20
Прилепчани ја прославуваат Стара Нова Година а утре се бара среќната паричка

Прилепчани ја прославуваат Стара Нова Година, а утре се бара среќната паричка

пред 4 месеци - Сител - Македонија

Дома, со друштво или во рестораните, прилепчани вечер ќе ја прослават Стара Нова Година. Како што велат, малку и ќе се „коцкаат“, како што наложуваат обичаите за да испитаат кого му е наклонета среќата оваа година.

Зошто се меси лепче со паричка на Василица

Зошто се меси лепче со паричка на Василица?

пред 4 месеци - Репортер - Живот

Во времето кога Божјиот угодник свети Василиј Велики станал Архиепископ Кесариски, епархот на Кападокија, кој бил многу алчен и груб човек, имал обичај редовно да доаѓа со својата војска и да го ограбува градот.

Православна нова година или Стара нова година

Православна нова година или Стара нова година

пред 4 месеци - 24 вести - Македонија

Денес се слави Стара Нова година, а утре е Св. Василиј Велики. Според Јулијанскиот календар, на полноќ се слави Православна Нова година, кај народот попозната како Стара Нова година.

 Стара Нова година Обрезание Христово Свети Василиј Велики

(Стара) Нова година, Обрезание Христово, Свети Василиј Велики

пред 4 месеци - Македонска Нација - Култура

Честит Именден на сите кои празнуваат: Васил, Василка, Васка, Весела, Веска, Нове, Новка... На 1 јануари според стариот (односно...

Календарите и прославувањето на Божиќ

Календарите и прославувањето на Божиќ

пред 4 месеци - Македонска Нација - Култура

Иако се правени обиди за усогласување на празнувањата, разликите остануваат, и покрај укажувањата на математичарите дека...

Вечер се дочекува Стара Нова Година

Вечер се дочекува Стара Нова Година

пред 4 месеци - Пулс 24 - Македонија

По повод православната нова година и празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, утре во храмовите на Македонската православна црква ќе биде служена света Василиева литургија.

Обичаи и верувања за Василица Направете го ова

Обичаи и верувања за Василица: Направете го ова

пред 4 месеци - Сител - Македонија

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем...

На Василица задолжитело направете го ова

На Василица задолжитело направете го ова

пред 4 месеци - Прес 24 - Македонија

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар христијанските верници празнуваат три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година.

Вечерва е Стара нова година: Некои кршат погача со паричка, други се коцкаат за среќа

пред 4 месеци - ТВ Нова - Македонија

Православните христијани, вечерва ја дочекуваат православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година.

Обичаи и верувања за Василица

Обичаи и верувања за Василица

пред 4 месеци - Скопје Инфо - Без катеторија

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнува три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година.

Обичаи и верувања за Василица Направете го ова

Обичаи и верувања за Василица: Направете го ова

пред 4 месеци - Прес 24 - Македонија

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем...

Вечер е Стара нова година а утре Василица

Вечер е Стара нова година, а утре Василица

пред 4 месеци - Канал 5 - Македонија

Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики го слават својот именден.

Вечер се дочекува Стара нова година

Вечер се дочекува Стара нова година

пред 4 месеци - Сител - Македонија

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечер се дочекува Стара нова година

Вечер се дочекува Стара нова година

пред 4 месеци - Весник - Македонија

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечер се дочекува Стара нова година

Вечер се дочекува Стара нова година

пред 4 месеци - Вечер - Македонија

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечер се дочекува Стара нова година

Вечер се дочекува Стара нова година

пред 4 месеци - Курир - Без катеторија

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечер е Стара нова година а утре Василица

Вечер е Стара нова година, а утре Василица

пред 4 месеци - 24 вести - Македонија

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на Василица.

Вечер се дочекува Стара нова година

Вечер се дочекува Стара нова година

пред 4 месеци - Макфакс - Македонија

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечерва е Стара нова година а утре Василица

Вечерва е Стара нова година, а утре Василица

пред 4 месеци - +Инфо - Македонија

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечерва ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на Василица.

Вечер се дочекува Стара нова година

Вечер се дочекува Стара нова година

пред 4 месеци - Денар - Економија

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечерва се дочекува православната Нова година  утре ќе се крши погача со паричка

Вечерва се дочекува православната Нова година - утре ќе се крши погача со паричка

пред 4 месеци - Прес 24 - Македонија

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Верниците вечерва ќе ја дочекаат Православната нова година

Верниците вечерва ќе ја дочекаат Православната нова година

пред 4 месеци - Скопје Инфо - Без катеторија

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат православната нова година, која почнува утре на Василица.

Вечерва е Православната нова година која почнува утре на Василица

Вечерва е Православната нова година, која почнува утре на Василица

пред 4 месеци - Популарно - Македонија

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечерва ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на Василица.

Вечер е Стара нова година а утре Василица

Вечер е Стара нова година, а утре Василица

пред 4 месеци - A1on - Македонија

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечер се дочекува Стара нова година

Вечер се дочекува Стара нова година

пред 4 месеци - Канал 77 - Македонија

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Каде и зошто се слави Стара Нова година

Каде и зошто се слави Стара Нова година?

пред 4 месеци - Кајгана - Живот

Секоја година празнуваме Нова година двапати. Еднаш го дочекуваме првиот ден од новата година според светскиот календар, а вториот пат празнуваме на вечерта на 13 јануари.

Вечер се дочекува Стара нова година

Вечер се дочекува Стара нова година

пред 4 месеци - Лидер - Без катеторија

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Во сабота е Василица  ова задолжително треба да се направи

Во сабота е Василица – ова задолжително треба да се направи

пред 4 месеци - MK News - Без катеторија

Св. Василиј е роден во времето на царот Константин. Уште како некрстен петнаесет години во Атина ги изучуваше философијата, реториката, астрономијата и сите други светски науки на она време.

Стара Нова Година Можност за продолжување на прославата

Стара Нова Година: Можност за продолжување на прославата

пред 4 месеци - +Инфо - Без катеторија

Старата Нова Година е неофицијален традиционален православен празник и се слави како почеток на новата година според јулијанскиот календар, која, според официјалниот грегоријански календар, паѓа на 14-ти јануари.

Во сабота е Василица  ова задолжително треба да се направи

Во сабота е Василица - ова задолжително треба да се направи

пред 4 месеци - Сител - Македонија

Св. Василиј е роден во времето на царот Константин. Уште како некрстен петнаесет години во Атина ги изучуваше философијата, реториката, астрономијата и сите други светски науки на она време.

Времеплов
x