20
Никогаш да не се заборави  75 години од Холокаустот на македонските Евреи

Никогаш да не се заборави – 75 години од Холокаустот на македонските Евреи

пред 4 дена - Македонска Нација - Без катеторија

Со низа комеморативни активности, Еврејската заедница во Македонија ја одбележа 75 годишнината од депортацијата на 7.144 македонски Евреи во нацистичкиот логор на смртта Треблинка.

Обраќање на комеморативната вечер по повод 75 годишнината од холокаустот на Евреите од Македонија

Обраќање на комеморативната вечер по повод 75-годишнината од холокаустот на Евреите од Македонија

пред 4 дена - Македонска Нација - Без катеторија

Почитувани припадници на Еврејската заедница, Почитуван претседател на Владата на Република Македонија, Почитуван потпретседател...

Никогаш да не се заборави  75 години од Холокаустот на македонските Евреи

Никогаш да не се заборави – 75 години од Холокаустот на македонските Евреи

пред 4 дена - Македонска Нација - Без катеторија

Со низа комеморативни активности, Еврејската заедница во Македонија ја одбележа 75 годишнината од депортацијата на 7.144 македонски Евреи во нацистичкиот логор на смртта Треблинка.

Обраќање на комеморативната вечер по повод 75 годишнината од холокаустот на Евреите од Македонија

Обраќање на комеморативната вечер по повод 75-годишнината од холокаустот на Евреите од Македонија

пред 4 дена - Македонска Нација - Без катеторија

Почитувани припадници на Еврејската заедница, Почитуван претседател на Владата на Република Македонија, Почитуван потпретседател...

Ако Борисов требаше да се извини Заев мораше да клекне на колена и да бара прошка

Ако Борисов требаше да се извини, Заев мораше да клекне на колена и да бара прошка!

пред 5 дена - +Инфо - Колумни

Очекувањето на некои недоволно информирани новинари и на дел од македонската јавност, бугарскиот премиер Бојко Борисов да се „извини“ за депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка, беше крајно малициозно.

Борисов за тоа дали ќе се извини Немојте таа пропаганда пред мене

Борисов за тоа дали ќе се извини: Немојте таа пропаганда пред мене

пред 5 дена - Либертас - Македонија

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, изрази жалење и осуда за холокаустот на вчерашната церемонија во Скопје по повод 75 години од депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка.

Борисов жали но не се извини

Борисов жали, но не се извини

пред 6 дена - Прес 24 - Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов се поклони на жртвите од Холокаустот, изрази големо жалење за депортираните Евреи од Македонија во Треблинка, но не се извини, јавува Сител.

75 години од холокаустот на Евреите  Борисов жали но не се извинува

75 години од холокаустот на Евреите - Борисов жали, но не се извинува

пред 6 дена - Сител - Македонија

Embedded video for 75 години од холокаустот на Евреите - Борисов жали, но не се извинува Бугарскиот премиер Бојко Борисов се поклони на жртвите од Холокаустот, изрази големо жалење за депортираните Евреи од Македонија во Треблинка, но не се извини.

Борисов изрази жалење ама не се извини за депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка

Борисов изрази жалење, ама не се извини за депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка

пред 6 дена - 24 вести - Македонија

Жалење и осуда за холокаустот изрази бугарскиот премиер Бојко Борисов по повод 75 години од депортацијата на македонските евреи во логорот на смртта Треблинка.

75 од депортацијата на Евреите  Борис дојде во Скопје но не се извини

75 од депортацијата на Евреите - Борис дојде во Скопје но не се извини

пред 6 дена - Алфа - Македонија

За бугарскиот премиер Бојко Борисов, вистината за геноцидот кој бил направен пред 75 години била дека Бугарија спасила 48 илјади евреи, се друго било пропаганда.

Одбележани 75 години од депортацијата на македонските Евреи

Одбележани 75 години од депортацијата на македонските Евреи

пред 6 дена - МТВ 1 - Македонија

Геноцидот никогаш да не се повтори и да не се заборави злосторството врз 7.144 македонски Евреи чии животи знаснаа во логорите на смртта во Треблинка.

 Марш на живите во Скопје да учиме од минатото за да не се повтори

„Марш на живите“ во Скопје: да учиме од минатото за да не се повтори

пред 6 дена - DW - Македонија

Македонскиот и бугарскиот премиер Заев и Борисов и претседавачот на Советот на министри на БиХ, Звиздиќ го предводеа маршот во Скопје по повод 75.

Марш на живите во Скопје во сеќавање на депортираните македонски евреи

Марш на живите во Скопје во сеќавање на депортираните македонски евреи

пред 6 дена - Канал 5 - Македонија

Меѓу присутните на маршот беа и премиерот Зоран Заев и неговиот бугарски колега Бојко Борисов. Делегациите положија свежо цвеќе и се поклонија пред споменикот во кругот на некогашниот Монопол, подигнат во сеќавање на жртвите.

Одбележани 75 години од депортацијата на македонските Евреи

Одбележани 75 години од депортацијата на македонските Евреи

пред 6 дена - Сител - Македонија

Жалење и осуда за депортираните и убиени македонски Евреи во логорот Треблинка пред 75 години и порака да не се повтори такво...

