20
Федерер без проблеми обезбеди четврт финале на Австралија Опен

Федерер без проблеми обезбеди четврт-финале на Австралија Опен

пред еден месец - Дерби - Тенис

Роџер Федерер кој е бранител на титулата овогодинешниот прв Грен Слем турнир сезонава, Австралија Опен без никакви проблеми успеа да го победи Мартон Фусович од Унгарија, со резултат од 3:0 (6:4, 7:6/3, 6:2).

АО Бранителот на трофејот Федерер избори четвртфинале

АО: Бранителот на трофејот Федерер избори четвртфинале

пред еден месец - Канал 5 - Тенис

Само во вториот сет Швајцарецот имаше мали проблеми, но победи на тај-брејк со 7:6 (7:3), а во останатите два беше 6:4 и 6:2.

АО Бранителот на трофејот Федерер избори четвртфинале

АО: Бранителот на трофејот Федерер избори четвртфинале

пред еден месец - +Инфо - Спорт

Актуелниот шампион на Австралија опен, Роџер Федерер се пласира помеѓу осумте најдобри, откако утрово го победи Унгарецот Мартин Фучович со 3-0.

Фусович го намачи Федерер Бердих експресно против Фоњини

Фусович го намачи Федерер, Бердих експресно против Фоњини

пред еден месец - Top Sport - Спорт

Роџер Федерер се пласираше во четврт-финалето на Австралија опен, откако во три сета (6:4, 7:6, 6:2) го доби дуелот со Мартон Фусович.

Федерер е најстариот четвртфиналист на АО во последните 40 години

Федерер е најстариот четвртфиналист на АО во последните 40 години

пред еден месец - Кајгана - Тенис

Роџер Федерер, еден од најдобрите тенисери на светот, влезе во историјата на турнирот Аустралија Опен со победата над Мартон Фусович во осминафиналето од Аутралијан Опен.

Мекинро Федерер е златната кокошка на тенисот

Мекинро: Федерер е „златната кокошка“ на тенисот

пред еден месец - Дерби - Тенис

Џон Мекинро прв јавно ги прокоментира поплаките на Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал поради распоредот кој го прават организаторите на Австралија Опен, а според кој досега единствено Рожер Федерер имаше гарантирано место во вечерната програма.

АО Димитров го елиминира Киргиос

АО: Димитров го елиминира Киргиос

пред еден месец - Сител - Тенис

Бугарскиот тенисер Григор Димитров се пласира во четвртфиналето на турнирот во Мелбурн откако  3:1 во сетови (7-6, 7-6, 4-6, и 7-6) го елиминира домашниот тенисер Ник Киргиос.

Австралија опен Надал  Чилиќ и Едмунд  Димитров во четвртфиналето

Австралија опен: Надал – Чилиќ и Едмунд - Димитров во четвртфиналето

пред еден месец - Сител - Тенис

Светски тенисер број 1 Рафаел Надал по голема борба се пласира  во четвртфиналето на Австралија опен откако по четири часовен меч го победи Диего Шварцман од Аргентина.

Димитров преку Киргиос до место во четвртиналето

Димитров преку Киргиос до место во четвртиналето

пред еден месец - Канал 5 - Тенис

Димитров кој е трет носител во Мелбург, во меч од четвртата рунда во четири сета со 3:1 беше подобар од домашниот тенисер Ник Киргиос.

Три тај брејка Димитров го елиминира Кирјос

Три тај-брејка, Димитров го елиминира Кирјос

пред еден месец - Top Sport - Спорт

Бугаринот Григор Димитров преку австралиската надеж Ник Кирјос избори пласман во четврт-финалето на Гренд слемот во Мелбурн.

Гришо ги расплака кенгурите  го елиминира Киргиос

Гришо ги расплака „кенгурите", го елиминира Киргиос

пред еден месец - Sportmedia - Спорт

Во еден епски дуел, со три сета кои беа решени во тај-брејк, третиот тенисер на светот го победи адутот на Австралијците со 3:1 во сетови (7-6, 7-6, 4-6, и 7-6).

Надал по четири часа го совлада Шварцман за место во четвртиналето

Надал по четири часа го совлада Шварцман за место во четвртиналето

пред еден месец - Канал 5 - Тенис

Шпанецот одигра тежок меч кој траеше четири часа во дуелот против Диего Шварцман од Аргентина кој го доби со  3-1. Надал...

Австралија опен Надал по четири часа го совлада Шварцман за место во четвртиналето

Австралија опен: Надал по четири часа го совлада Шварцман за место во четвртиналето

пред еден месец - +Инфо - Спорт

Светски тенисер број 1 Рафаел Надал по голема борба се пласира во четвртфиналето на Австралија опен. Шпанецот одигра тежок меч кој траеше четири часа во дуелот против Диего Шварцман од Аргентина кој го доби со 3-1.

Дали организаторите на Аустралијан опен работат на штета на Ѓоковиќ

Дали организаторите на Аустралијан опен работат на штета на Ѓоковиќ?

пред еден месец - Кајгана - Тенис

Многу прашина се крена на Аустралијан Опен околу третманот што го добиваат некои играчи, особено кога се во прашање распоредите на термините и стадионите.

Надал по четири часовна битка до четвртфиналето во Мелбурн

Надал по четири часовна битка до четвртфиналето во Мелбурн

пред еден месец - Дерби - Тенис

Првиот тесенир на АТП листата, Рафаел Надал обезбеди пласман во четвртфиналето на првиот голем турнир во 2018 година Австралија Опен.

