20
 Во живо Во Скопје 150 верници по Светиот крст во Вардар

(Во живо) Во Скопје 150 верници по Светиот крст во Вардар

пред еден месец - Весник - Македонија

Православните христијани денес го празнуваат големиот верски празник Богојавление – Водици. Во главниот град Скопје, централното обдележување се случува кај мостот „Слобода“, близу хотелот „Холидеј Ин“.

 Во живо Во Скопје 150 верници по Светиот крст во Вардар

(Во живо) Во Скопје 150 верници по Светиот крст во Вардар

пред еден месец - Вечер - Македонија

Православните христијани денес го празнуваат големиот верски празник Богојавление – Водици. Во главниот град Скопје, централното обдележување се случува кај мостот „Слобода“, близу хотелот „Холидеј Ин“.

 Во живо Во Скопје 150 верници по Светиот крст во Вардар

(Во живо) Во Скопје 150 верници по Светиот крст во Вардар

пред еден месец - Макфакс - Македонија

Православните христијани денес го празнуваат големиот верски празник Богојавление – Водици. Во главниот град Скопје, централното обдележување се случува кај мостот „Слобода“, близу хотелот „Холидеј Ин“.

ВО ЖИВО Водици 2018  Скопје

ВО ЖИВО: Водици 2018 – Скопје

пред еден месец - A1on - Македонија

Следете го во живо фрлањето на Светиот крст во водите на реката Вардар во Скопје.

Иван Лотески од Варош го фати крстoт во Охридското Езеро

Иван Лотески од Варош го фати крстoт во Охридското Езеро

пред еден месец - A1on - Македонија

Повеќе стотини верници утрово се фрлија по Светиот крст во осветените води на Охридското Езеро, а најсреќен од нив беше Иван Лотески од Варош кој прв успеа да доплива до крстот.

Фрлањето на крстот за Богојавление  Водици вековна традиција кај православниот македонски народ

Фрлањето на крстот за Богојавление - Водици, вековна традиција кај православниот македонски народ

пред еден месец - Сител - Македонија

Embedded video for Фрлањето на крстот за Богојавление - Водици, вековна традиција кај православниот македонски народ Традицијата за Богојавление - Водици да се фрла крст во водите постои од секогаш кај православниот македонски народ.

Иван Лотески од Варош го фати крстoт во Охридското Езеро

Иван Лотески од Варош го фати крстoт во Охридското Езеро

пред еден месец - Вечер - Македонија

Повеќе стотини верници утрово се фрлија по Светиот крст во осветените води на Охридското Езеро, а најсреќен од нив беше Иван Лотески од Варош кој прв успеа да доплива до крстот.

Иван Лотески од Варош го фати крстoт во Охридското Езеро

Иван Лотески од Варош го фати крстoт во Охридското Езеро

пред еден месец - Весник - Македонија

Повеќе стотини верници утрово се фрлија по Светиот крст во осветените води на Охридското Езеро, а најсреќен од нив беше Иван Лотески од Варош кој прв успеа да доплива до крстот.

Иван Лотески од Варош го фати крстoт во Охридското Езеро

Иван Лотески од Варош го фати крстoт во Охридското Езеро

пред еден месец - Макфакс - Македонија

Повеќе стотини верници утрово се фрлија по Светиот крст во осветените води на Охридското Езеро, а најсреќен од нив беше Иван Лотески од Варош кој прв успеа да доплива до крстот.

Иван Лотески од Варош го фати Чесниот крст во Охридското Езеро

Иван Лотески од Варош го фати Чесниот крст во Охридското Езеро

пред еден месец - Канал 5 - Македонија

Иако времето во Охрид денеска беше сончево, требаше навистина да се биде одважен да се влезе во студените езерски води чија температура според утринските мерења изнесуваше седум степени.

Света Богојавленска литургија во храмот Рождество на Пресвета Богородица

Света Богојавленска литургија во храмот Рождество на Пресвета Богородица

пред еден месец - Канал 5 - Македонија

На литургијата присуствуваа голем број верници. Со пораки за мир, спокој и здравје го чествуваат денешниот христијански празник.

Како православните христијани низ светот го прославуваат Богојавление  Водици

Како православните христијани низ светот го прославуваат Богојавление - Водици

пред еден месец - Сител - Свет

Embedded video for Како православните христијани низ светот го прославуваат Богојавление - Водици Богојавление денеска го слават  и Руската , Украинската и Српската православна црква.

Охриѓанецот Иван Лотески најсреќен меѓу пливачите во Охрид

Охриѓанецот Иван Лотески најсреќен меѓу пливачите во Охрид

пред еден месец - Сител - Македонија

Иван Лотески од Охрид меѓу стотината верници кои утрово се фрлаа по Светиот крст во осветените води на Охридското Езеро, беше најсреќен и прв успеа да доплива до крстот.

