20
Каролина Ристова Астеруд Законот за употреба на јазиците рамковна и уставна тиранија на малцинството

Каролина Ристова Астеруд: Законот за употреба на јазиците-рамковна и уставна тиранија на малцинството

пред 3 месеци - еМАГАЗИН - Македонија

Проф. Д-р Каролина Ристова -Астеруд, поранешна пратеничка во Собранието на Република Македонија на својот Фејсбук профил го сподели својот став за Законот за употреба на јазиците.

Најчевска Законот за употреба на јазиците не смее да се употребува се додека не биде направен попис

Најчевска: Законот за употреба на јазиците не смее да се употребува се додека не биде направен попис

пред 3 месеци - еМАГАЗИН - Македонија

Професорката Мирјана Најчевска на својот блог kvadraturanakrugot.crnaovca.mk ги сподели своите видувања за Законот за употреба на јазиците, кој пред неколку дена беше изгласан во Собранието.

ОВА Е САМО ПОЧЕТОК Добродојдовте во Макдонија  Mirë se vini në Maqedoni

ОВА Е САМО ПОЧЕТОК: Добродојдовте во Макдонија – Mirë se vini në Maqedoni!

пред 3 месеци - Infomax - Македонија

Законот за двојазичност со кој албанскиот и македонскиот јазик се изедначуваат не може да биде спречен од претседателот на Македонија, иако ова е вовед во таканаречена тврда фаза на федерализација на Македонија.

Амбасадорката Кноц во 2009 г предвиде  Македонците од градинка ќе учат албански Македонија ќе биде Северна

Амбасадорката Кноц во 2009 г. предвиде: „Македонците од градинка ќе учат албански, Македонија ќе биде Северна”

пред 3 месеци - Бркај работа - Македонија

Во 2020 година ќе бидете членка на ЕУ. Ќе имате ново име – Северна Македонија. Владата ќе биде составена од партија со име Нова македонска партија, во која членови се Албанци и Македонци.

Ристова Астеруд детално Законот за употреба на јазиците е уставна тиранија на малцинството

Ристова Астеруд, детално: Законот за употреба на јазиците е уставна тиранија на малцинството

пред 3 месеци - Весник - Македонија

Проф. д-р Каролина Ристова Астеруд , поранешна пратеничка од СДСМ во Собранието на Република Македонија (2002-2006), поддржувачка...

Ристова Астеруд детално Законот за употреба на јазиците е уставна тиранија на малцинството

Ристова Астеруд, детално: Законот за употреба на јазиците е уставна тиранија на малцинството

пред 3 месеци - Вечер - Македонија

Проф. д-р Каролина Ристова Астеруд , поранешна пратеничка од СДСМ во Собранието на Република Македонија (2002-2006), поддржувачка...

До пред еден месец лажеа дека нема да има двојазичност сега молчат и ги нема никаде

До пред еден месец лажеа дека нема да има двојазичност, сега молчат и ги нема никаде

пред 3 месеци - Лидер - Без катеторија

Власта повеќе од година дена ја манипулира јавноста дека нема да воведе двојазичност на целата територија на државата. Заев...

ХАН ЗБОРЕШЕ  ДУИ СЕ ЗАКОПА Македонија останува шверцер во чекалната на ЕУ

ХАН ЗБОРЕШЕ - ДУИ СЕ ЗАКОПА: Македонија останува шверцер во чекалната на ЕУ

пред 3 месеци - Весник - Македонија

Според пресметките, имплементацијата на овој закон, земјава ќе ја чини над 1,7 милиони евра. Експертската и академската јавност...

ХАН ЗБОРЕШЕ  ДУИ СЕ ЗАКОПА Македонија останува шверцер во чекалната на ЕУ

ХАН ЗБОРЕШЕ - ДУИ СЕ ЗАКОПА: Македонија останува шверцер во чекалната на ЕУ

пред 3 месеци - Вечер - Македонија

Според пресметките, имплементацијата на овој закон, земјава ќе ја чини над 1,7 милиони евра. Експертската и академската јавност...

Студентски пленум бара Иванов да не го потпише Законот за двојазичност

Студентски пленум бара Иванов да не го потпише Законот за двојазичност

пред 3 месеци - Весник - Македонија

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат,...

Студентски пленум бара Иванов да не го потпише Законот за двојазичност

Студентски пленум бара Иванов да не го потпише Законот за двојазичност

пред 3 месеци - Вечер - Македонија

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат,...

Зибери Законот за јазиците jа унапредува употребата на албанскиот јазик

Зибери: Законот за јазиците jа унапредува употребата на албанскиот јазик

пред 3 месеци - Прес 24 - Македонија

Правниот експерт Насер Зибери, оцени дека Законот за јазиците усвоен во Собрание ја унапредува употребата на албанскиот јазик.

Студентски парламент бара Иванов да стави вето на законот за јазиците

Студентски парламент бара Иванов да стави вето на законот за јазиците

пред 3 месеци - MK News - Македонија

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат,...

