20
Протести на 4 февруари во Атина со порака Македонија е грчка

Протести на 4 февруари во Атина со порака „Македонија е грчка“

пред еден месец - Весник - Македонија

Грчки невладини организации во недела повторно најавуваат протест против името Македонија. На социјалните мрежи се појавија повици, за граѓаните да излезат на улиците во Атина, на 4 феврурари, каде ќе се одржи протестот.

Протести на 4 февруари во Атина со порака Македонија е грчка

Протести на 4. февруари во Атина со порака „Македонија е грчка“

пред еден месец - A1on - Балкан

Грчки невладини организации во недела повторно најавуваат протест против името Македонија. На социјалните мрежи се појавија повици, за граѓаните да излезат на улиците во Атина, на 4.

Протести на 4 февруари во Атина со порака Македонија е грчка

Протести на 4 февруари во Атина со порака „Македонија е грчка“

пред еден месец - Вечер - Македонија

Грчки невладини организации во недела повторно најавуваат протест против името Македонија. На социјалните мрежи се појавија повици, за граѓаните да излезат на улиците во Атина, на 4 феврурари, каде ќе се одржи протестот.

Протести на 4 февруари во Атина со порака Македонија е грчка

Протести на 4 февруари во Атина со порака „Македонија е грчка“

пред еден месец - Макфакс - Македонија

Грчки невладини организации во недела повторно најавуваат протест против името Македониј. На социјалните мрежи се појавија повици, за граѓаните да излезат на улиците во Атина, на 4 феврурари, каде ќе се одржи протестот.

Грција најавува нови протести со порака Македонија е грчка

Грција најавува нови протести со порака „Македонија е грчка“

пред еден месец - Прес 24 - Македонија

Грчки невладини организации во недела повторно најавуваат протест против името Македонија. Се појавуваат повици на социјалните мрежи да се соберат граѓаните на 4.

И во Атина протест под мотото Македонија е грчка

И во Атина протест под мотото „Македонија е грчка“

пред еден месец - Сител - Македонија

По масовниот протест во Солун во неделата, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој пат во грчката престолнина.

Се крева цела Грција: По Солун и Атина на протест за името

пред еден месец - ТВ Нова - Без катеторија

По масовниот протест во Солун во неделата, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој пат во грчката престолнина.

И во Атина на 4 февруари ќе има протест за името Македонија

И во Атина на 4 февруари ќе има протест за името Македонија

пред еден месец - Канал 5 - Македонија

Преку социјалните мрежи и изјави во грчките медиуми, јавува дописникот на МИА од Атина, се упатува повик на 4 февруари, граѓаните да излезат во центарот на Атина во рамките на кампањата што започна под мотото „Македонија е грчка“.

И во Атина на 4 февруари ќе има протест за името Македонија

И во Атина на 4 февруари ќе има протест за името Македонија

пред еден месец - +Инфо - Македонија

По масовниот протест во Солун во неделата, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој пат во грчката престолнина.

И во Атина на 4 февруари ќе има протест за името Македонија

И во Атина на 4 февруари ќе има протест за името Македонија

пред еден месец - 24 вести - Македонија

По масовниот протест во Солун во неделата, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој пат во грчката престолнина.

И во Атина на 4 февруари ќе има протест за името Македонија

И во Атина на 4 февруари ќе има протест за името Македонија

пред еден месец - еМАГАЗИН - Македонија

По масовниот протест во Солун во неделата, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој пат во грчката престолнина.

По Солун протест за името Македонија ќе има и во Атина

По Солун, протест за името Македонија ќе има и во Атина

пред еден месец - Канал 77 - Балкан

По масовниот протест во Солун во неделата, грчките организации и здруженија повторно ќе протестираат, но овој пат во грчката престолнина.

По Солун протест и во Атина под мотото Македонија е грчка

По Солун, протест и во Атина под мотото „Македонија е грчка“

пред еден месец - Нова ТВ - Македонија

По протестот во Солун во неделата, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој пат во грчката престолнина.

И во Атина на 4 февруари ќе има протест за името Македонија

И во Атина на 4 февруари ќе има протест за името Македонија

пред еден месец - Либертас - Македонија

По масовниот протест во Солун во неделата, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој пат во грчката престолнина.

360˚ Македонците на шопинг викенд во Солун таму протести против Македонија  автомобилот на 360 Степени остана без регистарски таблички

360˚ Македонците на шопинг викенд во Солун, таму протести против Македонија – автомобилот на „360 Степени“ остана без регистарски таблички

пред еден месец - Либертас - Македонија

Обновениот преговарачки процес го обнови и отпорот кон решение. Противниците на компромисно име кое би го вклучувало терминот „Македонија“, во Солун го нападнаа дијалогот меѓу Скопје и Атина, но и автомобилот на „360 Степени“.

