20
ЗОИ  Холандска доминација во брзо лизгање

ЗОИ: Холандска доминација во брзо лизгање

пред 5 дена - Сител - Спорт

И на ЗОИ во Пјонгчанг продолжува доминацијата на претставниците на Холандија во брзо лизгање. Најновото злато го освои Кјелд Нејс во дисциплината брзо лизгање на 1500 метри.

Нуис со прва титула на 1 500 метри брзо лизгање на ЗОИ 2018

Нуис со прва титула на 1.500 метри брзо лизгање на ЗОИ 2018

пред 5 дена - +Инфо - Спорт

Светскиот шампион Келд Нуис (Холандија) ја освои олимписката титула во дисциплината 1.500 метри брзо лизгање на Игрите во Пјонгчанг.

Нуис со прва титула на 1 500 метри брзо лизгање

Нуис со прва титула на 1.500 метри брзо лизгање

пред 5 дена - Канал 5 - Без катеторија

Дваесет и осум годишниот Нуис заврши за 1:44.01 минути и го заслужи златото во олимпиското деби. На второ место на 85 стотинки од секундата заврши друг Холанѓанец, Патрик Руст, кој се закити со сребреното одличје.

Времеплов
x