20
Македонските клубови можат да бидат само АБА второлигаши

Македонските клубови можат да бидат само АБА-второлигаши!

пред 4 дена - Top Sport - Кошарка

На најновата седница на собранието на АБА-лигата беа донесени неколку одлуки со кои се потврдува дека за македонските клубови е достапна само „втората лига“ на регионалното натпреварување.

АБА ПОТВРДИ  МЗТ Скопје во Втора лига  Работнички може да сонува за излез на  Јадранот

АБА ПОТВРДИ: МЗТ Скопје во Втора лига, Работнички може да сонува за излез на „Јадранот“

пред 4 дена - Sportmedia - Кошарка

АБА-лига на својата официјална страница потврди дека МЗТ Скопје дефинитивно го губи своето место во ова натпреварување, бидејќи оваа сезона заврши на последната позиција на табелата.

Планот  Б  на АБА лига е фатален за МЗТ  а уште полош за Работнички

Планот „Б“ на АБА-лига е фатален за МЗТ, а уште полош за Работнички

пред 4 дена - Sportmedia - Кошарка

Постоечкиот систем на АБА-лига заминува во историја, натпреварувањето станува затворено. МЗТ Скопје може да игра само во...

АБА го промени форматот  МЗТ Скопје може да игра само во Втората лига

АБА го промени форматот, МЗТ Скопје може да игра само во Втората лига

пред 4 дена - Дерби - Кошарка

Раководството на регионалната кошаркарска АБА лига денеска одлучи да го промени форматот за новата сезона, а ваквото решение не оди во прилог на македонските клубови и најмногу на МЗТ Скопје.

Познати термините за плеј офот во АБА лигата

Познати термините за плеј-офот во АБА лигата

пред 5 дена - Сител - Кошарка

По победата на Будуќност над ФМП, во последниот натпревар од лигашкиот сегмент на регионалната кошаркарска АБА лига, познати се термините за „плеј-офот“.

Познати термините за плеј офот во АБА лигата

Познати термините за плеј-офот во АБА лигата

пред 5 дена - Канал 5 - Кошарка

Во полуфиналето ќе се сретнат Црвена ѕвезда - Морнар и Будуќност - Цедевита, а првите натпревари ќе се одржат в недела на 18 март, во Белград и Подгорица.

Црвена Звезда на Антиќ со победа го потврди првото место во регуларниот дел на АБА

Црвена Звезда на Антиќ со победа го потврди првото место во регуларниот дел на АБА

пред 5 дена - Дерби - Кошарка

Црвена Звезда беше убедлива против Цибона, а Будуќност го совлада ФМП, со што овие две екипи со победа го завршија настапот во првата фаза на регионалната кошаркарска лига.

Дилан без утка нареди 7 тројки

Дилан без утка нареди 7 тројки

пред 5 дена - Sportmedia - Кошарка

Кошаркарот на Црвена Звезда, Енис Дилан приреди фантастично шутерско шоу против Цибона и нареди 7 тројки без утка Кошаркарот на Црвена Звезда, Енис Дилан приреди фантастично шутерско шоу против Цибона и нареди 7 тројки без утка.

Перо гледаше како Звезда ја разбива Цибона

Перо гледаше како Звезда ја разбива Цибона

пред 5 дена - Македонски Спорт - Кошарка

Македонецот одмори на вечерашниот беззначаен меч со Цибона И без Перо Антиќ кој доби одмор, Црвена Звезда во последниот свој натпревар од регуларниот дел на сезоната од АБА лигата, славеше убедливо против некогашниот голем ривал Цибона со 107:69.

Турција бара проширување на Јадранската лига

Турција бара проширување на Јадранската лига

пред 5 дена - Сител - Кошарка

Заврши регуларниот дел во Јадранската лига по што ќе следува завршниот фајнал-фор. Македонскиот претставник МЗТ Скопје доживеа убедлив пораз од Морнар во Бар во синоќешниот дуел со што го освои последното место во лигата.

Турците бараат  излез  на Јадранот

Турците бараат „излез“ на Јадранот?

пред 6 дена - Sportmedia - Кошарка

Генералниот координатор на турската кошаркарска федерација, поранешниот прославен кошаркар Омер Онан, изјави дека во тек се преговори за вклучување на турски клуб во јадранската лига.

АБА  Формирани полуфиналните двојки

АБА: Формирани полуфиналните двојки

пред 6 дена - Сител - Кошарка

Заврши регуларниот дел во Јадранската лига по што се формирани полуфиналните двојки за завршниот фајнал фор каде, интересно, се пласираа две екипи од Црна Гора.

МЗТ и е потребен на Јадранската лига

МЗТ и е потребен на Јадранската лига

пред 6 дена - Sportmedia - Кошарка

„Мислам дека МЗТ и е потребен на Јадранската лига. Како клуб од Македонија и со тие услови кои ги дава клубот, и кои ги има на располагање.

Времеплов
x