АО Четиричасовен маратон на Надал

АО: Четиричасовен маратон на Надал

пред еден месец - Сител - Тенис

Рафаел Надал се пласира  во 1/4 финалето на ОП на Австралија откако во тежок меч по четири часа игра го совлада Диего Шварцман со  3-1 (6:3, 6:7, 6:3, 6:3).

Шварцман се закани но Надал е во четвртфиналето по десетти пат

Шварцман се закани, но Надал е во четвртфиналето, по десетти пат!

пред еден месец - Sportmedia - Спорт

Најдобриот тенисер на светот ќе го игра јубилејното десетто четвртфинале во Австралија откако со (3-1) во сетови беше подобар од Аргентинецот Диего Шварцман.

Надал по четири часа го скрши Шварцман

Надал по четири часа го скрши Шварцман

пред еден месец - Top Sport - Спорт

Најдобриот тенисер во светот Рафаел Надал се пласира во четврт-финалето на Австралија опен откако успеа да го совлада со 3:1 (6:3, 6:7, 6:3, 6:3) Аргентинецот Диего Шварцман.

Федерер и Ѓоковиќ без проблеми до 1 8 финалето на АО

Федерер и Ѓоковиќ без проблеми до 1/8 финалето на АО

пред еден месец - Сител - Тенис

Швајцарецот, Роџер Федерер и Србинот, Новак Ѓоковиќ без големи проблеми го минаа 3.коло на Австралија Опен. Светскиот рекет...

Федерер експресно до осминафиналето

Федерер експресно до осминафиналето

пред еден месец - +Инфо - Спорт

Швајцарецот Роџер Федерер експресно ја мина и третата пречка на Австралија Опен. Светскиот рекет број два, со максимални 3-0 во сетови го совлада Французинот, Ришар Гаске.

Федерер експресно до осминафиналето

Федерер експресно до осминафиналето

пред еден месец - Канал 5 - Тенис

Светскиот рекет број два, со максимални 3-0 во сетови го совлада Французинот, Ришар Гаске. Федерер со само два загубени гема 6-2, го доби првиот сет, но во вториот сет имаше малку поголем отпор од противникот, па истиот го доби со 7-5.

Ѓоковиќ лесно се справи со Винолас

Ѓоковиќ лесно се справи со Винолас

пред еден месец - +Инфо - Спорт

Некогашниот најдобар светски тенисер Новак Ѓоковиќ, немаше потешкотии да ја мине третата рунда на Австралија Опен. Ѓоковиќ кој на првиот овогодишен Гренд слем е рангиран како 14-ти носител, во меч од 4.

Ѓоковиќ и Федерер супериорно до осминафиналето на Австралија Опен

Ѓоковиќ и Федерер супериорно до осминафиналето на Австралија Опен

пред еден месец - Дерби - Тенис

Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер прокнижија нови победи со што дојдоа до осминафиналето на првиот грен слем турнир во оваа година Австралија Опен.

Ѓоковиќ лесно се справи со Винолас

Ѓоковиќ лесно се справи со Винолас

пред еден месец - Канал 5 - Тенис

Ѓоковиќ кој на првиот овогодишен Гренд слем е рангиран како 14-ти носител, во меч од 4.коло во три сета го победи Алберто Рамос Винолас од Шпанија.

Чунг го елиминира Зверев

Чунг го елиминира Зверев

пред еден месец - +Инфо - Спорт

Кореанскиот тенисер Хиеон Чунг направи големо изненадување елиминирајќи го Александар Зверев од Австралија Опен. Чинг кој...

АО Ѓоковиќ победи и покрај повредата Кербер како воз преку Шарапова

АО: Ѓоковиќ победи и покрај повредата, Кербер како „воз“ преку Шарапова

пред еден месец - Top Sport - Спорт

Шесткратниот шампион Новак Ѓоковиќ влезе во четвртото коло на Австралија опен и покрај медицинската пауза која ги зголеми сомнежите околу неговата физичка подготвеност.

Австралија опен Чунг го елиминира Зверев

Австралија опен: Чунг го елиминира Зверев

пред еден месец - Канал 5 - Тенис

Чинг кој во моментов е 59-то рангиран тенисер во светото, во меч од четвртата рунда го совлада четвртиот носител на Гренд слемот во Мелбурн, Зверев со 3:2.

Чунг го шокираше Зверев Бердих во три сета го среди Дел Потро

Чунг го шокираше Зверев, Бердих во три сета го среди Дел Потро

пред еден месец - Дерби - Тенис

Корејскиот тенисер Хјоен Чунг го направи најпријатното изненадување досега на актуелниот Австралија Опен, победувајќи го во третото коло Александар Зверев со 3:2 во сетови.

Ноле го крена гласот Дајде бе луѓе па не сме животни во кафез

Ноле го крена гласот: Дајде бе луѓе, па не сме животни во кафез

пред еден месец - Македонски Спорт - Тенис

Новак Ѓоковиќ на свој начин ја критикуваше АТП организацијата и состојбите во светскиот професионален тенис Српскиот тенисер беше брутален кон АТП организацијата и состојбата во светскиот професионален тенис по најновите случувања во Мелбурн.

Федерер и Ѓоковиќ одговорија и на вториот предизвик Вавринка нокаутиран

Федерер и Ѓоковиќ одговорија и на вториот предизвик, Вавринка „нокаутиран“

пред еден месец - Дерби - Тенис

Бранителот на пехарот, Рожер Федерер и еден од кандидатите за трофејот, Новак Ѓоковиќ одговорија на новите предизвици и се пласираа во третото коло на Австралија Опен.

Времеплов
x