20
НОВИ ПРОБЛЕМИ Ветерот го одложи и слаломот

НОВИ ПРОБЛЕМИ: Ветерот го одложи и слаломот!

пред една недела - Sportmedia - Спорт

После машкиот спуст и женскиот велеслалом, ниту слаломот во женска конкуренција во Пјонгчанг не е одржан според планот...

ЗОИ 2018 Ветерот го одложи и женскиот слалом

ЗОИ 2018: Ветерот го одложи и женскиот слалом

пред една недела - Канал 5 - Без катеторија

Причина за тоа е силниот ветар. Почетокот на првата трка беше закажана за 10:15 часот по локално време, потоа беше преместен двапати за 15 минути.

ЗОИ Пјонгчанг Одложен женскиот слалом

ЗОИ Пјонгчанг: Одложен женскиот слалом

пред една недела - Top Sport - Спорт

Организаторите на трките во алпско скијање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг имаат големи проблеми со организацијата на натпреварите.

ЗОИ 2018 Хиршер победник во првата алпска дисциплина во Пјонгчанг

ЗОИ 2018: Хиршер победник во првата алпска дисциплина во Пјонгчанг

пред една недела - 24 вести - Спорт

Австриецот Марсел Хиршер го освои златниот медал во првата алпска дисциплина од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг - алпска комбинација.

ЗОИ 2018 Хиршер победник во првата алпска дисциплина во Пјогчанг

ЗОИ 2018: Хиршер победник во првата алпска дисциплина во Пјогчанг

пред една недела - Канал 5 - Без катеторија

Хиршер утрово извози солиден спуст, по што беше одличен во слаломот создавајќи недостижна предност (2:06.52 секунди) за конкурентите.

ЗОИ Пјонгчанг Хиршер златен во комбинација

ЗОИ Пјонгчанг: Хиршер „златен“ во комбинација

пред една недела - Top Sport - Спорт

Австриецот Марсел Хиршер се закити со златниот медал во алпска комбинација на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг и на тој начин дојде до својата прва олимписка титула во кариерата.

ЗОИ 2018 Хиршер победник во алпска комбинација

ЗОИ 2018: Хиршер победник во алпска комбинација

пред една недела - Сител - Спорт

Австрискиот скијач Марсел Хиршер го освои првиот олимписки медал во Пјонгчанг во алпските дисциплини. Воедно ова за него е и прв златен медал на Олимписките игри.

Лундби го освои златото во скијачки скокови

Лундби го освои златото во скијачки скокови

пред една недела - +Инфо - Спорт

Норвежанката Марен Лундби денеска на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг го освои златниот медал во скијачки скокови. Лундби во првата серија скокна 105,5 метри, во втората серија 110 метри со што го потврди златото.

ЗОИ 2018 Вист најдобра во историјата на брзото лизгање

ЗОИ 2018: Вист најдобра во историјата на брзото лизгање

пред една недела - Канал 5 - Без катеторија

За 31-годишната Вист ова е петто злато или вкупно десетти медал на олимписките игри. Таа влезе во историјата како единствена лизгачка која има двоцифрен број на медали.

ЗОИ 2018 Лундби го освои златото во скијачки скокови

ЗОИ 2018: Лундби го освои златото во скијачки скокови

пред една недела - Канал 5 - Без катеторија

Лундби во првата серија скокна 105,5 метри, во втората серија 110 метри со што го потврди златото. Скокот од 110 метри во финалната серија е најдолг оваа сезона во женска конкуренција.

ЗОИ 2018 Лундби го освои златото во скијачки скокови

ЗОИ 2018: Лундби го освои златото во скијачки скокови

пред една недела - 24 вести - Спорт

Норвежанката Марен Лундби денеска на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг го освои златниот медал во скијачки скокови. Лундби во првата серија скокна 105,5 метри, во втората серија 110 метри со што го потврди златото.

ЗОИ Марен Лундби златна на ски скоковите

ЗОИ: Марен Лундби златна на ски скоковите

пред една недела - A1on - Спорт

Марен Лундби од Новершка со скокот од 110 метри, што е најдолг оваа сезона во женска конкуренција, стигна до златото во ски скокови на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

ЗОИ Вист стигна до златото во брзо лизгање на 1 500 метри нејзин 10 медал во кариерата

ЗОИ: Вист стигна до златото во брзо лизгање на 1.500 метри, нејзин 10. медал во кариерата

пред една недела - A1on - Спорт

Ирен Вист од Холандија денеска го освои златниот медал во трката на 1.500 метри во брзо лизгање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Холанѓанката Вуст собори нови рекорди со златниот медал на 1500 метри

Холанѓанката Вуст собори нови рекорди со златниот медал на 1500 метри

пред една недела - Дерби - Спорт

Холандската натпреварувачка во брзо лизгање, Ирин Вуст, денеска го освои златниот медал во трката на 1.500 метри, а истовремено влезе и во историјата на зимските олимпијади.

Историја за Ирен Вист од Холандија

Историја за Ирен Вист од Холандија

пред една недела - 24 вести - Спорт

Постојат добри шанси Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг да останат забележани како најстудените во историјата. Со температури во двоцифрен минус на скалата на Целзиус и со силни ветрови, организаторите веќе имаат проблеми.

ЗОИ 2018 Освојувачи на медали

ЗОИ 2018: Освојувачи на медали

пред една недела - Сител - Спорт

Третиот натпреварувачки ден на ЗОИ во Пјонгчанг донесе големи возбудувања, Германката Лаура Дахлмајер се закити и со второто олимписко злато на игрите во Пјонгчанг.

Вист најдобра во историјата на брзото лизгање на ЗОИ 2018

Вист најдобра во историјата на брзото лизгање на ЗОИ 2018

пред една недела - +Инфо - Спорт

Холандската лизгачка Ирен Вист денеска на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг го освои златниот медал во трката на 1.500 метри.

Поради силен ветар одложен женскиот велеслалом

Поради силен ветар одложен женскиот велеслалом

пред една недела - Алфа - Спорт

Организаторот на Игрите се соочува со проблем околу одржувањето на трките во алпските дисциплини. Откако поради силен ветар...

ЗОИ Портокалова инвазија на лизгалки замрзнат пекол во сноубордот

ЗОИ: Портокалова инвазија на лизгалки, замрзнат „пекол“ во сноубордот

пред една недела - Top Sport - Спорт

Ирене Вуст го освои рекордниот 10-ти медал во брзо лизгање, откако донесе трета победа во три дисциплини за лизгачите од Холандија на ЗОИ во Пјонгчанг.

Времеплов
x