20
Јункер Не влегувате во ЕУ во следните 6 години

Јункер: Не влегувате во ЕУ во следните 6 години

пред 4 месеци - Весник - Македонија

Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во следните шест години.

Јункер Не влегувате во ЕУ во следните 6 години

Јункер: Не влегувате во ЕУ во следните 6 години

пред 4 месеци - Вечер - Македонија

Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во следните шест години.

Јункер Да ја отвориме вратата за Западниот Балкан за да не се повторат 90 тите

Јункер: Да ја отвориме вратата за Западниот Балкан, за да не се повторат 90-тите

пред 5 месеци - Канал 5 - Свет

Захариева изјави дека очекува Србија и Црна Гора да отворат уште поглавја во текот на бугарското претседавање со Европската унија, како и дека постои шанса Албанија и Македонија да ги започнат пристапните преговори.

Јункер Нема да има нови членки во следните 6 години

Јункер: Нема да има нови членки во следните 6 години

пред 5 месеци - Сител - Македонија

Embedded video for Јункер: Нема да има нови членки во следните 6 години Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во следните шест години.

Бојко Бугарија е најдобар чувар на Шенген зоната

Бојко: Бугарија е најдобар чувар на Шенген зоната

пред 5 месеци - Канал 5 - Свет

Повторувајќи дека Бугарија најдобро ја чува европската граница, Борисов рече дека во тоа ќе го увери и холандскиот премиер Марк Руте, кој на 6 и 7 февруари ќе биде во посета на Бугарија.

Средба на Димитров со заменик генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ

Средба на Димитров со заменик-генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ

пред 5 месеци - Сител - Македонија

Денеска, министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари средба со Жан-Кристоф Белиард, заменик генерален секретар на Службата за надворешни работи при ЕУ (EEAS).

Западен Балкан еден од приоритетите на бугарското претседателство со ЕУ

Западен Балкан еден од приоритетите на бугарското претседателство со ЕУ

пред 5 месеци - МТВ 1 - Свет

Иднината на Западниот Балкан, дел од приоритетите на бугарското претседателство со Советот на ЕУ. „Историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од сценариото на Игра на троновите“- рече претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Јункер Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

пред 5 месеци - Алфа - Балкан

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред.

Јункер Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

пред 5 месеци - Вечер - Балкан

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред.

Шекеринска Враќањето на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО ќе донесе стабилност

Шекеринска: Враќањето на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО ќе донесе стабилност

пред 5 месеци - Вечер - Македонија

Забележан е прогрес во реформите и Балканот повторно е во фокусот на Европската Унија, беше заклучено на денешната средба...

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

пред 5 месеци - +Инфо - Свет

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа.

Димитров се сретна со заменик генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ

Димитров се сретна со заменик-генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ

пред 5 месеци - +Инфо - Македонија

Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска оствари средба заменик-генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ (EEAS).

Шекеринска Враќањето на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО ќе донесе стабилност

Шекеринска: Враќањето на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО ќе донесе стабилност

пред 5 месеци - Макфакс - Македонија

Забележан е прогрес во реформите и Балканот повторно е во фокусот на Европската Унија, беше заклучено на денешната средба...

Јункер Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

пред 5 месеци - Макфакс - Балкан

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денес изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред.

Средба на Димитров со заменик генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ

Средба на Димитров со заменик-генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ

пред 5 месеци - Канал 5 - Македонија

Средбата се одржа во рамки на состанокот на политичките директори за еврoпски прашања на земјите од Западен Балкан, чиј домаќин беше Министерството за надворешни работи на Македонија.

Димитров Охрабрен сум од реформското темпо на нашиот европски пат

Димитров: Охрабрен сум од реформското темпо на нашиот европски пат

пред 5 месеци - Весник - Македонија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари средба со Жан-Кристоф Белиард, заменик генерален секретар на Службата за надворешни работи при ЕУ (EEAS).

Димитров Охрабрен сум од реформското темпо на нашиот европски пат

Димитров: Охрабрен сум од реформското темпо на нашиот европски пат

пред 5 месеци - Макфакс - Македонија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари средба со Жан-Кристоф Белиард, заменик генерален секретар на Службата за надворешни работи при ЕУ (EEAS).

Шекеринска Враќањето на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО ќе донесе стабилност

Шекеринска: Враќањето на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО ќе донесе стабилност

пред 5 месеци - A1on - Македонија

Забележан е прогрес во реформите и Балканот повторно е во фокусот на Европската Унија, беше заклучено на денешната средба...