Опозицијата бара протестна нота за вчерашните масовни протести против Македонија во Солун  Владата гледа изолиран инцидент

Опозицијата бара протестна нота за вчерашните масовни протести против Македонија во Солун - Владата гледа изолиран инцидент

пред еден месец - Сител - Македонија

Embedded video for Опозицијата бара протестна нота за вчерашните масовни протести против Македонија во Солун - Владата гледа изолиран инцидент Осуда за политиките на нетрпени и омраза демонстирани на протестот во Солун искажува македоноското МНР.

СИРИЗА и Нова демократија со меѓусебни обвинувања

СИРИЗА и Нова демократија со меѓусебни обвинувања

пред еден месец - Канал 5 - Македонија

Но, денеска подеднакво се свежи пораките дека за нив Македонија е една и грчка и уште повеќе, дека евентуалниот компромис меѓу грчката власт и опозиција за егзистирањето на терминот Македонија во решението за името во моментов се чини невозможен.

Се анализираат предлозите на Нимиц

Се анализираат предлозите на Нимиц

пред еден месец - МТВ 1 - Македонија

По средбата на македонскиот премиер Зоран Заев со грчкиот колега Алексис Ципрас во среда во Давос, за десетина дена според грчкиот јавен сервис ЕРТ, се очекува и посетата на медијаторот Метју Нимиц на Скопје и на Атина.

Владата со осуда за вчерашниот митинг како изолиран инцидент СИРИЗА помирлива од ЕУ молк

Владата со осуда за вчерашниот митинг како изолиран инцидент, СИРИЗА помирлива, од ЕУ молк

пред еден месец - Алфа - Македонија

Македонското МНР го осуди вчерашниот митинг во Солун кој изобилуваше со националистичка и антимакедонска хистерија, како изолиран инцидент од поединци кои живеат во минатото.

Нимиц доаѓа во Скопје и Атина да слушне за предлозите што ги достави

пред еден месец - ТВ Нова - Македонија

Не стивнуваат реакциите во јавноста и во Грција и во Македонија по вчерашниот голем митинг во Солун за како што го нарекоа одбрана на Македонија.

МНР Палењето на знамето е изолиран инцидент од луѓе кои живеат во минатото

МНР: Палењето на знамето е изолиран инцидент од луѓе кои живеат во минатото

пред еден месец - Весник - Македонија

Владата на Република Македонија продолжува искрено да ги гради мерките на доверба со Република Грција со цел достоинствено да придонесеме кон решенија на отворените прашања во интерес на граѓаните на двете земји.

МНР Палењето на знамето е изолиран инцидент од луѓе кои живеат во минатото

МНР: Палењето на знамето е изолиран инцидент од луѓе кои живеат во минатото

пред еден месец - Вечер - Македонија

Владата на Република Македонија продолжува искрено да ги гради мерките на доверба со Република Грција со цел достоинствено да придонесеме кон решенија на отворените прашања во интерес на граѓаните на двете земји.

Македонија е воена закана за Грција

Македонија е „воена закана“ за Грција

пред еден месец - Весник - Македонија

Со образложение дека терминот „Македонија" е закана за грчките територии, доколку биде содржан во предлогот за решение за...

Македонија е воена закана за Грција

Македонија е „воена закана“ за Грција

пред еден месец - Вечер - Македонија

Со образложение дека терминот „Македонија" е закана за грчките територии, доколку биде содржан во предлогот за решение за...

Медијаторот Нимиц доаѓа во Скопје и во Атина

Медијаторот Нимиц доаѓа во Скопје и во Атина

пред еден месец - МТВ 1 - Македонија

По средбата на македонскиот премиер Зоран Заев со грчкиот колега Алексис Ципрас во среда во Давос, за десетина дена според грчкиот јавен сервис ЕРТ, се очекува и посетата на медијаторот Метју Нимиц на Скопје и на Атина.

Протести во Солун Компромисот како предавство

Протести во Солун: Компромисот како предавство

пред еден месец - DW - Македонија

Веста за неделните протести во Солун најде место во повеќе печатени медиуми на германски јазик. Спорот за името зачестено наоѓа место во анализите на водечките весници и на светските агенции.

Македонската воена закана за Грција

Македонската „воена закана“ за Грција

пред еден месец - Канал 5 - Македонија

Македонија веќе одреден период е во фокусот на грчката јавност по обновувањето на преговорите за решавање на спорот со името.

Македонската воена закана за Грција

Македонската „воена закана“ за Грција

пред еден месец - +Инфо - Македонија

Со образложение дека терминот „Македонија“ е закана за грчките територии, доколку биде содржан во предлогот за решение за...

Над 90 000 граѓани на вчерашниот протест во Солун за одбрана на името Македонија

Над 90.000 граѓани на вчерашниот протест во Солун „за одбрана на името Македонија“

пред еден месец - Прес 24 - Балкан

Вчерашниот собир во Солун за „одбрана на името Македонија“, на кој според грчката полиција присуствуваа околу 90.000 граѓани, го коментираат двете најголеми грчки партии.

Колку Македонија е воена закана за Грција

Колку Македонија е „воена закана“ за Грција

пред еден месец - еМАГАЗИН - Македонија

Со образложение дека терминот „Македонија“ е закана за грчките територии, доколку биде содржан во предлогот за решение за...

Времеплов
x