20
Мичел  САД е вклучен во процесот  решението да го најдат Скопје и Атина

Мичел : САД е вклучен во процесот , решението да го најдат Скопје и Атина

пред 5 дена - Канал 5 - Македонија

Со оваа порака во Скопје дојде Вес Мичел, помошникот државен секретар за европски прашања, кој е во прва посета на регионот.

Мичел Вклучувањето на САД во спорот за името мора да е во согласност со американските начела и тајминзи

Мичел: Вклучувањето на САД во спорот за името мора да е во согласност со американските начела и тајминзи

пред 5 дена - Алфа - Македонија

Вклучувањето на САД во процесот на решавање на спорот за името мора да е во согласност со американските тајминзи и начела, беше јасен денеска наследникот на Викторија Нуланд, Вес Мичел, по функција помошник државен секретар за европски прашања.

Заев Кога е тешко убаво е да повикате пријатели како САД

Заев: Кога е тешко убаво е да повикате пријатели како САД

пред 5 дена - MK News - Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска одржа средба со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел, по што одржаа заедничка прес-конференција.

Американска подршка за наоѓање компромис со Грција

Американска подршка за наоѓање компромис со Грција

пред 5 дена - 24 вести - Македонија

САД може да се вклучи во процесот со свој ангажман и да ја поддржува земјата како и досега , но Македонија и Грција најдобро е сами да го затворат отворено прашање околу спорот со името.

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат заедничко решение

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат заедничко решение

пред 5 дена - Сител - Македонија

Embedded video for Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат заедничко решение Американската дипломатија била и ќе биде вклучена директно во решавање на спорот меѓу Макеоднија и Грција за уставното име, согласно интересите на САД.

Иванов се срeтна со хрватската вицепремиерка Пејчиновиќ Буриќ

Иванов се срeтна со хрватската вицепремиерка, Пејчиновиќ Буриќ

пред 5 дена - МТВ 1 - Македонија

Претседателот Ѓорге Иванов попладнево имаше средба со хрватската вицепремиерка и министерка за надворешни и европски работи Пејчиновиќ Буриќ.

Заев  Мичел Ќе ги зајакнуваме економските врски поддржувајќи ја Македонија на патот кон НАТО

Заев – Мичел: Ќе ги зајакнуваме економските врски поддржувајќи ја Македонија на патот кон НАТО

пред 5 дена - Бриф - Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се сретна со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел.

Димитров Исклучивите позиции ги намалуваат шансите за решение

Димитров: Исклучивите позиции ги намалуваат шансите за решение

пред 5 дена - Сител - Македонија

Embedded video for Димитров: Исклучивите позиции ги намалуваат шансите за решение Процесот на преговарање за името да не се оптоварува со  исклучиви позиции бидејки така се намалува шансата за надминување на спорот.

Иванов и Буриќ разговараа за унапредување на регионалната соработка

Иванов и Буриќ разговараа за унапредување на регионалната соработка

пред 5 дена - Весник - Македонија

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседател на Владата и министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска.

Иванов и Буриќ разговараа за унапредување на регионалната соработка

Иванов и Буриќ разговараа за унапредување на регионалната соработка

пред 5 дена - Вечер - Македонија

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседател на Владата и министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска.

Мичел Македонија и Грција да најдат решение

Мичел: Македонија и Грција да најдат решение

пред 5 дена - МТВ 1 - Македонија

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко прифатливо решение за името. Единственото трајно решение...

Иванов  Пејчиновиќ Буриќ Билатералните спорови не треба да бидат пречка кон евроатлантскиот пат

Иванов – Пејчиновиќ Буриќ: Билатералните спорови не треба да бидат пречка кон евроатлантскиот пат

пред 5 дена - +Инфо - Македонија

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска се сретна со заменик-претседателот на Владата и министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Марија Пејчиновиќ Буриќ.

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

пред 5 дена - Канал 77 - Македонија

Фото: МИА САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Единственото решение ќе биде заедничкото решение.

Претседателот Иванов се сретна со хрватската вицепремиерка Марија Пејчиновиќ Буриќ

Претседателот Иванов се сретна со хрватската вицепремиерка Марија Пејчиновиќ Буриќ

пред 5 дена - Канал 5 - Македонија

Според соопштението од кабинетот на претседателот Иванов , двајцата соговорници констатираа дека двете земји имаат пријателски...

