20
ОФИЦИЈАЛНО СТАПИ НА СИЛА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА Од денес почнува спроведувањето на договорот за добрососедство со Бугарија

ОФИЦИЈАЛНО СТАПИ НА СИЛА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА: Од денес почнува спроведувањето на договорот за добрососедство со Бугарија

пред една недела - Infomax - Македонија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров и неговата бугарска колешка Екатерина Захариева,...

ПОДЕМ Македонските преговарачи јавно да кажат со каков став настапуваат во разговорите за името

ПОДЕМ: Македонските преговарачи јавно да кажат со каков став настапуваат во разговорите за името

пред една недела - Вечер - Македонија

Партијата на обединети демократи на Македонија (ПОДЕМ) преку соопштение ја повикува македонската преговарачка страна во спорот...

ПОДЕМ Македонските преговарачи јавно да кажат со каков став настапуваат во разговорите за името

ПОДЕМ: Македонските преговарачи јавно да кажат со каков став настапуваат во разговорите за името

пред една недела - Макфакс - Македонија

Партијата на обединети демократи на Македонија (ПОДЕМ) преку соопштение ја повикува македонската преговарачка страна во спорот...

Започнува спроведувањето на Договорот со Бугарија

Започнува спроведувањето на Договорот со Бугарија

пред една недела - Сител - Македонија

Embedded video for Започнува спроведувањето на Договорот со Бугарија Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија стапува во сила.

Димитров се сретна со Радев  Борисов и Захариева

Димитров се сретна со Радев , Борисов и Захариева

пред една недела - Канал 5 - Македонија

Министрите за надворешни работи на двете земји, Димитров и Захариева, во присуство на премиерот Борисов, ги разменија ратификациските...

Стапува на сила договорот со Бугарија

Стапува на сила договорот со Бугарија

пред една недела - Алфа - Македонија

Oд денеска стапи на сила договорот со Бугарија. O д денеска стапи на сила договорот со Бугарија. Во Софија министрите за...

Димитров на работна посета во Бугарија  Договорот за добрососедство стапи на сила

Димитров на работна посета во Бугарија - Договорот за добрососедство стапи на сила

пред една недела - Прес 24 - Македонија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска во Софија, во рамките на работната посета...

ПОДЕМ Решението за името на смее да значи изневерување на македонскиот народ

ПОДЕМ: Решението за името на смее да значи изневерување на македонскиот народ

пред една недела - A1on - Македонија

„Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ ја повикува македонската преговарачка страна во спорот со името,...

Официјално стапи во сила Договорот за добрососедство со Бугарија

Официјално стапи во сила Договорот за добрососедство со Бугарија

пред една недела - Вечер - Македонија

Министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Никола Димитров и Екатерина Захариева, денеска во бугарската престолнина...

Официјално стапи во сила Договорот за добрососедство со Бугарија

Официјално стапи во сила Договорот за добрососедство со Бугарија

пред една недела - Макфакс - Македонија

Министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Никола Димитров и Екатерина Захариева денеска во бугарската престолнина...

Стапи во сила Договорот со Бугарија  Ако правиме транспортни коридори Балканот ќе стане бајка

Стапи во сила Договорот со Бугарија - Ако правиме транспортни коридори, Балканот ќе стане бајка

пред една недела - Вечер - Македонија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров и неговата бугарска колешка Екатерина Захариева денеска...

Стапи во сила Договорот за пријателство добрососедство и соработка со Бугарија

Стапи во сила Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија

пред една недела - MK News - Македонија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров и неговата бугарска колешка Екатерина Захариева денеска...

Грчките медиуми откриваат каде и кога повторно ќе се сретнат Коѕијас и Димитров

Грчките медиуми откриваат каде и кога повторно ќе се сретнат Коѕијас и Димитров

пред една недела - Прес 24 - Македонија

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас  и тоа во следните два дена во Софија.

Заев Преговорите за името влегоа во сериозна фаза

Заев: Преговорите за името влегоа во сериозна фаза

пред една недела - Прес 24 - Македонија

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино.

Стапи во сила Договорот за пријателство добрососедство и соработка со Бугарија

Стапи во сила Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија

пред една недела - Сител - Македонија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров и неговата бугарска колешка Екатерина Захариева денеска...

