20
Во Охрид крстот го фати Иван Лотевски

Во Охрид крстот го фати Иван Лотевски

пред еден месец - Алфа - Македонија

Дваесет и седум годишниот варошанец Иван Лотески кој за големиот христијански празник Богојавление се капи од своја 5 годишна...

Илјадници домашни и странски туристи во Охрид и Струга за Водици

Илјадници домашни и странски туристи во Охрид и Струга за Водици

пред еден месец - 24 вести - Македонија

Иван Лотески од Варош е среќниот фаќач на крст во Охрид. Тој беше најбрз од 350 те верници кои утринава запливаа во осветеното Охридско езеро.

Православните верници го слават Богојавление  Водици

Православните верници го слават Богојавление - Водици

пред еден месец - 24 вести - Македонија

Скопје денеска живее во духот на големиот христијански празник – Водици. Денот кога Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан, според христијанското предание.

Иван Лотески од Охрид и Томче Голабоски од Струга најсреќни за Водици

Иван Лотески од Охрид и Томче Голабоски од Струга најсреќни за Водици

пред еден месец - Сител - Македонија

Embedded video for Иван Лотески од Охрид и Томче Голабоски од Струга најсреќни за Водици Најмасовната црковно народна манифестација Богојавлениe Водици во Балканскиот Ерусалим и оваа година привлече огромен број на посетители .

Христијаните низ Македонија го одбележија празникот Богојавление Водици  Крстот во Скопје го фати Даниел Дончевски

Христијаните низ Македонија го одбележија празникот Богојавление Водици - Крстот во Скопје го фати Даниел Дончевски

пред еден месец - Сител - Македонија

Embedded video for Христијаните низ Македонија го одбележија празникот Богојавление Водици - Крстот во Скопје го фати Даниел Дончевски По петти пат Даниел Дончевски од населба Маџари го извлече крстот од водите на Вардар.

Богојавление  Водици денот кога водите стануваат лековити

Богојавление – Водици, денот кога водите стануваат лековити

пред еден месец - MK News - Живот

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 јануари. Денеска е Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници.

Фрлањето на крстот за Богојавление  Водици вековна традиција кај православниот македонски народ

Фрлањето на крстот за Богојавление – Водици, вековна традиција кај православниот македонски народ

пред еден месец - MK News - Живот

Богојавление денеска го слават и Руската , Украинската и Српската православна црква. Останатите цркви пак, кои се водат по Григоријанскиот календар, како Грчката, Бугарската и Вселенската Патријарпија, водици го одбележаа на 6 јануари.

Православните верници го слават Богојавление  Водици

Православните верници го слават Богојавление – Водици

пред еден месец - MK News - Живот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител.

Иван Лотески од Варош го фати Чесниот крст во Охридското Езеро

Иван Лотески од Варош го фати Чесниот крст во Охридското Езеро

пред еден месец - MK News - Македонија

Иван Лотески од охридската населба Варош од беше најсреќниот меѓу неколкуте стотини верници кои денеска скокаа по Чесниот крст што во осветените води на Охридското Езеро го положи митрополитот на Дебарско-кичевската епархија, владиката Тимотеј.

Даниел Дончевски по петти пат го фати крстот во Скопје

Даниел Дончевски по петти пат го фати крстот во Скопје

пред еден месец - MK News - Македонија

Даниел Дончевски од Ченто по петти пат го фати Светиот крст во водите на реката Вардар што денеска напладне од мостот „Слобода“ кај „Холидеј ин“ го положи архиепископот охридски и македонски г.

ВОДИЦИ ВО ТИКВЕШИЈАТА На денешен ден ги бањале зетовците и машките први деца

ВОДИЦИ ВО ТИКВЕШИЈАТА: На денешен ден ги бањале зетовците и машките први деца

пред еден месец - Infomax - Македонија

„Водици“ или „Богојавление“ е денот на кој според христијанското предание Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во...

Заев на Водици во Струга Стружани се пример за соживот и гостопримство

Заев на Водици во Струга: Стружани се пример за соживот и гостопримство

пред еден месец - Вечер - Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денес присуствуваше на чествувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици во Струга.

Даниел Дончевски го фати крстот во Скопје

Даниел Дончевски го фати крстот во Скопје

пред еден месец - Алфа - Македонија

Даниел Дончевски од Скопје беше најсреќниот од 150-те верници кои се фрлија по крстот во осветените води на Вардар во Скопје.

Заев на Водици во Струга Стружани се пример за соживот и гостопримство

Заев на Водици во Струга: Стружани се пример за соживот и гостопримство

пред еден месец - Весник - Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денес присуствуваше на чествувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици во Струга.

Заев на Водици во Струга Стружани се пример за соживот и гостопримство

Заев на Водици во Струга: Стружани се пример за соживот и гостопримство

пред еден месец - Макфакс - Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денес присуствуваше на чествувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици во Струга.

Иван Лотески од Варош го фати чесниот крст во Охридското езеро

Иван Лотески од Варош го фати чесниот крст во Охридското езеро

пред еден месец - Канал 5 - Македонија

Тој беше највешт меѓу стотиците  капачи  во трката во ладните езерски води на температура од 7 степени Целзиусови. Лотески...

