20
СДСМ Амандманите на ВМРО ДПМНЕ немаат врска со законот туку служат само за блокада на Собранието

СДСМ: Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ немаат врска со законот, туку служат само за блокада на Собранието

пред 4 дена - A1on - Македонија

„Се она што го прават Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ во Собранието нема никаква врска со Зaконот за употребата на јазиците којшто претходно го прифатија.

Мицкоски се враќа во Скопје поради ситуацијата со Законот за јазиците

Мицкоски се враќа во Скопје поради ситуацијата со Законот за јазиците

пред 4 дена - Прес 24 - Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одлучил да ја прекине денешната теренска агенда на посети на населени места...

МИЦКОСКИ ЈА ПРЕКИНУВА ТЕРЕНСКАТА АГЕНДА СЕ ВРАЌА ИТНО ВО СКОПЈЕ Алармантноста на ситуацијата и најавеното крешење на процедурите од страна на СДСМ и парлементарното мнозинство за неуставното носење на законот

МИЦКОСКИ ЈА ПРЕКИНУВА ТЕРЕНСКАТА АГЕНДА-СЕ ВРАЌА ИТНО ВО СКОПЈЕ: Алармантноста на ситуацијата и најавеното крешење на процедурите од страна на СДСМ, и парлементарното мнозинство за неуставното носење на законот

пред 4 дена - Infomax - Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одлучил да ја прекине денешната теренска агенда на посети на населени места...

Мицкоски Законот се носи на денот кога почна конфликтот во 2001 година

Мицкоски: Законот се носи на денот кога почна конфликтот во 2001 година

пред 4 дена - DW - Македонија

За последен пат повикувам за разум, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски. Од мнозинството одговараат: Доста е, девет месеци трае дебатата за законот за употреба на јазиците.

Ќе помине ли Законот за јазиците без 35 000 амандмани

Ќе „помине“ ли Законот за јазиците без 35.000 амандмани?

пред 4 дена - +Инфо - Македонија

Собранието денеска во 13 часот треба да ја продолжи 32 седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање.

На седницата за јазиците ќе се отфрлат сите амандмани од ВМРО ДПМНЕ

На седницата за јазиците ќе се отфрлат сите амандмани од ВМРО-ДПМНЕ

пред 4 дена - Прес 24 - Македонија

Спикерот на парламентот Талат Џафери на вчерашната координација на која не присуствувал претставник на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најавил дека на денешната седница ќе се одбијат 36.

Власта сигурна дека Законот за јазици ќе се изгласа денес опозицијата тврди дека нема

Власта сигурна дека Законот за јазици ќе се изгласа денес, опозицијата тврди дека нема

пред 4 дена - Весник - Македонија

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Власта сигурна дека Законот за јазици ќе се изгласа денес опозицијата тврди дека нема

Власта сигурна дека Законот за јазици ќе се изгласа денес, опозицијата тврди дека нема

пред 4 дена - Вечер - Македонија

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Законот за јазиците повторно пред пратениците

пред 4 дена - 24 вести - Македонија

Собранието на Македонија денеска во 13 часот треба да го почне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците.

Законот за јазиците пред пратениците

Законот за јазиците пред пратениците

пред 4 дена - Прес 24 - Македонија

Законот за јазиците денеска повторно ќе се отвори на седница пред пратениците на Собранието на РМ. Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.

Ќе се скокнат ли амандманите на ВМРО ДПМНЕ за да денеска се донесе Законот за јазици

Ќе се „скокнат“ ли амандманите на ВМРО-ДПМНЕ, за да денеска се донесе Законот за јазици

пред 4 дена - еМАГАЗИН - Македонија

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање.

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Законот за јазиците повторно пред пратениците

пред 4 дена - Канал 5 - Македонија

Нема официјални информации дали ќе се расправа за амандманите и како или пак пратениците ќе се изјаснат само за законот....

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Законот за јазиците повторно пред пратениците

пред 4 дена - Канал 77 - Македонија

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање.

Џафери најверојатно ќе оди директно на усвојување на законот за јазиците без амандманска расправа

Џафери најверојатно ќе оди директно на усвојување на законот за јазиците, без амандманска расправа

пред 4 дена - Фаланга - Македонија

Денеска во Собранието треба да се одржи 32 седница на која како осма точка од дневниот ред е третото читање од Законот за употребата на јазиците, со европско знаменце.

Денеска седница за законот за јазици Џафери ќе одлучи за амандманите

Денеска седница за законот за јазици, Џафери ќе одлучи за амандманите

пред 4 дена - Нова ТВ - Македонија

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ќе ја закаже седницата за Законот за јазици, најавил на вчерашната координација во Собранието.

