израел го дестабилизира Блискиот Исток, изјави рускиот претседател Владимир Путин по денешната средба во Анкара со шефот на турската држава Реџеп Тајип Ердоган.

Путин допатува во Анкара

Путин допатува во Анкара

пред 4 месеци - +Инфо - Свет

Рускиот претседател Владимир Путин попладнево пристигна во Анкара, каде ќе има средба со неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган.

Брисел категоричен Ерусалим му припаѓа и на Израел и на Палестина

Брисел категоричен: Ерусалим му припаѓа и на Израел и на Палестина

пред 4 месеци - Канал 5 - Свет

Брисел останува на ставот дека светиот град е престолнина и на Израел и на Палестина, му порача шефицата на европската дипломатија Могерини на израелскиот премиер Нетанјаху по средбата во Брисел.

Нетанјаху бара ЕУ да го следи примерот на САД

Нетанјаху бара ЕУ да го следи примерот на САД

пред 4 месеци - МТВ 1 - Свет

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини ја поздрави историската посета на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху,...

Основи на проблемот со Ерусалим

Основи на проблемот со Ерусалим

пред 4 месеци - Off.net.mk - Свет

Во многу полабавите децении војна меѓу Палестинците и Евреите што и претходеа на одлуката на Трамп, и двете страни го сметаа Ерусалим за своја света земја и свој главен град.

Ердоган ги обвини САД дека станале соучесници во крвопролевањето со одлука за Ерусалим

Ердоган ги обвини САД дека станале соучесници во крвопролевањето со одлука за Ерусалим

пред 4 месеци - A1on - Балкан

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ги обвини САД дека станале соучесници во крвопролевањето со одлуката да го признаат Ерусалим како главен град на Израел.

Нетанјаху очекува и ЕУ да го признае Ерусалим за престолнина на Израел

Нетанјаху очекува и ЕУ да го признае Ерусалим за престолнина на Израел

пред 4 месеци - Алфа - Свет

Израелскиот прмеиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека очекува и голем дел од државите од Европската унија да го признаат Ерусалим за главен град на Израел.

Могерини ЕУ ќе продолжи да го почитува меѓународниот консензус за Ерусалим

Могерини: ЕУ ќе продолжи да го почитува „меѓународниот консензус“ за Ерусалим

пред 4 месеци - Алфа - Свет

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изјави денеска дека Унијата ќе продолжи да го почитува „меѓународниот консензус“ во врска со Ерусалим.

Ерусалим Луѓето ќе страдаат од празните зборови на Трамп

Ерусалим: Луѓето ќе страдаат од празните зборови на Трамп

пред 4 месеци - DW - Свет

Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел од страна на Доналд Трамп не е ништо друго освен навредлива провокација со која покажува дека воопшто не се грижи за регионот или за неговите жители.

Могерини ЕУ ќе продолжи да го почитува меѓународниот консензус за Ерусалим

Могерини: ЕУ ќе продолжи да го почитува „меѓународниот консензус“ за Ерусалим

пред 4 месеци - Сител - Свет

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изјави денеска дека Унијата ќе продолжи да го почитува „меѓународниот консензус“ во врска со Ерусалим.

Нетанјаху Европа да го следи примерот на Трамп

Нетанјаху: Европа да го следи примерот на Трамп

пред 4 месеци - Канал 5 - Свет

„Основата за постигнување мир е прифаќањето на реалноста. Ерусалим е главен град на Израел и никој тоа не може да порекне“, изјави израелскиот премиер утрово на почетокот на средбите со ЕУ-министрите за надворешни работи во Брисел.

Могерини ЕУ ќе продолжи да го почитува меѓународниот консензус за Ерусалим

Могерини: ЕУ ќе продолжи да го почитува „меѓународниот консензус“ за Ерусалим

пред 4 месеци - Прес 24 - Свет

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изјави денеска дека Унијата ќе продолжи да го почитува „меѓународниот консензус“ во врска со Ерусалим.

Путин во посета на Египет и на Турција

Путин во посета на Египет и на Турција

пред 4 месеци - МТВ 1 - Свет

Претседателот на Русија, Владимир Путин е во посета на Египет и Турција на средба со своите колеги од овие две земји. Со...

Нетанјаху очекува и ЕУ да го признае Ерусалим за престолнина на Израел

Нетанјаху очекува и ЕУ да го признае Ерусалим за престолнина на Израел

пред 4 месеци - Сител - Свет

Израелскиот прмеиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави  дека очекува и голем дел од државите од Европската унија да го признаат Ерусалим за главен град на Израел.

Времеплов
x