20
Турската авијација бомбардираше аеродром  преку кој САД испорачуваше оружје на Курдите

Турската авијација бомбардираше аеродром, преку кој САД испорачуваше оружје на Курдите

пред еден месец - Фаланга - Свет

Турската авијација нанесе удари по аеродромот во северозападна Сирија, кој беше користен од САД за испорака на оружје кон курдските вооружени формации, пријави „Hurriyet“, повикувајќи се на воени извори.

Турција најавува напад со копнени сили во Сирија

Турција најавува напад со копнени сили во Сирија

пред еден месец - Весник - Свет

Турските копнени воени сили утре ќе спроведат како што велат “нужни активност“ што ќе зависат од развојот на настаните во провинцијата Африн во Сирија, соопшти денеска премиерот на Турција, Бинали Јилдирим.

Турција најавува напад со копнени сили во Сирија

Турција најавува напад со копнени сили во Сирија

пред еден месец - Вечер - Свет

Турските копнени воени сили утре ќе спроведат како што велат “нужни активност“ што ќе зависат од развојот на настаните во провинцијата Африн во Сирија, соопшти денеска премиерот на Турција, Бинали Јилдирим.

Турција најавува напад со копнени сили во Сирија

Турција најавува напад со копнени сили во Сирија

пред еден месец - Макфакс - Свет

Турските копнени воени сили утре ќе спроведат како што велат “нужни активност“ што ќе зависат од развојот на настаните во провинцијата Африн во Сирија, соопшти денеска премиерот на Турција, Бинали Јилдирим.

Турција најави напад со копнени сили во Сирија

Турција најави напад со копнени сили во Сирија

пред еден месец - A1on - Балкан

Турските копнени воени сили утре ќе спроведат, како што велат, „неопходни активности“ што ќе зависат од развојот на настаните во провинцијата Африн во Сирија, соопшти денеска премиерот на Турција, Бинали Јилдирим.

По турскиот воздушен напад  Русија ја повлекува војската од Африн

По турскиот воздушен напад, Русија ја повлекува војската од Африн

пред еден месец - Вечер - Свет

Руското министерство за одбрана денеска соопшти дека ја повлекува војската распоредена во близина на сиријскиот град Африн, откако турските авиони извршија воздушен напад.

По турскиот воздушен напад  Русија ја повлекува војската од Африн

По турскиот воздушен напад, Русија ја повлекува војската од Африн

пред еден месец - Весник - Свет

Руското министерство за одбрана денеска соопшти дека ја повлекува војската распоредена во близина на сиријскиот град Африн, откако турските авиони извршија воздушен напад.

По турскиот воздушен напад  Русија ја повлекува војската од Африн

По турскиот воздушен напад, Русија ја повлекува војската од Африн

пред еден месец - Макфакс - Свет

Руското министерство за одбрана денеска соопшти дека ја повлекува војската распоредена во близина на сиријскиот град Африн, откако турските авиони извршија воздушен напад.

По турскиот воздушен напад  Русија ја повлекува војската од Африн

По турскиот воздушен напад, Русија ја повлекува војската од Африн

пред еден месец - A1on - Свет

Руското министерство за одбрана денеска соопшти дека ја повлекува војската распоредена во близина на сирискиот град Африн, откако турските авиони извршија воздушен напад.

Турција бомбардира цели во северозападна Сирија

Турција бомбардира цели во северозападна Сирија

пред еден месец - +Инфо - Свет

Турскиот премир Бинали Јилдирим денеска изјави дека турски авиони почнаа воздушна офанзива врз Африн, енклава на сириските Курди во северозападна Сирија.

Боздаг  Турската армија ќе се повлече од Африн по завршување на операцијата

Боздаг: Турската армија ќе се повлече од Африн по завршување на операцијата

пред еден месец - 24 вести - Свет

Турската армија ќе го напушти сирискиот реон Африн по завршување на операцијата, што почна денеска, изјави турскиот вицепремиер Бекир Боздаг.