Иванов оствари средба со Марија Пејчиновиќ Буриќ заменик претседател на хрватската Влада и министер за надворешни и европски работи

Иванов оствари средба со Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседател на хрватската Влада и министер за надворешни и европски работи

пред 5 дена - Прес 24 - Македонија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ја прими Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседател на Владата и Министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска.

САД ќе помогнат но трајно решение е она што ќе го договорат Македонија и Грција

САД ќе помогнат, но трајно решение е она што ќе го договорат Македонија и Грција

пред 5 дена - Р.С. Европа - Македонија

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение, нагласи денеска по средбата со премиерот Зоран Заев американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел.

Мичел САД се ангажирани и ќе продолжат да бидат ангажирани во процесот за името

Мичел: САД се ангажирани и ќе продолжат да бидат ангажирани во процесот за името

пред 5 дена - еМАГАЗИН - Македонија

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Единственото решение ќе биде заедничкото решение.

Иванов се сретна со заменик претседателот на хрватската Влада Пејчиновиќ Буриќ

Иванов се сретна со заменик-претседателот на хрватската Влада, Пејчиновиќ Буриќ

пред 5 дена - A1on - Македонија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска се сретна со заменик-претседателот на Владата и министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Марија Пејчиновиќ Буриќ.

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

пред 5 дена - Канал 5 - Македонија

Заедничката прес конференцијата на Мичел и премиерот Зоран Заев ја следеше Гоце Михајлоски. Колку Вес Мичел е подготвен за изнаоѓање на решение.

Џафери Значајна е поддршката од Хрватска за евроатланските интеграции

Џафери: Значајна е поддршката од Хрватска за евроатланските интеграции

пред 5 дена - Весник - Македонија

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска оствари средба Марија Пејчиновиќ-Буриќ, потпретседателка на Владата на Република Хрватска и министерка за надворешни и европски работи, која престојува во официјална посета во земјава.

Џафери Значајна е поддршката од Хрватска за евроатланските интеграции

Џафери: Значајна е поддршката од Хрватска за евроатланските интеграции

пред 5 дена - Вечер - Македонија

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска оствари средба Марија Пејчиновиќ-Буриќ, потпретседателка на Владата на Република Хрватска и министерка за надворешни и европски работи, која престојува во официјална посета во земјава.

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

пред 5 дена - Сител - Македонија

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение.

Заев Буриќ Реформите и политиките за добрососедство отвораат перспективи за Македонија

Заев-Буриќ: Реформите и политиките за добрососедство отвораат перспективи за Македонија

пред 5 дена - Сител - Македонија

Позитивните реформски промени и политиките за добрососедство отвораат перспективи за Македонија, оценила хрватската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Марија Пејчиновиќ-Буриќ на денешната средба во Скопје со премиерот Зоран Заев.

Џафери Пејчиновиќ Буриќ Членство во НАТО и ЕУ значи градење на стабилна држава

Џафери-Пејчиновиќ Буриќ: Членство во НАТО и ЕУ значи градење на стабилна држава

пред 5 дена - A1on - Македонија

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г.Талат Џафери, денеска оствари средба со г-ѓа Марија Пејчиновиќ-Буриќ,...

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

пред 5 дена - Вечер - Македонија

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот со името и многу е важно двете држави да продолжат со...

Заев Пејчиновиќ Буриќ Охрабруваат позитивниот реформски дух и чекорите на добрососедство

Заев-Пејчиновиќ Буриќ: Охрабруваат позитивниот реформски дух и чекорите на добрососедство

пред 5 дена - Прес 24 - Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров...

Заев Кога е тешко убаво е да повикате пријатели како САД

Заев: Кога е тешко убаво е да повикате пријатели како САД

пред 5 дена - Прес 24 - Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска одржа средба со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел, по што одржаа заедничка прес-конференција.

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името

пред 5 дена - Канал 5 - Македонија

Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение.

Мичел САД со поддршка Македонија и Грција да најдат решение

Мичел: САД со поддршка Македонија и Грција да најдат решение

пред 5 дена - Прес 24 - Македонија

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот со името и многу е важно двете држави да продолжат со преговорите.

Мичел САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името

пред 5 дена - 24 вести - Македонија

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение.

Времеплов
x