20
Цукерберг да се изјасни за скандалот со украдените податоци

Цукерберг да се изјасни за скандалот со украдените податоци

пред еден месец - Весник - Техно

Европскиот парламент, по примерот на британскиот парламент, го повика основачот на „Фејсбук", Марк Цукерберг, да го објасни користењето на личните податоци на корисниците на оваа социјална мрежа од страна на компанијата „Кембриџ аналитика".

Закерберг ги призна грешките најавува подобра заштита на податоците

Закерберг ги призна грешките, најавува подобра заштита на податоците

пред еден месец - Сител - Свет

Извршниот директор и основач на Фејсбук Марк Закерберг денеска ги призна грешките и најави чекори кон подобра заштита на податоците на корисниците по скандалот со преземање на личните податоци на повеќе од 50 милиони корисници.

Марк Цукерберг Фејсбук направи грешка и треба да ја поправи

Марк Цукерберг: Фејсбук направи грешка и треба да ја поправи

пред еден месец - Вечер - Свет

Основачот на социјалната мрежа „Фејсбук“ Марк Закерберг ја наруши тишината околу злоупотребата на личните податоци на корисниците...

Закерберг ги призна грешките најавува подобра заштита на податоците

Закерберг ги призна грешките, најавува подобра заштита на податоците

пред еден месец - +Инфо - Живот

Извршниот директор и основач на „Фејсбук“ Марк Закерберг денеска ги призна грешките и најави чекори кон подобра заштита на податоците на корисниците по скандалот со преземање на личните податоци на повеќе од 50 милиони корисници.

По скандалот се огласи и Марк Цукерберг Фејсбук направи грешка и треба да ја поправи

По скандалот се огласи и Марк Цукерберг: Фејсбук направи грешка и треба да ја поправи

пред еден месец - Прес 24 - Техно

Основачот на социјалната мрежа „Фејсбук“ Марк Закерберг ја наруши тишината околу злоупотребата на личните податоци на корисниците...

Цукерберг призна  Фејсбук направи грешка

Цукерберг призна – Фејсбук направи грешка

пред еден месец - Канал 5 - Свет

По скандалот со украдените лични податоци од 50 милиони користници , за да се направат лажни профили , што ќес е користат...

Цукенберг ја призна грешката Доколку не успееме да ги заштитиме податоците на корисниците не ја заслужуваме довербата

Цукенберг ја призна грешката: Доколку не успееме да ги заштитиме податоците на корисниците, не ја заслужуваме довербата

пред еден месец - A1on - Техно

Вредноста на Фејсбук падна за 37 милијарди долари по последниот скандал со користењето на личните податоци од Фејсбук од страна на компанијта „Кембриџ Аналитика“.

Меј поддржува истрага против Кембриџ Аналитика

Меј поддржува истрага против „Кембриџ Аналитика“

пред еден месец - Алфа - Свет

Премиерката на Велика Британија Тереза Меј денеска изјави дека поддржува истрага против „Кембриџ Аналитика“, консултантската фирма која е во центарот на скандалот околу употреба на податоци од Фејсбук.

Цукенберг признава за грешки во врска со Кембриџ аналитиката

Цукенберг признава за грешки во врска со Кембриџ аналитиката

пред еден месец - Нова ТВ - Свет

Основачот на Фејсбук Марк Цукенберг признава дека социјалната мрежа „направила грешки“ за Кембриџ аналитиката . – Јас го...

Фејсбук шпионирал 50 милиони луѓе за да ги наместат изборите

Фејсбук шпионирал 50 милиони луѓе за да ги наместат изборите

пред еден месец - Репортер - Живот

Личните податоци на 50 милиони луѓе се собрани од страна на Фејсбук и злоупотребени без никакво одобрение. Фејсбук објавувил...

Меј поддржува истрага против Кембриџ Аналитика

Меј поддржува истрага против „Кембриџ Аналитика“

пред еден месец - A1on - Свет

Премиерката на Велика Британија Тереза Меј денеска изјави дека поддржува истрага против „Кембриџ Аналитика“, консултантската фирма која е во центарот на скандалот околу употреба на податоци од Фејсбук.

Скандал го тресе светот  познатите личности апелираат на масовно бришење на Фејсбук профилите

Скандал го тресе светот - познатите личности апелираат на масовно бришење на Фејсбук профилите

пред еден месец - Прес 24 - Техно

Бројни јавни личности ја поддржуваат иницијативата за масовно бриешење на Фејсбук профилите, а насјилна порака испрати основачот на WhatsApp, Брајан Актон.

Фејсбук пред колапс по скандалот со крадење на податоци

Фејсбук пред колапс по скандалот со крадење на податоци

пред еден месец - Судство - Свет

Вредноста на акциите на Фејсбук паднала околу 7 отсто, додека личната загуба на Цукерберг изнесува четири милијарди долари.

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук  загуби 60 милијарди долари на берзите

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук – загуби 60 милијарди долари на берзите

пред еден месец - Либертас - Свет

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. Кембриџ Аналитика „учествувала“ на избори ширум светот.

Бришете ги профилите на Facebook порача основачот на WhatsApp

Бришете ги профилите на Facebook, порача основачот на WhatsApp

пред еден месец - Телефони - Техно

Брајан Актон, еден од главните основачи на стартапот WhatsApp, им порача на сите корисници на Facebook да ги избришат своите...

Екс менаџер во Фејсбук Им крадевме податоци на сите што играа Candy Crush

Екс менаџер во Фејсбук: Им крадевме податоци на сите што играа Candy Crush

пред еден месец - 365 - Техно

35 Споделувања Share Tweet „За Фесјбук работев во 2011 и 2012 година. Го водев тимот кој беше одговорен за спроведување на правилата за заштита на податоци на корисниците на Фесјбуковата платформа за апликации.

