20
Откриен ензим за побрзо распаѓање на пластиката

Откриен ензим за побрзо распаѓање на пластиката

пред 5 дена - Либертас - Свет

Научниците од Универзитетот Портсмут создадоа ензим кој може да ја раствори пластиката на нејзините хемиски делови, пишува Дојче веле .

Научниците случајно создале мутиран ензим кој јаде пластични шишиња

Научниците случајно создале мутиран ензим кој јаде пластични шишиња

пред 5 дена - МКД - Свет

Откритието, поттикнато од пронаоѓањето бубачки кои јадат пластика на јапонска депонија може да помогне во решавање на глобалната криза на загадување со пластика.

Откриен ензим за побрзо распаѓање на пластиката

Откриен ензим за побрзо распаѓање на пластиката

пред 5 дена - DW - Живот

Научниците од Универзитетот Портсмут создадоа ензим кој може да ја раствори пластиката на нејзините хемиски делови. Ензимот ПЕТасе потекнува од бактерии кои беа пронајдени во постројка за рециклирање во Јапонија и кои можат да „јадат“ пластика.

Откриен ензим за побрзо распаѓање на пластиката

Откриен ензим за побрзо распаѓање на пластиката

пред 5 дена - Канал 77 - Свет

Научниците од Универзитетот Портсмут создадоа ензим кој може да ја раствори пластиката на нејзините хемиски делови. Ензимот ПЕТасе потекнува од бактерии кои беа пронајдени во постројка за рециклирање во Јапонија и кои можат да „јадат“ пластика.

Ова е спас за човештвото  Научниците случајно открија бактерија која ја уништува пластиката

Ова е спас за човештвото: Научниците случајно открија бактерија која ја уништува пластиката

пред 5 дена - Сител - Живот

Американски и британски научници случајно направиле ензим која може да ја уништи пластиката, што би можело да помогне во решавањето на глобалниот проблем од овој вид загадување, соопштено е во новата студија.

Ако се спасиме од пластиката ќе биде заради грешка

Ако се спасиме од пластиката ќе биде заради грешка

пред 5 дена - Off.net.mk - Свет

Тим научници создаде ензим која се храни со пластични шишиња. Важно е да се напомене дека терминот „создаде“ тука е употребен многу либерално.

Научниците откриле нов ензим кој јаде пластика

Научниците откриле нов ензим кој јаде пластика

пред 5 дена - Весник - Живот

Научниците случајно развиле ензим кој може да го јаде пластичниот отпад, што може да се искористи во борбата против еден од најлошите проблеми со загадувањето во светот, објави Си-Ен-Ен.

Научниците откриле нов ензим кој јаде пластика

Научниците откриле нов ензим кој јаде пластика

пред 5 дена - Вечер - Живот

Научниците случајно развиле ензим кој може да го јаде пластичниот отпад, што може да се искористи во борбата против еден од најлошите проблеми со загадувањето во светот, објави Си-Ен-Ен.

21 факт за загадувањето со пластика и 10 нешта што вие можете да ги смените

пред една недела - Либертас - Живот

Изгледа како да не можеме да го избегнеме загадувањето со пластика. Буквално секој ден ја држиме во раце – тастатура, компјутер,...

Времеплов
x