Средба на министерот Димитров со Жан Кристоф Белиард заменик генерален секретар на Службата за надворешни работи при ЕУ

Средба на министерот Димитров со Жан-Кристоф Белиард, заменик генерален секретар на Службата за надворешни работи при ЕУ

пред 5 месеци - A1on - Македонија

Денеска, министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари средба со Жан-Кристоф Белиард, заменик генерален секретар на Службата за надворешни работи при ЕУ (EEAS).

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

пред 5 месеци - Либертас - Македонија

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа.

Туск на Бугарски на свеченоста во Софија  Добро е што еден од приоритетите на бугарското претседателство е Западен Балкан ГАЛЕРИЈА

Туск на Бугарски на свеченоста во Софија : Добро е што еден од приоритетите на бугарското претседателство е Западен Балкан (ГАЛЕРИЈА)

пред 5 месеци - Канал 5 - Свет

Вечерва во Софија се одржа свеченоста по повод преземањето на претседателотсвото на Бугарија со Европската Унија. Бугарски и Европски политичари изнесоа емотивни говори за иднината на Унијата .

Во Софија свечена церемонија за претседавањето со ЕУ

Во Софија свечена церемонија за претседавањето со ЕУ

пред 5 месеци - +Инфо - Свет

Во Софија вечерва се одржува свечена церемонија по повод бугарското претседавање со Советот на Европска унија, на која присуствуваат и високи претставници на ЕУ, на Бугарија и други гости.

МНР домаќин на средбата на Европската служба за надворешни работи и политичките директори од Западен Балкан

МНР домаќин на средбата на Европската служба за надворешни работи и политичките директори од Западен Балкан

пред 5 месеци - Сител - Македонија

Eвропската перспектива на земјите од Западен Балкан и прашањата поврзани со Источното партнерство на Европската унија, беа...

Денеска почнува бугарското претседателство со ЕУ

Денеска почнува бугарското претседателство со ЕУ

пред 5 месеци - МТВ 1 - Свет

Членови на Eвропската комисија и нејзиниот претседател Жан Клод Јункер денеска и утре ќе престојуваат во Софија, поради отпочнувањето на бугарското претседателство со Советот на ЕУ.

Состанок на Европската служба за надворешни работи со политичките директори од Западен Балкан

Состанок на Европската служба за надворешни работи со политичките директори од Западен Балкан

пред 5 месеци - Весник - Македонија

Во Министерството за надворешни работи на Република Македонија се одржа вториот состанок на Европската служба за надворешни...

Софија Свечена церемонија за претседавањето со ЕУ но и три протести на граѓаните

Софија: Свечена церемонија за претседавањето со ЕУ, но и три протести на граѓаните

пред 5 месеци - Канал 77 - Балкан

Во Народниот театар во Софија вечерва се одржува свечена церемонија по повод бугарското претседавање со Советот на Европска Унија, на која присуствуваат и високи претставници на ЕУ, на Бугарија и други гости.

Состанок на Европската служба за надворешни работи со политичките директори од Западен Балкан

Состанок на Европската служба за надворешни работи со политичките директори од Западен Балкан

пред 5 месеци - Вечер - Македонија

Во Министерството за надворешни работи на Република Македонија се одржа вториот состанок на Европската служба за надворешни...

МНР домаќин на средбата на Европската служба за надворешни работи и политичките директори од Западен Балкан

МНР домаќин на средбата на Европската служба за надворешни работи и политичките директори од Западен Балкан

пред 5 месеци - Прес 24 - Македонија

Eвропската перспектива на земјите од Западен Балкан и прашањата поврзани со Источното партнерство на Европската унија, беа...

Состанок на Европската служба за надворешни работи со политичките директори од Западен Балкан

Состанок на Европската служба за надворешни работи со политичките директори од Западен Балкан

пред 5 месеци - Макфакс - Македонија

Во Министерството за надворешни работи на Република Македонија се одржа вториот состанок на Европската служба за надворешни...

МНР домаќин на средбата на Европската служба за надворешни работи и политичките директори од Западен Балкан

МНР домаќин на средбата на Европската служба за надворешни работи и политичките директори од Западен Балкан

пред 5 месеци - Канал 5 - Македонија

Домаќин на состанокот беше државниот секретар во Министерството за надворешни работи Виктор Димовски, а Европската служба...

Времеплов
x