Борисов стиска палци за да се реши спорот меѓу Македонија и Грција

Борисов стиска палци за да се реши спорот меѓу Македонија и Грција

пред една недела - +Инфо - Македонија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров и неговата бугарска колешка Екатерина Захариева,...

Договорот за пријателство добрососедство и соработка со Бугарија стапи во сила

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија стапи во сила

пред една недела - Бриф - Македонија

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Бугарија, Никола Димитров и Екатерина Захариева, во присуство на премиерот...

Заев Имаме договор за три од седум точки во преговорите со Грција

Заев: Имаме договор за три од седум точки во преговорите со Грција

пред една недела - Сител - Македонија

Embedded video for Заев: Имаме договор за три од седум точки во преговорите со Грција Владата неоткрива детали од последната...

Речиси половина од точките по кои се преговарало за спорот со името биле затворени

Речиси половина од точките по кои се преговарало за спорот со името биле затворени

пред една недела - Алфа - Македонија

Од првичните седум појдовни позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите имало во три од нив, но немало да изнесуваат детали од процесот, за како што нагласи, да не излезе дека се преговарало преку медиумите.

Анализа на Kанал 5  Kои се прашањата што остануваат на преговарачката маса

Анализа на Kанал 5 : Kои се прашањата што остануваат на преговарачката маса ?

пред една недела - Канал 5 - Македонија

Што во спорот со Грција се смета за затворено прашање, што се уште е предмет на преговори и кој би можел да биде компомисот.

Стапи во сила Договорот за пријателство добрососедство и соработка со Бугарија

Стапи во сила Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија

пред една недела - Прес 24 - Македонија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров и неговата бугарска колешка Екатерина Захариева денеска...

Димитров на средби со Борисов и Захариева во Софија

Димитров на средби со Борисов и Захариева во Софија

пред една недела - Канал 5 - Македонија

Беше потпишан протокол за размена на ратификациските документи, со што и официјално во сила стапува Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји.

Стапи во сила Договорот за пријателство добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија

Стапи во сила Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија

пред една недела - A1on - Македонија

Министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Никола Димитров и Екатерина Захариева соопштија дека го потпишаа...

Стапи во сила Договорот за пријателство добрососедство и соработка со Бугарија

Стапи во сила Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија

пред една недела - еМАГАЗИН - Свет

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров и неговата бугарска колешка Екатерина Захариева денеска...

Заев Приближување за три од вкупно седум точки во преговорите за името

Заев: Приближување за три, од вкупно седум точки во преговорите за името

пред една недела - Вечер - Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека во преговорите околу спорот за името со Грција има позитивно придвижување за три од вкупно седум точки за кои се разговара.

Заев Приближување за три од вкупно седум точки во преговорите за името

Заев: Приближување за три, од вкупно седум точки во преговорите за името

пред една недела - Макфакс - Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека во преговорите околу спорот за името со Грција има позитивно придвижување за три од вкупно седум точки за кои се разговара.

Заев Три точки со Грција се затворени достоинството и идентитетот се многу важни

Заев: Три точки со Грција се затворени, достоинството и идентитетот се многу важни

пред една недела - МТВ 1 - Македонија

Достоинството и идентитетот се многу важни. Од седум позиции на почетокот, сега разговорите за името со грчката страна се намалени на четири- изјави премирот Зоран Заев.

Заев вели дека за името од седум појдови точки е намалено на четири

Заев вели дека за името од седум појдови точки е намалено на четири

пред една недела - Вечер - Македонија

Премиерот Зоран Заев за спорот со Грција денеска изјави дека од првичните седум појдовни позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите има во три.

Заев Од седум позиции во преговарачкиот процес приближување во ставовите има во три

Заев: Од седум позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите има во три

пред една недела - 24 вести - Македонија

Дводневните разговори во Виена меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, под покровителство на Метју Нимиц всушност го означуваат почетокот на вистинскиот преговарачки процес околу проблемот за името, вели премиерот Зоран Заев.

ОФИЦИЈАЛНО Стапува во сила Договорот за добрососедство со Бугарија

ОФИЦИЈАЛНО:Стапува во сила Договорот за добрососедство со Бугарија

пред една недела - Infomax - Македонија

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговата бугарска колешка Екатерина Захариева денеска во Софија ќе потпишат...

Времеплов
x