Да не се повтори и да не се заборави 75 години од депортацијата на македонските Евреи

Да не се повтори и да не се заборави: 75 години од депортацијата на македонските Евреи

пред 6 дена - МТВ 1 - Македонија

Одбележани 75 години од депортацијата на македонските Евреи. Жалење и осуда за депортираните и убиените во логорот Треблинка.

Заев Историјата се повторува само за оние коишто стануваат слепи кон минатото

Заев: Историјата се повторува само за оние коишто стануваат слепи кон минатото

пред 6 дена - Сител - Македонија

Историјата се повторува само за оние коишто стануваат слепи кон минатото, рече премиерот Зоран Заев на одбележувањето 75...

Оддадена почит на депортираните македонски Евреи

Оддадена почит на депортираните македонски Евреи

пред 6 дена - Р.С. Европа - Македонија

Со Марш на живите и со говори и положување цвеќе во зградата на Монополот во Скопје денеска се одбележаа 75 години од холокаустот.

Џафери Холокаустот или кој било друг геноцид никогаш не смее да се повторат

Џафери: Холокаустот или кој било друг геноцид никогаш не смее да се повторат

пред 6 дена - Канал 5 - Македонија

Ова го истакна претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери на 37.седница по повод 75 години од депортацијата на Евреите од Република Македонија во логорот на смртта Треблинка.

Џафери Холокаустот или кој било друг геноцид никогаш не смее да се повторат

Џафери: Холокаустот или кој било друг геноцид никогаш не смее да се повторат

пред 6 дена - +Инфо - Македонија

Собранието на Република Македонија активно учествува во одбележувањето на 75-годишнината од депортацијата на 98 проценти...

Џафери Холокаустот или кој било друг геноцид никогаш не смее да се повторат

Џафери: Холокаустот или кој било друг геноцид никогаш не смее да се повторат

пред 6 дена - Прес 24 - Македонија

Собранието на Република Македонија активно учествува во одбележувањето на 75-годишнината од депортацијата на 98 проценти...

Заев Историјата се повторува само за оние коишто стануваат слепи кон минатото

Заев: Историјата се повторува само за оние коишто стануваат слепи кон минатото

пред 6 дена - еМАГАЗИН - Македонија

Историјата се повторува само за оние коишто стануваат слепи кон минатото, рече премиерот Зоран Заев на одбележувањето 75...

Борисов Жалиме за жртвите од холокаустот такви грешки не смеат да се повторат

Борисов: Жалиме за жртвите од холокаустот, такви грешки не смеат да се повторат

пред 6 дена - еМАГАЗИН - Македонија

Нацистите кои биле тука направиле нечовечки нешта со живи човечки суштества. Се разбира, ние многу жалиме, и денеска сме...

Комеморација по повод 75 годишнината од Холокаустот на македонските Евреи Никогаш да не се заборави

Комеморација по повод 75 годишнината од Холокаустот на македонските Евреи: Никогаш да не се заборави

пред 6 дена - A1on - Македонија

По повод одбележување на 75-годишнината од холокаустот на македонските Евреи во Втората светска војна во Скопје се одржа марш под мотото „Маршот на живите“.

Одбележани 75 години од депортацијата на македонските Евреи

Одбележани 75 години од депортацијата на македонските Евреи

пред 6 дена - Бриф - Македонија

Жалење и осуда за депортираните и убиени македонски Евреи во логорот Треблинка пред 75 години и порака да не се повтори такво...

Одбележани 75 години од депортацијата на македонските Евреи

Одбележани 75 години од депортацијата на македонските Евреи

пред 6 дена - Прес 24 - Македонија

Жалење и осуда за депортираните и убиени македонски Евреи во логорот Треблинка пред 75 години и порака да не се повтори такво...

Одбележани 75 години од депортацијата на македонските Евреи

Одбележани 75 години од депортацијата на македонските Евреи

пред 6 дена - Канал 5 - Македонија

Се обратија премиерот Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој е прв владин претставник што досега учествувал на одбележувањето на годишнината од овој историски настан.

Борисов Жалиме за жртвите од холокаустот такви грешки не смеат да се повторат

Борисов: Жалиме за жртвите од холокаустот, такви грешки не смеат да се повторат

пред 6 дена - Сител - Македонија

Нацистите кои биле тука направиле нечовечки нешта со живи човечки суштества. Се разбира, ние многу жалиме, и денеска сме...

Борисов во Македонија Жалиме за жртвите од холокаустот такви грешки не смеат да се повторат

Борисов во Македонија: Жалиме за жртвите од холокаустот, такви грешки не смеат да се повторат

пред 6 дена - MK News - Македонија

Нацистите кои биле тука направиле нечовечки нешта со живи човечки суштества. Се разбира, ние многу жалиме, и денеска сме...

Џафери Холокаустот или кој било друг геноцид никогаш не смее да се повторат

Џафери: Холокаустот или кој било друг геноцид никогаш не смее да се повторат

пред 6 дена - A1on - Македонија

Собранието на Република Македонија активно учествува во одбележувањето на 75-годишнината од депортацијата на 98 проценти...

Борисов Жалиме за жртвите од холокаустот такви грешки не смеат да се повторат

Борисов: Жалиме за жртвите од холокаустот, такви грешки не смеат да се повторат

пред 6 дена - Канал 5 - Македонија

Се разбира, ние многу жалиме, и денеска сме тука, затоа што секој човечки живот секој кој бил пратен да изгори во логорите...

Времеплов
x