20
На Василица се крши леб со паричка   рецепт за највкусното тесто

На Василица се крши леб со паричка - рецепт за највкусното тесто

пред 3 месеци - Прес 24 - Живот

Денеска е Стара Нова Година, утре е Василица. некои семејства ја имаат како куќна слава и кршат леб со паричка. Ова е рецепт...

Меки кифлички со пршута и кашкавал

Меки кифлички со пршута и кашкавал

пред 3 месеци - Мои рецепти - Храна

Ова се моите омилени кифлички, па затоа сакам да ги споделам со вас. Најпрво го растопувате квасецот во топла вода со шеќер и 1 лажица брашно за да се активира, па потоа замесувате меко тесто од состојките.

Домаќинките за бериќет на Василица ги прават овие колачиња   ова е рецептот

Домаќинките за бериќет на Василица ги прават овие колачиња - ова е рецептот

пред 3 месеци - Сител - Живот

Некои семејства на Василица месат погача со паричка, а некои колачиња со мед за кои се верува дека носат среќа. Потребни ви се 600 гр.

Домаќинките за бериќет на Василица ги прават овие колачиња   ова е рецептот

Домаќинките за бериќет на Василица ги прават овие колачиња - ова е рецептот

пред 3 месеци - Прес 24 - Живот

Некои семејства на Василица месат погача со паричка, а некои колачиња со мед за кои се верува дека носат среќа. Потребни ви се 600 гр.

Лиснати цветови со сирење и маслинка

Лиснати цветови со сирење и маслинка

пред 3 месеци - Мои рецепти - Храна

Фино, меко, декоративно пециво, во облик на цвет, со фил од сирење и маслинка. 1. Од наведените состојки замесите глатко тесто.

Меки кифлички со сирење

Меки кифлички со сирење

пред 3 месеци - Репортер - Храна

Потребни состојки: 1 свеж квасец 3 чаши млеко (чаша од 200 мл) 1 чаша масло 3 лажици шеќер 2 лажички сол 2 јајца (-1 жолчка)...

Памук кифли со сирење

Памук кифли со сирење

пред 3 месеци - Мои рецепти - Храна

Совршено меко и вкусно тесто кое се дели на конци. Квасецот ставете го во една чаша топло млеко, 1 лажица шеќер и 1 брашно.

Млечни кифлички   грисини

Млечни кифлички - грисини

пред 3 месеци - Мои рецепти - Храна

1. Активирајте го квасецот со малку топло млеко и 1 лажица брашно. 2. Потоа додајте го останатото млеко, маслото и јајцето.

Интегрална празо пита со прелив

Интегрална празо пита со прелив

пред 3 месеци - Мои рецепти - Храна

Вкусна, сочна пита.Пробајте ја На загреано масло го пржиме сецканиот праз, го зачинуваме, па ја додаваме урдата. Соединуваме убаво.

Проја со јогурт и сирење

Проја со јогурт и сирење

пред 3 месеци - Репортер - Храна

Потребно: 1/2 лажичка шеќер 1 лажичка сол 1/2 чаша зејтин 1 пециво 1 чаша пченкарно брашно 1 чаша обично брашно 1 чаша јогурт...

Проја со јогурт и сирење

Проја со јогурт и сирење

пред 3 месеци - Репортер - Храна

Потребно: 1/2 лажичка шеќер 1 лажичка сол 1/2 чаша зејтин 1 пециво 1 чаша пченкарно брашно 1 чаша обично брашно 1 чаша јогурт...

Погача од памук кајзерици

Погача од памук кајзерици

пред 3 месеци - Мои рецепти - Храна

Во топлата вода ставаме квасец, брашно, шеќер, промешуваме и оставаме да се активира. Потоа во вангличка ги ставме млекото, маслото, киселото млеко, солта, пецивото и активираниот квасец.

Времеплов
x