20
Владата ќе дава дополнителна финансиска поддршка за инвестициите од дијаспората

Владата ќе дава дополнителна финансиска поддршка за инвестициите од дијаспората

пред 5 дена - Вечер - Економија

Владата попладнево на својата 58. седница го усвоила предлог-законот за финансиска поддршка на инвестициите, каде покрај...

Мерките од Планот за економски раст претставени пред белгиските бизнисмени во Антверпен

Мерките од Планот за економски раст претставени пред белгиските бизнисмени во Антверпен

пред 5 дена - Сител - Економија

Ве уверувам дека странските инвеститори се добредојдени во Република Македонија порача вицепремиерот за економски прашања...

Владата финансиски ќе ги поддржува инвестициите од дијаспората

Владата финансиски ќе ги поддржува инвестициите од дијаспората

пред 5 дена - +Инфо - Економија

Владата попладнево, на 58 седница го усвои предлог-законот за финансиска поддршка на инвестициите, каде покрај странските...

Анѓушев ги претстави можностите за инвестирање пред белгиските бизнисмени

Анѓушев ги претстави можностите за инвестирање пред белгиските бизнисмени

пред 5 дена - Вечер - Економија

Вицепремиерот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, е во дводневна службена посета на Кралството Белгија,...

Владата со конкретен чекор за поддршка на инвестициите од дијаспората

Владата со конкретен чекор за поддршка на инвестициите од дијаспората

пред 5 дена - A1on - Македонија

Владата попладнево, на својата 58 седница го усвои предлог-законот за финансиска поддршка на инвестициите, каде покрај странските...

Анѓушев ги претстави можностите за инвестирање пред белгиските бизнисмени

Анѓушев ги претстави можностите за инвестирање пред белгиските бизнисмени

пред 5 дена - Денар - Економија

Вицепремиерот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, е во дводневна службена посета на Кралството Белгија,...

Мерките од Планот за економски раст претставени пред белгиските бизнисмени во Антверпен

Мерките од Планот за економски раст претставени пред белгиските бизнисмени во Антверпен

пред 5 дена - Прес 24 - Економија

Ве уверувам дека странските инвеститори се добредојдени во Република Македонија порача вицепремиерот за економски прашања...

Мерките за економски раст претставени пред белгиските бизнисмени во Антверпен

Мерките за економски раст претставени пред белгиските бизнисмени во Антверпен

пред 5 дена - +Инфо - Економија

Ве уверувам дека странските инвеститори се добредојдени во Македонија порача вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев...

Анѓушев пред белгиските бизнисмени  Значителна поддршка за нови странски и домашни инвестиции

Анѓушев пред белгиските бизнисмени : Значителна поддршка за нови странски и домашни инвестиции

пред 5 дена - Канал 5 - Македонија

Според соопштението од кабинетот на Анѓушев , на првиот ден од посетата, во Антверпен учествуваше на тркалезна маса во организација...

Мерките од планот за економски раст претставени пред белгиските бизнисмени  Анѓушев Значителна поддршка за нови странски и домашни инвестиции

Мерките од планот за економски раст претставени пред белгиските бизнисмени – Анѓушев: Значителна поддршка за нови странски и домашни инвестиции

пред 5 дена - A1on - Економија

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев е во дводневна службена посета на Кралството...

Вицепремиерот Анѓушев ги претставуваше мерките од Планот за економски раст пред белгиски бизнисмени во Антверпен

Вицепремиерот Анѓушев ги претставуваше мерките од Планот за економски раст пред белгиски бизнисмени во Антверпен

пред 5 дена - Либертас - Македонија

Ве уверувам дека странските инвеститори се добредојдени во Република Македонија порача вицепремиерот за економски прашања...

Законот за финансиска поддршка на инвестициите на владина седница

Законот за финансиска поддршка на инвестициите на владина седница

пред 5 дена - МТВ 1 - Економија

Законот за финансиска поддршка на инвестициите денеска треба да помине на седница на Влада, а потоа ќе биде ставен во собраниска процедура.

Владата ќе расправа за Законот за финансиска поддршка на инвестициите

Владата ќе расправа за Законот за финансиска поддршка на инвестициите

пред 5 дена - Сител - Економија

Законот за финансиска поддршка на инвестициите денеска треба да помине на седница на Влада, а потоа ќе биде ставен во собраниска процедура.

Владата ќе расправа за Законот за финансиска поддршка на инвестициите

Владата ќе расправа за Законот за финансиска поддршка на инвестициите

пред 5 дена - Канал 5 - Македонија

Малите и средните претпријатија парите ќе ги добиваат врз основа на правилник преку Фондот за иновации и технолошки развој, но Фондот нема сам да одлучува кому да исплати, туку заедно со претставници од повеќе институции.

Владата ќе расправа за Законот за финансиска поддршка на инвестициите

Владата ќе расправа за Законот за финансиска поддршка на инвестициите

пред 5 дена - +Инфо - Економија

Законот за финансиска поддршка на инвестициите денеска треба да помине на седница на Влада, а потоа ќе биде ставен во собраниска процедура.

