20
Македонија остана без претставник во АБА лигата

Македонија остана без претставник во АБА лигата

пред 4 дена - +Инфо - Спорт

Собранието на АБА лигата на денешниот состанок донесе одлука да не се проширува регионалното натпреварување со што Македонија останува без претставник во најсилната конкуренција на просторот на поранешна Југославија.

Македонските клубови можат да бидат само АБА второлигаши

Македонските клубови можат да бидат само АБА-второлигаши!

пред 4 дена - Вечер - Спорт

" alt= На најновата седница на собранието на АБА-лигата беа донесени неколку одлуки со кои се потврдува дека за македонските клубови е достапна само „втората лига“ на регионалното натпреварување.

Македонските клубови можат да бидат само АБА второлигаши

Македонските клубови можат да бидат само АБА-второлигаши!

пред 4 дена - Top Sport - Кошарка

На најновата седница на собранието на АБА-лигата беа донесени неколку одлуки со кои се потврдува дека за македонските клубови е достапна само „втората лига“ на регионалното натпреварување.

Белград нѐ сосече  Нема македонски екипи во АБА

Белград нѐ сосече: Нема македонски екипи во АБА!

пред 4 дена - 24 вести - Спорт

Нема да има ниту една македонска екипа во првата АБА-лига, во следната сезона. Раководството на регионалната лига ја донесе оваа одлука на вечерашниот состанок во Белград, уривајќи ги илузиите на МЗТ Скопје дека ќе продолжи да игра меѓу најдобрите.

АБА ПОТВРДИ  МЗТ Скопје во Втора лига  Работнички може да сонува за излез на  Јадранот

АБА ПОТВРДИ: МЗТ Скопје во Втора лига, Работнички може да сонува за излез на „Јадранот“

пред 4 дена - Sportmedia - Кошарка

АБА-лига на својата официјална страница потврди дека МЗТ Скопје дефинитивно го губи своето место во ова натпреварување, бидејќи оваа сезона заврши на последната позиција на табелата.

Планот  Б  на АБА лига е фатален за МЗТ  а уште полош за Работнички

Планот „Б“ на АБА-лига е фатален за МЗТ, а уште полош за Работнички

пред 4 дена - Sportmedia - Кошарка

Постоечкиот систем на АБА-лига заминува во историја, натпреварувањето станува затворено. МЗТ Скопје може да игра само во...

АБА го промени форматот  МЗТ Скопје може да игра само во Втората лига

АБА го промени форматот, МЗТ Скопје може да игра само во Втората лига

пред 4 дена - Дерби - Кошарка

Раководството на регионалната кошаркарска АБА лига денеска одлучи да го промени форматот за новата сезона, а ваквото решение не оди во прилог на македонските клубови и најмногу на МЗТ Скопје.

Муса најдобар млад играч оваа сезона во АБА лигата

Муса најдобар млад играч оваа сезона во АБА лигата

пред 5 дена - Идивиди - Кошарка

АБА лигата објави на својата официјална веб-страница дека Џанан Муса од Цедевита е избран за најдобар млад играч оваа сезона.

Познати термините за плеј офот во АБА лигата

Познати термините за плеј-офот во АБА лигата

пред 5 дена - Сител - Кошарка

По победата на Будуќност над ФМП, во последниот натпревар од лигашкиот сегмент на регионалната кошаркарска АБА лига, познати се термините за „плеј-офот“.

Познати термините за плеј офот во АБА лигата

Познати термините за плеј-офот во АБА лигата

пред 5 дена - Канал 5 - Кошарка

Во полуфиналето ќе се сретнат Црвена ѕвезда - Морнар и Будуќност - Цедевита, а првите натпревари ќе се одржат в недела на 18 март, во Белград и Подгорица.

Турција бара проширување на Јадранската лига

Турција бара проширување на Јадранската лига

пред 5 дена - Сител - Кошарка

Заврши регуларниот дел во Јадранската лига по што ќе следува завршниот фајнал-фор. Македонскиот претставник МЗТ Скопје доживеа убедлив пораз од Морнар во Бар во синоќешниот дуел со што го освои последното место во лигата.

АБА  Формирани полуфиналните двојки

АБА: Формирани полуфиналните двојки

пред 6 дена - Сител - Кошарка

Заврши регуларниот дел во Јадранската лига по што се формирани полуфиналните двојки за завршниот фајнал фор каде, интересно, се пласираа две екипи од Црна Гора.

МЗТ и е потребен на Јадранската лига

МЗТ и е потребен на Јадранската лига

пред 6 дена - Sportmedia - Кошарка

„Мислам дека МЗТ и е потребен на Јадранската лига. Како клуб од Македонија и со тие услови кои ги дава клубот, и кои ги има на располагање.

Времеплов
x