20
Културните работници за смената на Алаѓозовски   НЕ   за културата да ја води партија  туку професионалци

Културните работници за смената на Алаѓозовски: „НЕ – за културата да ја води партија, туку професионалци“

пред 3 дена - Радио МОФ - Култура

„НЕ –за културата на продажба, НЕ- за културата да ја води партија, туку професионалците од полето, НЕ – за манипулација и партиски пресметки преку културата“, се вели во онлајн-петицијата која ја покренаа повеќе културни работници.

Културни работици со онлајн петиција  НЕ   за пазарење со културата

Културни работици со онлајн-петиција „НЕ – за пазарење со културата“

пред 3 дена - Либертас - Македонија

Повеќе културни работници деновиве реагираа на информациите за смена на министерот за култура Роберт Алаѓозовски и „предавање“ на овој ресор на новиот коалиционен партнер во Владата, БЕСА на Африм Гаши.

ЈАДРО  Зачудени сме како не се забележува клучната позиција на културата и уметноста во производството на вредносните вертикали и симболичките темели на демократијата

ЈАДРО: Зачудени сме како не се забележува клучната позиција на културата и уметноста во производството на вредносните вертикали и симболичките темели на демократијата

пред 4 дена - Либертас - Култура

Јадро – асоцијација на независната културна сцена, која брои педесетина членки, организации, неформални групи и поединци,...

Времеплов
x