Даниел Дончевски по петти пат го фати крстот во Скопје

Даниел Дончевски по петти пат го фати крстот во Скопје

пред еден месец - Канал 5 - Македонија

На овој ден синот Божји бил крстен во реката Јордан. Од тогаш крштевањето значи духовно раѓање, почеток на човековото живеење во верата.

Заев на Водици во Струга Стружани се пример за соживот и гостопримство

Заев на Водици во Струга: Стружани се пример за соживот и гостопримство

пред еден месец - A1on - Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денес присуствуваше на чествувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици во Струга.

Крстот во Скопје по петти пат во рацете на Даниел од Ченто

пред еден месец - Фама - Македонија

Крстот кој поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан го положи, од водите на Вардар по петти пат го извади Даниел Дончевски од скопската населба Ченто.

Бог се јави: Даниел од Ченто го фати крстот во Скопје

пред еден месец - ТВ Нова - Македонија

Несекојдевен настан во Скопје, а по повод христијанскиот празник водици..  Даниел од чеснто  петти пат  фати крстот во Вардар.

Дончевски Го фаќам крстот по петти пат и сфаќам дека ова не е случајно секогаш ми носи среќа

Дончевски: Го фаќам крстот по петти пат и сфаќам дека ова не е случајно, секогаш ми носи среќа

пред еден месец - Скопје Инфо - Без катеторија

Дваесет и осумгодишниот Даниел Дончевски од скопската населба Маџари денеска беше најсреќен од сите 150 верници кои се фрлија по крстот во осветените води на реката Вардар во центарот на Скопје.

Даниел Дончевски по петти пат го фати светиот крст во Скопје

Даниел Дончевски по петти пат го фати светиот крст во Скопје

пред еден месец - Канал 77 - Македонија

Даниел Дончевски од Ченто по петти пат го фати Светиот крст во водите на реката Вардар што денеска напладне од мостот „Слобода“ го положи архиепископот охридски и македонски г.

Даниел Дончевски по петти пат го фати Светиот крст во Скопје

Даниел Дончевски по петти пат го фати Светиот крст во Скопје

пред еден месец - Алфа - Македонија

Даниел Дончевски од Ченто по петти пат го фати Светиот крст во водите на реката Вардар што денеска напладне од мостот „Слобода“ кај „Холидеј ин“ го положи архиепископот охридски и македонски г.

Дончевски Го фаќам крстот секоја парна година

Дончевски: Го фаќам крстот секоја парна година

пред еден месец - Весник - Македонија

Дваесет и осумгодишниот Даниел Дончевски од скопската населба Маџари денеска беше најсреќен од сите 150 верници кои се фрлија по крстот во осветените води на реката Вардар во центарот на Скопје.

Дончевски Го фаќам крстот секоја парна година

Дончевски: Го фаќам крстот секоја парна година

пред еден месец - Вечер - Македонија

Дваесет и осумгодишниот Даниел Дончевски од скопската населба Маџари денеска беше најсреќен од сите 150 верници кои се фрлија по крстот во осветените води на реката Вардар во центарот на Скопје.

Дончевски Го фаќам крстот секоја парна година

Дончевски: Го фаќам крстот секоја парна година

пред еден месец - Макфакс - Македонија

Дваесет и осумгодишниот Даниел Дончевски од скопската населба Маџари денеска беше најсреќен од сите 150 верници кои се фрлија по крстот во осветените води на реката Вардар во центарот на Скопје.

Дошол од Холандија за Водици  Томче го фати крстот во Струга

Дошол од Холандија за Водици - Томче го фати крстот во Струга

пред еден месец - Прес 24 - Македонија

Томче од Струга имаше среќа да го фати крстот во Струга. Тој специјално за големиот празник Богојавление-Водици пристигнал во Струга од Холандија.

Даниел Дончевски по петти пат го фати светиот крст во Скопје

Даниел Дончевски по петти пат го фати светиот крст во Скопје

пред еден месец - Популарно - Македонија

Даниел Дончевски од Ченто по петти пат го фати Светиот крст во водите на реката Вардар што денеска напладне од мостот „Слобода“ кај „Холидеј ин“ го положи архиепископот охридски и македонски г.

Попрскување со вода играње оро  интересни обичаи за Богојавление Водици во останатите земји

Попрскување со вода, играње оро - интересни обичаи за Богојавление-Водици во останатите земји

пред еден месец - Прес 24 - Свет

Богојавление денеска го слават  и Руската , Украинската и Српската православна црква. Останатите цркви пак, кои се водат по Григоријанскиот календар, како Грчката, Бугарската и Вселенската Патријарпија, водици го одбележаа на 6 јануари.

МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ Присутните на церемонијата за одбележување на Водици со порака

МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ: Присутните на церемонијата за одбележување на Водици со порака!

пред еден месец - Infomax - Македонија

На одбележувањето на празникот Богојавление- Водици во Скопје, на кејот на реката Вардар се развеа транспарент „Македонија на Македонците“.

Времеплов
x