Нов обид да се донесе законот за јазиците во Собранието

Нов обид да се донесе законот за јазиците во Собранието

пред 4 дена - Весник - Македонија

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Нов обид да се донесе законот за јазиците во Собранието

Нов обид да се донесе законот за јазиците во Собранието

пред 4 дена - Вечер - Македонија

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Собраниска седница за амандманите на Законот за употреба на јазиците

Собраниска седница за амандманите на Законот за употреба на јазиците

пред 4 дена - A1on - Македонија

Собранието на Република Македонија денеска, во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32. седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање.

НЕИЗВЕСНО ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧУВА Џафери не кажува дали ќе се распрва за аманманите од ВМРО ДПМНЕ

НЕИЗВЕСНО ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧУВА:Џафери не кажува дали ќе се распрва за аманманите од ВМРО-ДПМНЕ

пред 5 дена - Весник - Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека пратениците од неговата партија ќе учествуваат на утрешната...

НЕИЗВЕСНО ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧУВА Џафери не кажува дали ќе се распрва за аманманите од ВМРО ДПМНЕ

НЕИЗВЕСНО ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧУВА:Џафери не кажува дали ќе се распрва за аманманите од ВМРО-ДПМНЕ

пред 5 дена - Вечер - Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека пратениците од неговата партија ќе учествуваат на утрешната...

Мицкоски до СДСМ Да се избегне насилно донесување на Законот за јазици

Мицкоски до СДСМ: Да се избегне насилно донесување на Законот за јазици

пред 5 дена - Вечер - Македонија

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска расправа.

Мицкоски до СДСМ Да се избегне насилно донесување на Законот за јазици

Мицкоски до СДСМ: Да се избегне насилно донесување на Законот за јазици

пред 5 дена - Весник - Македонија

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска расправа.

Талат Џафери ја закажа седницата за Законот за јазиците

Талат Џафери ја закажа седницата за Законот за јазиците

пред 5 дена - Прес 24 - Македонија

Според најавите, СДСМ и ДУИ ќе се обидат спротивно на Деловникот да ги заобиколат 36.000 амандмани на ВМРО-ДПМНЕ и да го изгласаат законот.

Мицкоски во една порака 3 пати апелираше на разум за Законот за јазиците

Мицкоски во една порака 3 пати апелираше на разум за Законот за јазиците

пред 5 дена - Прес 24 - Македонија

Опозицискиот лидер во една изјава 3 пати повика на разум и почитување на законите при утрешното носење на Законот за јазиците.

ВМРО ДПМНЕ ЌЕ УЧЕСТВУВА НА УТРЕШНАТА СЕДНИЦА Мицкоски најави учество на утрешната седница пратениците ќе бараат амандманска расправа

ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ УЧЕСТВУВА НА УТРЕШНАТА СЕДНИЦА: Мицкоски најави учество на утрешната седница, пратениците ќе бараат амандманска расправа

пред 5 дена - Infomax - Македонија

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска расправа.

ДУИ ОЧЕКУВА ВМРО ДПМНЕ ДА ГЛАСА ЗА ДВОЈАЗИЧНОСТ Артан Груби смета дека ВМРО ДПМНЕ ќе гласа за двојазичност бидејќи е коавтор на законот

ДУИ ОЧЕКУВА ВМРО-ДПМНЕ ДА ГЛАСА ЗА ДВОЈАЗИЧНОСТ: Артан Груби смета дека ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа „за“ двојазичност бидејќи е коавтор на законот

пред 5 дена - Infomax - Македонија

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби денеска повтори дека законот за јазиците оваа недела треба да се донесе и вели дека очекува ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за“.

УТРЕ СОБРАНИЕТО ЌЕ РАСПРАВА ЗА АМАНДМАНИТЕ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ

УТРЕ СОБРАНИЕТО ЌЕ РАСПРАВА ЗА АМАНДМАНИТЕ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ

пред 5 дена - Infomax - Македонија

Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32.седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање.

Грчева присуствуваме на грубо мешање на извршната во законодавната власт

Грчева: присуствуваме на грубо мешање на извршната во законодавната власт

пред 5 дена - Алфа - Македонија

Спикерот Џафери во нов обид да го собере парламентарното мнозинство и да го изгласаат контроверзниот Закон за употреба на јазиците.

Законот за јазици пред финалето

Законот за јазици пред финалето

пред 5 дена - 24 вести - Македонија

Законот за јазиците пред финале, утре на гласање и тоа без амандмами, ова според најавите и од СДСМ и од ДУИ  е сценариото по кое ќе се одвива утрешната седница.

Собраниската седница за амандманите на Законот за употреба на јазиците закажана за утре

Собраниската седница за амандманите на Законот за употреба на јазиците закажана за утре

пред 5 дена - A1on - Македонија

Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32.седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање.

Времеплов
x