Каракамишева: Потребни се протести

пред 3 месеци - ТВ Нова - Македонија

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици.

Каракамишева Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста потребни се протести

Каракамишева: Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста, потребни се протести

пред 3 месеци - Весник - Македонија

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици.

Иванов го доби указот за законот за јазици допрва ќе одлучува дали ќе го потпише

Иванов го доби указот за законот за јазици, допрва ќе одлучува дали ќе го потпише

пред 3 месеци - Алфа - Македонија

Законот за употреба на јазиците е на маса пред шефот на државата Ѓорѓе Иванов. Веднаш по експресното гласање, со едногласно...

Каракамишева Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста потребни се протести

Каракамишева: Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста, потребни се протести

пред 3 месеци - Вечер - Македонија

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици.

Иванов на потег за Законот за јазици  дел од експертите бараат вето

Иванов на потег за Законот за јазици – дел од експертите бараат вето

пред 3 месеци - 24 вести - Македонија

Унапредување на правата на заедниците или неуставен Закон? Законот за употреба на јазиците ја подели јавноста. Академик Катица...

СДСМ Тврдењата на ВМРО ДПМНЕ се неосновани Законот за јазиците е согласно Уставот

СДСМ: Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, Законот за јазиците е согласно Уставот

пред 3 месеци - Весник - Македонија

Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, а измените на Законот за употреба на јазиците се целосно во согласност со Уставот...

СДСМ Тврдењата на ВМРО ДПМНЕ се неосновани Законот за јазиците е согласно Уставот

СДСМ: Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, Законот за јазиците е согласно Уставот

пред 3 месеци - Вечер - Македонија

Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, а измените на Законот за употреба на јазиците се целосно во согласност со Уставот...

Реакции за Законот за јазици Опозицијата обвинува дека е шверцерски академската јавност дека е противуставен

Реакции за Законот за јазици: Опозицијата обвинува дека е шверцерски, академската јавност дека е противуставен

пред 3 месеци - Сител - Македонија

Embedded video for Реакции за Законот за јазици: Опозицијата обвинува дека е шверцерски, академската јавност дека е противуставен...

СДСМ Тврдењата на ВМРО ДПМНЕ се неосновани Законот за јазиците е согласно Уставот

СДСМ: Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, Законот за јазиците е согласно Уставот

пред 3 месеци - Макфакс - Македонија

Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, а измените на Законот за употреба на јазиците се целосно во согласност со Уставот...

СДСМ  ВМРО ДПМНЕ продолжува со кукавички и неосновани реакции Законот за употреба на јазиците не го загрозува македонскиот јазик

СДСМ : ВМРО-ДПМНЕ продолжува со кукавички и неосновани реакции, Законот за употреба на јазиците не го загрозува македонскиот јазик

пред 3 месеци - Канал 5 - Македонија

Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани. Измените на Законот за употреба на јазиците се целосно во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5.

Реакции по изгласувањето на Законот за јазици

Реакции по изгласувањето на Законот за јазици

пред 3 месеци - МТВ 1 - Македонија

Ден откако Законот за упортеба на јазиците се изгласа во Собранието, на улиците веќе осамнаа нови тројазични табли- на македонски, англиски и албански.

Законот за употреба на јазиците изгласан  како ќе се применува во пракса

Законот за употреба на јазиците изгласан - како ќе се применува во пракса?

пред 3 месеци - Весник - Македонија

Законот за употреба на јазиците по речиси една година од обзнанувањето се оконча, ја помина собраниската процедура, а сега следува и неговата примена.

СДСМ Со Законот за употреба на јазиците се унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници

СДСМ: Со Законот за употреба на јазиците се унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници

пред 3 месеци - A1on - Македонија

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет...

Законот за употреба на јазиците изгласан  како ќе се применува во пракса

Законот за употреба на јазиците изгласан - како ќе се применува во пракса?

пред 3 месеци - Вечер - Македонија

Законот за употреба на јазиците по речиси една година од обзнанувањето се оконча, ја помина собраниската процедура, а сега следува и неговата примена.

Законот за употреба на јазиците изгласан  како ќе се применува во пракса

Законот за употреба на јазиците изгласан - како ќе се применува во пракса?

пред 3 месеци - Алфа - Македонија

Законот за употреба на јазиците по речиси една година од обзнанувањето се оконча, ја помина собраниската процедура, а сега следува и неговата примена.

Про и контра ставови за законот за јазиците

Про и контра ставови за законот за јазиците

пред 3 месеци - Канал 5 - Македонија

Од кабинетот на Иванов за Kанал 5 потврдија дека вчера законот бил доставен кај нив и дека претседателот ќе донесе одлука во законски утврдениот рок.

ВМРО ДПМНЕ Законот за јазици го деградира македонскиот јазик

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за јазици го деградира македонскиот јазик

пред 3 месеци - МТВ 1 - Македонија

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ донесе неуставен закон за двојазичност, со кој се деградира употребата на македонскиот јазик, и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија, велат од ВМРО- ДПМНЕ.

Времеплов
x