Православните верници го слават Богојавление  Водици

Православните верници го слават Богојавление - Водици

пред еден месец - МТВ 1 - Македонија

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление - Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител.

Премиерот Заев за Водици во Струга

Премиерот Заев за Водици во Струга

пред еден месец - Прес 24 - Македонија

По повод чествувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици, денеска премиерот Зоран Заев ќе биде во Струга.

Иван Лотески од Варош го фати Чесниот крст во Охридското Езеро

Иван Лотески од Варош го фати Чесниот крст во Охридското Езеро

пред еден месец - +Инфо - Македонија

Иван Лотески од охридската населба Варош од беше најсреќниот меѓу неколкуте стотини верници кои денеска скокаа по Чесниот крст што во осветените води на Охридското Езеро го положи митрополитот на Дебарско-кичевската епархија, владиката Тимотеј.

 Во живо Пренос од положувањето на светиот крст во водите на Охридското Езеро

(Во живо) Пренос од положувањето на светиот крст во водите на Охридското Езеро

пред еден месец - Вечер - Македонија

Денеска во Охрид се одржува најголемата манифестација по повод православниот христијански празник Богојавление – Водици. Чествувањата започнаа утрово со златоустова литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ – Каменско.

Иван Лотески го фати светиот крст во водите на Охридското Езеро

Иван Лотески го фати светиот крст во водите на Охридското Езеро

пред еден месец - 24 вести - Македонија

Денеска во Охрид се одржува најголемата манифестација по повод православниот христијански празник Богојавление – Водици. Годинава во Охрид пријавени се 350 скокачи по крстот.

 Во живо Пренос од положувањето на светиот крст во водите на Охридското Езеро

(Во живо) Пренос од положувањето на светиот крст во водите на Охридското Езеро

пред еден месец - Весник - Македонија

Денеска во Охрид се одржува најголемата манифестација по повод православниот христијански празник Богојавление – Водици. Чествувањата започнаа утрово со златоустова литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ – Каменско.

 Во живо Пренос од положувањето на светиот крст во водите на Охридското Езеро

(Во живо) Пренос од положувањето на светиот крст во водите на Охридското Езеро

пред еден месец - Макфакс - Македонија

Денеска во Охрид се одржува најголемата манифестација по повод православниот христијански празник Богојавление – Водици. Чествувањата започнаа утрово со златоустова литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ – Каменско.

Православните верници го слават Богојавление  Водици

Православните верници го слават Богојавление - Водици

пред еден месец - Прес 24 - Македонија

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление - Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител.

Денеска се Водици: 150 пријави за скокање по крстот во Вардар

пред еден месец - ТВ Нова - Македонија

Сто и педесет луѓе утре ќе учествуваат во традиционалното спуштање на крстот на Богојавление – Водици во Вардар во центарот на Скопје, информира Скопската епархија.

Православните верници го слават Богојавление  Водици

Православните верници го слават Богојавление - Водици

пред еден месец - +Инфо - Македонија

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление - Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител.

Богојавление  Водици се чествува и во Охрид

Богојавление - Водици се чествува и во Охрид

пред еден месец - Сител - Македонија

Утрово со  Златоустова литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“- Каменско во 08:00 часот почна чествувањето по повод големиот христијански празник Богојавление - Водици.

Премиерот Заев на Водици во Струга

Премиерот Заев на Водици во Струга

пред еден месец - Сител - Македонија

По повод чествувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици, денеска премиерот Зоран Заев ќе биде во Струга.

Пренос на Сител од Богојавление  Водици во Скопје и Охрид

Пренос на Сител од Богојавление - Водици во Скопје и Охрид

пред еден месец - Сител - Македонија

Традиционалното спуштање на крстот во водите на Вардар почнува денеска во 12 часот од мостот кај хотелот „Холидеј ин“ и ќе го изврши поглаварот на Македонската православна црква г.

ВО ЖИВО Водици во Охрид

ВО ЖИВО: Водици во Охрид

пред еден месец - A1on - Македонија

Следете го во живо фрлањето на Светиот крст во водите на Охридското езеро.

Православните верници го слават Богојавление  Водици

Православните верници го слават Богојавление – Водици

пред еден месец - Популарно - Македонија

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител.

Ренато Велковски го извади крстот од водите на Крива Река

Ренато Велковски го извади крстот од водите на Крива Река

пред еден месец - Либертас - Македонија

На денешниот празник, Богојавление-Водици во водите на Крива Река по Богојавленскиот крст скокнаа 30-тина верници, а најсреќниот кој го извади крстот од водите на реката беше Ренато Велковски.

Православните верници го слават Богојавление  Водици

Православните верници го слават Богојавление - Водици

пред еден месец - Скопје Инфо - Без катеторија

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление - Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител.

Времеплов
x