20
Заев на црвен тепих закрои лозје

Заев на црвен тепих закрои лозје

пред една недела - Репортер - Сцена

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев по повод празникот на винарите, Св. Трифун, денеска учествуваше во закројувањето на лозјата во Демир Капија.

Свети Трифун Владата најавува зголемени субвенции лозарите се жалат на ниските цени

Свети Трифун: Владата најавува зголемени субвенции, лозарите се жалат на ниските цени

пред една недела - Сител - Економија

Embedded video for Свети Трифун: Владата најавува зголемени субвенции, лозарите се жалат на ниските цени Државата ќе ги зголеми...

Владата најави повисоки субвенции  лозарите се жалат на цените

Владата најави повисоки субвенции - лозарите се жалат на цените

пред една недела - Прес 24 - Економија

Државата ќе ги зголеми субвенциите за  лозарите  кои имаат  помеѓу 1 и 10 хеткари лозови насади, дополнителна помош  од 12 илјади денари ќе добијат и они кои ќе ги обноват сортите, изјави денеска министерот Љупчо Николовски.

Премиерот Заев во посета на Тиквешијата Остануваме партнер на лозарите и за поголема откупна цена

Премиерот Заев во посета на Тиквешијата: Остануваме партнер на лозарите и за поголема откупна цена

пред една недела - Бриф - Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделие, Љупчо Николовски и...

Свети Трифун одбележан во Тиквешијата

Свети Трифун одбележан во Тиквешијата

пред една недела - Канал 5 - Македонија

Подобри временски услови,  поголема грижа од државата и навремено исплаќање на предаденото грозје очекуваат лозарите од Тиквешкиот регион кои денеска го одбележуваат заштитникот Св Трифун.

Заев ги закрои лозјата во Тиквешијата газејќи на црвен тепих

Заев ги закрои лозјата во Тиквешијата газејќи на црвен тепих

пред една недела - A1on - Македонија

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев по повод празникот на винарите, Св. Трифун, денеска учествуваше во закројувањето на лозјата во Демир Капија, а тоа го правеше газејќи на црвен тепих.

Премиерот Заев ги закрои лозјата во Тиквешијата според традиционалниот обичај

Премиерот Заев ги закрои лозјата во Тиквешијата според традиционалниот обичај

пред една недела - Бриф - Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделие, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска, по повод празникот на винарите, Св.

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св Трифун во Кавадарци

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

пред една недела - Сител - Македонија

Претседателот Ѓорге Иванов по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ денеска присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци.

Закроена виновата лоза надеж за плодна година и добро вино

Закроена виновата лоза- надеж за плодна година и добро вино

пред една недела - МТВ 1 - Македонија

Македонските лозари го прославија празникот Свети Трифун. Ден кога се закројуваат лозите и се пие вино. Празникот на лозарите е празник на верба во плоден род и добро вино.

 Свети Трифун  ден на лозарите

„Свети Трифун“ – ден на лозарите

пред една недела - 24 вести - Македонија

Новата лозарска сезона започна со старите проблеми, неисплатените пари за предаденото грозје. Лозарите од Тикевишијата денеска симболично ги закроија лозјата, оти дождливото време не им дозволи да влезат меѓу лозовите насади.

Премиерот Заев ги закрои лозјата во Тиквешијата според традиционалниот обичај

Премиерот Заев ги закрои лозјата во Тиквешијата според традиционалниот обичај

пред една недела - Канал 5 - Македонија

Според соопштението на Владата , традиционално, по повод денешниот празник, премиерот Заев учествуваше во закројување на...

Празнуваме Св Трифун  што ќе се случи ако на денешен ден врне дожд

Празнуваме Св. Трифун - што ќе се случи ако на денешен ден врне дожд

пред една недела - Прес 24 - Македонија

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 февруари. Денеска е Св. маченик Трифун. Се родил околу 225 година во селото Комсада, во римската малоазиска провинција Фригија.

Премиерот Заев во посета на Тиквешијата Остануваме партнер на лозарите и за поголема откупна цена

Премиерот Заев во посета на Тиквешијата: Остануваме партнер на лозарите и за поголема откупна цена

пред една недела - Канал 5 - Македонија

Според соопштението од Владата , премиерот Заев во Кавадарци, заедно со Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов,...

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св Трифун во Кавадарци

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

пред една недела - Вечер - Македонија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци.

Свети Трифун одбележан во Тиквешијата

Свети Трифун одбележан во Тиквешијата

пред една недела - Канал 5 - Македонија

Се пожалија на ниски откупни цени,  а се поголеми давачки за производство. Според надлежните завршена е исплатата на субвенции за предадено грозје .

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св Трифун во Кавадарци

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

пред една недела - Макфакс - Македонија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци.

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св Трифун во Кавадарци

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

пред една недела - Канал 5 - Македонија

На градскиот плоштад, претседателот Иванов со градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев и митрополитот повардарски Агатангел симболично ги закроија виновите лози и упатија желби за родна година.

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Свети Трифун во Кавадарци

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Свети Трифун во Кавадарци

пред една недела - Прес 24 - Македонија

Претседателот Ѓорге Иванов по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ денеска присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци.

Николовски во Неготино презентира мерки за подобрување на состојбите во земјоделството

Николовски во Неготино презентира мерки за подобрување на состојбите во земјоделството

пред една недела - +Инфо - Економија

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во Неготино ги соопшти новите мерки и политики на Владата за земјоделците.

Традиционално закројување на лозјата на Тиквеш

Традиционално закројување на лозјата на „Тиквеш“

пред една недела - Вечер - Македонија

Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор и менаџментот,...

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св Трифун во Кавадарци

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

пред една недела - Пулс 24 - Македонија

Претседателот Ѓорге Иванов по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ денеска присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци.

Традиционално закројување на лозјата на Тиквеш

Традиционално закројување на лозјата на „Тиквеш“

пред една недела - Макфакс - Македонија

Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор и менаџментот,...

Николовски Повеќе мерки за подобрување на состојбите во земјоделството

Николовски: Повеќе мерки за подобрување на состојбите во земјоделството

пред една недела - Прес 24 - Економија

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во Неготино ги соопшти новите мерки и политики на Владата за земјоделците.

Иванов на одбележување на празникот Св Трифун во Кавадарци

Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

пред една недела - A1on - Македонија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци.

Заев Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата

Заев: Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата

пред една недела - Прес 24 - Економија

Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата, рече премиерот Зоран Заев во Неготино, по средбата со...

Во чест на Свети Трифун се закројаа лозјата на Тиквеш

Во чест на Свети Трифун се закројаа лозјата на „Тиквеш“

пред една недела - +Инфо - Економија

Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор и менаџментот,...

Заев им нуди партнерски однос на земјоделците

Заев им нуди партнерски однос на земјоделците

пред една недела - +Инфо - Економија

Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата, рече премиерот Зоран Заев во Неготино, по средбата со...

Заев Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата

Заев: Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата

пред една недела - A1on - Економија

Ги охрабрувам земјоделците да сметаат на партнерството во Владата, рече премиерот Зоран Заев во Неготино, по средбата со...

Во чест на Св Трифун се закројаа лозјата на Тиквеш

Во чест на Св. Трифун се закројаа лозјата на „Тиквеш“

пред една недела - еМАГАЗИН - Без катеторија

Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор и менаџментот,...

Народни обичаи за Св Трифун

Народни обичаи за Св. Трифун

пред една недела - Репортер - Живот

Денес, 14 февруари, се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Трифун е момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекувал царската ќерка Гордана која не можел да ја излекува ниеден лекар во империјата.

Времеплов
x