Владата ќе расправа за Законот за финансиска поддршка на инвестициите

Владата ќе расправа за Законот за финансиска поддршка на инвестициите

пред 5 дена - 24 вести - Економија

Законот за финансиска поддршка на инвестициите денеска треба да помине на седница на Влада, а потоа ќе биде ставен во собраниска процедура.

Владата ќе расправа за Законот за финансиска поддршка на инвестициите

Владата ќе расправа за Законот за финансиска поддршка на инвестициите

пред 5 дена - Прес 24 - Македонија

Законот за финансиска поддршка на инвестициите денеска треба да помине на седница на Влада, а потоа ќе биде ставен во собраниска процедура.

Владата ќе расправа за Законот за финансиска поддршка на инвестициите

Владата ќе расправа за Законот за финансиска поддршка на инвестициите

пред 5 дена - A1on - Економија

Законот за финансиска поддршка на инвестициите денеска треба да помине на седница на Влада, а потоа ќе биде ставен во собраниска процедура.

Само 11 4  од компании во Македонија можат да добијат поддршка од Планот за економски раст

Само 11,4 % од компании во Македонија можат да добијат поддршка од Планот за економски раст

пред 5 дена - еМАГАЗИН - Економија

Законот за поддршка на инвестициите со кој ќе се реализираат дел од мерките на Планот за економски раст денеска конечно е на седница на Владата.

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ Дупло голо

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Дупло голо

пред 5 дена - Infomax - Колумни

Македонија одамна не памети вака лоши економски резултати. Да потсетам, негативен економски резултат имаше за време на воената криза во 2001.

И ако не биде донесен законот ќе има поддршка за компаниите

И ако не биде донесен законот, ќе има поддршка за компаниите

пред 5 дена - Сител - Економија

Embedded video for И ако не биде донесен законот, ќе има поддршка за компаниите И да не се  изгласа законот за финансиска подршка, вицепремиерот Анѓушев уверува дека има начин  средтсвата  од планот за економски раст годинава да се искористат.

Економијата на работ на рецесија  потребни сериозни стимулации

Економијата на работ на рецесија - потребни сериозни стимулации

пред 6 дена - Алфа - Економија

Без воведување на мерките за помош на фирмите и изградба на автопатите не може да се очекува да се оствари очекуваниот раст на економијата од 3.

Анѓушев Со или без закон компаниите ќе добијат државна помош

Анѓушев: Со или без закон, компаниите ќе добијат државна помош

пред 6 дена - МТВ 1 - Економија

Со или без закон, државната помош ќе им биде исплатена на компаниите- тврди вицепремиерот за економски прашања. Анѓушев вели-...

Анѓушев Програмата за економски раст ќе се имплементира со или без закон

Анѓушев: Програмата за економски раст ќе се имплементира со или без закон

пред 6 дена - Сител - Економија

Компаниите кои покажале резултати во 2017 година наскоро ќе може да аплицираат за државна помош согласно Програмата за економски раст и во текот на летово да ги добијат средствата, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

Анѓушев За државна помош нема да се одлучува во владините кабинети

Анѓушев: За државна помош нема да се одлучува во владините кабинети

пред 6 дена - 24 вести - Економија

Владата ќе им дава државна помош на компаниите и доколку пратениците не го усвојат законот за финансиска поддршка во Собранието.

Дилеми околу продолжување или раскинување на договорот со кинеската компанија

Дилеми околу продолжување или раскинување на договорот со кинеската компанија

пред 6 дена - Канал 5 - Македонија

Вицепремиерот за економски прашања на денешната дискусија со бизнисмените за планот за економски развој изјави дека Синохидро има поставено услови кои не им одат во прилог на домашните компании.

За да добијат државна помош во јуни компаниите треба да конкурираат уште овој месец

За да добијат државна помош во јуни, компаниите треба да конкурираат уште овој месец

пред 6 дена - еМАГАЗИН - Економија

За мерките од третиот столб од Планот за економски раст, компаниите може да конкурираат уште овој месец, врз основа на резултатите од завршните сметки.

Анѓушев Програмата за економски раст ќе се имплементира со или без закон

Анѓушев: Програмата за економски раст ќе се имплементира со или без закон

пред 6 дена - +Инфо - Економија

Компаниите кои покажале резултати во 2017 година наскоро ќе може да аплицираат за државна помош согласно Програмата за еконоски раст и во текот на летово да ги добијат средствата, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

Анѓушев Сите компании кои ги исполнуваат условите ќе добијат финансиска поддршка

Анѓушев: Сите компании кои ги исполнуваат условите ќе добијат финансиска поддршка

пред 6 дена - A1on - Економија

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и директорот на Фондот за иновации и технолошки...

Ве има ли на списокот Кој ќе добие пари од владиниот План за економски раст

Ве има ли на списокот: Кој ќе добие пари од владиниот План за економски раст?

пред 6 дена - Скопје Инфо - Без катеторија

Педесет милиони евра народни пари се издвоени во буџетот и чекаат да бидат вбризгани во стопанството како владина финансиска подршка за нови вработувања, инвестиции и подобрување на конкурентноста, пренесува Фактор .

Времеплов
x