Меј ја поддржува истрага против Cambridge Analytica

Меј ја поддржува истрага против Cambridge Analytica

пред еден месец - Кајгана - Свет

Лондон, 21 март 2018 (МИА) - Премиерката на Велика Британија Тереза Меј денеска изјави дека поддржува истрага против Cambridge Analytica, консултантската фирма која е во центарот на скандалот околу употреба на податоци од Facebook.

Основачот на WhatsApp повикува Избришете гo Facebook профилот

Основачот на WhatsApp повикува: Избришете гo Facebook профилот

пред еден месец - USB - Техно

Компанијата Facebook периодов се наоѓа во средиштето на голем скандал. Вредноста на најпознатата социјална мрежа во светот се намали за 37 милијарди долари, а нејзиниот сопственик, Марк Цукерберг изгуби шест милијарди долари.

 Фејсбук  Шокирани сме од Кембриџ Аналитика

„Фејсбук“: Шокирани сме од „Кембриџ Аналитика“

пред еден месец - МТВ 1 - Свет

„Фејсбук“ негира вина во злоупотребата на корисничките податоци што незаконски ги презела компанијата „Кембриџ Аналитика“.

Основачот на Ватсап Избришете го Фејсбук

Основачот на Ватсап: Избришете го Фејсбук!

пред еден месец - Денар - Економија

Компанијата „Фејсбук“ периодов се наоѓа во средиштето на голем скандал. Вредноста на најпознатата социјална мрежа во светот се намали за 37 милијарди долари, а нејзиниот сопственик, Марк Цукерберг, изгуби шест милијарди долари.

Сноуден смета дека Facebook е шпионска компанија

Сноуден смета дека Facebook е шпионска компанија

пред еден месец - Денар - Економија

Сноуден на својот „Twitter“ профил изјави дека, компанијата „Facebook“ е сокриена под поимот ,,социјална мрежа“ која во никој случај не е жртва во најновиот скандал со користењето на туѓи податоци.

Кембриџ аналитика само го искористи Фејсбук за тоа за што Фејсбук е создаден

Кембриџ аналитика само го искористи Фејсбук за тоа за што Фејсбук е создаден

пред еден месец - Off.net.mk - Техно

На Фејсбук во секој момент активно роварат илјадници апликации од надворешни компании чија единствена задача е да соберат...

Меј поддржува истрага против Cambridge Analytica

Меј поддржува истрага против Cambridge Analytica

пред еден месец - Кајгана - Свет

Лондон, 21 март 2018 (МИА) - Премиерката на Велика Британија Тереза Меј денеска изјави дека поддржува истрага против Cambridge Analytica, консултантската фирма која е во центарот на скандалот околу употреба на податоци од Facebook.

Фејсбук осомничена за учество во кражба на 50 милиони профили

Фејсбук осомничена за учество во кражба на 50 милиони профили

пред еден месец - Бркај работа - Свет

Основачот на социјалната мрежа Фејсбук, Марк Цукерберг, се уште се нема произнесено во јавноста во врска со кражбата на 50...

Основачот на Ватсап повикува Избришете ги своите профили на Фејсбук

Основачот на „Ватсап“ повикува: Избришете ги своите профили на „Фејсбук“

пред еден месец - Вечер - Живот

Компанијата „Фејсбук“ периодов се наоѓа во средиштето на голем скандал. Вредноста на најпознатата социјална мрежа во светот се намали за 37 милијарди долари, а нејзиниот сопственик, Марк Цукерберг, изгуби шест милијарди долари.

Фејсбук шпионирал 50 милиони луѓе за да ги наместат изборите

Фејсбук шпионирал 50 милиони луѓе за да ги наместат изборите

пред еден месец - Репортер - Без катеторија

Личните податоци на 50 милиони луѓе се собрани од страна на Фејсбук и злоупотребени без никакво одобрение. Фејсбук објавувил...

Фејсбук осомничена за учество во кражба на 50 милиони профили

Фејсбук осомничена за учество во кражба на 50 милиони профили

пред еден месец - Алфа - Свет

Основачот на социјалната мрежа Фејсбук, Марк Закерберг, се уште се нема произнесено во јавноста во врска со кражбата на 50...

Како да ја заштитите вашата приватност на Facebook

Како да ја заштитите вашата приватност на Facebook?

пред еден месец - GSM - Техно

Ако ве загрижија настаните кои беа обелоденети пред неколку дена, во кои беше потврдено дека личните податоци на Facebook не се баш приватни, тогаш со сигурност ви требаат неколку совети што ќе ви помогнат да се чувствувате барем малку побезбедно.

Социјалната мрежа Фејсбук осомничена за учество во кражба на 50 милиони профили

Социјалната мрежа Фејсбук осомничена за учество во кражба на 50 милиони профили

пред еден месец - МТВ 1 - Свет

Основачот на Фејсбук, Марк Закерберг сѐ уште без коментар за скандалот со кражбата на 50 милиони профили од фирмата „Кембриџ Аналитика“ која во 2016-та работела во полза на кампањата на претседателот Доналд Трамп.

Фејсбук загуби околу 37 милијарди долари

Фејсбук загуби околу 37 милијарди долари

пред еден месец - Алфа - Свет

Компанијата Фејсбук загубила околу 37 милијарди долари по скандалот со протекување на личните податоци на повеќе од 50 милиони корисници.

Времеплов
x