20
ЗОИ  Фонтана до злато за 22 сантиметри

ЗОИ: Фонтана до злато за 22 сантиметри!

пред 4 дена - Top Sport - Спорт

Италијанката Аријана Фонтана стигна до драматично злато на 500 метри брзо лизгање на кратки патеки откако домашната фаворитка Чои Мин-Џеонг беше дисквалификувана откако заврши како втора.

ЗОИ  Холандска доминација во брзо лизгање

ЗОИ: Холандска доминација во брзо лизгање

пред 4 дена - Сител - Спорт

И на ЗОИ во Пјонгчанг продолжува доминацијата на претставниците на Холандија во брзо лизгање. Најновото злато го освои Кјелд Нејс во дисциплината брзо лизгање на 1500 метри.

Нуис со прва титула на 1 500 метри брзо лизгање на ЗОИ 2018

Нуис со прва титула на 1.500 метри брзо лизгање на ЗОИ 2018

пред 4 дена - +Инфо - Спорт

Светскиот шампион Келд Нуис (Холандија) ја освои олимписката титула во дисциплината 1.500 метри брзо лизгање на Игрите во Пјонгчанг.

Нуис со прва титула на 1 500 метри брзо лизгање

Нуис со прва титула на 1.500 метри брзо лизгање

пред 4 дена - Канал 5 - Без катеторија

Дваесет и осум годишниот Нуис заврши за 1:44.01 минути и го заслужи златото во олимпиското деби. На второ место на 85 стотинки од секундата заврши друг Холанѓанец, Патрик Руст, кој се закити со сребреното одличје.

Лундби го освои златото во скијачки скокови

пред 5 дена - +Инфо - Спорт

Норвежанката Марен Лундби денеска на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг го освои златниот медал во скијачки скокови. Лундби во првата серија скокна 105,5 метри, во втората серија 110 метри со што го потврди златото.

ЗОИ 2018  Вист најдобра во историјата на брзото лизгање

ЗОИ 2018: Вист најдобра во историјата на брзото лизгање

пред 5 дена - Канал 5 - Без катеторија

За 31-годишната Вист ова е петто злато или вкупно десетти медал на олимписките игри. Таа влезе во историјата како единствена лизгачка која има двоцифрен број на медали.

ЗОИ 2018  Лундби го освои златото во скијачки скокови

ЗОИ 2018: Лундби го освои златото во скијачки скокови

Лундби во првата серија скокна 105,5 метри, во втората серија 110 метри со што го потврди златото. Скокот од 110 метри во финалната серија е најдолг оваа сезона во женска конкуренција.

пред 5 дена - 24 вести - Спорт

ЗОИ  Марен Лундби златна на ски скоковите

ЗОИ: Марен Лундби златна на ски скоковите

пред 5 дена - A1on - Спорт

Марен Лундби од Новершка со скокот од 110 метри, што е најдолг оваа сезона во женска конкуренција, стигна до златото во ски скокови на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

ЗОИ  Вист стигна до златото во брзо лизгање на 1 500 метри  нејзин 10  медал во кариерата

ЗОИ: Вист стигна до златото во брзо лизгање на 1.500 метри, нејзин 10. медал во кариерата

Ирен Вист од Холандија денеска го освои златниот медал во трката на 1.500 метри во брзо лизгање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

ЗОИ 2018  Фуркад го одбрани златото во потера

ЗОИ 2018: Фуркад го одбрани златото во потера

Францускиот бијатлонец Мартин Фуркад триумфираше денеска во потера на 12,5 километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг и го одбрани златото од Сочи од пред четири години.

Холанѓанката Вуст собори нови рекорди со златниот медал на 1500 метри

пред 5 дена - Дерби - Спорт

Холандската натпреварувачка во брзо лизгање, Ирин Вуст, денеска го освои златниот медал во трката на 1.500 метри, а истовремено влезе и во историјата на зимските олимпијади.

Историја за Ирен Вист од Холандија

Постојат добри шанси Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг да останат забележани како најстудените во историјата. Со температури во двоцифрен минус на скалата на Целзиус и со силни ветрови, организаторите веќе имаат проблеми.

ЗОИ 2018  Освојувачи на медали

ЗОИ 2018: Освојувачи на медали

пред 5 дена - Сител - Спорт

Третиот натпреварувачки ден на ЗОИ во Пјонгчанг донесе големи возбудувања, Германката Лаура Дахлмајер се закити и со второто олимписко злато на игрите во Пјонгчанг.

Вист најдобра во историјата на брзото лизгање на ЗОИ 2018

Холандската лизгачка Ирен Вист денеска на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг го освои златниот медал во трката на 1.500 метри.

Фуркад го одбрани златото од Сочи

пред 5 дена - Алфа - Спорт

Откако остана без трофеј во спринтот, Французинот, Франсоа Фуркад беше најбрз во биатлонската трка на 12,5 километри. Фуркад...

Триумф на Далмаер за историја

Германката Лаура Далмаер повторно успеа да се искачи на највисокото место на подиумот, овој пат таа беше најбрза во биатлонската трка на 10 километри.

Фуркад го одбрани златото во потера

ЗОИ 2018  Далмаер го освои второто злато и ги обедини титулите во спринт и потера

ЗОИ 2018: Далмаер го освои второто злато и ги обедини титулите во спринт и потера

Далмаер денеска триумфираше и во потера на десет километри, а во саботата стигна до првото злато во кариерата во спринт на 7,5 километри.

Далмаер го освои второто злато и ги обедини титулите во спринт и потера

Германката Лаура Далмаер го освои второто злато на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг и првпат во женска конкуренција ги обедини олимписките титули во спринт и потера.

ЗОИ  Портокалова инвазија на лизгалки  замрзнат  пекол  во сноубордот

ЗОИ: Портокалова инвазија на лизгалки, замрзнат „пекол“ во сноубордот

пред 5 дена - Top Sport - Спорт

Ирене Вуст го освои рекордниот 10-ти медал во брзо лизгање, откако донесе трета победа во три дисциплини за лизгачите од Холандија на ЗОИ во Пјонгчанг.

ЗОИ Пјонгчанг  Подвиг на Фуркад

ЗОИ Пјонгчанг: Подвиг на Фуркад

пред 6 дена - Top Sport - Спорт

Францускиот биатлонец Мартин Фуркад го освои златниот медал во потерата на 12,5 километри на ЗИмските олимписки игри во Пјонгчанг.

ЗОИ Пјонгчанг  Историска победа на Далмајер

ЗОИ Пјонгчанг: Историска победа на Далмајер

Германската бијатлонка Лаура Далмајер го освои златниот медал во потерата на 10 километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.