20
На повидок нова собраниска криза ако законот за јазици помине без опозицијата

На повидок нова собраниска криза ако законот за јазици помине без опозицијата

пред 4 дена - Весник - Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ја крена тензијата пред денешното можно изгласување на Законот за употреба на јазиците кој е во втора фаза откако...

На повидок нова собраниска криза ако законот за јазици помине без опозицијата

На повидок нова собраниска криза ако законот за јазици помине без опозицијата

пред 4 дена - Вечер - Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ја крена тензијата пред денешното можно изгласување на Законот за употреба на јазиците кој е во втора фаза откако...

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Законот за јазиците повторно пред пратениците

пред 4 дена - Алфа - Македонија

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање.

Ден Д за Законот за употреба на јазиците

Ден Д за Законот за употреба на јазиците

пред 4 дена - Р.С. Европа - Македонија

Законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на пленарната собраниска седница. Сè уште е нејасно како ќе се одвива таа и дали ќе се разгледуваат илјадниците амандмани што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО ДПМНЕ апелира Власта да го почитува Деловникот

ВМРО-ДПМНЕ апелира: Власта да го почитува Деловникот!

пред 4 дена - Infomax - Македонија

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ апелира до власта да го почитува Деловникот на Собранието и предупредува дека законите донесени на незаконски начин се преседани кои во иднина може да станат правило.

СДСМ Мицковски продолжува со штетните политики на Груевски амандманите се само за блокада

СДСМ: Мицковски продолжува со штетните политики на Груевски, амандманите се само за блокада

пред 4 дена - Прес 24 - Македонија

СДСМ денеска со соопштение реагираа на амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за законот за јазиците. - Се што прават Христијан Мицковски...

ВМРО ДПМНЕ Законот за двојазичност да се повлече и да се дискутира бидејќи е неуставен и носи сериозен долгорочен ризик по кохезивноста во Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност да се повлече и да се дискутира бидејќи е неуставен и носи сериозен долгорочен ризик по кохезивноста во Македонија

пред 4 дена - Сител - Македонија

Непочитувањето на законите ја урива демократијата во Република Македонија. Парламентарното насилство манифестирано со игнорирање и ограничување на правата на пратениците од опозицијата е осакатување на демократијата.

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Законот за јазиците повторно пред пратениците

пред 4 дена - МТВ 1 - Македонија

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32-та седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање.

СДСМ Она што го прават ВМРО ДПМНЕ и Мицковски е обид да се блокираат реформите и работата на Собранието

СДСМ: Она што го прават ВМРО-ДПМНЕ и Мицковски е обид да се блокираат реформите и работата на Собранието

пред 4 дена - Канал 5 - Македонија

Продолжувајќи ги штетните полтики на Никола Груевски, токму Христијан Мицкоски промовира поделби и блокади со што продолжува да работи спротивно на интересите на граѓаните и против концептот едно општество за сите.

СДСМ Амандманите на ВМРО ДПМНЕ немаат врска со законот туку служат само за блокада на Собранието

СДСМ: Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ немаат врска со законот, туку служат само за блокада на Собранието

пред 4 дена - A1on - Македонија

„Се она што го прават Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ во Собранието нема никаква врска со Зaконот за употребата на јазиците којшто претходно го прифатија.

МИЦКОСКИ ЈА ПРЕКИНУВА ТЕРЕНСКАТА АГЕНДА СЕ ВРАЌА ИТНО ВО СКОПЈЕ Алармантноста на ситуацијата и најавеното крешење на процедурите од страна на СДСМ и парлементарното мнозинство за неуставното носење на законот

МИЦКОСКИ ЈА ПРЕКИНУВА ТЕРЕНСКАТА АГЕНДА-СЕ ВРАЌА ИТНО ВО СКОПЈЕ: Алармантноста на ситуацијата и најавеното крешење на процедурите од страна на СДСМ, и парлементарното мнозинство за неуставното носење на законот

пред 4 дена - Infomax - Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одлучил да ја прекине денешната теренска агенда на посети на населени места...

ВМРО ДПМНЕ Власта да го почитува Деловникот

ВМРО-ДПМНЕ: Власта да го почитува Деловникот

пред 4 дена - Весник - Македонија

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ апелира до власта да го политува Деловникот на Собранието и предупредува дека законите донесени на незаконски начин се преседани кои во иднина може да станат правило.

ВМРО ДПМНЕ Власта да го почитува Деловникот

ВМРО-ДПМНЕ: Власта да го почитува Деловникот

пред 4 дена - Вечер - Македонија

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ апелира до власта да го политува Деловникот на Собранието и предупредува дека законите донесени на незаконски начин се преседани кои во иднина може да станат правило.