Турција најави напад со копнени сили во Сирија

пред еден месец - Либертас - Свет

Турските копнени воени сили утре ќе спроведат, како што велат, „неопходни активности“ што ќе зависат од развојот на настаните во провинцијата Африн во Сирија, соопшти денеска премиерот на Турција, Бинали Јилдирим.

Турски воени авиони бомбардираат цели во северозападна Сирија

Турски воени авиони бомбардираат цели во северозападна Сирија

пред еден месец - 24 вести - Свет

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска изјави дека турски авиони почнаа воздушна офанзива врз Африн, енклава на сириските Курди во северозападна Сирија.

Турција започна акција против сириските Курди

Турција започна акција против сириските Курди

пред еден месец - Весник - Свет

Турската армија објави дека извела нови удари врз цели на курдската милиција „Единици за заштита на народот (YPG)“ во северна Сирија.

Турција започна акција против сириските Курди

Турција започна акција против сириските Курди

пред еден месец - Вечер - Свет

Турската армија објави дека извела нови удари врз цели на курдската милиција „Единици за заштита на народот (YPG)“ во северна Сирија.

Турција почна воздушна офанзива во Сирија

Турција почна воздушна офанзива во Сирија

пред еден месец - Канал 5 - Свет

Војската се обидува да ги сузбие  курдските војници  од регионот Африн, што е под нивна контрола  од 2012 година. Некои од овие борци им  помогнаа на САД да се справи со терористите од Исламската  држава.

Турција започна акција против сириските Курди

Турција започна акција против сириските Курди

пред еден месец - Макфакс - Свет

Турската армија објави дека извела нови удари врз цели на курдската милиција „Единици за заштита на народот (YPG)“ во северна Сирија.

Турција започна акција против сириските Курди

Турција започна акција против сириските Курди

пред еден месец - A1on - Балкан

Турската армија објави дека извела нови удари врз цели на курдската милиција „Единици за заштита на народот (YPG)“ во северна Сирија.

Почна воената операција во Африн

Почна воената операција во Африн

пред еден месец - +Инфо - Свет

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека во сирискиот регион Африн, кој е под контрола на Курдите, почна воена операција откако турската армија извршти трансгранично гранатирање.

Турција започна воена операција во регионот Африн

Турција започна воена операција во регионот Африн

пред еден месец - Нова ТВ - Свет

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека во сирискиот регион Африн, кој е под контрола на Курдите, денеска започнала воена операција откако турската армија извршти трансгранично гранатирање.

Турција започна акција против сириските Курди

Турција започна акција против сириските Курди

пред еден месец - Либертас - Свет

Турската армија објави дека извела нови удари врз цели на курдската милиција „Единици за заштита на народот (YPG)“ во северна Сирија.

Сирија и се закани на Турција  Ќе го срушиме секој ваш авион

Сирија и се закани на Турција: Ќе го срушиме секој ваш авион

пред еден месец - Фаланга - Без катеторија

Сирија соопшти дека нејзините воздухопловни сили се подготвени да ја бранат територијат аод нападите на Турција и ја предупредија Анкара дека ќе им го соборат секој авион кој ќе ја премине границата.

Турција испрати специјални единици кон границата со Сирија

Турција испрати специјални единици кон границата со Сирија

пред еден месец - Алфа - Балкан

Турската армија испрати специјални единици во округот Хатаи, кој граничи со Сирија. Турската армија испрати специјални единици во округот Хатаи, кој граничи со Сирија.

Турција почна со гранатирање на курдската енклава Африн во Сирија

Турција почна со гранатирање на курдската енклава Африн во Сирија

пред еден месец - Либертас - Свет

Турската артилерија денеска почна со гранатирање на регионот Африн во северозападна Сирија, со што Анкара и официјално ја почна кампањата против курдската милиција во ова подрачје, јавуваат светските агенции.

Времеплов
x