Мицкоски Законот се носи на денот кога почна конфликтот во 2001 година

Мицкоски: Законот се носи на денот кога почна конфликтот во 2001 година

пред 4 дена - DW - Македонија

За последен пат повикувам за разум, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски. Од мнозинството одговараат: Доста е, девет месеци трае дебатата за законот за употреба на јазиците.

Ќе помине ли Законот за јазиците без 35 000 амандмани

Ќе „помине“ ли Законот за јазиците без 35.000 амандмани?

пред 4 дена - +Инфо - Македонија

Собранието денеска во 13 часот треба да ја продолжи 32 седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање.

На седницата за јазиците ќе се отфрлат сите амандмани од ВМРО ДПМНЕ

На седницата за јазиците ќе се отфрлат сите амандмани од ВМРО-ДПМНЕ

пред 4 дена - Прес 24 - Македонија

Спикерот на парламентот Талат Џафери на вчерашната координација на која не присуствувал претставник на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најавил дека на денешната седница ќе се одбијат 36.

ВМРО ДПМНЕ Власта мора да се вразуми и да го почитува Деловникот

ВМРО-ДПМНЕ: Власта мора да се вразуми и да го почитува Деловникот

пред 4 дена - A1on - Македонија

„Непочитувањето на законите ја урива демократијата во Република Македонија. Парламентарното насилство манифестирано со игнорирање и ограничување на правата на пратениците од опозицијата е осакатување на демократијата.

Власта сигурна дека Законот за јазици ќе се изгласа денес опозицијата тврди дека нема

Власта сигурна дека Законот за јазици ќе се изгласа денес, опозицијата тврди дека нема

пред 4 дена - Весник - Македонија

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Власта сигурна дека Законот за јазици ќе се изгласа денес опозицијата тврди дека нема

Власта сигурна дека Законот за јазици ќе се изгласа денес, опозицијата тврди дека нема

пред 4 дена - Вечер - Македонија

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Законот за јазиците повторно пред пратениците

пред 4 дена - 24 вести - Македонија

Собранието на Македонија денеска во 13 часот треба да го почне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците.

ВМРО ДПМНЕ Власта манифестира парламентарно насилство

ВМРО ДПМНЕ: Власта манифестира парламентарно насилство

пред 4 дена - Нова ТВ - Македонија

Опозициската ВМРО ДПМНЕ денеска ја обвини власта за„ непочитување на законите, за уривање на демократијата и за парламентарното...

Законот за јазиците пред пратениците

Законот за јазиците пред пратениците

пред 4 дена - Прес 24 - Македонија

Законот за јазиците денеска повторно ќе се отвори на седница пред пратениците на Собранието на РМ. Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.

Ќе се скокнат ли амандманите на ВМРО ДПМНЕ за да денеска се донесе Законот за јазици

Ќе се „скокнат“ ли амандманите на ВМРО-ДПМНЕ, за да денеска се донесе Законот за јазици

пред 4 дена - еМАГАЗИН - Македонија

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање.

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Законот за јазиците повторно пред пратениците

пред 4 дена - Канал 5 - Македонија

Нема официјални информации дали ќе се расправа за амандманите и како или пак пратениците ќе се изјаснат само за законот....

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Законот за јазиците повторно пред пратениците

пред 4 дена - Канал 77 - Македонија

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање.

Џафери најверојатно ќе оди директно на усвојување на законот за јазиците без амандманска расправа

Џафери најверојатно ќе оди директно на усвојување на законот за јазиците, без амандманска расправа

пред 4 дена - Фаланга - Македонија

Денеска во Собранието треба да се одржи 32 седница на која како осма точка од дневниот ред е третото читање од Законот за употребата на јазиците, со европско знаменце.

Мицкоски Законот се носи на денот кога почна конфликтот во 2001 година

Мицкоски: Законот се носи на денот кога почна конфликтот во 2001 година

пред 4 дена - Либертас - Македонија

За последен пат повикувам за разум, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски. Од мнозинството одговараат: Доста е, девет месеци трае дебатата за законот за употреба на јазиците.

Денеска седница за законот за јазици Џафери ќе одлучи за амандманите

Денеска седница за законот за јазици, Џафери ќе одлучи за амандманите

пред 4 дена - Нова ТВ - Македонија

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ќе ја закаже седницата за Законот за јазици, најавил на вчерашната координација во Собранието.

Нов обид да се донесе законот за јазиците во Собранието

Нов обид да се донесе законот за јазиците во Собранието

пред 4 дена - Весник - Македонија

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Нов обид да се донесе законот за јазиците во Собранието

Нов обид да се донесе законот за јазиците во Собранието

пред 4 дена - Вечер - Македонија

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Времеплов
x